Co se nám povedlo? Inspirujte se.

Webinář edu.digital: Co ve státním IT funguje - příklady dobré praxe

📅 28. 3. 2023

O čem webinář bude?

  • Klíčové aspekty, které hrají roli při úspěšné digitalizaci.

  • Kde se hledá inspirace pro inovativní cesty k využívání digitálních technologií ve státní správě?

  • Jak se změnil pohled státní správy na digitalizaci během posledních 5 let?

  • Co je vnímáno jako klíčový faktor pro úspěšnou digitalizaci státní správy? Připravenost/kvalitní strategie, experti…?

  • Jak často se objevuje zpětná vazba, kdy organizace či jednotlivec řekne, že digitalizace usnadňuje jejich každodenní práci?

Dozvíš se jak pracuje inovativní datařský tým Golemio pro Prahu. S jakými daty pracuje, jaké využívá technologie a jak implementuje agile ve veřejné správě. To vše a víc od Benedikta Kotmela.

Petr Gavlas tě zase vezme na prohlídku MS SharePointu jako integrační platformy pro centralizovanou správu úkolů. Probere taky digitalizaci interních procesů a nebo implementaci ITIL ve státní správě.

ℹ️ Více informací zde.


Webinář edu.digital: Open-source jako motor digitalizace

📅 14. 3. 2023

Proč nám digitalizace tak trvá? Stále stejné procesy, stále stejné výdaje. Zavádění digitálních technologií přitom staví na téměř identickém základním jádru. Proč tedy paralelně programovat stejná řešení?

Připoj se na webinář, kde se dozvíš, že digitalizace se dá jednoduše urychlit a zefektivnit. Potřebujeme společnými silami standardizovat jádro a zpřístupnit ho bezplatně všem. Stačí jen, abychom se na chvíli spojili a nekódovali každý na svém písečku.

Kromě rance oči otevírající teorie ti přineseme i celou truhlici open-source řešení, která využiješ v digitální praxi! Na příkladu firmy ti ukážeme, jak probíhá digitalizace v reálu. Co firma řeší a jaké má možnosti. 

ℹ️ Více informací zde.


Meet-up: Výběr technologií do veřejného IT projektu (Open source nebo tradiční řešení?)

📅 18. 1. 2022

Jak modernizovat veřejný sektor a podporovat digitální inovaci? Jak vybrat správnou technologickou platformu pro projekty ve veřejné správě?

Jedním z témat bude také otevřenost/uzavřenost kódu, výhody a nevýhody open source a proprietárního software. Je možné využít open source na komerčním software řešení? Jaká je vůbec definice open source? Jaké řešení je optimální pro řízení velkých státních IT projektů?

ℹ️ Více informací zde.

 


 

Festival kreativní byrokracie, Praha 2021

📅 8. - 9.11.2021

Festival, který si stanovil za cíl propojit aktivní úředníky a pomoct jim budovat komunitu založenou na respektu k práci úředníků a proaktivním mind-setu. Mimo jiné vás tu čekají panelové diskuse, workshopy, networking, sdílení dobrých i špatných zkušeností z úřednické praxe.

Počet účastníků: cca 60 každý den

Online přenos: cca 60 sledujících v průběhu celého festivalu

ℹ️ Více informací zde. Podrobné statistiky tady.


Hackathon "Chtějme lepší Česko" odloženo

📅

Sestavíte tým alespoň o 4 lidech, máte základy programování, zajímá vás DevOps a chcete svými schopnostmi za jeden víkend přispět k efektivnějšímu chodu dvou velkých úřadů? Pokud ano, připojte se v listopadu k senior DevOps tracku, který se koná v Praze.

Senior DevOps track pořádá Atos IT Solutions and Services A/S ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR a námi. Infrastrukturu poskytne SUSE a výsledné open source řešení reálně zefektivní chod nejen Ministerstva spravedlnosti, ale také ČSSZ. Ministerstvo spravedlnosti také nachystalo pro účastníky speciální ceny, které nejsou běžně k sehnání.

ℹ️ Více informací @Zuzana Fialová.


 

Edukativní videa

📅 od června 2021

Edukativní videa pro laiky i možné budoucí zadavatele z komerční a veřejné sféry. První část vzdělávacích videí obsahuje základní témata.

ℹ️ Více informací zde.


Pilotní veřejná zakázka probíhá

📅 od června 2021

Na pilotní zakázce ukazuje ASWA principy vývoje SW, které je potřeba dodržet při analýze, zadávání, řízení a provozu státních IT systémů. Součástí pilotní zakázky s Celní správou ČR je také edukace úřadu, o čem je agilní vývoj, jaká jsou rizika, jak je mitigovat, pomoc se zadávací dokumentací, nastavení kvalifikačních kritérií, pomoc s výběrem dodavatele a další doporučení pro úspěšné doručení zakázky.

V rámci aktivity proběhly již 2 workshopy:

  • 1.9.2021 Agilní principy a metodika vývoje (pro 12 členů managementu CS)

  • 9.9.2021 Agilní (flexibilní) vývoj IT systémů v celní správě (pro 25 zaměstnanců CS, kteří budou na zakázce pracovat)

ℹ️ Více informací zde.

 


Vendor lock-in v hlavní roli

📅 15.6.2021

Vendor lock-in, neboli uzamčení zákazníka v závislosti konkrétního dodavatele, je určitě téma, které dlouhodobě trápí veřejnou správu napříč všemi jejími stupni. Jako Principal engineering, společně s Česko.Digital a zástupci společností Deloitte a Havel & Partners jsme se rozhodli tomuto tématu podívat "pod pokličku".

Počet registrovaných: 192

ℹ️ Více informací zde.

🎥 Záznam z konference zde sledovalo ke dni 8.11.2021 celkem 168 lidí.


eGovernment: Digitální stát jako drive inovací a růstu

📅 20. - 21.5.2021

Konkurenceschopnost České republiky jde ruku v ruce s digitalizací státu, jeho institucí a firem. První z interaktivních konferencí série #CzechSetGo se zaměří právě na to, jak toho pomocí inovací a technologií dosáhnout. Buďte u toho s námi a zaregistrujte se!

ℹ️ Více informací zde.

🎥 Záznam z konference lze shlédnout den 1 zde a den 2 zde.


Veřejné zakázky spolu 

📅 březen 2021

Projekt Šablony výběrových řízení mění název na Veřejné zakázky spolu. Tímto názvem se také budeme prezentovat v rámci nejrůznějších meetupů a konferencí. Název nyní více rezonuje s našimi cíli a misí.

ℹ️ Jak jsme se rozhodli naplnit naši vizi se můžete dočíst zde.


Veřejný sektor budoucnosti

📅 17.2.2021

Konference IDC Government Forum 2021 se zabývala stavem digitalizace českého veřejného sektoru, klíčovými problémy, a jakým způsobem se dostat od legislativních požadavků k reálným výsledkům, které pocítí občan, podnikatel i zaměstnanec veřejného sektoru. V rámci konference vystoupili přední osobnosti českého i zahraničního eGovernmentu.

ℹ️ Více informací zde.

🎥 Záznamy z konference a prezentace lze shlédnout či stáhnout po udělení souhlasu na stránce IDC zde.


IT projekty ve veřejné správě

📅 26.1.2021

Jak se liší pohled na projekty ve veřejné správě z pohledu dodavatele, zadavatele a komunity Česko.Digital?

  • Jak vypadá reálné prostředí IT projektů? Dá se pro výběrová řízení ve státní správě uplatnit agilní přístup?

  • Co nás v oblasti IT projektů veřejné správy ČR čeká v nejbližších letech? Jak může digitalizaci podpořit každý z nás v závislosti na své roli?

Počet registrovaných: 390

ℹ️ Více informací zde.

🎥 Záznam z meetupu zde sledovalo ke dni 8.11.2021 celkem 176 lidí.


Malé eBF/BOARD 28-firmy

📅 24.9. - 25.9.2020

Setkání dodavatelů, kteří jsou v elektronizaci veřejného nákupu v ČR nejdál, na kterém se setkali zástupci MMR, kontrolních úřadů a další odborníci na veřejný nákup (např. inovativní právnička Jana Sedláková) a sedli k jednomu stolu, aby vedli řízenou diskuzi.

ℹ️ Více informací zde.

Zdroj fotografie: https://proebiz.com/tobogan


Pracovní komise k otevřenému vládnutí a transparentnosti státní správy

📅 9.9.2020

Účelem prezentace projektu před komisí bylo získat podporu od Ministerstva pro místní rozvoj (MMR, národní gestor zákona o veřejných zakázkách) a zapojit kontrolní úřady NKÚ (Národní kontrolní úřad) a ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže).

Důvodem zapojení MMR a jiných dohledových orgánů je oficiální podpora metodik, a odstranění některých bariér, které brání zadavatelům metodiky používat.

ℹ️ Další podrobnosti, co se dělo na setkání, najdete zde.


Jak lépe řídit státní IT zakázky?

📅 29.1.2020

Jak změnit způsob řízení IT zakázek, abychom neopakovali nedávnou zkušenost se zakázkou na elektronické dálniční známky? O tom  debatovali advokátka Petra Eliášová, Michal Bláha (Hlídač státu), Jakub Nešetřil (Česko.Digital), Vladimír Dzurilla (zmocněnec Vlády ČR pro informační technologie a digitalizaci) a Tomáš Vondráček (iniciátor hackathonu #znamkamarada).

ℹ️ Více informací zde.

🎥 Záznam z meetupu zde.

Článek https://blog.cesko.digital/2020/02/debata si ke dni 30.11.2021 přečetlo 20 lidí.


Příručka řízení státních IT projektů

📅 leden 2020

Příručka shrnuje základní principy, které je potřeba dodržet při analýze, zadávání, řízení a provozu státních IT systémů. Jde sice o překlad textu z prostředí americké veřejné správy, ale jak trefně říká zakladatel Česko.Digital Jakub Nešetřil, zmíněné principy jsou jako fyzikální zákony světa technologií.

ℹ️ Více informací zde.

💾 Ke stažení PDF pro čtení na obrazovce, jako tiskové PDF k výrobě sešitku nebo jako e-kniha ve formátu EPUB a MOBI.

Článek https://blog.cesko.digital/2020/01/prirucka si ke dni 30.11.2021 přečetlo 61 lidí.

 

 

Podrobné statistiky k aktivitám projektu Veřejné zakázky spolu.