Jak šířit organicky projekt na sociálních sítích díky dosahu členů týmu?

Milý Product Ownere/Ownerko, tato stránka ti pomůže motivovat členy týmu sdílet důležitou informaci o vašem projektu, a tím projektu pomoci s dosahem, dopadem, náborem a dalším, co zrovna potřebujete.

Proč to dělat:

 • pracovat na dobročinném projektu s velkým potenciálem nestačí, když o tom nikdo neví, tak je je těžké hledat další kolegy-dobrovolníky, uživatele na testování, zpětnou vazbu a následně dostat produkt do praxe

 • pravidelnou komunikací na sítích si postupně začínáte budovat brand awareness (povědomí), které v důležitý milník pomůže projektu prorazit

 • může vám to pomoci s propojením se na lidi v projektech, organizacích či firmách, kteří vám budou chtít třeba pomoci

Proč by se do toho měl zapojit tvůj tým:

 • pomůžou projektu s výše uvedeným

 • ukážou svým známým a followerům, že svůj volný čas věnují expertnímu dobrovolnictví

 • ukážou, na jak prospěšném projektu se podílejí (a tím tak motivují ostatní)

Každý posun na projektu je obrovskou motivací pro ostatní a tobě a Scrum Masterovi/Masterce toto sdílení pomůže udržet tým aktivní a motivovaný.

Potřebuješ 3 věci:

 1. oslovit kolegy na Slacku (níže jsme ti připravili text ke zkopírování)

 2. získat odkaz na texty příspěvků, které vychází na profilech Česko.Digital, abyste nemuseli vymýšlet nový text (zajistí marketingový koordinátor nebo popros v #ceskodital-obsah / #ceskodigital-mktg)

 3. získat UTM odkaz (viz níže) na článek nebo stránku, na kterou chceš, aby kolegové odkazovali (díky tomu můžeme změřit dosah sdílené informace)

👉 1) Oslov tým

 • vytipuj si aktivní dobrovolníky v projektu a označ je v týmovém kanále na Slacku

 • požádej je o sdílení přiloženého textu příspěvku na své profily, včetně hashtagů, označení a správného odkazu s UTM parametrem (např. blog.cesko.digital/nazev-clanku?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=sdilimdigital-projekt-milnik)

 • popros je, aby kdo na svých sítích příspěvek nasdílí, dal pod tvůj příspěvek na Slacku ikonu ✅

Prosba o sdílení • Ahoj týme, dnes jde ven na sítích Česko.Digital náš blogový článek nebo nějaký jiný milník (…) 🎉 Pojďme tuto skvělou zprávu společně podpořit sdílením na našich sítích, ať se co nejvíce dostane dostane do povědomí lidí. Podpořit tím můžeme nejen náš projekt, ale také celou komunitu Česko.digital 💙

Sdílejte, kde můžete - ať už máte LinkedIn, Instáč nebo Twitter. Nemusíte vymýšlet celý text příspěvku, zde najdete texty příspěvků na sítích >č.d: (sem doplň odkaz na dokument s texty příspěvků, dostaneš ho od marketing koordinátora nebo v kanálech na Slacku #ceskodital-obsah / #ceskodigital-mktg, viz níže)

 1. Odkazujte na tento linkdoplnit UTM link viz níže

 2. Použijte hashtagy #sdilimdigital #menimceskoklepsimu (abychom změřili dosah komunikace)

 3. Tagujte • v příspěvku označte pomocí zavináče @ stránku Česko.Digital, ale také konkrétní osoby a spolupracující neziskové organizace, které byly a jsou do projektu zapojení

Pomůžeš se sdílením? Dej na tento příspěvek ✅ ať vím, že to budeš sdílet!
Moc děkuji za pomoc!
cc @ Jan Novák @ Jana Nováková @ … (zde označ vytipované aktivní kolegy z týmu)

☝️ 2) Zajisti odkaz na hotové texty příspěvků pro Česko.Digital

V týmu nemusíte vymýšlet, jak vytvořit příspěvek na sociální sítě. Pokud se o Vás píše na sítích Česko.Digital tak jste se na tom podíleli v týmu v čele s marketingovým koordinátorem, nebo vám pomohl tým #ceskodital-obsah / #ceskodigital-mktg. Tam se poptej, jaký je odkaz na již vytvořené texty k příspěvkům, které vyšly na sítích Česko.Digital.

Ukázka dokumentu s texty na sociální sítě:

☝️ 3) Zajisti správný odkaz s UTM parametry

Aby šlo změřit, kolik lidí kliklo na odkaz v příspěvku, je třeba vytvořit UTM parametr. Dělá se to automaticky formulářem, například zde: https://www.jakmeritweb.cz/znaceni-kampani/ .

Cílová adresa se Ti vygeneruje sama. “Zdroj kampaně“ vyplňovat nemusíš. Stačí, když vložíš odkaz, u “medium”, dáš “social” a u názvu kampaně napíšeš název tvého projektu a milník. Milníkem může být posun v projektu, jeho zahájení či ukončení, vydání článku na blogu apod. Název kampaně bude např. sdilimdigital_safezona_spusteni nebo sdilimdigital_stojimezaukrajinou_clanek-o-uprchlicich.

Ukázka vyplněného formuláře pro vygenerování UTM parametru:

👍 4) Opakuj to

Jakýkoliv úspěch v projektu je třeba komunikovat, obzvlášť v dobrovolnických týmech Česko.Digital, kde pokrokem motivuješ ostatní, aby se dál zapojovali. Zkus takto komunikovat alespoň 1x za 2 měsíce.