Zpětná vazba v Česko.Digital

V Česko.Digital si představujeme jednu z našich hodnot, konkrétně otevřenost tak, že dáváme prostor nejen chvále, ale také otázkám a připomínkám k procesům, projektům nebo organizaci celé komunity. A když se nedaří a vznikne nedorozumění? I na to se jsme se snažili najít odpovědi.

Jak řešit zpětnou vazbu mezi sebou

Pro feedback, který dáváme vzájemně jeden druhému napřímo se mnoho formátů příliš nehodí. Nejčastější formou, kdy můžeme dávat nebo dostávat zpětnou vazbu, je proto setkání one to one (jeden na jednoho).

A jaké jsou další formy zpětné vazby?

 

Formát jeden na jednoho je také například způsob, jak řešit případné konflikty. Ke kritice máme ovšem tendenci zaujímat obrannou reakci. Proto se snaž nekritizovat osobu a její charakter, který nejspíš nezměníš, ale nějakou konkrétní věc či konkrétní chování. I malý rozdíl od mírně útočného “jsi pomalý” a “tento úkol ti trval dlouho” může pomoci k tomu, aby zpětná vazba padla na úrodnou půdu a druhá strana se necítila ofenzivně. 

💡 Jak předcházet konfliktu a jak pracovat s tím, pokud už nějaký konflikt přijde a je třeba ho řešit, si můžeš přečíst v článku Jak na konflikty v Česko.Digital

 

Negativní zpětná vazba

Označována také jako kritika. I ta je běžnou součástí efektivní komunikace. Mohli bychom na toto téma napsat hodně, ale my jsme se rozhodli oslovit profesionálku na toto téma Sandru Fridrichovou a díky ní máme celou sérii videí https://www.youtube.com/playlist?list=PLOX5xelTsEv-p_ysSTTyts66VOwiyi_9U, ale taky třeba videa https://www.youtube.com/playlist?list=PLOX5xelTsEv9aK3bznFkn0MPVrU4gt9wH , díky kterým můžeme odstranit bariéry v naší komunikaci, aby se nám právě zpětná vazba lépe podávala i přijímala. Doporučujeme také vzdělávací program Red Button Edu, kde připravili sérií https://www.redbuttonedu.cz/content/zpetna-vazba/.

 

 

Více o zpětné vazbě: