Infrastrukturní podpora předávaných projektů

Cílem této wiki stránky je poskytnout základní rámec toho, jak by mohla vypadat infrastrukturní podpora č.d pro dokončené nebo předávané projekty a také je cílem mít někde zaznamenané jaké aplikace/nástroje se nyní, kterým organizacím, poskytují.

Proč dává smysl tuto podporu poskytovat?

Chceme podpořit koncept komunitního otevřeného projektu, na kterém si můžeme vyzkoušet, že když lidé produkt chtějí/používají, jsou ochotni do něj dále přispívat v rámci naší komunity.
Také obecně vnímáme, že pro malé organizace zajišťovat infrastrukturu digi projektu je mnohdy těžké (potřeba know-how a finance), kdy odebráním tohoto problému je možné poskytnout odborníkům šanci dělat dobře to, co umí.

Pro koho by měl být určený?

Pro neziskové organizace, jež s námi digitální produkt vytvořili a přebírají projekt do své správy ((tj. projekt přechází pouze do fáze č.d podpory - více viz TBD) a které:

  • potřebují delší “překlenovací” čas, než si vytvoří svoji vlastní infrastrukturu

  • potřebují pomoci se správou, protože službu|/aplikaci využijí pouze krátkodobě

  • jsou to “mikro” organizace (typu KohoVolit.cz o 1-2 lidech), které mají obtíže zajistit dostatečnou kapacitu pro administraci navržené infrastruktury

Pozor: stále by mělo platit, že usilujeme o to, abychom projekt předávali do rukou organizace včetně jejího infrastrukturního zázemí, kdy se snažíme docílit maximální samostatnosti organizace v provozu digitálního projektu.
Také je důležité, že i v rámci infrastruktury č.d je za projekt zodpovědná organizace (tzn. musí sama být proaktivní při řešení problémů či informovat o důležitých aktivitách v rámci infrastruktury.

 

Co do infrastrukturní podpory počítáme?

Přehledu dostupných č.d nástrojů lze najít tady.
TBD - otázkou však zůstává, jestli u některých mít definována pravidla využití?

Jaká jsou základní pravidla správy?

TBD

Doba trvání podpory

  • vždy je nutné stanovit a je možné určit individuálně - doba by však neměla překročit 1R bez revize.

  • je nutné počítat, že podpora zaniká s případným ukončení této podpory/ služby

Test konceptu:

Od 1.11.2022 si tento navržený koncept odpilotujeme na projektu Volební kalkulačka 2022 organizace KohoVolit.cz

V rámci infrastrukturní podpory VK nyní využívá v č.d:
Github, Slack, AWS, Portal Dobrovolnika, Figma, Vercel, NewRelic, Plausible, Confluence, Jira.
V ramci Figmy je to jeste Figjam (billuje se jako zvlastni produkt).

Test bude trvat cca do května 2023, kdy by bylo dobré pilotní režim již formalizovat a nastavit smluvní vztah s organizací (včetně stanovení si pravidel užívání č.d infrastruktury a případné jejího zpoplatnění “.

  • kde bude potřeba domluvit - zda AWS se bude přefakturovávat? (viz diskuze za VK tady)

    @Martin Wenisch navrhuje ideálně přefakturovávat ročně v nějakém režimu běžného fungování a nebo fakturovat při značně větších nárocích na konkrétní službu (AWS stojí třeba desetitisíce pro nějakou specifickou appku) preferovat převedení pod jejich fakturaci.

Related pages