Jak na rozhovory

Tohle je hrubá trasa závodu. Když si s něčím nebudete vědět rady, nebojte se veřejně zeptat v kanálu #ceskodigital-redakce nebo kanálu projektu, kterého se rozhovoru týká. Pokud tady v návodu něčemu nerozumíte nebo vám tu něco chybí, nebojte se reklamovat v kanálu redakce.

Příprava podkladů

Každý text v č.d má nějakého zadavatele, například marketingového koordinátora projektu. Ten nejlépe ví, čeho chceme rozhovorem dosáhnout, a od něj se to dozvíte vy. Často má taky tipy na otázky nebo aspoň okruhy, může vám dohodit respondenty, ví o termínech vydání a podobně.

Takže se doptejte, kdo je zadavatelem rozhovoru, a domluvte se s ním, ať už v kanálu projektu, anebo v kanálu redakce (ale v obou případech veřejně).

Příprava otázek

Doporučujeme vybrat společně se zadavatelem rozhovoru 3–4 tematické okruhy, o kterých se chcete v rozhovoru bavit, a teprve podle nich pak vymýšlet konkrétní otázky. Tematické okruhy dají rozhovoru lepší strukturu, vám se pak bude líp editovat a čtenářům líp číst.

Naopak nedoporučujeme otázky předem sdílet s respondenty, zejména protože je to zbytečné – velmi pravděpodobně se jich budete ptát na věci, o kterých už toho mraky napřemýšleli, takže je asi nezaskočí a jen budou mít dojem, že se mají nějak připravovat (což vůbec není nutné). Můžete ale respondentům říct okruhy, o kterých se chcete bavit.

Pokud máte víc respondentů, rozmyslete si, na koho otázkou míříte – na jednoho konkrétního, na jednoho libovolného, na všechny? Hotové otázky je dobré konzultovat se zadavatelem rozhovoru, aby byla jistota, že míříme, kam potřebujeme.

Inspirace: Příprava na výroční rozhovor o Česko.Digital. (Byl hodně dlouhý, pokud neděláte takhle velký, „průřezový“ rozhovor, neměli byste mít tolik otázek nebo by měly být jednodušší.)

A jak dlouho to vlastně má trvat? Velmi zhruba řečeno je ideální délka 30 minut záznamu, hraniční míra 45 minut záznamu a absolutní strop 60 minut. Čím delší záznam je, tím déle ho budete přepisovat a následně zase pracně krátit, abyste se dostali na snesitelný rozsah – tedy řekněme do 10 minut při průměrné čtenářské rychlosti 200 slov za minutu.

Domluva respondentů a termínu

Základní tipy:

  • Výběr respondentů je na vás ve spolupráci se zadavatelem rozhovoru.
  • Čím víc respondentů, tím těžší je udržet rozumnou stopáž a rozsah rozhovoru.
  • Zhruba řečeno jsou dva respondenti v pohodě, tři na hraně, čtyři už spíš za hranou, protože by výsledek byl k neučtení dlouhý.
  • Klíčové je, abychom pokryli všechny úhly pohledu, například vedoucího projektu za spolupracující organizaci + koordinátora projektu z Česko.Digital.
  • Neberte respondenty jen do počtu.
  • Pokud je respondentů příliš mnoho na společný rozhovor, udělejte místo něj článek s citacemi.

Termín nahrávání můžete domluvit na Slacku, nejlépe přímo ve veřejném kanálu relevantního projektu – ať hosty netaháme do kanálu redakce, který pro ně nebývá dlouhodobě příliš relevantní. Pokud máte víc respondentů a vypadá to na složitější debatu, využijte službu Doodle.

Vedení a nahrávání rozhovoru

Pro nahrávku rozhovoru doporučujeme použít ZencastrPokud s nahráváním přes Zencastr nemáte zkušenosti, určitě si ho vyzkoušejte předem. Případně se ozvěte v kanálu redakce, rádi vám pomůžeme.

Vysvětlete respondentům předem, jak bude všechno probíhat:

  • Jaké máte nachystané okruhy otázek
  • Jak dlouho to celé bude trvat
  • Že nahrávku použijeme pouze pro přepis textu a nebudeme ji vydávat veřejně
  • Že budou mít text možnost schválit, než ho otevřeme do komunity a vydáme
  • Co se bude dít po pořízení rozhovoru
  • Cokoliv dalšího vás napadne. Často jsou z rozhovoru nervózní, tak na ně buďte hodní :)

Je na vás, abyste respondenty nenechávali rozbíhat moc doširoka a udrželi rozumnou stopáž (viz výše). Skákat hostům do řeči je nepříjemné, tím spíš v online kontaktu, ale často je to nutné. Dobrým příkladem je třeba Martin Veselovský v DVTV – všimněte si, jak se mu daří udržet krátkou stopáž rozhovoru (do 25 minut), aniž by to působilo, že jsme něco zásadního vynechali nebo byli na hosta zlí.

Přepis záznamu

Pokud se podařilo vytvořit záznam (insert troll face here), následuje přepis do textu. Zatím ho bohužel neumíme v rozumné kvalitě udělat strojově; pro pohodlnější ruční přepis doporučujeme aplikaci oTranscribe. Je zdarma a běží přímo v prohlížeči, ani nahrávku nikam nahrávat nemusíte.

Během přepisu můžete narovnat základní stylistiku a slovosled a vypustit zjevně nerelevantní části – například když se někdo zamotá, můžete zapsat až výslednou verzi.

Je dobré rozdělit text na dva dokumenty – jeden s hrubým přepisem a ten následně zkopírovat a dělat na něm redakční úpravy do čisté podoby. Díky tomu se kdykoliv můžete podívat na původní znění, když se do úprav zamotáte.

Soukromí a autorizace textu

Rozhovory jsou pro respondenty většinou citlivá věc, a proto u nich děláme jednu důležitou výjimku z pravidel otevřenosti – záznam a hrubý přepis klidně můžete přiložit odkazem do Trella, ALE odkaz vytvořte tak, aby měli k dokumentu přístup pouze členové redakce. Předcházíme tím situaci, kdy by někdo například vybíral citace z dosud neautorizovaného textu. Takhle můžou být respondenti klidní, protože dokud text neodsouhlasí, nikdo mimo redakci ho neuvidí.

Jakmile máme text vyčištěný a nahrubo nachystaný, můžete ho poslat k autorizaci respondentům. (Například přímo v Google Docs přes tlačítko Share, kde dopište maily respondentů a krátkou průvodní zprávu.) Důležité je upozornit respondenty, že autorizace není možnost napsat text znovu a lépe! Jde jen o narovnání míst, kde jsme se špatně pochopili, například přeslechli při přepisu záznamu nebo zkreslili vyznění během krácení.

Dodělky

Jakmile je text autorizovaný, můžete čistopis v Google Disku otevřít, aby kdokoliv s odkazem mohl aspoň komentovat. Zbývá dodělat korektury, dořešit náhledový obrázek a text může ven! 🎉