Jak na zpracování záznamu webináře a tvorbu (mikro)kurzu

Děkujeme Ti za zapojení do projektu Učíme online - sekce Učíme nanečisto. 👩‍🏫👨‍🏫

Jako dobrovolník budeš zpracovávat záznamy našich webinářů, které následně budeme přetvářet do dalších forem obsahu. Jedním z nich budou krátká sestříhaná videa poskládaná jako kapitoly kurzů, ke kterým bude zároveň vytvořen popis. Níže se dozvíš, jak na to. 


💡 Tipy pro zvýšení efektivity při zpracování záznamů webinářů Učíme nanečisto

  • V nastavení (ozubené kolečko) si lze nastavit rychlost přehrávání na 1,5 (nebo i 1,25) - funguje dobře při prvním seznamování se s videem, rozfázování videa pro stříhače. 
  • Než si video pustíš poprvé, přečti si pečlivě, co budeš vyplňovat v kroku 2 po shlédnutí videa - během sledování videa už budeš vědět, na jaké typy informací se máš zhruba zaměřovat.
  • Představ si, že jsi učitelka/učitel a zkus se na webinář dívat z učitelské perspektivy (Kdybych byla učitelka, co by mě na tomto tématu zajímalo? Co si z informací zmíněných na webináři mohu jako učitel/ka odnést - popis nějakého postupu, procesu, návod, ukázku, tipy?)
  • Také si představ, co bys ze záznamu webináře chtěl/a vidět později v kurzu.

📃 Průvodce - Krok za krokem

Koordinátoři zpracování předem připravují plán/rozpis - s dostatečným předstihem si můžeš vybrat, která témata jsou ti blízká a ke zpracování se sama/sám přihlásit. Nebo očekávat, že ti bude nějaký záznam webináře přidělen, tj. od Libuše Homolová nebo Martina Habová budeš označen ve vlákně na Slacku. 

Důležité:

Potřebujeme držet stejnou tonalitu textu napříč všemi kurzy. Značka Učíme online pracuje s těmito archetypy:

hlavní archetyp - podporující a inspirující komunita - pomáháme, jsme průvodci, usnadňujeme ten přechod, ukazujeme cestu, jsme oporou, děláme věci pro druhé, nemyslíme v prvé řadě na sebe - Pečovatel / Supporter

  • tonalita: milý, laskavý, všímavý, starostlivý, pozorný, taktní

doplňující archetyp - Challenger - novátorský a pionýrský projekt, nabourává status quo, mění stávající situaci 

  • tonalita: otevřený, přirozený, nehraný, nefalšovaný, poctivý, čestný


POSTUP ZPRACOVÁNÍ

Přehraj si webinář, seznam se s jeho obsahem. Podívej se na vzorově zpracovaný webinář zde. Pokud máš dotazy, ptej se v threadu ve vlákně na Slacku - každé zpracování má své vlákno označené číslem a názvem webináře. Dotazy týkající se zpracování webinářů Učíme nanečisto jsou inspirující i pro ostatní - stejný dotaz jako ty může mít více dobrovolníků. Zaznamenávej postupně následující:

  1. Pokyny pro sestříhání videa

    1. Jak bys webinář rozfázoval/a na jednotlivé kapitoly dle témat (např. úvod, instalace, ...) a jak bys kapitoly pojmenoval/a. Úplný úvod (předstvení projektu a pozvání na další webináře) v kurzu vynecháváme.

    2. Přidej stopáž jednotlivých kapitol (např. kapitola "Úvod" začátek 0:34 a konec 7:31, další kapitola "Instalace" začátek 7:32 a konec ...) a také ke každé části uveď, jakým slovem to konkrétní krátké video začíná a končí. Střihačům to pomůže se rychleji zorientovat, samotná stopáž někdy není úplně přesná. Toto všechno (stopáž, konkrétní slova čím video začíná a končí a názvy kapitol) zaznamenej do sdíleného google dokumentu s názvem "Pokyny pro střihače", který ti bude nasdílen společně s nahrávkou webináře a na Slacku ve vlákně stručně upozorni, až budeš mít Pokyny hotové - z tohoto souboru se dostanou informace do týmu střihačů, kteří budou pracovat na stříhání jednotlivých kapitol, zatímco Ty budeš text přepisovat viz bod 2 - Tvorba textových sekcí.

    3. Může se stát, že webinář bude takové povahy, že nebude možné z něj vybrat tematické video bloky. V tom případě z webináře zkusíme vytvořit pouze textový učící materiál.

  2. Tvorba textových sekcí 
    • Tato část bude časově náročnější - kromě přepisování jednoduchých údajů je také nutné kreativně se zamyslet a říct si, jaký formát obsahu z daného webináře bude možné vytvořit - Dává lektor ve webináři návod/postup nějaké aktivity, který už je někde vytvořený? V tom případě není nutné tvořit jej znovu, není potřeba tento návod sepisovat do samostatného psaného dokumentu. Stačí to pouze poznamenat do kolonky "Obsažené materiály" (viz písmeno h. níže) - vložit link na tyto materiály, souhlas s jejich použitím budeme následně řešit my v týmu. 
    • Následně vytvoř texty do následujících sekcí a vyplň přímo do Google formuláře (odkaz dole). Netvoř a nesdílej s námi, prosím, žádný vlastní Google dokument. Můžeš mít svůj pracovní dokument, ze kterého pak informace, které od tebe chceme (písm. a. - j.) jen zkopíruješ do zmíněného Google formuláře: 
    1. Název kurzu: Uveď název celého kurzu (Např. Úvod do Google Classroom).
    2. Jméno lektora, který vedl webinář
    3. Délka kurzu: Uveď, jak dlouhý je kurz v hodinách a minutách (součet času všech sestříhaných kratších videí). Pozn.: u zpracování záznamů webinářů budeme obecně uvádět délku do 1 hodiny. Pokud budete výjimečně zpracovávat webinář, který má více než 1,5 hodiny, tak uveďte čas 1,2 hodiny.
    4. O kurzu: Krátká anotace, o čem kurz je. Sepiš alespoň 3 věty.
    5. Popis: Zde sepiš, o čem kurz pojednává více v detailu, co se v něm sledující dozví. Můžeš popsat, co se děje v jednotlivých kapitolách.
    6. Přínosy kurzu: Zde v bodech vypíchni nejdůležitější body, které se sledující v kurzu naučí. Vypiš alespoň 3 body.
    7. Témata kurzu: Zde zkopíruj názvy kapitol, které jsi již společně se stopáží v kroku 2 připravil/a střihačovi.
    8. Obsažené materiály: Co je součástí kurzu? Jsou to videa, články, kvíz? Není povinné pro každý webinář, někde může být součástí jen video. Je to velice individuální, jsou webináře, ze kterých nebude možné vytvořit další typ formátu. Platí zejména pro zpracování záznamů webinářů.
    9. Požadavky/Instrukce: Sepiš, co vše musí mít sledující nachystáno před kurzem - např. stažený a nainstalovaný software. Vypiš alespoň 2 - 3 požadavky. Není povinné pro každý webinář, někdy k webináři nepotřebuje sledující nic navíc.
    10. Cílové publikum: Pro koho je kurz určen - jsou to začátečníci nebo pokročilí, učitelé prvního nebo druhého stupně na ZŠ, nebo učitelé na SŠ? Musí sledující mít nějakou znalost (např. angličtiny nebo nějakého nástroje)? Vypiš alespoň 2 - 3 body. Raději sepiš více informací než méně.

Jakmile máš kompletní informace viz. výše, vyplň nám je do tohoto Google formuláře. Tvé odpovědi budou pak nahrány do tabulky, se kterou pracují další dobrovolníci (např. korektoři textů). Inspiraci můžeš hledat v naší videotéce na stránkách ucimeonline.cz, kde jsou umístěny všechny předchozí kurzy zpracované z odvysílaných webinářů.

Takhle ve finále vypadá mikrokurz nahraný na webové stránky:

Náhled mikrokurzu na webových stránkách







V případě jakýchkoliv nejasností se obrať na  Libuše Homolová

Moc děkujeme za Tvou pomoc! 🙏