Jak začít a co mě čeká?

AKCELERÁTOR ČESKO.DIGITAL JE AKTUÁLNĚ POZASTAVEN.

VĚTŠINA INFORMACÍ V TÉTO PŘÍRUČCE JE Z ROKU 2023 A NENÍ ZATÍM ZCELA AKTUALIZOVÁNA.

 

Milý zadavateli/zadavatelko, gratulujeme k nápadu ! Aby se z něj stal skvělý produkt, má před sebou ještě kus cesty. A protože víc hlav, víc ví, a ve dvou (až několika ) se to lépe táhne, pojďme na tu jeho cestu přibrat další dobrodruhy, vytvořit skvělý tým a zažívat radost ze spolupráce a společného úspěchu.

Někdy to může vypadat trochu složitě, ale není třeba se bát, s přípravnou fází ti pomůže >č.d Support Scrum Master z kmenového týmu Česko Digital (více o jeho roli se dozvíš zde https://cesko-digital.atlassian.net/l/c/21dK2JjE. Níže najdeš tipy, pro první kroky při rozjezdu projektu.

 

1. Sdílej svou vizi

Někdy máme v hlavě přesný obraz toho, jak náš nápad vypadá a co by z něj mělo vzniknout. Jak ale umožnit ostatním nahlédnout do naší hlavy a vidět, co jasně vidíme my?

K formulaci ti pomůže dobré ujasnění projektového záměru, se kterým ti může pomoci mentor a další kolegové. Inspiraci k tomu, jak si jednoduše nadefinovat záměr a dopad projektu lze najít na stránce Jak na vyplnění Social Lean Canvas?

 

2. Zapoj klíčové členy týmu

Aby byl projekt úspěšný, nemělo by mu chybět několik základních členů týmu - rolí. Jaké role to jsou, a co a proč mají na starosti, si přečti zde: https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/CD/pages/834273683, na navazující stránce zjistíš, jak je přizvat do týmu. Zde také můžeš dostat kontext, jaké to je být zadavatelem v >č.d.

 

3. Mysli na zákazníky při vytváření produktu

Aby byl produkt smysluplný a sloužil zákazníkům a uživatelům, je výhodné na ně myslet již při designu produktu. Více k tématu najdeš v části https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/CD/pages/862060547.

 

4. Řiď projekt tak, aby vás to bavilo

Abychom efektivně zapojili nové kolegy (nota bene dobrovolníky) na projekt, chceme jej řídit tak, aby všechny bavil, rozvíjel a viděli pravidelně jeho přínos. S projektovým řízením nejvíce pomůže kvalitní a motivovaný Scrum Master, kterému v první řadě jde o podporu spokojeného samořízeného týmu. Více o agilním řízení na stránce .

 

5. Postupuj krok za krokem

Na schématu najdeš postup, jak krok za krokem vybudovat tým a rozjet práci na novém produktu v prostředí Česko.Digital včetně maximálně doporučeného času. Dobrovolník často může věnovat projektu jen omezený časový úsek, pokud dochází k časté a pravidelné obměně týmu, může se pokrok velmi zpomalit až zastavit. Proto doporučujeme pro první prototyp menší rozsah (seznam funkcionalit), který se po ověření s uživateli či donory může dále rozvíjet v komerčním prostředí.

 

Když si nejsi jistý, jak začít nebo hledáš tip:

  • Požádej z kmenového týmu >č.d o radu, nebo tip, může ti také doporučit akci či pravidelnou schůzku, kde ti poradí

  • Obráť se pro radu na nové kolegy (např. Mentor, Product Designer, Scrum Master…)

  • Napiš na diskusní fórum a požádej o radu