Systémová změna

Co je změna systémů = systémová změna?

 

Systém je konfigurace částí spojených sítí vztahů k určitému účelu. Může to být ekosystém, jako je mořské prostředí, potravinový systém nebo sociálně vytvořené systémy, jako je vzdělávání a zdravotnictví. Systémy mohou být malé, jako jsou organizace, nebo velké, jako je celá ekonomika.

Systémový přístup posouvá pozornost od jednotlivých částí k tomu, jak jsou části organizovány, přičemž uznává, že interakce částí nejsou statické a konstantní, ale dynamické a plynulé.

Systémová změna je tam, kde se vztahy mezi různými aspekty systému změnily směrem k novým výsledkům a cílům. A je poháněna transformačními, nikoli postupnými změnami.

(zdroj)

„Systém je soubor prvků, které ovlivňují sebe navzájem i chování celku. Každý z jednotlivých prvků je nějakým způsobem závislý alespoň na jednom dalším prvku. Mohou se slučovat do podsystémů. Když systém rozdělíme na jednotlivé části, ztrácí své vlastnosti.

Změna je obecné označení pro pozorovatelný, měřitelný nebo kvantifikovatelný rozdíl ve stavu nebo vlastnosti nějaké entity v určité vztažné soustavě.

Dopadem jsou míněny účinky projektu na úrovni společnosti.”

(zdroj)

Čelit základním příčinám problémů (spíše než symptomům) transformací struktur, zvyků, myšlení, dynamiky moci a politik, posilováním kolektivní moci prostřednictvím aktivní spolupráce různých lidí a organizací. Tato spolupráce má kořeny ve sdílených cílech dosáhnout trvalého zlepšení při řešení sociálních problémů na místní, národní a globální úrovni.

(zdroj)

 

 

https://youtu.be/zA7MCcfDLxI

Jak se mohu zapojit?

 

-

 

Otázky a odpovědi

 

  1. Zajímalo by mě, jak se vlastně jako č.d chceme profilovat a komunikovat. Jestli jenom jako "parta skvělých ajťáků" nebo jako propojená komunita odborníků.

 

2. Proč si myslíte, že technologie mají řešit celospolečenské problémy? Není to opačně, že technologie ohrožují nás i demokracii a zvyšují nerovnosti?

 

 

3. Co je to ta systémová změna? Resp. co si pod ní představujete vy v Č.D? Mám jen jakési obecné intuitivní tušení, ale rád bych slyšel vysvětlení, oč přesně jde.

 

4. Ta systémová změna co řešíme se týká Č.D, nebo obecněji České republiky? Resp. jsou plánované nějaké velké změny uvnitř Česko Digital?

5. Je systémová změna novým jediným cílem ČD? nebo se pojede dvou kolejně, kde část pracuje na systémové změně a jiné skupiny řeší konkrétní malé dílčí projekty?

 

 

6. Vy jste o syst. změně uvažovali/pracovali na ní od začátku, nebo je to něco, co se u vás začalo formovat časem? Popř. jak dlouho po začátku?

 

7. Kdo vás inspiruje v Česku, kdo se syst. změně věnuje? :-)

 

8. Nacházíte sponzory mezi politikama?

 

9. Spolupracujete na tom s SPČR?

 



 

Problém, který chceme v rámci systémové změny v České republice řešit:

 

Veřejná sféra v České republice neumí efektivně využívat potenciál technologií k řešení celospolečenských problémů a tím zhoršuje podmínky pro život lidí v ČR.

 

Z dlouhodobé zkušenosti nás i našich spolupracujících organizací vidíme 4 hlavní příčiny tohoto problému: 

1.Klíčový aktéři nemají sdílenou vizi, jak efektivně využívat potenciál technologií ve veřejné sféře

Když mluvíme o klíčových aktérech, máme na mysli vládu, parlament, softwarové společnosti, občany, média, experty, vzdělávací instituce, veřejnou správu, technologie.

Pracujeme s hypotézou, že zásadní příčinou je, že klíčoví aktéři v systému - tedy jednotlivci nebo organizace, které mají klíčový význam pro realizaci strategie či projektu nebo mu zásadním způsobem brání - nemají sdílenou vizi pro využití technologií. 

Naším záměrem je získat důkaz o potřebnosti sdílené vize (vč. ekonomických důkazů) a posléze ho využít jako argument k vytvoření vůle klíčových aktérů aktérů tuto vizi najít a materializovat ve společné dohodě. Předběžně jsme si hypotézu potvrdili v našem průzkumu (nyní je k dispozici k náhledu a ke komentářům v #core-team, brzy ho prolinkujeme i sem).

 

 

2.Ve veřejné sféře chybí informace a dobrá praxe, jak efektivně využívat technologie

Tato příčina se projevuje několika způsoby:

  • Veřejná sféra, do které zahrnujeme veřejnou správu (státní správa, samospráva, příspěvkové organizace) a neziskové organizace, mnohdy nezná nejmodernější možnosti technologií a postupy k jejich praktickému využití.

  • Veřejná sféra, do které zahrnujeme veřejnou správu (státní správa, samospráva, příspěvkové organizace) a neziskové organizace, nemůže navrhovat moderní řešení, pokud nemá dostupné informace o nejčerstvějších společenskovědních poznatcích (a tedy je nemůže aplikovat: často se projevovalo zejm. během pandemie).

  • Potenciální příjemci služeb = lidé v ČR nemohou využívat aktuální digitální řešení, pokud o nich veřejná sféra nedostatečně komunikuje.

  • Potenciální příjemci služeb = lidé v ČR  nemohou vyžadovat vysoký standard služeb, pokud neví (tj. nemají info), jak vysoký standard vypadá.

S ohledem na to je naším dlouhodobým záměrem zlepšovat vztah k technologiím jak u zástupců veřejné sféry, tak potenciálních příjemců služeb (v nejširším výkladu občanské společnosti). 

 

3. Ve veřejné sféře chybí kompetence

Souvisí s často citovanou příčinou, že veřejná sféra nemá lidi s adekvátními kompetencemi  k plnému využití potenciálu technologií. Komunita Česko.Digital napomáhala svými aktivitami řešit poslední téměř 4 roky právě tuto příčinu a bude v tom i nadále pokračovat.

 

4. Chybí peníze

Tato příčina úzce souvisí s předcházející – veřejná sféra typicky není schopna přilákat top talent, mj. kvůli neschopnosti konkurovat odměnám v komerčním sektoru. 

Na tomto poli Česko.Digital provozuje omezené aktivity, když např. skrz postavu ředitelky Evy Pavlíkové pomáhá vytvořit filantropický fond, který by pomohl financovat další digitalizaci veřejné sféry.