WIP Jak na vkládání webových článků na web Učíme online

Práva:

Pro vkládání článků na web je potřeba mít přístup do systému Wordpress (pokud jej nemáš, tak buďto požádej supporta na projektu, aby ti přístup zařídil nebo přímo napiš do slack kanálu #support].

Vložit článek může uživatel s právy redaktora. Vydat ho může však jenom uživatel s právy Šéfredaktor a více.

Přihlásit se do Wordpressu můžeš tady.

 Vložení článku:

1.) V levé části záhlaví vyber položku Příspěvky a poté Vytvořit příspěvek.

 

2.) Článek je možné psát přímo v editoru Wordpressu, nebo ho napsat bokem a pomocí funkce vložit (CTRL+V) přidat přímo do editoru.

Do textu je samozřejmě možné i přidat obrázek, či galerii obrázků. V takovém případě vyber místo bloku textu možnost Obrázek (malé plus vlevo) a pak možnost Nahrát (mám v počítači) nebo knihovna médií (obrázek mám uložený na serveru ČD):

Při vložení obrázků může být velikost stejná jako u náhledového - tj. 1920x1080 px. Wordpress je sám ořízne na 1024x576 px. Tato možnost se používá hlavně v případě nějakého úvodního obrázku, kde je zapotřebí větší detail. Pokud chceš do textu vložit více obrázků třeba do jedné řady, je potřeba místo obrázek zvolit galerie. Tam už si vyber počet obrázků (velikost vkládaného volíš úplně stejnou jako v předchozím případě) a také, jak mají být obrázky vloženy (počet sloupců). V základu doporučuji nechat 3 sloupce a velikost obrázků velká. Krásně to pasuje s textem, nicméně můžeš experimentovat ;).

 

Náhled stránky po vložení jednoho velkého obrázku a galerie tří obrázků:

3.) Jakmile napíšeš nebo vložíš článek, přesuneš se k pravému panelu. Zde vybereš autora, jaká je to rubrika, přidáš štítek.

 

 

 

4.) Poté vložíš náhledový obrázek. Pokud jde o článek k webináři, použiješ náhledový obrázek, který už má daný webinář přiřazený - to znamená, že je v galerii již nahraný (nemusíš se trápit s výběr, velikostí, atd.). Pokud budeš chtít vložit vlastní obrázek, následuj pravidla:

- formát obrázku JPG

- velikost v pixelech může být originální, aby nedocházelo k rozmazání. Pokud hledáš ve fotobance, ideální je vybírat rozlišení kolem 1920x1080 px. Případně se orientovat podle rozlišení tvojí obrazovky. U takového obrázku nebude hrozit, že se roztáhne. Velikost samotného souboru by neměla přesáhnout 2 Mb.

 

 

5.) Z editace už zbývá poslední věc - vložení stručného výpisu (perex). Tento text se zobrazuje v náhledu a může být částečně stejný, jako je úvodní text přímo v příspěvku. Jeho délka by měla být 200 - 250 znaků.

6.) Jak článek vypadá si můžeš před publikováním zobrazit volbou Náhled - Náhled na nové kartě. Je to jenom náhled, článek ještě není online.

 

7.) K publikování už zbývá jenom jeden krok a to volba Publikovat - tím bude článek online na blogu. Pokud nevidíš možnost publikovat, nemáš dostatečná práva. V takovém případě informuj svého koordinátora a on už článek zkontroluje a následně vydá.

Poznámka: Kdykoliv během procesu můžeš tlačítkem uložit koncept svou práci uložit a pokračovat v ní později. Uložený koncept najdeš pod tlačítkem Příspěvky - Přehled příspěvků a v horní liště je možnost Koncepty:

 Příbuzné články