Jak na přijetí projektu do akcelerace?

Ahoj milý*á člene*členko komunity, moc si vážíme toho, že jsi přinesl*a nápad, který stojí za to dále společně rozvíjet. Tato stránka by ti měla pomoci se zorientovat v tom, co vše je potřeba udělat, aby bylo možné nový nápad či projekt rozvíjet s komunitou Česko.Digital.

Aktuálnost: Jun 21, 2023

Co je to akcelerace?

V akceleraci tvoříme nové a zlepšujeme stávající produkty a služby. Hledáme ideální řešení celospolečenských problémů a přinášíme inovace do současného světa.

Kdo může předložit nový projekt do akcelerace?

Nový projekt může přicházet z různých stran (webové stránky Česko.Digital - formulář zadej projekt, kanál #ideas na Slacku, tip z komunity Česko.Digital i mimo ni). Zadavatelem projektu je nezisková organizace, stát nebo samospráva. K roli zadavatele zde: Zadavatelem v Česko.Digital během akcelerace.

Kritéria pro přijetí do akcelerace 

V rámci komunity pomáháme s rozjetím nebo vylepšením dopadových neziskových projektů. Jaké kritéria pro projekty nebo společné aktivity máme najdeš níže viz Kritéria pro spolupráci s Česko.Digital.

Pro akceleraci máme 4 kritéria:

  1. Neziskovost:

    1. zadavatelem je neziskový subjekt (NNO, státní úřady, kraje a obce, školy, nemocnice a dceřiné příspěvkové organizace)

    2. zadavatel je vlastníkem produktu / služby a práv k němu

  2. Udržitelnost: 

    1. zadavatel je schopný definovat cíl vyvíjeného řešení a jeho roli v rámci dlouhodobých organizačních cílů (dle naší zkušenosti např. 2 roky)

    2. dedikovaný produkt owner alespoň na poloviční úvazek ze zadavatelské organizace

  3. Dopad: 

    1. projekt řeší celospolečenský problém (plošný problém v ČR)

    2. jde o problém konkrétní definované cílové skupiny

    3. problém je z oblasti, kterou definují SDG

  4. Technologie:

    1. projekt využívá technologické řešení, směřuje k vývoji nebo redesignu technologického řešení

    2. vybraná technologie je open source

  • Je také potřeba zhodnotit, jak velkou podporu bude projekt potřebovat ze strany Česko.Digital - toto doporučujeme probrat na úvodních setkání se Support Scrum Masterem - hlavně kvůli onboardingu nového projektu do komunity a její aktuální kapacitě. Dle toho se můžeme domluvit na termín spuštění spolupráce (a eventuálně ho o pár týdnů odložit).

Jak dále postupovat a informovat komunitu?

  • Abychom ti pomohli projekt úspěšně rozjet, naše zkušenost je, že pomůže projekt krátce představit (tzv. “elevator pitch” projektu) - je to prvotní lákadlo, které by mělo do projektu nadchnout ostatní.

  • Jakmile máš pitch připravenou, tak ji zveřejni do slack kanálu #ideas, kde je potřeba hledat podporu projektu v komunitě (je to jeden z předpokladů k přijetí do akcelerace).

  • Můžeš přidat i další podklady (Social Lean Canvas, Projektový záměr, odkaz na aktuální aplikaci apod.)

  • Tip, jak může post ve Slacku vypadat:

Představení projektu v #ideas (zástupce NNO)
Projekt z formuláře na webu Česko.Digital

Touto cestou máš také možnost oslovit nebo rovnou najít osoby, které ti poskytnou pomoc při:

Kdy je rozhodnuté, že projekt jde do akcelerace?

Níže je přehled 4 kroků, po kterých projekt - nápad začíná akceleraci v Česko.Digital

  1. Při příchodu projektu support č.d ověřuje plnění kritérií

  2. Domluvíte se na online setkání a projdete, jak probíhá spolupráce s komunitou Česko.Digital (jaké výhody i nevýhody přináší).

  3. Následně představíš svůj nápad / projekt na setkání příchozího projektu (typicky v úterý v 17:00), kam se přidají všichni z komunity dle zájmu a kapacity. Na setkání dostaneš na projekt zpětnou vazbu a další tipy. Setkání se nahrává. Trvá max. 20 min.

    1. Pro toto představení si připrav elevator pitch projektu (ideálně ve formě mluveného slova a prezentaci v Google slides / Power pointu, aby se dala dobře sdílet do komunity) na maximálně 5 min. Následně je prostor na diskuzi a otázky.

  4. Po setkání jsou podklady sdílené na Slacku (kanál core-team), kde je prosba o zpětnou vazbu a případné výhrady k (ne)plnění kritérií. Pokud je na Slacku konsenzus diskutujících, projekt po 7 dnech vstupuje do akcelerace a společně hledáme další parťáky do týmu.

Tip, jak může vypadat následná komunikace na Slacku:

Pokud se domluvíme na akceleraci projektu, proběhne oznámení v #general na Slacku a na dalších kanálech.

Doporučujeme se sladit s úvodním týmem (který vyjádřil zájem se do projektu zapojit) na konkrétním očekáváním ke spolupráci a vyjasnění (dočasných či dlouhodobých) rolí na projektu.

Konkrétní rozsah a cíl společného projektu se typicky upřesňuje po startu projektu díky zapojení dalších expertnů (Mentor, Scrum Master/ka, Product & UX Designer, Marketing lead nebo Tech-lead), kteří můžou pomoci nastavit rozsah projektu tak, aby byl realizovatelný v rámci dobrovolnické práce a během 6-9 měsíců (to je dle naší zkušenosti doba, po kterou je možné realizovat projekt v dobrovolnickém módu).

Shrnující seznam, co je třeba absolvovat před akcelerací projektu

Představit projekt komunitě (kanál #ideas nebo vyplnění formuláře na webu)
Po ověření kritérií projektu absolvovat setkání se zástupcem č.d (support scrum master) ohledně očekávání ke spolupráci (a zvážit, zda je vhodná pro můj projekt)
Odprezentovat projekt (formou pitch prezentace) na setkání příchozího projektu
Odpovídat na otázky v diskuzi na Slacku (zájemcům o zapojení, dotazům z komunity ohledně kritérií a plánovaném průběhu akcelerace projektu)
Pomoc s náborem nových kolegů (vysvětlení projektu, přiblížení očekávání k cíli a zadání projektu)

 

Postup, kterým prochází nový akcelerovaný projekt.

Tady link na proces v Miro.

 

Jak se připojit na Slack

  • Pozvánku k registraci na Slack Česko.Digital dostanete v informačním e-mailu s odkazem, přes který se přihlásit.

    • Registrovat se můžete přes svůj soukromý či pracovní e-mail. 

    • Do Slacku je možné se přihlásit v prohlížeči nebo si nainstalovat aplikaci do počítače či telefonu.

    • Přihlašujte se jako jednotlivec, jméno organizace, kterou zastupujete, uveďte v profilu a nejlépe i v závorce za jménem.

    • Vyplňte svůj profil a nahrajte profilovou fotografii. 

  • Po přihlášení do Slacku v levé liště najdete seznam kanálů dle témat a zaměření, které jsou přiřazeny automaticky každému nově příchozímu. Měli byste mít k dispozici i kanál #ideas, kam budete vkládat poptávku po spolupráci.

  • Kanál #ideas si rozklikněte a do něj vložte ve spodní části do textového pole poptávku dle návodu výše.

  • Na zprávy reagujte ve vlákně pod zprávou (tzv. threadu), aby se informace netříštily a kanál zůstal přehledný, případně využijte emotikony. 

  • Pokud budete chtít pozvat do Slacku někoho dalšího, využij k tomu, prosím, oficiální stránku pro registraci dobrovolníků join.cesko.digital.

 Related articles

Related pages