Mastermind č.d.
Popis formátu
Během Mastermind setkání máte prostor: položit otázku, představit nápad, zmínit problém nebo potřebu, se kterou se v byznysu potýkáte. Na vaše téma pak od ostatních dostáváte zpětnou vazbu, postřehy a nové úhly pohledu a zkušeností. Při sdílení hledáme s ostatními cesty, jak vás nasměrovat k vyřešení nebo posunu v tématu. Pokud chcete řešit celý projekt, je dobré jej rozdělit na více částí a sdílet je postupně na jednotlivých setkáních.
Skupinová varianta, kdy se postupně vystřídají všichni či většina účastníků s vlastní otázkou.
Formát cca 2 min představení a pak cca 2 min odpověď za každého
Počet účastníků je 7-12, čím je účastníků více, tím se prodlužuje samotné setkání až na +2 hodiny. Někde je třeba zkrátit čas na odpověď účastníka na 1 min.
Formát tzv. horkého křesla, kdy je během jednoho setkání zaměřena pozornost pouze na jednoho účastníka.
Formát cca 10 min představení (bez slidů!) a pak cca 2 min. na odpověď za každého.
Výhodou je, že se může jít v tématu více do hloubky, nevýhodou naopak fakt, že si každý počká na vlastní “show”, až na něj přijde řada.
Podle typu akce a počtu účastníků se rozdělí čas na jednotlivé úseky v celkové délce 90-120 min (včetně 20 minut na úvodní představení (akce a účastníků) a závěr).
Účastník stručně řekne své téma a následně položí otázku (téma je nutné si vybrat a formulovat předem, ušetří se tak čas a pro zpětnou vazbu a správné očekávání).
Na toto téma poskytují své postřehy, zkušenosti nebo zdroje.
Účastníci obvykle řeší: název, design služby, cílová skupina, ideální klient, nástroje (web, e-mailing, obchodní řešení), mindset, cenotvorba, time management, branding, vzdělávání-zdroje atd.
Předpokládaná forma pro č.d:
vztažený k projektu či iniciativě
horké křeslo
účastníci: zkušení experti z oblasti (např. mentoři z naší databáze), od partnerů
vztažený k obecným tématům
skupinový mastermind
např. téma k vedení projektů (projektová metodika), témata č.d (EdTech, HealthTech…)
účastníci: aktivní dobrovolníci v dané roli, zástupci z řad partnerů
Realizované MasteMindy:
90 min Hot seat, téma: Spuštění č.d TechForum + 30 min zpětná vazba k formátu
středa 2.2.2022, 17:00-19:00
zde link na detail k plánované akci a zde link na přihlašování
90 min Skupinová verze, téma: Scrum Master, Product Owner
Scrum Master v remote prostředí 21.4., 10 aktivních účastníků (plus moderátor a zapisovatelka), viz poznámky z akce níže
Nutné aktivity a možné zapojení do mastermind
Každá mastermind skupina potřebuje role, které budou obsazovány dobrovolnicky:
organizátor- event tým či č.edu tým
moderátora (dlouhodobě z řad Masters)
účastník-mentor- zván primárně z řad Masters a členů, co se označili za mentory při vstupu do komunity
účastník s otázkou- kdokoliv
Postup pro propagaci najdete zde.
PŘED:
vypisuje s core-team termín master-mind a koordinuje přihlášeni včetně stanovení počtu lidí s otázkou (organizátor)
pomáhá účastníkům s otázkou připravit dobře vysvětlení a otázku - 5 x 20 min (moderátor)
Zajišťuje místo setkání resp. technické řešení pro mastermind (organizátor)
Informuje účastníky o postupu a o průběhu setkání mailem (organizátor)
Sepíše sdílený dokument se jmény, kontakty a představením účastníků. (organizátor)
BĚHEM:
Řeší organizační záležitosti - místo, účastníky, technická podpora. (organizátor)
zapisuje zajímavé ideje a předává potom do komunity (organizátor)
Moderuje setkání – přivítání, harmonogram, revize, sdílení, úkoly. (moderátor)
Hlídá čas a formu- snaží se např. upozornit na situace, kdy brainstorming sklouzává k běžnému povídání; dává prostor všem zúčastněným; ukončuje debatu, pokud se točí v kruhu apod. (moderátor)
Dbá na dodržování pravidel. (moderátor)
POTOM:
zveřejňuje záznam a umožňuje být skupině v kontaktu pro sdílení zajímavých zdrojů nebo pro další zpětnou vazbu (na Slacku v mentoring-consulting nebo general). (organizátor)
Tipy z prvního Mastermind (Hot seat)
Mastermind je vhodné využít jako výzkumný nástroj pro sběr znalostí a zkušeností skupiny, na postřehy a nápady
Během Mastermind se nerozvíjí dál diskuze - aby se dostal čas na všechny a využil se potenciál skupiny
Dobré kladení otázek:
Při Hot seat i skupinové variantě je nutné položit dobře otázku (1 otázka = 1 master mind), při Hot seat položíte otázku, představíte koncept (max. 10 min. a ideálně bez slidů, jen vlastními slovy) a pak zopakujete otázku
Při hot seat je vhodné prezentovat jen to, co testujeme (např. ukázat varianty A, B, C), abychom se mohli dostat do hloubky, prezentace - struktura může být dle MECE (McKinsey, strukturování prezentace)
Role moderátora:
formulovat otázky a odpovědi, neutíkat od tématu
hlídání času (kdyby bylo potřeba více času, je možnost se domluvit a přetáhnout)
Role účastníků
Nejupřímnější zpětnou vazbu
Respektujte ostatní
Snažte se pomoci
Dělejte jej pravidelně! Ať získáte zpětnou vazbu.
Tipy z druhého Mastermind (Scrum Master v remote prostředí)
organizace by @Anežka Müller a @Romana Pokorná, 21.4.2022, Avast Foundation - Praha,
10 aktivních účastníků, moderátor a zapisovatelka
Před akcí:
Účastníci (a propagace):
Akce byla invite only (neveřejně vypsaná na portálu dobrovolníka, kde byl i přihlašovací form), zvali jsme zástupce z řad neziskovek (1-2), státu (1-2), dobrovolníků (5-6) a komerčních partnerů (1-2), guest list je zde. Chtěli jsme mít poměrné zastoupení z každé skupiny - pro kýžený dopad akce a inspiraci, aby např. i zástupci ze státní správy měli tip, jak to dělat jinak.
Zástupce jsme měli vytipované - dobrovolníci dle rolí, které v komunitě zastávají, partnery od Terky Gagnon a zástupce ze státní správy od Evy Pavlíkové a ze Slacku z kanálu společně a digitálně.
Potvrzení na event často drhlo tím, že účastník není v Praze nebo se mu termín (pro fyzickou účast) nehodí. Hodně jsem komunikaci pushovala přes soukromé zprávy a snažila se najít náhradníky.
Na poslední chvíli mi někteří ze zdravotních či pracovních důvodů vypadli a náhradníky jsem vyřešila hybridní formou (Plzeň a Č. Budějice).
Zástupce od kom. partnerů o akci asi neměli zájem. Jeden zástupce z Avastu se přihlásil na poslední chvíli a (z nějakého důvodu) počítal s online variantou (byla představena a nabídnuta jen 2 dobrovolníkům v DM) a čekal na Google Meetu (call byl přes Zoom). Měla jsem Google Meet smazat, což jsem zapomněla, Zoom jsem dávat nechtěla, aby si lidi nerozmysleli fyzickou účast.
Jak samotný event tak následný drink měli účastníci v Google Cal., propagace začala už měsíc před akcí, což bylo super!
Agenda:
Diskuzí v týmu, moderátorem a na Slacku jsem vybrali téma Scrum Master v Remote prostředí. Imho bylo dobře vybrané a diskuze běžela.
Na posledních chvíli (ptala jsem se v mailu, ale nepřipomínala se s odpovědí) jsem dostala prosbu na přípravu - propojovala jsem každého účastníka s moderátorem, aby poslali předem otázku a dostali na ni zpětnou vazbu. Byl to fajn nápad (ikdyž časově náročný), v časovém pressu ne každý dostal od moderátora odpověď. Jako přípravu jsem všem posílala předem video s Jindrou, kde vysvětlil Mastermind a styl, jak se na otázku zeptat.
Anežka našla na zápis skvělou Míšu Petrovou z obsahového týmu. Mělo by proběhnout zpracování pro venkovní svět (na č.d blog - jak téma Mastermind, tak téma Scrum Master v remote prostředí).
Prostory:
Nabídl Avast (bez občerstvení, které šlo za č.d v podobě Bageterie Boulevard boxů)
Měli jsme k dispozici kávu, čaj, soft drinks, které nikdo nevyužil (nebyl reálně prostor)
Během akce:
Organizace:
Na akci jsem přišla relativně včas, nicméně jsem chtěla počkat na moderátora, aby nemusela Julia z Avastu několikrát dolů. Velká chyba! Reálně bych měla o 20 min. déle na přípravu, což mi následně chybělo, protože jsem měla překryv rolí organizátora (vítání a vyzvedávání účastníků na recepci, přípravu prostoru, spolupráce pro nastavení techniky, občerstvení…) a účastníka.
Velký learning je, že možná i bez překryvu rolí je nutné dojít o 60 min. dříve. Prostor bylo třeba nachystat (bylo všude spousta židlí), kuchyňka byla daleko (džbány s vodou, skleničky a občerstvení), technika nespolupracovala (trvalo zprovoznění na mém notebooku a nastavení kamery a zvuku pro hybridní event, trvalo najít někoho, kdo vyřídí návštěvnické kartičky), jeden účastník přišel pozdě. Je třeba mít vyhrazeno 15 min. před začátkem akce na networking s účastníky, podání nápojů apod.
Na akci jsem měla domluvené focení od spoluorganizátora, souhrou náhod ale fotografka-účastnice nepřišla a stihla jsem udělat jen 2 špatné fotky , reálně jsem nezvládla předat prosbu dál tak, abych nerušila již běžící mastermind.
Akci jsem díky Zoomu od partnera nahrála, nicméně nahrávku nechceme (max. mimo interní účely) využít, protože byly diskuze intimní a interní
Akce začala v 5:10 (reálně kvůli mě i účastníkovi, co přišel pozdě) a končila cca 7:15, kdy postupně odpodávali účastníci - bylo by výhodné končit přesně v 7 (velkou záhadou je, jak se jim podařilo z Avastu odejít bez karty na výtahy).
Ne na každého vyšla řada (10 lidí), reálně by bylo vhodnější mít akci v méně lidech (Jindra říká, že ideál je 7 lidí) a možná dát menší čas na odpověď (1.5 min.) a začít opravdu včas.
Občerstvení se moc nevyužilo (před akcí ani o přestávce), dali jsme si až v 5 po skončení akce a vzali si jej domů. Možná by bylo vhodnější ovoce na stole?!
V 5 lidech jsme šli na drink do blízké restaurace Brambory
Po akci:
Thank you email hned večer po eventu, zpětnou vazba, sbíráme zde, nikdo si nestezuje na organizaci, uff
Shrnutí na Slacku v coretým s fotkou z akce a poděkování (podpora komunity)
Poslat zápis od Míši (v procesu)
Podpořit propojení lidi na Slacku v agile-leaders (v procesu??)
1-2 blogposty od Míši (Mastermind, Scrum Master v remote prostředí - zpracované zápisky pro širší komunitu)
Zdroje:
https://byznysmam.cz/mastermind-podnikatelek/
Na růst své firmy už nikdy nebude sami | Scaleupboard