Koncept rovného přístupu ke vzdělávání po internetu

Moto: jak se společnost mění a komunikuje po internetu základní hodnoty zůstávají

A to platí i pro oblast vzdělávání. I při přechodu k metodám výuky s pomocí internetu a k elektronické komunikaci mezi školou, žáky a rodiči = chceme zachovat rovný přístup ke vzdělávání.  

Dvě klíčové překážky, které omezují rovný přístup ke vzdělávání po internetu:

  • Nedostupnost koncového zařízení pro všechny studenty (HW+SW počítače, tablet, chytrý telefon) - není předmětem tohoto dokumentu.   
  • Nedostupnost internetového připojení, resp nedostupnost dostatečného množství dat pro přístup k výukovým zdrojům na internetu. 

Při analýze potřeb studentů se ukázalo, že v mnoha případech připojení v domácnosti není vůbec, nebo není dostatečné a dále, že studenti mají k dispozici např. jen chytrý telefon a využívají pak pouze veřejné wifi sítě mimo domov.

Proto se pro nás jeví jako klíčové, aby přístup k výukovým zdrojům byl k dispozici nezávisle na technických nebo sociálních podmínkách studenta.   


Možné řešení v jednotlivých fázích:

  • Zpřístupnění EDU domén přes whitelisting jednotlivých domén škol nebo přes VPN přístup např. Edu.msmt.cz, které bude mít zalistované jednotlivé domény škol - návrh konceptu zde: 

    https://docs.google.com/document/d/1L9XAUdUscE9VwIrqVJ3Y_z1TcHq-87YZH2psPHXut9c/edit

  • Právo k přístupu k internetu - stejné jako aktuálně přístup k telefonní lince - dopad nejen školství, ale e-government
  • Podpora přístupu k internetu sociálním systémem - sociální dávky určené pro přístup k internetu podle definovaných pravidel


Aktuální kroky:

Tvorbu konceptu koordinuje Michal Žampach.

Koncept má k dispozici Nadace O2 přes Marii Malíškovou, Vodafone a T-mobile přes Michalovi kontakty.