Vizuální identita Česko.Digital

 

Podklady v Google Drive složce Marketing Česko.Digital - Brand

 

Česko.Digital je komunita
 expertních dobrovolníků, kteří ve svém  volném čase dělají Česko lepším místem k životu. Chceme technologie přiblížit lidem tak,  aby k nim přistupovali s důvěrou
 a naučili se je efektivně využívat.  Vizuální identita Česko.Digital je soubor pravidel, která dohromady určují jednotný vizuální styl značky, komunity i její komunikace. Tak, aby byla identifikovatelná, rozpoznatelná, originální a funkční.

Vizuální identita Česko.Digital je jednoduchá
 a účelná. Jednoduše zajišťuje, aby informace, které předáváme dál, vždy vyzněly v souladu s našimi hodnotami a cíli.

 

Vizuální identita Česko.Digital pracuje s několika prvky, které  dohromady umožňují vytvářet  

kompaktní materiály ke značce  Česko.Digital.

Jak s jednotlivými prvky pracovat, popisuje komplexní MANUÁL VIZUÁLNÍ IDENTITY Česko.Digital.

Najdete zde informace, jak správně používat:


> Logotyp

> Písmo a komunikace 

> Barvy 

> Tonalita komunikace

> Práce s fotografií

> Práce se vzory, ilustracemi a tvary 

 

Pro další zjednodušení práce s vizuální identitou máme k dispozici následující materiály či soubory pravidel:

 

> Visual book - zjednodušená forma manuálu s podklady ke stažení

> Architektura značek (dříve jsme používali Kategorizace brandu) - studie Lumíra Kajnara vyjadřující vztahy mezi značkou č.d a dalšími značkami (zadavatelé, projekty, partneři ad.)

> Podznačky Česko.Digital - WIP

> Aplikace vizuální identity - soubor ready-to use materiálů ve Figma (odkazy níže v bodě 4)

 

1. Logotyp, typografie a manuál vizuální identity Česko.Digital

 

Logotyp a písmo Česko.Digital jsou základními stavebními kameny vizuální identity Česko.Digital.

  • Autorem loga a práce s ním je známý český brand architekt Lumír Kajnar, který stál společně se zakladatelem Jakubem Nešetřilem i u zrodu samotného názvu organizace.

  • O vzniku loga, o jeho unikátních stavebních prvcích, které symbolizují Českost i technologie, ale i o spolupráci na tvorbě písma vypráví Lumír Kajnar v první sérii rozhovoru o vizuální identitě Česko.Digital:

Rozhovor s Lumírem Kajnarem o vzniku Česko.Digital i jeho vizuální identitě

  • Autorem originálního vlastního písma Česko.Digital je český typograf Tomáš Brousil, jehož požádal Lumír Kajnar o spolupráci, jak vypráví v rozhovoru výše.

Více o vzniku originálního písma pro Česko.Digital v rozhovoru s Tomášem Brousilem

 

Jak pracovat s logem a písmem Česko.Digital:

Komplexní doporučení, jak pracovat s logem Česko.Digital, tj. jaké má logo původ a význam, jaké jsou povolené rozpaly, ochranné zóny, jaké jsou doporučené i zakázané barevné varianty, i zástupný symbol loga č.d stanovují:

MANUÁL VIZUÁLNÍ IDENTITY Česko.Digital

Ten obsahuje i kompletní informace k typografii Česko.Digital: manuál stanovuje práci s primárním písmem, sekundární - zástupný font i typografické tipy, tj. strukturu nadpisů, podnadpisů a další doporučení.

Odkaz na Google Drive s veškerými podklady

VISUALBOOK:

Ve zjednodušené podobě jsou k dispozici informace týkající se použití loga, písma a barev k dispozici i v on-line podobě design manuálu, v tzv. Visualbooku, kde jsou k dispozici i loga a fonty v různých variantách dle potřeby použití volně ke stažení.

Visualbook Česko.Digital

 

  • Autory manuálu vizuální identity Česko.Digital jsou designéři Albert Zikmund a Jakub Foglar. Manuál vizuální identity stanovuje nejen základní práce s logem a písmem tak, jak je vytvořili a navrhli Lumír Kajnar a Tomáš Brousil. Ale dále rozpracovává další stavební prvky identity Česko.Digital, jako je práce s barvami, s fotografií, vzory a ilustracemi. Manuál obsahuje i doporučenou tonalitu komunikace (sekce Jak hovoříme) a doporučení pro komunikaci s ohledem na cílové skupiny i hodnoty Česko.Digital.

Rozhovor s Albertem Zikmundem a Jakubem Foglarem o tvorbě manuálu vizuální identity i o práci s ním

 

  • Autorem online aplikace Visualbook je designér Jiří Chlebus, který Česko.Digital poskytl Visualbook zdarma jako opensource řešení. Visualbook je možné (a doporučené) dále rozšiřovat a doplňovat o další prvky či odkazy.

 

Doporučení 1: po finalizaci revize hodnot je třeba tyto informace upravit i v manuálu vizuální identity, kde je výčet jednotlivých hodnot č.d uvedený. Za úpravu informací stojí i samotný úvod, který je vytvářen v době vzniku Česko.Digital, kdy byla organizace primárně IT/technologickou organizací.

Doporučení 2.: Vizuální identita Česko.Digital (logotyp, vlastní písmo, manuál i studie architektury značek má kvalitu a hodnotu, která je pro dobrovolnické prostředí unikátní. V dobrovolnickém prostředí tak vznikla práce, za kterou si designová studia účtují vyšší statisíce, hodnota dodaných materiálů by se řádově mohla vyšplhat k sedmicifernému číslu. Po dokončení písemných rozhovorů na téma vizuální identita doporučuji oslovit specializovaná média a domluvit článek na míru na téma vizuální identita a spolupráce Česko.Digital a známých osobností českého designu. Je to nejen možnost vyzdvihnout výsledek práce dobrovolníků, ale i expertízu. Ale především možnost tak lidem, kteří se na práci podíleli, poděkovat. Doporučená média k oslovení:

Popř. specializované odborné/ekonomické tituly jako

Doporučení 3: Vzít si k srdci slova Lumíra Kajnara. Co může vizuální identitě č.d uškodit? Ego, přílišná kreativita a snaha o vlastní invenci. Vizuální identita Česko.Digital je záměrně jednoduchá, účelová a účelná. Pro dodržení jednotného stylu stačí dodržovat jednoduché principy popsané v manuálu. Tak jako se rozvíjí organizace Česko.Digital, fluidní může být i vizuální identita a rozvíjet se o další prvky, před tím však doporučuji nastudovat si navržené principy a poslechnout rozhovor s Albertem Zikmundem a Jakubem Foglarem, kteří o dalším možném rozvoji i používání identity v praxi, mluví.

2. Kategorizace brandu - Architektura značek pro co-branding

Česko.Digital je komunita expertních dobrovolníků. A každá komunita je primárně o vztazích. Vztahy v Česko.Digital máme na více úrovních - s dobrovolníky v komunitě, se zadavateli, v rámci projektů i s našimi partnery a dalšími spolupracujícími organizacemi. O vyjádření těchto vztahů a souvstažností mezi značkou Česko.Digital a dalšími subjekty usiluje v designu zatím zcela unikátní projekt - studie Lumíra Kajnara “Architektura značek”. Tento dokument je více než návrh co-brandingu. Jde o zcela unikátní projekt, kdy se na co-branding díváme z vícero úrovní:

>podle vztahů: tj. jaký vztah č.d má a může mít

>podle typu projektu: jde o projekt, který vznikl v komunitě? Nebo o projekt, který jen konzultujeme, je v realizaci? I tyto informace i průběžný stav jsme schopni vyjádřit principem tohoto unikátního co-brandingu.

>podle toho, kdo dělá grafiku. Má projekt svou vlastní vizuální identitu? Nebo vše děláme na klíč?

>podle umístění v médiích a důležitosti zobrazení.

 

Studie Architektura značek od Lumíra Kajnara (poslední verze je č. 6 ze 4. 8. 2021)

Odkaz na složku Google Drive s veškerými podklady a verzemi

 

Aktuální stav: nejde o hotový manuál, nýbrž o studii, která je aktuálně ve fázi testování. Je třeba projít použitou termilogii a testovat používání vztahů jednotlivých značek v praxi.

používáme to skutečně tak, jak je uvedené? jsou informace v měnícím se pojetí č.d i nadále platné?
funguje nám takovéto vyjádření vztahů v rámci co-brandingu projektů, v rámci prezentací pro partnery apod.?

V komentáři sdílím feedback od Jany Kneschke - na základě použití v rámci projektu Nedlužím státu. Obdobný feedback je vhodné posbírat napříč projekty a s Lumírem konzultovat a průběžně aktualizovat.

Doporučení: Lumír Kajnar čeká na zpětnou vazbu od nás, je otevřený průběžné konzultaci k používání v praxi. Nejde o finální dokument a dalším společným rozvojem této studie může společnými silami vzniknout zcela unikátní (a třeba i monetizovatelný) model pro co-branding, se kterým dále mohou pracovat i další složky veřejného i neziskového sektoru nebo naši partneři.

3. Podznačky Česko.Digital (WIP)

Podprojekt, který vychází z logiky Architektury značek.

Cílem je vytvoření modelu - principů i samotného design návrhu - pro podobu podznaček (vlastních subbrandů) Česko.Digital. Pilotním modelem by měl být návrh názvu a loga pro vzdělávání v Česko.Digital č.edu.

Podprojekt realizují:

Jana Kneschke - modelové schéma, principy a doporučení

Kateřina Synková - design

Termín nasdílení prvního návrhu: konec září

4. Aplikace vizuální identity

Odkaz na Google složku

 

Součástí vizuální identity jsou i tzv. Aplikace identity Česko.Digital. Tj. příklady použití vizuálního stylu na konkrétních materiálech, které v rámci Česko.Digital potřebujeme pro naše fungování uvnitř organizace i pro prezentaci pod značkou Česko.Digital navenek. A také ready-to-use materiály, které může jednoduše použít kdokoliv z kmenového týmu či komunity (s přístupem do Figma). Jedinou podmínkou použití těchto materiálů je stažení písma (fontu) Česko.Digital.

 

Seznam jednotlivých aplikací vizuální identity, na kterých se průběžně pracovalo, je k dispozici zde:

Seznam aplikací vizuální identity - stav a přehled nápadů i potřeb

 

Hotové aplikace a ready-to-use materiály, které vycházejí z vizuální identity Česko.Digital a materiály, na nichž se již s vizuální identitou č.d pracuje. Vše již aplikováno do praxe nebo je ve fázi návrhu k dalšímu dopracování.

 

Web - základní design:

>Aplikace vizuální identity na webu Česko.Digital:  https://www.figma.com/file/8YdGIHXLPo8zt4ZN8KJ4Hy/C.D-Web

  • autor původního návrhu: Albert Zikmund

  • stav: aplikováno, zapracovány úpravy na základě feedbacku, možno dále rozvíjet na základě zdrojových dat ve Figma

Web - ostatní design:

>Stránka pro partnery Česko.Digital: https://www.figma.com/file/pR10VLAdaz01MJuceYqVY3/C.D-Partne%C5%99i

  • stav: kóduje se dle návrhu designu i obsahu, je třeba vyřešit možnost editace textů v Airtable a obsah pro další záložky

>Návrh designu pro Portál dobrovolníka

  • autor návrhů: Šnorbi

  • stav: aktuální návrh neodpovídá původnímu návrhu z důvodu iterativního vývoje projektu

Blog.Cesko.Digital:

>Aplikace/Blogová grafikahttps://www.figma.com/file/kmmPYesyx2fXXNzghC4jrR/C.D-Blogov%C3%A1-grafika

  • autor návrhů: Šnorbi

  • stav: aplikováno, hotovo

>Aplikace/Nový blog - návrh redesignuhttps://www.figma.com/file/MHqkHyxlHRmOeMDs8OB6fX/C.D-Blog-2.0

  • autor návrhu: Šnorbi

  • stav: připraven návrh designu s cílem zpřehlednění a modernizace blogu. Návrh vychází z inspirační analýzy a nejnovějších trendů.

Sociální sítě a Slack:
>Aplikace/Cover na sockyhttps://www.figma.com/file/GnJgavm56yUQOoxipYWyc6/C.D-Cover-Soci%C3%A1ln%C3%AD-s%C3%ADt%C4%9B

  • autor návrhu: Šnorbi

  • stav: aplikováno na oficiální Facebook, Twitter, LinkedIn stránky Česko.Digital

>Aplikace/Cover na osobní Linkedinhttps://www.figma.com/file/dsgSNBYYwMhHOEvKol8f8L/C.D-Cover-LinkedIn

  • autor návrhu: Šnorbi

  • stav: upraven oficiální LN banner na formát osobního banneru, nutná úprava vizuálu, text na banneru zasahuje do fotografie

>Aplikace/Profilovka do Slacku - lidé/avataři č.dhttps://www.figma.com/file/ViGzyUEMguqxAtt6djtbaj/C.D-Profilovka-do-Slacku

  • autor návrhu: Šnorbi (zadání), Kateřina Synková (design)

  • stav: hotovo, použili jsme k otestování na Slacku s cílem budoucí aplikace na sociálních sítích. Otestováno, na konci srpna se od návrhu ustoupilo na základě zpětné vazby kmenového týmu č.d.

  • návrh v podobě minimanuálu je k dispozici na tomto odkazu, celá konverzace k návrhu je k dispozici v tomto Slackovém vlákně

>Aplikace/Profilovka na Slack a sítě - č.d zástupný symbolhttps://www.figma.com/file/0924DXf6REm03IdUhWti69/C.D-Profilovka-na-s%C3%ADt%C4%9B

>Aplikace/Favicon c.d (většítko)https://www.figma.com/file/vZEX2O4sbg5XK2T9YSWnJ9/C.D-Favicon

  • autor návrhů: Šnorbi

  • stav: hotovo, aplikováno

>Aplikace/Medailonek dobrovolníkůhttps://www.figma.com/file/fEMK0nLact6n6viD7u8P4c/C.D-Medailonek

  • autor návrhu: Šnorbi

  • stav: používáme v praxi

Partneři Česko.Digital:

>Aplikace/Závěrečné, průběžné a výroční zprávy (titulní stránka)https://www.figma.com/file/eWin2YRPhOgZFDgjJg0YFO/C.D-Z%C3%A1v%C4%9Bre%C4%8Dn%C3%A9-zpr%C3%A1vy

> Template prezentace (k využití pro prezentační účely č.d) - soubor zde

  • autor návrhu: Šnorbi

  • stav: používáme v praxi. Prezentaci testovali Tomáš Walek, Anežka Müller a Tereza Gagnon v praxi, prvotní připomínky zapracované.

>Stránka pro partnery Česko.Digital: https://www.figma.com/file/pR10VLAdaz01MJuceYqVY3/C.D-Partne%C5%99i (viz výše v sekci web)

Vzdělávání Česko.Digital:

>Aplikace/Show and Tellhttps://www.figma.com/file/hVdvOG8tkHnq2M06V9pc0q/C.D-Show-and-Tell

>Aplikace/č.eduhttps://www.figma.com/file/FKyYfZAQMtyCTOFhCRNyji/C.D-%C4%8D.edu

  • autor návrhů: Šnorbi

  • stav: používáme v praxi

Ostatní:

>Aplikace/Samolepky -

>Podpis do e-mailu

Další nápady, které jsme měli a deprioritizovaly se (nebyly zatím zapotřebí) viz výše uvedený seznam Seznam aplikací vizuální identity - stav a přehled nápadů i potřeb