2022-02 Workshop: Mluv Česko.Digitálně

Datum

Feb 7, 2022 + Feb 11, 2022

Moderuje: @Jindřich Oukropec

Cíle

Co? Každý, kdo v komunitě něco píše na workshopu získá lepší přehled o tom jak, ke komu a kde mluvit. Už máme definovanou značku a základ tonality, nyní potřebujeme konkrétní příklady a společně se sladit.

Proč? Snažit se to psat co nejlépe nestačí. Jako projekt jsme velmi specifičtí a jsou věci, na které chceme klást důraz tak, abychom dlouhodobě naplňovali organizační cíle - motivovali ostatní, aby rostli ve svých digitálních kompetencích a jako expertní dobrovolníci menili Česko k lepšímu.

Jak? V jedné hodině si řekneme, co je to Česko.Digital, jak by se chovali jako člověk a jak by ke svým cílovkám mluvilo. Každý si zkusíme navhrnout zarámování nějaké události v komunitě dle nové tonality. Součástí bude i navrhování textů na konrkétní situace pro konkrétní cílové skupiny.

MIROPower Point Prezentacebrand

Témata

Čas

Téma

Kdo

Poznámky

Čas

Téma

Kdo

Poznámky

5 min

Chit-chat

 

čekání na opozdilce, co nás dnes čeká

10 min

Úvod

@Jindřich Oukropec

  • Brand Česko.Digital

  • Archetyp

  • Vlastnosti značky

  • Základy tonality (Semrush checklist, People first a Přínos first pravidlo)

  • kam si mám jít značku připomenout?

15 min

Úkol č. 1: Framing

3 týmy

Ve třech skupinách se zamyslete nad danou komunikační situací. V komunitě se něco stane. Co z hlediska brandu stojí za to vypíchnout? Bez ohledu na to, kde a komu to říkáme, se zamyslete, jak událost zarámovat.

  • 7 min: každý za sebe něco navrhne

  • 3 min: hlasování v týmu o nejlepším zarámování události

  • 5 min diskuse

5 min

Prezentace

3 týmy

týmy představují své nápady na nejlepší zarámování události v komunitě, svůj návrh argumentují pomocí odkazů na značku Česko.Digital

10 min

Úkol č. 2: Tonalita

všichni

Máme spoustu cílovek, kanálů a situací. Tam, kde se tyto tři veličiny se protínají vzniká požadavek na specifickou tonalitu. Každý si vybere jednu situaci a zkusí si dle tonality navrhnout kus textu.

Svůj text zanes do příslušného políčka na MIRO.

5 min

Kontrola v tandemu

ve dvojicích

Ve dvojici si představte svůj návrh a zkuste si ho obhájit. Proč jste tykali nebo vykali? Jak jste zdůraznili People a Přínos? Je tón upřímný, přátelský, podporující, optimistický a odvážný?

5 min

Sdílení pocitů

všichni

Bylo to těžké? Něco nám chybí? Něco není jasné?

Postřehy (Jindra)

  • zdálo se, že je těžké navrhovat titulky článků dle přínosu a people pravidla, ale měli jsme málo času, u obou workshopů jsem přetáhli o 15 minut

  • hodně máme tendenci začínat otázkami “Chcete se zlepšit v XY? Chcete poznat agilní vývoj? Znáte nástroj XY?”, přicházíme tím o ty, kteří zvědaví nejsou a jednak bychom měli spíš komunikovat statementy vycházející z naší vize “technologie by měli sloužit lidem, díky technologiím lze ušetřit spoustu papírování, digitalizace státní správy je složité téma, ale víme, jak na něj, digitální technologie mohou v nezisku dělat zázraky…“, příspěvky a výzvy bych začínal motivačně “Už žádné chození na úřady! Ještě jednodušší daně! XY na pár kliků! Bezpečně a transparetně! …”

  • u návodů bychom chtěli konkrétní příklad před a po (lze vzít něco odsud)

  • je dobré si procvičit framing na ukázce z MIRO nového partnera a rovnou vybrat nejlepší variantu, měli jsme na ní víceméně shodu

  • není moc jasné, co je typický dopad a přínos projektů - proto to budeme v návodech uvádět na příkladech, tyto příklady pak do všech návodů na tonalitu

  • není jednoduché vyhnout se 1. osobě č. množného “děláme, pořádáme, atd.” - proto to budeme v návodech uvádět na příkladech

  • u pozvánek na č edu máme tendenci jen popsat akci a pozvat na ní - není snadné vidět ten přínos v tématu nebo brandu (tedy našich jedinečností)

  • je třeba řešit generické maskulinum v komunikaci směrem k dobrovolníkovi, máme i některé dobré příklady

  • měli bychom vysvětlit, jak moc je důležité to, co padne jako první - je to součástí primingu

Co dál?

  • Matrix tonality? Jeden hlavní základ na 3-4 body (people, přínos, vlastnosti tonality, XXX) a pak si najdi v matrixu specifikum a příklad (unese to wiki? excel? MIRO?) můžeme vykopnout rovnou s chlívečky TBD, co potřebujeme vědět o cílovkách? čemu často nerozumí a pro jakou informaci si na daný chodí?

 

Draft návodu tonality

Jak na texty pro komunity na Slacku, sociálních sítích a e-mailingu?

🌎 Mysli na to, ke komu mluvíš

to je ale popis cílovky, v jaké je situaci, kdo to je, co chtějí

Kdo to je? Komunita Česko.Digital je velmi různorodá. Přes 4 000 lidí pochází z různých oborů, měst a má různou míru zkušeností. Všichni jsme ale naskočili do platfromy, které věříme a jsme ochotni pomoci svým dílem.

Proč nás sledují? Na Slacku, sociálních sítích a rámci e-mailingu nás sledují lidé, kteří chtějí pomoc, vzdělat se, propojovat se nebo je zajímá, co je v komunitě nového.

Co očekávají?

Na Slacku, sociálních sítích a e-mailingu mluv ke komunitě přátelsky a srozumitelně.

💡 Pokud se jedná o specifickou výzvu jako je například nábor nebo e-mailing na úzkou část komunity neboj se tykat v druhé osobě čísla jednotného - zapoj se, přijď, koukni se.

💡 Ne všechno, co v jedné části komunity jasné, je srozumitelné všem ostatním. Vyhni se odborným termínům a slangu.

💙 Mysli na to, za koho mluvíš

Přesto, že je projekt jedinečný, patří pod hlavičku Česko.Digital. Představ si, že je komunita člověk a ty popisuješ projekt jejími slovy. Dej stejně jako ona důraz na lidi, kteří za projektem stojí a přínos projektu pro celou společnost.

Před psaním textu se nalaď na archetyp značky a respektuj tonalitu Česko.Digital, která je upřímná, přátelská, podporující, optimistická a odvážná.

 

Rozhodnutí

 

Nezapomeňme sdílet zápis do příslušného kanálu na Slacku!