Time machine Česko

Postup:

  • Konzultace s mentorem nebo tech konzultantem eventuálně v kombinaci 
  • Potřeby, odhad náročnosti 
  • Pomoc se zadáním nebo doporučením k inkubaci 
  • Celková spolupráce (tj. inkubace + realizace) je dle současných informací nerealistická - projekt je na dobrovolnickou komunity veliký, můžeme pomoci s přípravou, realizace se může udělat s granty a komerčními partnery. Součástí přípravy (inkubace) může být tedy i technická část do žádostí / grantů 


Shrnutí komunikace Romana & zadavatel - z emailu od Jana Školníka

  • Odborným garantem je Mgr. Martina Bolom Kotari, Ph.D., která se problematice věnuje už několik let. Navíc Time Machine Česko má přístup jak už bylo řečeno na evropskou platformu, kde se postupně cizelují postupy v jednotlivých zemích a institucích. V této chvíli nám opravdu chybí primárně IT partner, jak jsem psal v odpověď na předchozí otázku.
  • Granty zatím (v rámci programu, nikoliv konkrétní organizace Time machine Česko z.s.) podávali jen na dílčí výstupy nikoliv platformu. Největší byl asi http://branamoudrosti.cz/index.html. Co se týká platformy, jako popis by mohla sloužit rakouská či finská žádost a podporu studie proveditelnosti, je to trochu i mezinárodní soutěž, komu se to povede a jak. Chtěli bychom, aby Česko nebylo na chvostu této iniciativy. Vodítkem by také mohl být regionální záměr (neúspěšný), který ukazuje poptávku po takové platformě (vše důvěrné). Na závěr odkaz na workshop týkající se platforem samotné Time machine Organistaion: https://www.timemachine.eu/tmos-3rd-webinar-time-machine-agenda/.
  • Pomoc opravdu potřebujeme v oblasti analýzy technických možnosti IT, design databáze, webový interface apod. Asi spíše analytiky než programátory v této fázi. Nerozumí zcela Vaší „hantýrce“ end to end je finálizovaný projekt? Já myslím, že pro nás by bylo přínosné být schopní na případnou realizaci využít nějaký grant, ale potřebujeme být jistí v zadání a to bez konzultací s IT experty těžko dosáhneme.

Zpětná vazba dle přihlášky a podkladů od leadershipu 

  • Otázky:
  • kdo tam stojí za lidi? jsou to silní leadři v této oblasti, kteří budou silným partnerem (expertní organizací) pro Česko.Digital, která si téma kompletně obstará a dotáhne? (Česko.Digital může s dobrovolníky pomoci jen s menší části, např. zadáním)
  • jakou s tímto mají zkušenosti? jak dlouho se tomu věnují?
  • je to poměrně složitý a komplexní projekt
  • o jaký grant si žádali? co chtějí dělat více v detailu, v jaké náročnosti si studii proveditelnost vnímali. Mají podklady, aby to poodhalilo v jakém detailu chtějí studii dělat
  • celý end to end projekt (tj. včetně realizace) je za nás nerealistické
  • s čím vším potřebují pomoci? jen s nějakou oblastí? My jen jako technologický expert, integrace spoustu systému s dobrovolníky je velmi náročné
  • Shrnutí od Radky Horákové (CMO Česko.Digital):
  • Z pohledu č.d kritérií projekt odpovídá.
  • Pozitivní vyjádření od Roberta +. IT konzultace za mě ideální next step. Ohledně inkubace - za mě asi jen otázka kapacit.
  • Broumovská organizace je tým kolem Hanky Valentové, která přišla s projektem Moje česká škola. Jsou známí svou velkou aktivitou a tím, že věci, které začnou, i dotáhnout a udrží (př. Broumovské diskuse apod).
  • Shrnutí od Radka Jirouška (CMO Česko.Digital):
  • Otázky a námitky byly k tomu, proč nevyužijí nástroje ev. nespolupracují s projekty, které už jsou? Proč něco podobného dělat znovu?

Doporučení od ředitele nadace OSF Roberta Basche: 

  • Honzu Školníka dobře znám, je neuvěřitelný tahoun a je za ním spousta práce. Rád doplním více. A v projektu vidím příležitost i pro organziace, jako jsme my. Dostali jsme se k tomu přes to, že jsme se bavili o tom, jak archivovat dokumenty, což je teď to, co řešíme v nadaci.


Detail z přihlášky:

Problém: Cílovou skupinou je celá ČR. Potřebujeme vytvořit digitální platformu na ukládání, zpracování a prezentaci historických materiálů (archiválnie, knihy, předměty, foto atp.) Existují muzejní, knihovnické a galerijní systémy, které ale často nejsou propojené a už vůbec neexistuje možnost inteligentně ukládat, zpracovávat a digitálně prezentovat data menších institucí, obcí, firem, rodin či jednotlivců (místních písmáků a nadšenců). Konsorcium TMO si tedy předsevzalo, vytvořit takový systém v jednotlivých zemích, umožnit získat širší než jen institucionalizované data a později případně instituce (se stávajícími systémy) připojit. Systém by tak vytvořil lepší podmínky pro vyhledávání badateli, lepší možnost data zpracovávat, využít nástroje akademické sféry.

Řešení: Vytvoření otevřené platformy, která půjde nabídnou různým subjektům k práci s daty získanými digitalizací historických podkladů všeho druhu. Dopad může být fatální, začnou se sdílet data a historické materiály nezávislých sběratelů, rodin, firme, obcí, které dnes nemají možnost efektivně pracovat (část jich vytvořila své databáze bez možnosti využít UI (jako čtení ručně psaných textů, analýza obrazu, geolokace atp.) Tím se otevřou nové materiály pro badatele a připojí-li se data roztříštěných institucí vznikne v ČR unikátní projekt umožňující inteligentně vyhledávat v historických datech na využití dostupných technologií.

Stav: Máme dobrou znalost a zkušenost z humanitní části (historici, archiváři, muzejníci, nadšenci a sběratelé), máme i první digitalizované artefakty, chybí nám IT složka.

Existuje v zahraničí? V ČR nikoliv. V zahraničí dílčí systémy, které jsou ale v konsorciu Time machine zastoupeny a je možné využít jejich zkušeností.
Staré mapy https://mapire.eu/en/,
Matriky (Arcanum) https://data.matricula-online.eu/cs/
Virtuální archiv listin https://www.monasterium.net/mom/home
Topothek.de (platf. na uchování vzpomínek) https://www.topothek.at/de/

V Rakousku a Finsku se dělají studie pro jejich národní systémy, zkušenosti můžeme využít. V případě úspěchu se naše platforma může nabídnout ostatním národním koordinátorům, vytváří se vlastně unikátní platforma sdílení a zpracování dat. Naším primárním cílem je ČR. Pokud by se podařilo být mezi prvními v Evropě, resp. na světě, byl by to skvělý bonus. Předpokládáme, že tato naše aktivita je hybatelská a může vytvořit široké konsorcium spolupracujících v rámci ČR.

Jak může pomoct >C.D: V první fázi se studií proveditelnosti reflektující problematiku IT a naprogramování pilotních částí platformy pro možnost jejího dalších rozvoje.

Udržitelnost projektu:Platforma by účastníků byla poskytována za úplatu a provoz by utáhla, jakkoliv všechny prostředky nad provozní náklady bychom dále věnovali do jeho rozvoje. Věříme, že by se zapojil i stát, který by tím získal mocný nástroj a výhodu progrese v této oblasti (synergické efekty spojení roztříštěných aktivit).

Ještě něco? Posílal jsem už rámcové informace přes pana Basche, nejde to jednoduše popsat, pokud by to Vám přišlo zajímavé, byl bych nadšený za schůzku, kde bychom mohli problematiku diskutovat.

Tým:Evropské neziskové konsorcium Time machine organisation (TMO - www.timemachine.eu) připravovalo velký grant k Evropské komisi, kde chtěli vytvořit prostředí k rychlejší digitalizace "evropské historie" a umožnit rozvoj nástrojů UI k jejich zpracování, vytěžení a interpretace pro edukační a identitární účely. Grant sice postoupil do finále a získal prostředky na podání plné žádosti, ale program byl nakonec EK jednostranně zrušen. V rámci přípravy žádosti se ale v rámci celé Evropy zjišťovaly možnosti a stav infrastruktury. Zakládajícím členem TMO je spolek Time machine Česko, otevřený spolupráci. TIme machine Česko je napojený převážně na historiky a k plnému pokrytí oblasti digital humanities mu chybí v této chvíli složka digital :-).

Název organizace: Time machine Česko z.s. web:v této chvíli neexistuje - konsorcium www.timemachine.eu

Kontakt: Jan Školník

Jak jste se o nás dozvěděli:Doporučení (prosím doplňte níže), Robert Basch (Nadace OSF)