Jak na natáčení video referencí/ video rozhovorů

Cílem tohoto přehledu je shrnout proces natáčení videí krok za krokem, doplnit sem zkušenosti z praxe a mít tak na jednom místě veškeré nashromážděné know-how o natáčení videí.

Příručka krok za krokem

Přípravná fáze:

  1. Definujeme si, proč vůbec video referenci chceme natáčet: k čemu nám bude sloužit? kde ji budeme používat? s kým ji budeme natáčet?
  2. Z výstupů, odpovědí na otázky z bodu 1 se nám ukazuje, že chceme oslovit ředitele škol, kterým jsme pomohli se zprovozněním online výuky. Chceme, aby nám řekli, jak zprovozňování probíhalo, s čím se potýkali, jestli online výuku i nadále používají. Natočené video reference chceme používat na webových stránkách a sociálních sítích.
  3. Následně se zamýšlíme nad tím, jak ředitelé škol oslovit. Jako efektivní cesta se ukazuje dotazník vytvořený v Airtable. Otázky koncipujeme tak, abychom získali zpětnou vazbu na své služby, věděli, co zlepšit, ale také zjistili další informace a mezi jiným i souhlas s natočením video reference a s použitím referencí na webových stránkách.
  4. Rozesíláme připravený dotazník a přicházejí první odpovědi, včetně souhlasných odpovědí na natočení video referencí.
  5. Potvrzujeme se školami, kterých ředitelé odpověděli, že s námi chtějí natočit video referenci, že jsme si porozuměli a vědí, s čím souhlasili. 
  6. Následně domlouváme termín natáčení a nominujeme vlastníka tohoto projektu.

Připravujeme se na natáčení:

  1. První video jsme natáčeli přes Google Meet a nebylo to úplně optimální. Google Meet zobrazoval vždy jen toho, kdo právě mluvil, obraz se přepínal mezi tazatelem a odpovídajícím i při krátkých "ehm"
  2. Druhé video budeme natáčet přes Zoom a slibujeme se od toho lepší kvalitu i lepší celkový výstup. Na videu budou vidět oba účastníci interview najednou, vedle sebe. I obraz by měl být lepší.
  3. Před samotným natáčením si vše nanečisto vyzkoušíme. Voláme si v interním týmu přes Zoom, ladíme pozadí za tazatelem, zkoušíme natáčení.
  4. Potvrzujeme si s domluveným ředitelem/ ředitelkou, že má dobré internetové připojení, kvalitní zvuk, a funguje je jí kamera - abychom to nezjistili až v den natáčení a rovněž posíláme jednoduché instrukce k dostatečnému osvětlení.

 Samotné natáčení:

  1. Tazatel by měl být ideálně oblečený v triku Učíme Online. raadja(probereme to spolu)
  2. Natáčení spouštíme hned na začátku, aby se pak nestalo, že se zapovídáme a natáčení dostatečně včas nezapneme.
  3. Vysvětlíme, že si budeme přirozeně povídat, že není potřeba cokoliv odříkávat zpaměti. Důležitá je uvolněnost a příjemná atmosféra.
  4. Když to máme vše vyjasněné, začneme oficiálně rozhovor úvodním představením se (to již bude v sestříhaném videu jako úvod)
    1.  Kdo jsem a s kým si to povídám
    2.  Z jakého jsem projektu, zmínit i Česko.Digital
    3. Proč dnes tady spolu mluvíme - "pomohli jsme na vaší škole zprovoznit online výuku"
    4.  O čem si budeme povídat - zhruba 
  5. Položíme první otázku a čekáme na odpověď:
    1. Konkrétní otázky - spíše okruh otázek (zde může Jan Meissner doplnit i přesné znění, jak je má připravené):
    2. Proč s námi spolupráci navázali? (zde by měli povídat o tom, jakou měli situaci, co je pálilo, co je bolelo - chceme, aby se ostatní ředitelé dokázali ztotožnit, slyšet, že to jsou přesně ty samé problémy, které také řeší) 
    3. Jak spolupráce s námi probíhala? (zde budou říkat, jestli tam byl osobní kontakt, s kým přesně, co se řešilo, jak dlouho se to řešilo, kolik to bylo námahy, času, peněz, jaké problémy třeba nejdříve nebyly vidět, ale ukázaly se v průběhu, a že díky spolupráci s námi se vyřešili - být co nejvíce konkrétní, říkat konkrétní data, čísla, úkony).
    4. Tyto dvě části se pak vystřihnou a budou sloužit jako samostatná video reference na naše služby.
    5.  
    6. Jaký je stav nyní? (jakou dobu již mají “hotovo”, případně co si to vyžádalo ještě za dodatečnou práci, jak to funguje, kdo všechno to u nich používá, jak často, s jakými ohlasy)
    7. Zeptat se i na situaci s technickým vybavením jak školy, tak žáků a učitelů - jakou mají zkušenost, jak to řešili, jestli vědí o naší Sbírce počítačů a o tom, že se mohou zapojit.
    8. Pak ke konci ještě trochu vyzvídáme (pro naše interní účely, s velikou pravděpodobností nebude součástí videa, vystřihneme to) - kde oni jako ředitelé školy získávají informace pro svou práci, co přesně sledují, čtou? Jak často a jestli vůbec jsou na sociálních sítích? Přijdou jim informace, které se k nim jako k ředitelům dostávají, dostatečné anebo by uvítali více informací, a jakých přesně?
    9. A nakonec závěr - poděkování za čas a informace, že jej dostanou k autorizaci  
  6. Natočený záznam uložíme na disk Učíme Online do složky VIDEO REFERENCE_ROZHOVORY a informujeme marketing, že je připravený soubor k sestříhání.

Na co si dát pozor

Dáváme pozor na intonaci - ke konci otázky klesnout hlasem. Položíme otázku a čekáme na odpověď.

Přitakávání hlavou je v pohodě, ale snažme se vyvarovat "hmmm" zatímco mluví ten druhý, protože pak to to audio bere a nedá se to oddělit.

Pozor na anglické výrazy.

Když zjistíme, že během povídání na chvíli vypadl zvuk, požádejme o zopakování (vypadnutí a žádost vystřihneme) - většinou se to týká pár slov.

 Postprodukce:

  1. Poslechneme si celé video, sepíšeme části, které je potřeba vystřihnout - žblebty, přeřeknutí se, prostoje, špatný zvuk, vyzvídání informací ke konci rozhovoru.
  2. Rovněž si poznačíme části, které chceme mít ve formě krátkých shotů:
    1.  reference (pokud dává smysl),
    2. postřehy a inspirace ke konkrétním tématům,
    3. technické vybavení a jejich zkušenost jako promo materiál k sbírce počítačů.
  3. Videa nasdílíme postprodukčnímu dobrovolníkovi, který umí stříhat videa, včetně podrobného zadání (viz bod 1 a bod 2).
  4. Počkáme na první sestříhanou verzi dlouhého videa/rozhovoru.
  5. Začneme přepisovat mluvené slovo do psaného textu, aby se do sestříhaných videí dali vložit titulky.
  6. Videa nasdílíme dobrovolníkovi grafikovi, aby upravil text v připravených šablonách pro slidy.
  7. Finální slidy nasdílíme postprodukčnímu dobrovolníkovi, který je vloží do videí a vyexportuje finální soubory pro použití na webu a sociálních sítích. Do videa vloží vodoznak/ patičku, aby bylo video obrandované - musíme dořešit.
  8. NEZAPOMENEME NEJDŘÍVE VŠE POSLAT K AUTORIZACI ŘEDITELI/ŘEDITELCE. AŽ PO JEJICH SCHVÁLENÍ MŮŽEME ZAČÍT VIDEA POUŽÍVAT.
  9. Shoty budou sloužit jako přípravná kampaň na hlavní video rozhovor.

Související články