2023-03-29 Společné úterý
Datum
Mar 29, 2023
Účastníci
@Jan Kotara
@Jindřich Oukropec @Romana Pokorná @Anežka Müller @Martina Habová @Gabriela Chladilová @Tereza Gagnon (Unlicensed) @Eva Pavlíková @Terézia Palaščáková (Unlicensed) @Verca Q @Lukáš Návesník @Lujza Kotryová @Tomáš Znamenáček (Unlicensed)@Gabriela Chladilová
Dotazník: zpětná vazba
Prezentace ze společného úterý
1 Key takeaways:
SMĚŘOVÁNÍ
Rozumíme tomu, jaký problém („Veřejná sféra neumí…”) řešíme & kam jdeme.
Menší míra shody již panuje v tom, jak tím směrem půjdeme + jak tomu naše individuální práce přispívá.
KOMUNITA
Zvědomujeme si, že v rámci komunity upřednostňujeme expertní dobrovolníky před dalšími členy (followers atd.) a prioritizujeme je i v produktové nabídce.
Expertní dobrovolnictví přitom nepředstavuje jedinou smysluplnou formu participace v komunitě, v případě řady členů přímo nedává smysl.
2 Important mentions:
Směřování (zoul): diskuze o našem směřování by měla být kontinuální, neb ze své podstaty nemá konec. (pozn. yen: není to bug, ale feature)
Herní pole (zoul): ve fotbalové terminologii spíše než „perfektně namazaný stroj” („Němci”) připomínáme shluk hvězdných individualit, které do sebe na hřišti (skrz překrývající se aktivity) naráží. To není nejefektivnější cesta, jak dát gól.
Jak zúžit herní pole? (tj. jak prioritizovat?; veru): návrh: vyskládat všechny karty (aktivity) postupně na stůl a vyhodit všechny, které (efektivně) nepomáhají řešit pojmenovaný problém (složité u „podpůrných” aktivit)
Ownership (zoul, Veru, Lujza a další): vrací se otázka rolí, očekávání a kompetencí. Narážíme do reality, že máme ownership konkrétních aktivit, ale už nikoliv tematických celků (např. web, komunita) – nejsou zde silní „product owners”, kteří by měli vizi pro dané téma a dokázali by prioritizovat akvitiy s nimi spojené.
Příklad: web. Aktuálně probíhá ticket battle, kde soupeříme s tickety o implementaci jednotlivostí, ale nikdo současně nedrží stráž nad celkovým rámcem webu.
3 Návrh dalších kroků
1 Tvorba prostoru pro řešení strategických otázek: navrhuji na společná úterý zařadit facilitovanou schůzku s předem definovanou klíčovou otázkou k řešení (tu vyřešíme, resp. pojmenujeme akční kroky k jejímu řešení + nově vzniklé otázky).
Přípravu bude zajišťovat yen (po vzoru předchozího společného úterý), který v případě potřeby posbírá předem názory účastníků (příklad: dotazník ke směřování >č.d), které poslouží jako podklad k diskuzi.
2 Další proměna podoby společných úterků: rád bych posílil výjimečnost společných úterků, tj. ať to není „klasické úterý, akorát schůzky proběhnou fyzicky).” Krom bloku na strategické otázky (viz bod 1) bych protáhl i obědovou pauzu o kafezastávku a možnost probrat mimopracovní věci (tj. chovat se jako lidi).
3 Smrštění počtu schůzek: panuje shoda na společném, řešeném problému („Veřejná sféra neumí…”) . Nabízí se otázka, zdali se kolem problému dokážeme semknout jako tým a na celotýmové úrovni smrsknout počet schůzek na naprosté minimum, tj. zahrnout všechny do „současných procesů kolem systémové změny” a řešených OKRs.
Toto nijak nelimituje další schůzky v menších formátech (např. marketing sync) dle potřeb.
Nad dalším postupem se zamyslím.
4 Katalogizace směřování >č.d ve wiki
Vytvoříme (resp. aktualizujeme) wiki stránky ohledně vize & strategie. Ty starší nesmažeme, ovšem archivujeme (pro myšlenkovou kontinuitu; současně musí být zřetelné, že se jedná o starší verze & jak se člověk dokliká k aktuální).
Návrh obohatím o další návrhy na základě zpětné vazby.