Tato stránka je primárně určena pro Recruitery, kteří nabírají členy týmu do projektů a dále pro Scrum Mastery pro práci se zpětnou vazbou a motivací členů týmu v průběhu projektu.
Využití dovednostního matrixu
Dovednostní matrix (kompetenční model) může vypadat trochu složitě 😱 , ale není potřeba se ho bát. Jak ho prakticky využít při náboru členů projektového týmu Ti pomůže tahle stránka. Tak neboj a pojď .
Dovednostní matrix je soubor dovedností dobrovolníků č.d.
Je rozdělen na obecné dovednosti, které máme všichni (v různé úrovni) a které jsou u různých členů týmu různě důležité.
Je to třeba schopnost naslouchat ostatním 👂 , spolupracovat v týmu 🤝 apod. Sám/sama určitě poznáš, že tyhle dovednosti budou zásadní u Scrum Mastera, naopak, když je nebude mít vývojář, který se připojí do projektu jen na splnění konkrétního úkolu, ničemu nevadí, když tohle nebudou jeho silné stránky.
Obecné a fit dovednosti vychází z hodnot č.d, tj. představují výzvy pro nás všechny, v čem bychom se měli rozvíjet 💪.
🦸♀️ Kromě obecných dovedností jsou v matrixu popsány ještě leadership dovednosti, které jsou super, když je má na vysoké úrovni někdo, kdo musí tým drivovat kupředu (třeba Product Owner, Scrum Master). Jde třeba o schopnost delegovat a rozdělovat úkoly nebo řešit konflikty, ke kterým může v týmu docházet.
Pro lepší přehlednost jsou dovednosti dále rozděleny do záložek odpovídajících jednotlivým klíčovým rolím 🗝. To má tři jednoduché důvody:
WIP 👨🔧 Každý člen týmu, který je v projektu v konkrétní roli se může podívat, co se od něj a jeho role očekává. Sám si zhodnotit, jak na tom aktuálně je, a dát si vlastní cíle, v jakých dovednostech by se rád zlepšoval. Výborně se k tomu hodí WIP Sebehodnotící dotazník v Portálu dobrovolníka.
🧝♀️ Rectuiter/ka může využít dovednosti pro danou roli k tomu, aby lépe zhodnotil/a, jak se dobrovolník hodí do týmu konkrétního projektu. O tom si více povíme za chvilku.
🦹♂️ Product Owner, Scrum Master, Tech lead nebo člověk v jiné vedoucí roli může dovednostní matrix využít pro rozvoj a motivaci jednotlivých členů týmu, pro předávání zpětné vazby, i pro hodnocení rizik v projektu. Více zase za chvilku.
🤩 Sebehodnotící dotazník
IN PROGRESS
Na Portálu dobrovolníka je umístěn Sebehodnotící dotazník dobrovolníka, kde se může každý sám ohodnotit v jednotlivých dovednostech. Jde o subjektivní pohled každého z nás, který vychází z toho, jak dobře se známe a jak vidíme úroveň svých dovedností.
Jde o živý dokument, tj. můžeme se k němu průběžně vracet a svou úroveň dovedností přehodnocovat podle toho, jak se nám daří, třeba i díky konkrétním projektům č.d se rozvíjet a profesně růst.
Také si můžeme dávat vlastní cíle 🚩.
🙃 Nábor s využitím dovednostního matrixu
Když stanovuješ, jaké členy týmu do svého projektu potřebuješ, u klíčových členů týmu se podívej do záložek k jednotlivým rolím, ujasníš si tak, jaké dovednosti budou v projektu důležité, aby se podařilo projekt dovést do úspěšného konce.
Když se Ti následně přihlásí dobrovolník se zájmem o danou roli, podívej na jeho sebehodnotící dotazník a zhodnoť si, zda a v jaké úrovni splňuje, co od něj v projektu potřebuješ .
Jednotlivé dovednosti, zejména ty, které budeš považovat za nejdůležitější, s ním prober při pohovoru. Můžeš se třeba ptát na konkrétní situace nebo projekty, kde se projevilo, že má člověk dovednost na té úrovni, kterou uvádí.
Z pohovoru by ses pak měl/a dozvědět:
má dobrovolník dovednosti na té úrovni, kterou potřebujete
Pokud ano, super
Pokud zatím ne, máš následující možnosti:
domluvíte se na spolupráci a zároveň na tom, na jakých svých dovednostech by měl pracovat
najdeš mu do týmu/tandemu parťáka, který ho v dané dovednosti doplní
domluvíte se na jiné formě spolupráce/jiné roli
domluvíte se, že se teď nedomluvíte
Více o tom, jak využít dovednostní matrix při náboru se dozvíš zde.
Dovednostní matrix v průběhu projektu
K dovednostem jednotlivých členů týmu je užitečné se vracet v průběhu projektu. Mohou Ti dát užitečný podklad pro zpětnou vazbu a motivaci členů týmu.
Aktivní práce s dovednostním matrixem také může pomáhat předcházet některým problémům 🚑 , do kterých se tým může dostat.
👨🔧 Společně s týmem také můžete průběžně hodnotit, jaké dovednosti v týmu máte, jak se Vám je daří kombinovat, jak se v nich doplňujete, a jak se rozvíjí jejich úroveň díky Vaší společné práci. Je to skvělé téma 🥳 pro retrospektivu, hledání slepých míst 😵 v projektu nebo spolupráci, ocenění jednotlivých členů týmu i povzbuzení týmu jako celku do další práce 👏 .
Nehledejte v tom nic složitého, vlastně si jen povídáte o tom, jak se Vám daří komunikace, týmová spolupráce, jak jsou členové týmu proaktivní, jak Vám to jde v projektu odborně, jestli Vám někdo nechybí, a jak můžete společně dovednosti rozvíjet, aby Vám v projektu bylo dobře a dosáhli jste společně skvělého produktu.