2023-06-06 NNO jako cílová skupina Česko.Digital

Datum

Jun 6, 2023

Účastníci

@Verca Q @Romana Pokorná @Lujza Kotryová @Martina Habová @Jan Kotara

Prezentace

1 Detail potřeby pro schůzku

Neziskovky řadíme do veřejné sféry jakožto našeho shrrnujícího pojmu pro veřejnou správu + neziskové organizace. Pro veřejnou sféru jsme zformulovali vizi „Veřejná sféra umí využívat potenciál technologií k řešení celospolečenských problémů a zlepšuje tak podmínky pro život lidí v České republice”. S ohledem na naše systematické i přímé aktivity jsme chtěli pojmout otázku NNOs jakožto cílovky Česko.Digital zevrubně a pojmenovat si, co jí dnes nabízíme a co jí chceme nabízet do budoucna. 

2 Agenda

Na agendu jsme přinesli 3 otázky s požadovaným outcome odejít se shodou ohledně odpovědí.

1 Jsou NNO cílovou skupinou všech našich linek? 
(vize, informace, kompetence, penize)

2 Tam, kde ano: jaké mají NNO potřeby v těchto linkách?
(napr jsme uz definovali ze v kompetencich to jsou soft skills, vime co potrebuji napr v informacich? nebo ve vizi?)

3 Jaké služby / aktivity již pro ně máme, do které linky zadapají a jak moc tyto služby naplňují jejich potřeby? Potažmo je třeba naše aktivity trochu usměrnit, aby naplňovali jejich potřeby?

3 Průběh schůzky

Došlo k přiblížení historického kontextu, proč vůbec NNO vnímáme jako cílovou skupinu. Key takeaway: původním záměrem komunity bylo inovovat pomocí technologií, tj. inkubovat inovativní řešení (celo)společenských problémů s veřejným dopadem. Řešiteli těchto problémů (týkajících se správy věcí veřejných) jsou typicky stát a neziskové organizace (tam, kde to stát neřeší / opomíjí / nedělá efektivně), projekty ovšem může iniciovat i jednotlivec či neformální uskupení. Výhodou neziskové organizace jakožto řešitele daného problému je, že problému mnohdy expertně rozumí a dokáže projekt dlouhodobě spravovat, když jej po inkubaci převezme k dlouhodobé péči a dalším rozvoji. 

Současně jsme si připomněli, proč se Česko.Digital po 4 letech fungování pouští i do systematičtějších aktivit. Na příkladu společenského problému bezdomovectví jsme si ilustrovali rozdíly mezi přímými a systematickými aktivitami (s dodatkem, že >č.d v žádném bodě strategicky nerozhodlo, že přímé aktivity opouští a věnuje se pouze systematickým aktivitám). 

Pojmenovali jsme, že deklarované příčiny existence systémového problému (absence informací, kompetencí, peněz, sdílené vize) jsou spíše v úrovni hypotéz: jde o jevy, které jsme zpětně odvodili z pozorvaných outcomes (neziskový sektor neumí tohle a onohle). Nedošli jsme k nim skrz poznanou zkušenost, nejsou to výzkumem potvrzené věci. Potvzení těchto hypotéz a hlubší poznání jejich obsahu nás brzdí v iniciování systematických aktivit. 

Současně nevíme, zdali popsané příčíny skutečně sdílí celá veřejná sféra (tzn. zdali jsme jsou všechny příčiny společené jak pro veřejnou správu, tak neziskový sektor). 

Popsali jsme, že nám dává nadále smysl rozvíjet smysluplnou přímou službu a vedle toho v pozadí, odděleně zkoumat příčiny existence systémového problému pro NNO, které nám umožní iniciovat systematičtější aktivity a současně nám pomohou dále upravovat zamýšlenou přímou službu tak, ať má co nejsystematičtější dopad. 

4 Outcomes

Odpovědi na 3 otázky výše:

1 Jsou NNO cílovou skupinou všech našich linek?
ANO, resp. měly by být. Současně nevíme, zdali máme dané linky (příčiny) kvalitně popsané –> zjistit

2 Tam, kde ano: jaké mají NNO potřeby v těchto linkách?
Slušnou představu máme v oblasti NNO digi kompetencí. V ostatních linkách nevíme –> zjistit

3 Jaké služby / aktivity již pro ně máme, do které linky zadapají a jak moc tyto služby naplňují jejich potřeby? Došlo k prezentaci současných aktivit, odpověď známe – shrnutí zde

Vnímáme, že pro další postup v systematických aktivitách máme řadu otazníků ohledně příčin existence systémového problému pro NNO cílovku a hlubším obsahu těchto příčin. Za nejpřínosnější v této oblasti vnímáme další výzkum. Dává nám smysl tento výzkum dělat více na pozadí a většinu sil kmenového týmu nasměrovat do dobře namyslené, kvalitně exekuované přímé služby, která bude systematicky přispívat k řešení systémového problému. 

@Verca Q iniciuje (s Lujzinou pomocí) UX šablonu, jejímž cílem bude syntéza potřeb NNO (a jiných) a aktivit, za účelem zviditelnění i vytvoření základu pro další práci.

5 Action steps

@Jan Kotara sepíše zápis vč. outcomes + action steps
@Verca Q iniciuje šablonu (viz sekci 4 Outcomes) s deadlinem 16.6.
@Verca Q iniciuje next step ohledně vytvořené šablony
Všichni (@Romana Pokorná @Martina Habová@Lujza Kotryová @Verca Q ) prosím projděte zápis a potvrďte, zdali odpovídá domluvě ze schůzky (prostřednictvím komentáře pod textem), resp. napadejte konkrétní body, pokud tomu tak není.

6 Question marks

1 K poskytované přímé službě: původní záměr Inkubátoru byla inkubace veřejně prospěšných, neziskových projektů (kde NNO byly vnímány jakožto vhodný zadavatel těchto projektů z důvodů popsaných v 1. odstavci sekce 3 výše. 

Tj. přicházet s inovativními řešeními společenských problémů skrz zapojení technologií. Vnímám, že se do centra našeho zájmu (ne)vědomě přesouvá téma rozvoje (digitálních) kompetencí NNO. V původním záměru to byl ovšem spíše side effect daných projektů, než primární záměr. Je to správně? Značně to ovlivňuje design dané služby. 

 

Nezapomeňme sdílet zápis do příslušného kanálu na Slacku!