/
Jak na offboarding projektů v Česko.Digital

Jak na offboarding projektů v Česko.Digital

AKCELERÁTOR ČESKO.DIGITAL JE AKTUÁLNĚ POZASTAVEN.

VĚTŠINA INFORMACÍ V TÉTO PŘÍRUČCE JE Z ROKU 2023 NEBO STARŠÍ A NENÍ ZATÍM ZCELA AKTUALIZOVÁNA.

Ahoj. Tato stránka je určena pro č.d support Scrum Masters a Agile Leaders z projektů a měla by poskytnout základní vodítka toho, co vše je potřeba při ukončení akcelerace projektu zajistit nebo domluvit.

Jakmile se blíží konec akcelerace (např. 1-2 měsíce před jejím koncem), doporučujeme domluvit se zadavatelem/přebírající organizací a dalšími členy týmu (dle relevance a zájmu) setkání, kde si jednotlivé body projdeme. Tým má tak prostor si vše nachystat, aby projekt plynuje pokračoval plně pod zadavatelem.

Za předání informací ohledně procesu je zodpovědný/á Support Scrum Master projektu, za převzetí projektu a domluvu se svým týmem je zodpovědný/á Product Owner.

Nastavení správných očekávání při ukončení nebo předání projektu (Support Scrum Master)

Nastavení správných očekávání při ukončení nebo předání projektu (Support Scrum Master)

Informovat zadavatele a projektový tým na Slacku, co je potřeba domluvit

 

Společné zhodnocení projektu a vzájemná zpětná vazba (zadavatelé, support SM a lead akcelerátoru)
V rámci zhodnocení by měl proběhnout také sběr výsledků spuštění produktu/služby a po nějaké době monitoring dopadu akcelerace na daný projekt (nově chceme sledovat zde v airtable a sdílet na webu).
Zpětná vazby od zadavatele a product ownera by měla přinést informace, jak lépe rozvíjet akcelerátor - otázky viz tady.
Výstupy - společné zhodnocení lze přetavit do marketing. výstupu (např. case study či blogového postu), který by podpořil spuštění projektu nebo sloužil jako reference.

Týmová spolupráce: doporučení pro zadavatele (Product Owner)

Týmová spolupráce: doporučení pro zadavatele (Product Owner)

Doporučujeme na konci projektu v akceleraci udělat týmovou retrospektivu, zhodnotit si spolupráci v týmu a domluvit se s členy týmu, zda chtějí na projektu nadále pokračovat, v jakém režimu a za jakých podmínek.
Dobrou praxí je nastavit spolupráci udržitelně: např. na projektu Preventivka nebo Nedlužím státu se zadavatelé domluvili na placené spolupráci. Na Preventivce si vzhledem k rozsahu technického řešení našli partnerského dodavatele.
Na projektu Zachraň oběd pokračovali ve spolupráci ti členové týmu, kteří cítili k projektu dlouhodobou sounáležitost nebo viděli další oboustranný užitek (jeden člen týmu si při vývoji aplikace pracuje na diplomové práci).
Na konci projektu můžete dobrovolníkům poděkovat:
Pokud máte, svým merchem, nebo merchem Česko.Digital (tady postup)
Zorganizovat týmovou oslavu (s organizací může pomoci č.d event lead Tereza Vašková, tereza.vaskova@cesko.digital), více tady.
Zadavatelé nebo přebírající organizace i po ukončení mají stále možnost si do projektu hledat posily přes #market-place.
Také doporučujeme naplánovat si další strategii vytvořeného produktu/služby a nejbližší následné kroky po akceleraci
Budeme rádi, když se zadavatelé přijdou do komunity pochlubit nebo nasdílet s námi informace o tom, jak se projekt vyvíjí již po fázi akcelerace (ocenění, výsledky, úspěchy, ale i nezdary).

Technické předání projektu (Product Owner)

Technické předání projektu (Product Owner)

Migrace technického řešení
Iniciuje zadavatel, ve spolupráci s projektovým týmem, jde o migraci dat a o přístupy na zdrojová data.
Podporu vykonává č.d vývojář Tomáš Znamenáček, zoul@cesko.digital.
Přesun používaných nástrojů - pokud projekt využíval technickou infrastrukturu č.d (např. GitHub, Airtable, Google Drive, AWS, Jira, Miro, Figma, Trello), je potřeba převést do společně domluveného termínu (během 3 měsíců od ukončení akcelerace) na nástroje, které vlastní zadavatelská nebo přebírající organizace.
Zjistit, zda byla potřeba řešit open licence a práva a zda je v tomto ohledu vše kompletně vyřešené.
Obecné doporučení je používat vždy open source nejméně restriktivní licence (více o tom zde)
Po ukončení akcelerace není kapacitně možná další technická podpora ze strany placeného týmu Česko.Digital.
Doporučujeme mít v týmu dlouhodobě technickou kompetenci nebo
dodavatele (ať pro bono nebo placeného).
Jednorázové aktivity či konzultace je možné poptávat přes #market-place.

Interní administrativa (Support Scrum Master)

Interní administrativa (Support Scrum Master)

Zrevidovat popis projektu, aby odrážel stav projektu po akceleraci a obsahoval důležité milníky a fakta (např. dopad).
Změnit stav projektu na “finished” do tabulky Projects Airtable báze web, aby se změny propsaly na web č.d.
Ujistit se, že projektový tým je kompletně zapsaný do tabulky Teams Airtable báze web a poslat při ukončení celému týmu včetně zadavatelů do Slack projektového kanálu formulář s hodnocením projektu (je potřeba nastavit pro každý projekt v Airtable bázi Projekty- hodnocení), abychom měli zpětnou informaci od členů týmu, jak se jim na projektu pracovalo.
Pokud členové daného projektu mají přístupy do interních nástrojů (zejména u těch, kde platíme za každého uživatele jako Airtable, Miro, Figma), pak je potřeba jim odebrat přístupy.
Ujistit se, že kontakty na organizace z projektu, které se domlouvali v rámci propojení s Česko.Digital máme zadané do CRM Organizací.
Po dokončení sběru hodnocení projektu členy týmu a ukončení veškerých aktivit je možné archivovat Slack projektový kanál (dle domluvy s týmem).
Lze se také domluvit, že projektový tým může ještě nějakou dobu využívat č.d Slack, ale doporučujeme přejít na vlastní komunikační platformu.

Branding & Marketing (Product Owner)

Branding & Marketing (Product Owner)

Domluvení komunikace předání - 1-2 měsíce předem informovat o ukončení projektu v akceleraci #ceskodigital-mktg, aby bylo možné naplánovat komunikaci v rámci komunity i do veřejnosti (přes newsletter, sociální média a Slack).
Podklady pro obsah připravuje marketingový tým projektu nebo zadavatele.
Zadavatel může zorganizovat tiskovou konferenci k tomuto významnému milníku, Česko.Digital se může účastnit tiskové konference jako partner projektu. Tip, jak zorganizovat tiskovou konferenci zde.
Pokud byl vytvořen produkt nebo služba či jiné formy materiálu v rámci komunity č.d, je potřeba, aby tyto materiály obsahovaly branding Česko.Digital - jako partnera projektu. Manuál co-brandingu najdeš tady. Nebo se lze rovnou zeptat v #ceskodigital-brand.

Related content