2021-02-11 zápis z jednání

Datum

Účastníci

Cíle

  • Seznámení zadavatele s mentorem
  • Pochopení projektového záměru a připravenosti zadavatele na jeho realizaci
  • Domluva na dalším postupu

Body porady

ČasPoložkaKdoPoznámky
5 minutPředstavení účastníků schůzkyRadka, Eva
 55 minut KonzultaceRadka

Průběh konzultace


Představení zadavatele

Eva pracuje v neziskovém sektoru přes 10 let, zejm. v oblasti marketingu a obchodu, má zkušenost s budováním vzdělávacích center. Jejím záměrem je pomáhat NNO získat pro sebe příjem tak, aby byly organizace méně závislé na dotacích a byly schopny aspoň částečně pokrývat provozní potřeby z vlastních zdrojů. Eva pracuje na IČ, má klienty z řad NNO, kterým pomáhá zejm. s využitím marketingových nástrojů. 

Na projektu Neziskoff s ní spolupracuje manžel a cca 8 dobrovolníků s různou kvalifikací, zejm. ale z oblasti marketingu, IT, designu, apod. Všichni mají projekt jako vedlejší činnost a mohou nabídnout kapacity jen dle svých možností. Jako tým by nyní uměli zajistit zejm. marketingovou část aktivit, potřebují pomoc s přípravou technického řešení (e-shopu), ale i s administrativní a koordinační částí projektu. Eva zároveň připravuje start projektu Social Hub, který je ve fázi jednání o vhodných prostorách a ustavení formální organizace. 


Popis existujícího problému a navrhovaný způsob řešení

Pro NNO je problémem finanční udržitelnost jejich činnosti a aktivit. Jsou závislé na veřejných zdrojích (dotacích), které nejsou plánovány s delším výhledem, snižuje se jejich výše a jsou úzce vázány na konkrétní aktivity. U fundraisingu zase mohou organizacím ubírat možné zdroje sbírky pro konkrétní osoby, kterých je v poslední době hodně. 

NNO se soustředí zejm. na udržení aktivit pro své cílové skupiny (klienty) a nemají již zdroje a zejm. finance na rozvojové aktivity (využití marketingových nástrojů, IT, business development apod.). 

Neziskoff by měl organizacím přinést možnost zajistit si dodatečné příjmy, a to prodejem svých produktů na zastřešujícím e-shopu. 

Pozn. mentora:

Zadavatel zatím neuvažoval o stanovení kritérií pro zapojení konkrétních organizací do projektu a o kontrole způsobu využití prostředků získaných projektem. Dopracování bude mít vliv na posouzení kritéria inkubátoru ČD, stanovující, že musí jít o neziskový projekt. 


Cílová skupina

Projekt je zacílen na všechny neziskové organizace, cílem je, aby si portfolio produktů a jejich prodej zajišťovaly organizace samy za měsíční poplatek. Dle průzkumu u organizací, které projevily o spolupráci zájem, je pro ně adekvátní platba za službu ve výši 200-500 Kč měsíčně. O spolupráci projevilo zatím zájem cca 30 organizací. 

Na platformě by se měly prodávat produkty související s činností organizace. Z průzkumu mezi zájemci o spolupráci je zájem prodávat kurzy (většina organizací), terapeutické pomůcky a další produkty spíše pro odbornou veřejnost, hry a reklamní předměty (běžné produkty - trička, hrnky apod.) s logem organizace nebo nějakým poselstvím. 

Na tvorbu produktů k prodeji nemá část organizací kapacity, ani finance, další část by potřebovala i podporu ke správnému výběru produktů. Eva má partnerskou firmu, která se zabývá konzultacemi prodejní strategie a uváděním produktů na trh. Ta by uměla organizacím s touto činností pomoci, je ale otázka, jak zajistit financování.  

Prodejní potenciál mají vzdělávací kurzy pro veřejnost, kdy organizace věnující se konkrétní cílové skupině, využívá své know-how k realizaci aktivit pro širokou veřejnost. Např. když organizace pracující s ohroženými rodinami začne nabízet kurzy o rodičovství a výchově. Prodejní potenciál, ale s nižší ziskovostí, by mohl být i u produktů zaměřených na užší profil zákazníků - odbornou veřejnost (pomůcky pro práci, kurzy, publikace aj.).

Pozn. mentora:

Je otázka, zda budou organizace schopny vytvořit portfolio produktů, o které bude u veřejnosti zájem. Bylo by vhodné udělat širší průzkum u organizací a koncových zákazníků a detailněji rozpracovat možnosti organizací vytvořit atraktivní nabídku, a také zmapovat poptávku u zákazníků. Existuje riziko, že by vznikla funkční platforma s dobrou marketingovou strategií, ale nebylo by co prodávat nebo by o produkty nebyl zájem. 

Druhou možností je užší definice cílové skupiny - zaměřit se pouze na NNO s konkrétní činností a jasným portfoliem služeb, které jsou schopny rovnou zajímavé produkty na trh dodávat a až následně, např. v rámci aktivit social hubu, podporovat další organizace v rozvoji této činnosti a zapojovat je do projektu postupně. 

Bez rozpracování strategie v této oblasti bude obtížné hodnotit očekávaný dopad projektu. 


Konkurence/Synergie

V ČR vzniká e-shop Asociace společenské odpovědnosti, která má podobný účel, ale na rozdíl od Neziskoffu se bude zaměřovat na větší odběry zboží a spolupráci ve formě B2B (pravděpodobně možno jako náhradní plnění za nesplnění kvót na zaměstnávání osob se zdrav. postižením pro firmy). S asociací je domluvena schůzka o možné spolupráci, zatím neproběhla. 

Dále existuje bezplatná platforma pro sociální podniky, jako specifickou část NNO sektoru. Tu zajišťuje 1 osoba, která dělá celou činnost, včetně balení a rozesílání zboží. 

Konkurence v zahraničí není zatím podrobněji zmapována. 

Pozn. mentora: 

Vzhledem k chybějící historii organizace a nedostatečným kapacitám projektového týmu bych považovala za účelné, aby se Neziskoff pokusil svůj projekt realizovat v rámci jiné fungující infrastruktury, která bude mít personální i finanční zdroje na rozvoj a udržitelnost projektu, např. formou navázání strategického partnerství. Možností je několik, od spolupráce se zavedeným projektem, který již má portfolio NNO i zákazníky (darujme.cz), přes užší spolupráci s konkurencí (viz 2 služby výše), po partnerství se soukromým subjektem a např. zřízení sekce v rámci existujícího e-shopu.  

Další možností je postavení projektového týmu pro Neziskoff po zahájení činnosti projektu Social hub, kdy už bude postavena právní forma a infrastruktura organizace. 


Závěr

V současném stavu připravenosti projektu jde o dobrý nápad s potenciálem pomáhat řešit problém cílové skupiny a s pozitivním dopadem. Míru dopadu, udržitelnost a neziskovost není ale možné zatím posoudit bez podrobnějšího promyšlení následujících oblastí: 

  1. Upřesnění cílové skupiny - NNO, které budou schopny dodávat atraktivní produkty k prodeji, definice zákazníků (průzkum?)
  2. Nastavení fungující infrastruktury organizace - navázání strategického partnerství nebo zajištění zdrojů pro udržitelnost projektu (personální, finanční zdroje). 
  3. Promyšlení prevence rizika zajištění neziskovosti projektu, resp. nakládání se ziskem z prodeje.  

Aktuální úkoly

  • Prosím Eva Pecha o promyšlení projektu z hlediska bodů výše (viz závěr).