Vize, mise a cíle projektu
Jak naplnit naši vizi
Hledáním veřejných zakázek a projektů, které splňují dobrou praxi vývoje projektů.
Uspořádáním inspirativní debaty s účastníky toho projektu – ze státní i soukromé sféry. Pobavit se o tom, co fungovalo, nebo naopak nefungovalo.
Jiná inspirativní setkání, webináře, workshopy – na zvyšování odvahy, motivace, sdílení zkušeností a propojování lidí.
Analýza zákonů – kde vznikají omezení pro agilní a moderní vývoj projektů? Proč nestačí high-level definice zadání atp.? Návrh digitálně přívětivé legislativy můžeme například i s pomocí DNA platformy, případně ICT unie pomoci prosadit.
Standardizace smluv, zadávací dokumentace, architektury, vývoje SW – cokoli, na čem se shodneme, že by se mohlo standardizovat, a jak – pokud to zapadá do Informační koncepce ČR (IK ČR). V takovém případě můžeme díky spolupráci s OHA (Odbor hlavního architekta) a vytvořit konsenzus, který když bude uveden v IK ČR, mohou se jím řídit jiné úřady a vyvíjet podle toho vlastní SW.
Z pohledu dodavatele (mám na mysli ty, kteří v současné chvíli státní správě dodávají) radit úřadům, co jim umožňují nově vznikající zákony a služby (o právu na digitální službu, DEPO, sdílené služby jako Propojený datový fond, Základní registry, eIdentita, atp.) – např. pomocí dalších meetupů.
Toto jsou pouze příklady, jak kultivovat prostředí veřejných IT zakázek, ale pokud máte vlastní nápad, rozpracujte ho a v týmu vám dáme podporu a propojení na lidi, díky kterým se může uskutečnit.
Jak se zapojit
Zde a Miro zapisujeme vše, co jsme během debat identifikovali jako téma, které může to pomoci k transformaci prostředí VZ. Pro radu můžete také napsat do projektového kanálu #run-verejne_zakazky_spolu na Slacku nebo kontaktovat přímo @Kateřina Kocianová (Unlicensed)
Celá strategie tedy pomůže k tomu, že:
můžeme fungovat v malých asynchronních týmech, které budou pracovat na svých úkolech
úkoly i s milníky si sami zaznamenáte do Jiry
v kanálu dáte vědět kdykoli, když budete potřebovat zorganizovat synchro call, sehnat odborníka nebo jakoukoli pomoc a radu, případně propojení.
veškeré výstupy z týmu budeme shromažďovat na jedno místo (do budoucna to budou webové stránky, které budou sloužit jako znalostní databáze, knihovna projektů a best practice)
Inspirace
Konference IDC Government Forum 2021 - téma Veřejný sektor budoucnosti
osvěta ASWA a KROUPAHELÁN
CENIA (Jitka Faugnerová a Magda Kabátová) a kolegové z NAKIT(Martin Horváth, Josef Hubert a Jan Purkrábek) začali tvořit metodiku pro agilní vývoj, kde ruce k dílu přiloží také ASWA a Ondřej Kavula
chystá i konference na téma agilního vývoje pod vedením Ondřeje Kavuly a Karla Smutného