Jira je produkt od firmy Atlassian a používáme ji na řízení projektů. Od května 2021 používáme cloudovou verzi Jiry, která je dostupná na adrese https://cesko-digital.atlassian.net/jira.
Jira umožňuje
Typ projektů
- kanban - jedná se o jednodušší, ale velmi populární framework použitý v agilním vývoji, známý například i z oblasti dev-ops. Vyznačuje se relativně malým počtem stavů (typicky todo, in progress, done) a je založen na myšlence, že uživatelé posouvají kartičky na boardu zleva doprava (tj. TODO → IN PROGRESS → DONE)
- scrum - jedná se o komplexnější, vyzrálejší framework pro agilní řízení projektů. Implementace scrumu v Jiře je založena na myšlence workflow, viz dále.
Typy úkolů
Jira nabízí vybrat si, které z následujících typů úkolů
Typ úkolů | Vysvětlení |
---|---|
epic | Velký kus funkcionality, který se dá rozložit na nezávislé user storky. Epicy často zahrnují více týmu a jejich dodávka trvá více sprintů. |
user story | Obecný popis úkolu,který je typicky součástí epicu a má přesně daná akceptační kritéria. Obsahuje popis hodnoty featury uživatele (případně jinou personu) V případě, že na user story dělá více lidí, můžeme v rámci této user story definovat sub-tasky, které pak přiřadíme jednotlivým lidem. |
task | Obecný popis úkolu, který je typicky součásti epicu, ale dělá na něm jen jeden člověk. Není tedy možné task dále rozložit na menší jednotky. |
sub-task | Sub-task jsou menší úkoly, které se přiřadí právě jedné osobě. Jsou součástí právě jedné user story. |
bug | Tento typ úkolu reprezentuje chybu. User stories rovněž definují nové úkoly, zatímco bugy popisují stávající nefunkční funkcionalitu. Obecně řečeno platí, že chyby se mohou vyznačovat tím, že s nimi tým pracuje jinak než s user stories. Příklad: Tým může například rozhodnout, že sprint se bude releasovat do produkce, i když nejsou hotové všechny user stories, nicméně nesmí existovat například žádné otevřené bugy. |
Workflow
Jira workflow je diagram popisující stavy a přechody mezi nimi. Stavy reprezentují stav úkolu (například TODO, In Progress, In Testing, In Review) a přechody definují, ze kterého stavu lze přejít do kterých dalších stavů.
Jednoduché workflow
Toto workflow říká, že životní cyklus úkolu prochází čtyřmi stavy: NOT STARTED, IN PROGRESS, IN TESTING a DONE. Černý obdelník All znamená, že úkol z jakéhokoliv stavu může přejít do stavu na konci šipky. Obecně toto workflow nabízí velký stupeň volnosti a dává uživatelům možnost libovolně měnit stavy úkolů.
Složitější workflow
Toto workflow říká, že u některých stavů jsou jasně definované přechody, tj. je přesně určeno, v jakém stavu se musí úkol nacházet, aby mohl přejít do dalšího stavu. Ve srovnání s předchozím jednoduchým workflow je zde často přesně uvedeno, ve kterém stavu se úkol musí aktuálně nacházet, aby bylo možné jej přesunout do stavu dalšího.
Vlastní workflow
Po dohodě s týmem Jira správců je možno nadefinovat si vlastní workflow, buď založené na jednom z existujících workflow, nebo úplně individuální. Správu tohoto workflow na sebe pak přebírá tým.
Založení nového projektu v Jiře
není nic složitého. Kontaktujte Tomáše Walka a sdělte mu následující informace:
- Jméno a zkratku pro váš projekt
- Typ projektu (scrum, kanban)
- Typ workflow (jedno ze stávajících, nebo si nadefinujte nové)
- Které typy úkolů chcete (defaultně všechny)
- Kdo bude váš site admin (tento člověk bude pro váš projekt schvalovat žádosti o přístup a bude mít na vašem boardu nejvyšší práva. Bude moci mít i nad rámec přidělování přístupů některá další přístupová práva)
Seriál Jak na Jiru, který má celkem 50 min. najdete na Youtube Česko.Digital zde