Jak zvládat konflikty v Česko.Digital?

 

Konflikt je nesoulad mezi různými očekáváním nebo představou o situaci, která se odehrává. Mimochodem věděl/a jsi, že konflikt je hlavním hybatelem pokroku?   

Konflikty jsou úplně přirozenou součástí mezilidských vztahů - děje se tak doma, v práci nebo třeba při hraní volejbalu - a nevyhneme se mu tedy ani my v dobrovolnické komunitě Česko.Digital. A vlastně - máme ho rádi, protože nám pomáhá do budoucna lépe v našem týmu komunikovat, rozumět si a známe díky němu cestu, jak ho konstruktivně využít v podobných situacích. Pokud se v konfliktu ocitneš, věříme, že ti k jeho efektivnímu vyřešení pomohou naše tipy & triky.

Co je to konflikt a jak vzniká?

Žijeme ve zrychlené době. Často se neznáme osobně, s mnohými se známe jen ze Slacku nebo videohovoru, s někým si jen píšeme textové zprávy a nikdy jsme se osobně nepotkali. Nemáš možnost vidět, jak se tvůj kolega tváří, v jaké je náladě nebo co zrovna prožívá, když spolu komunikujete. Možná ty sám/sama nejsi v dobré náladě už od rána, někdo tě naštval nebo jen nepochopil a slova nebo zprávy chápeš jinak, než jsou napsány. Neshodu, kterou by sis s kolegou/kolegyní vyjasnil/a u ☕️ v kuchyňce, zůstává uvnitř tvé 🧠 a další neshoda už jen zvyšuje hranici nepochopení a konflikt je brzy na světě.

Důležité je konflikt nenechat "vyhnít", ale postavit se mu čelem - ať jsi jeho součástí nebo jen přihlížíš. To přispěje k tomu, že se s ním nebudeš dlouho trápit ani ty ani druzí a najdete společně jeho řešení. Tak se vaše spolupráce, celý tým i komunita posunou zase o velký kus dopředu. Není prostor ho řešit v danou chvíli, protože je součástí mnoho lidí (např. týmová schůzka)? Je vhodné konflikt pojmenovat, říci si, že se k němu vrátíme soukromě/se zainteresovanými lidmi po setkání a v setkání a dalších tématech pokračovat. 

 

Pět kroků pro jednoduché řešení konfliktu

Konflikt nikdo ho nemá rád, ale potřebujeme ho. Posouvá naši spolupráci a vzájemné pochopení dopředu.

Není prostor ho řešit teď? Pojmenuj ho a vrať se k němu s těmi, kterých se konflikt týká, později.

Chceš konflikt řešit teď? Výdech, nádech, připrav se a dej si s kolegou/kolegyní prostor a čas na řešení.

Odmítá kolega nebo kolegyně konflikt řešit? Nabídni pro řešení účast facilitátora/mediátora, který zajistí bezpečné prostředí a neutralitu pro řešení.

Chce někdo řešit konflikt s tebou? Respektuj to, vyslechni si ho, při obavě využij účast facilitátora/mediátora, který zajistí bezpečné prostředí pro řešení.

 

Než začneš konflikt či nedorozumění řešit

V první řadě ti chceme poděkovat za tvou odvahu a chuť konflikt řešit!

#1 Nech emoce odeznít 🌬️

#1 Nech emoce odeznít 🌬️

Emoce ke konfliktu patří – strach, hněv, frustrace, nejistota, zmatení. Jsou nepříjemné, máme tendenci je odsouvat, zmenšovat, potlačovat. Jsou ale automatickou reakcí člověka na situaci. Nedají se vymazat, ale dá se regulovat jejich vliv na nás a na naší reakci!  To je i důvodem, proč je necháváme odeznít. Aby zmenšily svou sílu.

Jestli stále cítíš silně svoje emoce, můžeš je zkusit ztišit. Nejdůležitější je zachytit je. Ideálně je umět pojmenovat "teď jsem fakt naštvaný/á" nebo "ta bezmoc mě dovádí k šílenství". Pojmenování zmírní průběh emoce. Ideální je "znát se" a vědět, co ti pomáhá. My jsme vypozorovali, že lidem kolem nás dělá dobře krátká meditace 🧘, procházka (se 🦮 je skvělá), otočení pozornosti k nějaké jiné aktivitě (třeba 🛁), sport,... zkrátka cokoliv, co víš, že ti pomůže zmírnit negativní pocity. Slyšel/a jsi o tom, že se máš nadechnout  a vydechnout? Proč? Dech zpřítomňuje a my nedokážeme cítit dvě emoce současně. Proto je dechové cvičení hlavní nástroj pro zmírnění stresu a emocí 

Zkus se zamyslet také nad tím, jaké emoce asi prožívá tvůj kolega nebo tvá kolegyně, jak se teď cítí a jak by postupoval/a.

Pokud je to možné, řešení příliš neodkládej. Pokud ale konflikt potřebuje odstup, dopřej si ho.

#2 Udělej si malou přípravu 🧠

#2 Udělej si malou přípravu 🧠

A to ne z důvodu shromáždění argumentů k protistraně, ale k urovnání myšlenek a prozkoumání příčiny daného problému. Na co se před řešením konfliktu podívat?

Konflikty se odehrávají v různých (hodnotových, osobních/vztahových, věcných) rovinách. Někdy se roviny začnou prolínat a vzniká větší nejasnost a většinou i víc emocí a větší hloubka. Zkus se podívat na to, co je předmětem konfliktu/nesouladu a jak můžeš daný problém popsat co nejvíc věcně nebo ve faktech. Stává se, že lidi používají jiná slova pro popis stejné situace a stejného vnímání situace. Neporozumění jeden druhému je běžné a obzvlášť zesílené v remote komunikaci. 

Co doopravdy řešíš? A co by mohla být potřeba tvého kolegy nebo tvé kolegyně?

Zkus si pro sebe říct, co je pro tebe ideálním řešením situace a jak by bylo možné situaci řešit s ohledem na potřeby vás obou? 

#3 Naplánuj setkání pro řešení konfliktní situace ??

#3 Naplánuj setkání pro řešení konfliktní situace ??

Požádej kolegu nebo kolegyni, se kterými ses ocitl/a v situaci, kdy si nerozumíte, o společný čas s prosbou, že by ses chtěl/a vrátit k nějaké situaci, která ti není jasná, nebo pokračovat v řešení nedořešeného tématu. Pokud druhá stranamnechce dál tuto situaci řešit, vyhledej pomoc facilitátora/mediátora - kohokoliv, komu v Česko.Digital důvěřuješ, kdo zároveň v konfliktu není zahrnutý a kdo zároveň dokáže být v dané situaci nestranný.

Konflikt řešte ideálně v soukromí. Je to příjemnější pro obě zainteresované strany, které dostanou svůj prostor, i pro tým, který by tomu případně přihlížel bez možnosti pomoci ho vyřešit. Do osobních konfliktů proto nikdy netahej další kolegy nebo kolegyně a už vůbec neřeš věci za zády kolegy nebo kolegyně, se kterým máš konflikt.

V případě, že má s daným člověkem konflikt celá skupina, je určitě vhodné facilitátora/mediátora přizvat ihned.

 

Co dělat, když chce někdo řešit konflikt se mnou

Pokud tě někdo osloví s žádosti řešit vaše nedorozumění, my v Česko.Digital se k tomu stavíme čelem a nabízíme si daného kolegu/kolegyni alespoň vyslechnout. Konflikt není osobní útok, je to prostor pro získání zpětné vazby na tvou práci a možnost rozvoje a růstu. A ano, je to obtížný prostor Také zjistíš víc o tom, jak vnímají tvou práci/chování ostatní. Co z toho rozhodneš přijmout je na tTobě. 

Vyplatí se zohlednit, jestli potřebuješ nějaký čas na přípravu k tomu, aby řešení a diskuze byly konstruktivní a efektivní. Stejně tak se může stát, že k řešení této situace z jakéhokoliv důvodu není vhodná doba - máš třeba před důležitým setkáním, řešíš jiné trable, máš hodně práce k dokončení. Stanovte si, kdy je vhodný čas pro vás oba. 

Pokud si stojíš za svým názorem a diskutovat 1:1 nechceš, je to úplně pořádku a druhá strana by to měla respektovat. Možná spolu ale zkuste najít někoho, kdo vám s problémem pomůže jako facilitátor/mediátor. Konflikt je lepší vyčistit, zavřít a dořešit.

 

Konflikt nemá žádného vítěze a poraženého. Cílem není najít viníka. Cílem je pojmenovat, co každý z vás v této situaci potřebuje a najít takové řešení, které  pro vás oba bude maximálně funkční. Hodí se i vymyslet řešení, jak takové situaci do příště předejít. Zároveň si můžete v rámci diskuze nastavit společná obecná pravidla, jak spolu každodenně komunikovat a co každému z vás vyhovuje nebo naopak způsobuje neporozumění.

 

Co dělat, když se nedaří konflikt vyřešit

Pokud se Vám nedaří domluvit se na řešení, které by bylo pro vás oba přijatelné, či na uzavření dané situace, nevzdávejte hledání řešení, ale přizvěte do diskuze někoho nestranného z komunity. Stejně tak, pokud ke konfliktům mezi vámi dochází pravidelně a řešení jsou nefunkční. Pokud je to možné, osobu vhodnou pro facilitaci/mediaci vyberte a zajděte za ní společně. Mediátor/ka musí být důvěryhodný/á, nezaujatý/á a nezapojený/á do daného konfliktu. Mediace je dobrovolná a musí s ní souhlasit všechny strany. 

Pokud se ani za pomocí mediace nedaří konflikt vyřešit, přichází na řadu řešení s externím mediátorem mimo komunitu. To by však mělo být výjimečné a krajní řešení.

 

Konflikt se podařilo vyřešit

Pokud se konflikt podaří uzavřít ... skvělé! 👏 Přispívá to k efektivnímu a přátelskému fungování vás obou i celého týmu a jeho dynamiky. Pokud se shodnete, můžete také komunikovat, jak jste společně váš konflikt vyřešit, jaké jsou následné kroky a jak se z toho mohou poučit druzí, zejména pokud třeba začátku konfliktu přihlíželi další lidé ve Slacku nebo na týmovém meetingu. Podpoří to všechny kolem k jejich řešení konfliktů a možná se vám podaří předat i vlastní osvědčené tipy, jak na to.

A jak vůbec konfliktu předcházet?

  • Naslouchej a pokus se vždy porozumět druhé straně. Respektuj jiný pohled.

  • Pokud s někým dochází k nedorozumění v psané formě (na Slacku) a nedaří sevám po několika výměnách zpráv dojít k řešení, je lepší mu rovnou 📞 nebo si domluvit 🖥, kde se vzájemně uvidíte a budete si blíž.

  • Průběžně se ujišťuj, že druhé straně rozumíš.

    • Doptávej se, jak jsou dané věci myšleny. Například: „Nejsem si jistý, jak jsi to myslel/a, můžu ti říct, co jsem teď slyšel/a?“

    • Shrň hlavní myšlenky: „Aha, takže říkáš, že….?“ nebo „Když popisuješ tuhle situaci, co tím přesně myslíš, když říkáš xxxxx?“

  • Nezmiňuj další osoby a nezatahuj je tak do konfliktu, zejména pokud se setkání neúčastní. Je dobré se vyhnout například „XY také říkala, že to tak cítí.“ nebo „AB říkal, že mám pravdu.“ nebo „JK by taky určitě souhlasil.“. I kdyby se něco takového opravdu stalo, mělo by to stát mimo váš konflikt a řešit se odděleně.

  • Zaměř popis na sebe, své pocity a to, jak jsi situaci rozuměl/a ty namísto citaci druhého („Říkala jsi...“ nebo „Myslel jsi...“ nebo „Udělala jsi AB a to způsobilo XY...“). Zamezíš tím nepřesnostem a také dalšímu přilívání do ohně a obviňování druhého. Namísto „Proč jsi zase přišel na týmové setkání pozdě? Víš, že je důležité tam být včas.“ zkus „Byla jsem nervózní a naštvaná, protože jsme nemohli zahájit bez Tebe schůzku včas, protože jsi byl její důležitou součástí.“ 

  • Zaměř se na chování a ne na osobnost a vlastnosti. Zkus říci „Příště se zkus více ptát ostatních na jejich názory, naslouchej jim a nebo nechej rozhodnout o vhodném řešení celý tým.“ namísto „Jsi neempatická a nenasloucháš druhým, rozhoduješ vše sám.“ Zároveň tak rovnou dáváš jasný příklad možného řešení do budoucna.

  • Pokud je to třeba, uznej svou chybu, omluv se a navrhni, jak můžeš ty postupovat příště v řešení jinak. Není na tom nic špatného, ba naopak - ukazuje to velkou vyspělost a schopnost být zranitelný/á.




Pokud narazíš na nějaký zajímavý zdroj k tématu konfliktů, přidej ho sem 🙏

 

🙏 Díky Sandře Fridrichové za cenné rady, tipy a připomínky.