Jak na nábor dalších kolegů do projektu

Tato kapitola Digi příručky je určena primárně pro Product Ownera, nebo Recruitera, ale bude fajn, když se do náboru dalších kolegů zapojí všichni klíčoví parťáci projektu. Máte teď totiž jedinečnou možnost si k sobě najít všechny další potřebné dobrovolníky , kteří Vám rádi pomohou k tomu co možná nejlepšímu produktu.

Kdo by to měl být, co by měl umět a jak ho dobře zapojit?

 

Zatímco u klíčových rolí, které by neměly chybět žádnému projektu, jsme hledali srdcaře , kteří budou mít chuť věnovat se projektu od začátku do konce a bylo jasně definováno, co musí umět, aby se dobře ujali své role, pro realizační fázi projektu se už musíme podívat na nábor dalších kolegů trochu jinak. Možná už totiž nehledáme celé “role”, ale pracanty, kteří pomohou s nějakou konkrétní věcí nebo činností, kterou je potřeba udělat, a kteří se třeba do projektu zapojí jen na tento konkrétní úkol.

Potřebné činnosti

Začněme ale od začátku. Sejděte se v týmu a společně si definujte, které všechny činnosti budete ve Vašem projektu potřebovat zajistit (např. vytvořit web, naprogramovat aplikaci, vytvořit obsah, zajistit propagaci, natočit video). K těmto činnostem si vytvořte časový harmonogram, kdy se která z nich má stát, a jak na sebe budou navazovat.

 

Jak vypadaly projektové týmy úspěšných projektů se můžeš podívat tady:

https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/LA/overview#Preventivka-👨‍👨‍👧‍👦Projektovýtým

https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/MZAC/overview#ZačniUČIT.cz-👨‍👨‍👧‍👦Projektovýtým

https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/JEH

https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/NEP/overview#👨‍👨‍👧‍👦-Projektový-tým-[hardBreak]

 

Úkol Co všechno a kdy se musí udělat, abychom splnili cíle a dostali se k očekávaným výstupům projektu?

Potřebné dovednosti

Když víme “co”, potřebujeme si ujasnit jak, a v jaké kvalitě. Tady je těžké zobecňovat, záleží na konkrétním projektu, jeho požadovaných výstupech i dovednostech a odborných znalostech, které už máte Vy v kmenovém týmu projektu.

Obecně je vhodné začít tam, kde budete potřebovat odborníka, který konkrétní činnost zastřeší, obvykle tzv. “seniora”. V Česko Digital pracujeme se 4 úrovněmi dovedností:

  • Junior (dovednost na úrovni 0 nebo 1) - člověk v dané oblasti teprve začíná, nebo se o ni začal zajímat.

  • Medior (dovednost na úrovni 2) - člověk dovednost částečně ovládá, umí samostatně pracovat na konkrétních úkolech.

  • Senior (dovednost na úrovni 3) - člověk je odborníkem, činnosti se věnuje dlouhodobě, umí samostatně navrhnout řešení problému, rozdělovat úkoly ostatním (obvykle méně zkušeným) kolegům.

  • Mentor (dovednost na úrovni 4) - člověk dovednost plně ovládá, umí danou činnost učit ostatní, má široké portfolio dovedností a zkušenosti s managementem projektu i týmu.

Tak, teď jste si třeba řekli, že se Vám bude hodit Tech lead a Marketér senior, a že od nich budete potřebovat dlouhodobější spolupráci a pomoc s definováním a supervizí dalších dílčích úkolů v projektu.

Jak ale poznáte, co potřebujete, aby takový Tech lead uměl? Je to jednoduché, stačí se podívat https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/CD/pages/620167691 a pak konkrétně do našeho Dovednostního matrixu https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/CD/pages/87470221.

Až budete tyhle vitální “seniory” mít ve svém týmu, vraťte se k téhle kapitole a společně s nimi si řekněte, jaké další konkrétní úkoly budete potřebovat zajistit a jaké další dovednosti budete hledat u našich dobrovolníků. Dovednostní matrix Vám bude užitečným průvodcem, neobjevujte Ameriku, jen si vyberte z nabídky .

Tady se můžeš podívat na příklad:

 

Tip Nebraňte se ale ani juniorům, mívají čerstvé oči, dobré nápady, motivaci se aktivně účastnit a tím se i sami učit, a dostatek času. A to může být k nezaplacení!

 

Úkol Co potřebujeme, aby naši noví kolegové uměli?

 

Potřební kolegové

Když už víme, koho hledáme a co od něj očekáváme, není už nic snazšího, než si ho najít . Pojďme na to!

Už jsme se zmínili o dovednostech, ty jsou sice základem spolupráce, ale samy o sobě nezajistí, že bude spolupráce hladká a úspěšná. Co potřebuji od kolegů ještě dalšího kromě dovedností?

Motivaci - zájem o téma, produkt, ochotu se projektu aktivně věnovat, spolupracovat s týmem. Pozor! O motivaci je potřeba se v průběhu projektu i starat .

Čas - někdy člověk umí, chce, ale nemůže projektu věnovat tolik času, kolik by bylo potřeba. U důležitých rolí v projektu je potřeba si umět najít aspoň 5 hodin týdně. Proto je dobré si u potřebných činností definovat také to, kdy je bude nutné udělat. Nemusím tak v projektu někoho (třeba seniora) držet dlouhé měsíce, kdy pro něj nemám nic, do čeho by se chtěl nebo mohl zapojit, ale můžu se s ním domluvit, že ho budeme potřebovat v konkrétní fázi projektu, někdy kolem konkrétního data (např. v polovině března) a že mu napíšeme, až bude jeho zapojení aktuální.

 

Nyní tedy víme, koho bychom do týmu potřebovali. Teď to pojďme poptat v komunitě . Potřebujeme napsat lákavý inzerát, dostat ho k těm správným adresátům a dobře komunikovat s těmi, kdo projeví o spolupráci zájem. Návody na jednotlivé kroky, najdeš zde:

Tip Pokud si na nábor úplně netroufáš, požádej o pomoc svého Support Scrum Mastera, nebo si požádej o pomoc v kanále hr na Slacku.

 

Úkol Jak budeme nové kolegy hledat?

 

Modely spolupráce

Spolupráce s jednotlivými členy týmu může vypadat různě. Vždy je užitečné se na to podívat ze strany potřeb projektu, ale i z očekávání a možností dobrovolníka. Na formy spolupráce z jeho strany se podívej sem

Neboj se tedy domluvit s každým členem týmu, kdy, jak a do čeho se zapojí:

  • některé role budou klíčové a potřebuješ lidi, na které je možné se spolehnout,

  • někteří budou pracovat na konkrétních úkolech pod vedením zkušenějšího kolegy,

  • někteří se zapojí do konkrétního úkolu (např. na určitý sprint),

  • někteří budou v týmu pomáhat zpětnou vazbou, komentáři a nápady,

  • někteří poskytnou odbornou radu na vyžádání,

  • někteří spolu vytvoří tandemy, ve kterých se budou doplňovat (např. junior-senior), nebo zastupovat.

 

Specifická je role Mentora/Seniora na projektu. To jsou naši odborníci, kteří mají v rukávu spousty nápadů a zkušeností, ale často nemají čas na aktivnější zapojení do celého projektu. S nimi je užitečné se dobře domluvit na četnosti spolupráce a okruzích témat, která můžete společně konzultovat.

Domluva může vypadat např. tak, že se budete potkávat pravidelně 1x za 14 dní, na setkání si připravíte shrnutí posunu v projektu a konkrétní otázky, na které byste rádi našli odpověď.

 

  • Anežka Muller, Jindra Oukropec

  • Na zvážení článek k mentee a mentor