Inspirace ze zahraničí

Níže uvedené informace jsem získala od Ondry Zapletala (Oct 22, 2021) . Dále nešířit. Níže uvedené vyplynulo z diskuse, jaké služby jako Česko.Digital můžeme poskytovat nadacím v Česku ohledně rozvoje digitálních kompetencí. Hodně jsme se věnovali stavbě inkubátoru pro neziskové organizace podpořené nadacemi.

  • Níže v emailu posílám odkaz na konferenci SOCAP, kterou jsem zmiňoval a která by tě mohla zajímat, pokud byste uvažovali o impact investicích. Spousta přednášek je na youtube, ale je to spíš obecné.

  • Posílám taky odkaz na starší mapu akcelerátorů jako možný první krůček k rozhlížení se co funguje v oblasti social startup accelerators. Novější interaktivní mapu akcelerátorů najdeš tady.

  •  

 

Níže posílám odkazy, které by pro tebe mohly být inspirující

 

Pro inspiraci také ideo.org (ideo.com vymysleli human centred design), byl jsem u nich v San Francisku a jsou skvělí.

Moji oblíbenci jsou taky benetech.org, taky ze silicon valley. 

Fledge.co je příklad akcelerátoru, který pomáhá nejen s rozvojem konceptu a mentoringem, ale taky s fundingem. S Luni Libesem, který to založil se znám.


Nové možnosti financování organizace č.d.


V souvislosti s přípravou nového typu formátu aktivit - TechForum (v rámci Tech Nation), které budou více zaměřeny na rozvoj digitálních kompetencí a škálování podpory pro neziskové projekty, sdílení best-practice v oblasti inovací, digitalizace a projektového řízení, hledáme doplňující zdroje financování, které by dokázaly podpořit aktivity dlouhodobější, systémové. Tento typ aktivit rezonuje s programy EU, ale i dalších subjektů, které cílí na rozvoj digitálních znalostí a podporují adopci nových technologií.


DRK Foundation - mezinárodní filantropická organizace, která podporuje early-stage projekty, které řeší systémové změny a zásadní společenské problémy.
Žádost pro “General support a Systemic changes” potřebuje co nejpreciznější popis dopadu (z celkem 500 žádostí uspějí ročně nižší desítky). Celková částka pro 3 roky je 300 tisíc USD. V případě získání podpory, je ze strany DRK do boardu dosazen zástupce v roli poradce

  • Next step: žádost o spolupráci - jaro 2022

Skoll Foundation - ex-eBay exec Jeff Skoll,
Powering social entrepreneurs and social innovators who develop bold and equitable solutions to transform our world.

SOCIAL IMPACT ALLIANCE FOR CENTRAL & EASTERN EUROPE™
Mezinárodní think tank zaměřený na rozvoj filantropie v CEE. Fond podporuje filantropy, spolupracuje s EU při formování Social Economy Action Plan (PDF, 2021). Dalším z cílů je profesionalizace standardů a postupů, jako jsou např. UN’s SDG Indicators or nebo IRIS catalog of metrics.
- program EDU 1.0 Social Impact Fund
- program Giving 2.0

  • Next step: žádost o spolupráci

The Mott Foundation - primárně US, ale výběrově i jiné geografie
https://www.mott.org/work/grantseekers/
https://www.mott.org/grants/trust-for-civil-society-in-central-and-eastern-europe-cee-russia-regional-governance-program-200100916-01/ - CEE/Russia Regional Governance Program
Prioritní oblasti:

  • Strengthening Civic Space

  • Enhancing Community Philanthropy

German Marshall Fund
https://www.gmfus.org/priorities/technology-and-innovation
Prioritní oblasti: Technology and Innovation - democracy, disinformation, digital regulation

Friedrich Naumann Foundation
https://www.freiheit.org/foundation
SOCIAL MARKET ECONOMY
OPEN SOCIETY
EDUCATION

Evropské fondy a programy (EU)

  • DIGITÁLNÍ EVROPA - termín prvních výzev - únor 2022
    - 28 témat aktuálně spuštěných výzev v oblastech: Cloud Data & TEF; Přípravné kroky pro Datové prostory; Urychlení co nejlepšího využití technologií; Důvěra v digitální transformaci; Pokročilé digitální dovednosti; Bezpečná kvantová komunikační infrastruktura EU a výzva na Evropská centra pro digitální inovace (EDIH).

  • HorizonEU - programy na podporu výzkumu v oblastech: kultura, kreativní průmyslu, demokracie,

    Deadline: duben 2022 -
    Grant


Mezinárodní firemní nadace

  • Google
    - Granty Google.org
    - Impact challenge CEE - 2022 pro ČR

  • GitHub: Tech for Social Good

Venture Capital fondy

  • Roste zájem o projekty či řešení, která mají “impactový” přesah, kde VC investice může mít hodnotu ve vyčíslení “dopadu” (ESG metriky) a podílu v dané neziskové organizaci.

Inspirace ze zahraničí pro téma digitalizace veřejné správy v ČR

Česká Republika:

Hlavní témata v tématu digitalizace státní správy

  • Centralizace x Decentralizace

    Nelze jednoznačně stanovit, zdali lze preferovat centralizovaný či decentralizovaný přístup řízení digitalizace ve veřejné správě, každý z přístupů má své přednosti, ale i nevýhody.

    • Decentralizovaný přístup převládá v Dánsku, Švédsku, Finsku, Estónsku, Lucembursku, Neměcku. Jedná se často o kombinaci napříč Ministerstvem financí, dopravy, hospodářství, školství, atd. v kombinaci s ICT vládními centry, e-Estonia Council). Nevýhodou decentralizovaných modelů je vyšší počet kvalifikovaných pracovníků a nutnost kvalitní koordinace.

    • Centralizovaný přístup existuje nově např. na Slovensku, v Nizozemí, Irsku, Velké Británii, Belgii, Rakousku, Maltě a Litvě. Jednoznačnou výhodou je vysoká míra koordinace a koncentrace funkcí (úspora). Nevýhodou je nižší pružnost a prodlevy při transferu inovací.

  • Otevřená a datově řízená strategie digitalizace státní správy

    Kontaktní body státní správy (Portál občana, atd.) je třeba vyhodnocovat, sbírat data o využití jednotlivých služeb tak, aby mohly být služby optimalizovány a zvyšovala se jejich uživatelská přívětivost a inkluzivita. V UK byly jako základní procesy, které občany obtěžují identifikovány - a) sdílení dat (nevyplňování stejných dat na více místech), b) intuitivnost vs. komplikovanost služeb, c) orientace - navigace, tj. schopnost najít žádanou službu online.

    Otevřenost - koncept, který razí skupina The Open Government Partnership (OGP), má za cíl podporovat open data a společnou participaci s dalšími subjekty, podporu lidských práv a demokracie, zodpovědnéoho řízení (good governance) a zvýšení efektivity a transparence. Open Government deklaraci podepsalo již přes 70 států.

    Spolupráce - stát má možnost využít spolupráce s nevládními organizacemi, které se věnují technologiím, strategiím a řízení transfrormací, ale i podporu otevřených dat, atd. Inspirací může být spolupráce se civic-tech, , která je běžná v řadě zemí, kde civic-tech organizace delší čas působí (Německo, UK, Francie, USA, Kanada, Taiwan, Rumunsko).
    Týmy a programy civic-tech organizací se věnují podpoře GovTech a mohou pomoci s průzkumem potřeb, testováním, konzultacemi, propagací služeb do cílových skupin. Příkladem je kanadský civic-tech program “The Code for Canada Fellowship“, který integruje experty na digitalizaci do týmů ve veřejném sektoru.

    Dalším zajímavým hnutím je g0v (čti Gov-zero) z Taiwanu, které funguje na principu propojení tří P (people-public-private). Organizace je složená z “občanských hackerů” (civic-hackers) pomáhá s propagací open-source, open dat a v době pandeme Covid19 významně přispěla ke skvělému zvládnutí krize díky funkčnímu řešení pro trasování kontaktů (1922sms). Skupina g0v nyní pořádá každé dva měsíce hackathon a jednou ročně event se zástupci státní správy, kde společně soutěží o vývoj nového řešení.

  • Znalosti a kompetence potřebné pro digitalizaci státní správy

    Základní bariérou je nejen nedostatek odborníků v oblasti technologií, ale také nechuť nebo odpor

    stávajících zaměstnanců státní správy změny adoptovat a úspěšně implementovat. Zde je řešením školení, které je potřeba nabízet a současně otevřít a zatraktivnit státní správu pro zájemce se znalostí technologií. V UK např. běží program Tech Nation Visa, který nabízí pětileté pracovní víza s cílem přilákat špičkové odborníky z celého světa. Podobný program má také Irsko a Holandsko.

    V Dánsku byl v roce 2018 spuštěn digitální hub (Digital Hub Denmark), kde je cílem propojit zaměstnance ministerstev, studenty a odborníky, ale i firmy a dát jim prostor pro společný vývoj a tím podporovat rozvoj talentů a znalostí z vnitřních zdrojů.

    Kompetence a znalosti práce s technologiemi na straně občanů jsou také významnou bariérou. Úsilí o nastavení digitální cesty jako základní, je třeba zvyšovat technické znalosti celé populace. Ve srovnání se zahraničím teprve v ČR zahajujeme program pro zvýšení digitálních znalostí v rámci národního vzdělávání, narozdíl od např. Norska, kde je již od roku 2006 digitální znalost jedním ze základních cílů vzdělávání.

    Pro zvýšení digitálních dovednosti mládeže a dospělé populace se v několika zemích (Velká Británie, Irsko, Estonsko, Nizozemsko) využívá síť knihoven a dalších komunitních center. Ve Velké Británii provozuje organizace Digital Unite od roku 2013 síť dobrovolných trenérů, Digital Championships Network, kde lze objednat školení za mírný poplatek.

    Stejně tak mají i mnohé komerční firmy programy, kde nabízí školení digitálních kompetencí a práce s technologiemi (Microsoft, Google, nebo i banky - např. Barclays - program Digital Eagles, nebo v ČR Vodafone s programem Digitální odysea).

  • Finanční úspory a zvýšení efektivity

    Ve Velké Británii byl stanoven cíl, ušetřit 1,8 miliardy GBP ročně díky Government Digital Strategy z roku 2012 - cíle se podařilo naplnit už na přelomu roku 2014/2015. Velká Británie při digitalizaci veřejné správy a služeb celý proces započala transformací 25 základních služeb jako je registrace k volbám či přepis automobilu na jiného majitele. Teprve až s úspěšnou digitalizací několika klíčových služeb Velká Británie přistoupila k projektům, které měly za cíl množství poskytovaných služeb dále navyšovat a zároveň usilovaly o zajištění větší míry uniformity mezi projekty, které v té době již úspěšně probíhaly.

    Švédská agentura sociálního pojištění při digitalizaci nabídla pouhých pět služeb – ty však původně zabíraly až 60 % manuální práce s formuláři a byly spojeny s až 80 % veškerých telefonických hovorů.

    V roce 2021 se na Slovensku podařilo ušetřit 72 miliónů EUR díky novému řízení informatizace na Ministerstvu investíc, regionálního rozvoje a informatizace SR (MIRRI SR). Hlavní úspory vznikly díky dodatkům ke smlouvám s dodávateli služeb. Dále Slovensko zavádí “proaktivní služby”, v životních situacích, jako je např. narození dítěte, atd.


    Zdroje:
    1. Digitální Česko v digitální Evropě, publikace vznikla v rámci výzkumného projektu TAČR "Nové výzvy e-Governmentu v celoevropském kontextu pro zvýšení konkurenceschopnosti České republiky"

    2. Zpráva o digitalizaci veřejné správy v České republice (pdf, 755 kB)

    3. Evropská digitální dekáda: digitální cíle pro rok 2030 (03/2021)

     

Related pages