Podpora a rozvoj projektů k tématu digitalizace státu

draft

 

1. Kontext situace v Česko.Digital

V Česko.Digital jsme již při jeho vzniku vzbudili očekávání, že pomáháme především digitalizaci státu. Pravdou ale je, že 90 % našich projektů realizujeme ve spolupráci s nevládními neziskovými organizacemi. Za celou dobu naší existence jsme s veřejnou správnou spolupracovali na 3 projektech z celkových 15, které se odlišovaly rozsahem prací a mírou spolupráce.

 

V lednu 2020 jsme zahájili projekt Veřejné zakázky spolu, z amerického originálu jsme přeložili a vydali Příručku řízení státních IT projektů, pořádáme pravidelně veřejné debaty a workshopy.

Na jaře 2020 jsme ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR pomáhali technicky zajišťovat bezpečnost a výkonnost připravovaného projektu Aktuální informace o COVID-19, na podzim 2020 jsme v týmové spolupráci s NAKIT vybudovali společně celý Covid Portál, který dále provozuje a rozvíjí právě NAKIT. Oba projekty byly realizovány open-source technologiemi.

 

Rádi bychom realizovali více projektů ve spolupráci s veřejnou správnou, ale z naší dosavadní zkušenosti nám brání dvě zásadní bariéry:

  • rozdílný pohled týmové spolupráce

Zjednodušeně řečeno je spolupráce z pohledu dobrovolníka energeticky více vyčerpávající než na projektech pro neziskové sektor kvůli rozdílu kultury organizace. Nejvíce narážíme na odlišné porozumění hodnot jako otevřenost & efektivita (viz naše hodnoty na Česko.Digital). Nemáme ambici tento stav hodnotit, ale z naší zkušenosti je ta spolupráce pro obě strany po čase frustrující.

  • tichá podpora principu

Proč pracovat pro veřejnou správu dobrovolnicky, když má veřejná správa dostatek financí zajistit řešení komerčně? Někdy ten hlas zní trochu s jinou dikcí - lepší veřejné správě nepomáhat vůbec (musí se s tím vypořádat systematicky), než pomáhat dobrovolnicky (podpora nesystematického řešení).

2. Co pro nás znamená digitalizace

TBD

3. Cíle

  1. Podpořit a akcelerovat veřejnou debatu ohledně digitalizace státu, která bude sílit před volbami (ideace možných řešení), ale i po volbách (ideace, případě realizace možných řešení).
  2. Sjednotit a posílit hlas nevládních neziskových organizací, které se digitalizaci státu věnují, aby ve veřejném prostoru byly respektovaným partnerem vedle dalších aktérů - veřejné správy, komerčního sektoru a občanské společnosti - a svou expertizu tak uplatnit v povolebním uspořádání, při hledání konkrétních řešení.
  3. Podpořit a rozvíjet jednotlivce a týmy ve veřejné správě v rozvoji digitálních kompetencí a inovací.

 

Z pohledu Česko.Digital jsou uvedené cíle klíčové, protože aktivně podporují naší vizi i misi (podobnější popis strategie Česko.Digital):

Stát se lídrem v expertním dobrovolnictví v oblasti inovací a digitálních technologií v Evropě.

"Ve svém volném čase pomáhat neziskovým organizacím a státu s digitalizací a dělat tak Česko lepším místem k životu."

4. Spolupracující organizace

Nabízí se také diskuse s politickými subjekty, zatím jsme v kontaktu s Mladým Pirátstvem a mSTAN (Mladí starostové a nezávislí), další kontakty podle potřeby bude možné ve spolupráci s organizacemi zajistit. Nemáme ambici být lobujícím subjektem, vše s důrazem na nestranickost celé aktivity.

5. Plánované aktivity

Podpořit a akcelerovat veřejnou debatu ohledně digitalizace státu, která bude sílit před volbami (ideace možných řešení), ale i po volbách (ideace, případě realizace možných řešení).

Společně s Hlídač státu jsme realizovali Voličský průkaz - překonání bariéry účasti ve volbách hlavně pro Čechy žijící v zahraničí.

Ondra Krátký nabízí skrz Liftago podporu pro dovoz k volbách pro nemobilní.

Rekonstrukce státu by ráda realizovala webovou stránku jako rozcestník pro prvovoliče, včetně informace proč a jak s konkrétními scénáři. Mohou webovou stránku zajistit komunikačně a obsahově, potřebují pomoct s technickou realizací.

http://www.youthspeakup.cz má zpracovaný výzkum volebních témat pro mladé

https://youthspeakup.cz/wp-content/uploads/2021/01/YSU-Volebn%C3%AD-t%C3%A9mata-mlad%C3%BDch-2021-1.pdf

 

 

Podpora účasti ve volbách, zaměřená na prvovoliče nebo dlouho-nevoliče. K této aktivitě máme blízko, protože máme jednotlivé aktivity, které k tomu mohou navazovat.

Kampaň Stát jsme my - nelíbí se Ti, co se děje? Změň to. Edukace a osvěta, co je stát a jaké jsou možnosti ke změně. Pracovat pro stát má být prestiž. Napadá mě spojení s Přibližujeme fungování státu.

 

Sjednotit a posílit hlas nevládních neziskových organizací, které se digitalizaci státu věnují, aby ve veřejném prostoru byly respektovaným partnerem vedle dalších aktérů - veřejné správy, komerčního sektoru a občanské společnosti

 

Memorandum o spolupráci všech zapojených organizací s cílem dlouhodobé a systematické spolupráce, koordinace spolupráce podle kompetence dané organizace

Společný manifest pro digitalizaci veřejné správy, může hezky navazovat na

Expertní panely pro podporu digitalizace v době předvolební i povolební

 

Podpořit a rozvíjet jednotlivce a týmy ve veřejné správě v rozvoji digitálních kompetencí a inovací

 

eGovernment Club - neformální klubové setkávání, výměna zkušeností, podpora propojování všech zájemců o veřejnou správu. Pravidelné setkávání v bezpečném prostředí, zástupci veřejné správy, nevládních organizací, komerčního sektoru i jednotlivci. Budování propojené sítě aktérů změny. Rozšiřování sítě zájemců z komerčního nebo nevládního sektoru, kteří budou připravení pracovat po volbách ve veřejné správě.

Bureaucrats Academy - program pro podporu vybraných jednotlivců a týmu v jejich dovednostech a znalostech tak, aby mohli účinně podporovat proměnu veřejnou správu. Rozvoj leadershipu, komunikace, veřejné služby a odvahy. Podpora whistleblowingu s garantovaným zajištění zaměstnání v komerčním nebo nevládním prostředí.

Česko.Digital.Inno.Team - tým digitálních expertů, kteří mohou pro-bono pro veřejnou (nebo v placené vztahu k Česko.Digital) konzultovat a podporovat nový přístup k digitalizaci a úředníky, kteří jsou připraveni udělat změnu - jen neví jak. Česko.Digital je vnímaná jako nezávislá platforma a apolitická platforma, která hledáme nejlepší řešení bez vlastního zájmu.

 

Chceš se podílet na textu nebo máš připomínku? Ozvi se @Eva Pavlíková do Slacku nebo přidej komentář přímo do textu.