Jak na textaci projektů na webu Česko.Digital
Měnit Česko k lepšímu je radost. Činnost komunity Česko.Digital ale nemusí být srozumitelná všem. Projdi si tento stručný návod, aby se Ti podařilo dobře vysvětlit přínos projektu, který se má objevit na webu Č.D. Kvalita textu ovlivňuje to, zda se dobrovolníci do projektu přihlásí nebo ne. Na konci také najdeš návod jak na logo a záhlaví projektu na webu.
🌎 Mysli na to, ke komu mluvíš
Na web Česko.Digital chodí různé cílové skupiny. Od nadšenců z komunity, přes novináře až po tvé kamarády. Ti všichni se dívají na popis projektů, aby pochopili, co děláme. Přibliž jim, proč se ostatní ve volném čase pustili právě do tohoto projektu.
Ne všechno, co je nám v komunitě jasné, je srozumitelné i veřejnosti.
Vyhni se odborným termínům a slangu.
💙 Mysli na to, za koho mluvíš
Přesto, že je projekt jedinečný, patří pod hlavičku Česko.Digital. Představ si, že je komunita člověk a ty popisuješ projekt jejími slovy. Dej stejně jako ona důraz na lidi, kteří za projektem stojí, a na přínos projektu pro celou společnost.
Před psaním textu se nalaď na archetyp značky a respektuj tonalitu Česko.Digital, která je upřímná, přátelská, podporující, optimistická a odvážná.
💡 Tip: Než začneš psát, 3 praktické informace:
Před text se pod obrázek automaticky objeví nadpis “O projektu”.
Pod popis projektu se automaticky vypisuje seznam hledaných rolí do projektu (pokud projekt někoho hledá).
Zvýrazňování je důležité, ale pokud v odstavci podtrhneš hned více věcí, oči to bolí. Zkus napsat tučně maximálně jednu věc v odstavci.
Projekty, na kterých pracujeme, popiš následovně:
Při psaní textů probíhajících projektů vycházíme z tohoto checklistu:
Popiš problém, který projekt řeší a koho všeho se týká. Čtvrtina Čechů dluží státu přes 20 miliard Kč, průměrně vyhodíme 80 kg jídla za rok, přitom tu jsou lidé v potravinové nouzi, 40 % Čechů podlehlo během pandemie konspiracím o COVID-19. Neboj se přidat konkrétní číslo nebo odkaz na studii nebo výzkum, ze kterých projekt vychází.
Popiš vizi projektu a ideální stav, kdy je problém (vy)řešen. Vysvětli, kam projekt směřuje a o co v něm usilujeme.
Vytáhni informace z Lean Canvasu a krátce popiš, na čem se bude v týmu pracovat. Nezapomeň zmínit přínos zapojení komunity Česko.Digital (snadné napojení na experty v daných oblastech, principy agilního řízení, sdílení know-how, podpora kmenového týmu, learning by doing, …).
Aby se mohl kdokoliv okamžitě zapojit, na konci stránky se automaticky vypisuje seznam hledaných rolí do projektu. Ne každý může do projektu ihned naskočit. O nejdůležitějších věcech z projektů informujeme na sítích komunity. Pozvi tam ostatní textem: Staňte se fanoušky Česko.Digital a sdílejte aktuální příspěvky našeho projektu na sociálních sítích mezi své známé (Facebook, LinkedIn, Twitter) nebo odebírejte YouTube kanál Česko.Digital.
Projekty, které jsme předali nebo ukončili, popiš takto:
Nejdůležitější je komunikovat dopad, přínos, dobrovolníky a přidanou hodnotu komunity v projektu. Dopad proto opakujeme na začátku a na konci, popisujeme hrdinství dobrovolníků a oslavujeme přínos technologií.
Je strašně důležité, že to není agenturní zakázka pro klienta, ale pro nás všechny (=občany ČR), zdůrazňujeme, že výsledek a přínos projektu je pro nás všechny (místo Kde najdete data o… piš kde najdeme data o…).
Struktura
Při psaní textů probíhajících projektů vycházíme z tohoto checklistu:
Jedna věta odpovídající na otázku “co to je” (přehledný portál, webová aplikace, série workshopů…)
Vysvětli, jaký problém projekt řešil, proč se spojil s komunitou a jaký má dopad. Nadpis “O projektu” nelze změnit, je tam automaticky.
Ten nejlepší pohled ze zákulisí má ten, co to vymyslel a udělal. Neboj se zeptat zadavatele projektu na jeho zkušenosti nebo kohokoliv z týmu, co se naučil, co si odnáší apod.
Popiš, jaký byl cíl projektu a jak projekt vznikal, jakými prošel fázemi, z jakých studií nebo výzkumů vycházel. Je dobré uvést osvědčené postupy (design thinking, prototypování, testování, apod.), které byly použity a pomohly týmu ke zdárnému dokončení. Stručně řekni, jak jsme na to šli a z čeho jsme vycházeli (nezahlcuj detaily, piš bez odborné hatmatilky).
Jednoznačně nejdůležitější informace. Desítky zapojených lidí a stovky hodin práce, jaký to má dopad? ČR se k lepšímu nezmění ze dne na den, je to dlouhá cesta. Zkus popsat, odkud a kam jsme se posunuli díky danému projektu.
Uveď seznam odkazů na mediální výstupy (najdeš je v kanále #media-monitoring na Slacku). Zmínky uváděj ve formátu titulek a v závorce za médium, ideálně bez koncovky .cz.
Přidej na konci tento text:
Líbí se vám, co se děje v Česko.Digital?
Staňte se fanoušky Česko.Digital a sdílejte aktuální příspěvky na sociálních sítích mezi své známé (Facebook, LinkedIN, Twitter) nebo odebírejte YouTube kanál Česko.Digital.
Podpořte naši komunitu expertních dobrovolníků Česko.Digital libovolnou finanční částkou přes Darujme.cz.
Kam text uložit?
Všechny texty na web se propisují z databáze Airtable. Přístup ti dá Support Scrum Master nebo kdokoliv, kdo má na Slacku za jménem modré logo Č.D. Text k projektu se vkládá do posledního sloupce description a upravuje se v klasickém editoru. Pokud zakládáš zcela nový projekt, je třeba mu v této tabulce vytvořit nový řádek.
Není to jen o textu. Nezapomeň v Airtable tabulce vyplnit všechny sloupce. Díky tomu se na webu Česko.Digital budou zobrazovat odkazy na Jiru, Slack, GitHub, seznam koordinátorů apod.
Pokud chceš nahrát nebo změnit úvodní obrázek projektu, vlož jeho url adresu (ve formátu https://data.cesko.digital/web/projects/cityvizor/cover-cityvizor.jpg) do sloupce s názvem coverImageUrl. Pokud chceš nahrát nebo změnit logo projektu, vlož jeho url adresu např. do sloupce s názvem logoUrl. Jak získat odkaz na daný obrázek, najdeš v tomto návodu Jak získat url obrázku pro web č.d.
Jak na logo a záhlaví projektu na webu?
Abychom měli tuto stránku jednotnou a přehlednou, snaž se do záhlaví obrázku umístit fotografii nebo grafiku bez textů. Správně by to mělo být takto:
Pokud má projekt svou vizuální identitu, použij logo projektu (jeho krátkou verzi bez názvu) do jeho stránky na webu. Pokud se jedná o nový interní projekt Česko.Digital, použij logo Česko.Digital, tak jako zde: