Jak dovednostní matrix pomáhá náboru a péči o tým

 

Tento dokument obsahuje tipy, jak můžeš v rámci náboru a péče o tým využít dovednostní matrix. Máš-li další otázky nebo hledáš pomoc, ozvi se nám v #ceskodigital-care na Slacku.

 

A brzy se na řádcích níže dozvíte, jak konkrétně s matrixem v oblasti náboru a péče o tým pracovat.

Jak pracovat s matrixem při náboru

V matrixu najdeš popsané dovednosti v daných oborech (vývoj) nebo rolích (copywriter) a to, co v ideálním stavu znamenají v kontextu Česko.Digital. Neznamená to, že každý, kdo je v týmu, musí na 100% naplňovat všechny dovednosti. Máme dobrou zkušenost s fungováním na dlouhodobějších rolích v tandemu, kdy se vedle časové zastupitelnosti jeho členové skvěle doplňují i v dovednostech.

Co dělat, když…

  • Sestavuješ kompletně nový tým:

    • Je dobré společně se zadavatelem rozplánovat dle rozsahu projektu (a dalších vstupů) celou strukturu týmu. Můžeš si položit následující otázky.

      • Kolik budu potřebovat lidí na jednotlivé části projektu?

      • Na jak dlouho je zapojím?

      • Potřebuji leada každé oblasti (jednoho nebo tandem)?

  • Doplňuješ do týmu novou posilu/tým rozšiřuješ:

    • Je už na této roli někdo jiný?

      • Pokud ano: Jaké dovednosti hledáš pro jeho doplnění? Jak seniorní člověk by se do týmu měl připojit?

      • Pokud ne: Jaké dovednosti by měl mít ideální nový parťák v týmu? Pokryješ tyto dovednosti jedním člověkem nebo více lidmi, kteří se budou doplňovat?

  • Doplňuješ do týmu posilu na leaderskou roli (Scrum Master, Product Owner, lead oblasti):

    • Podívej se v dovednostním matrixu na záložku s leadership dovednostmi, které u daného zájemce můžeš hledat. I tady platí, že můžeš sestavit tandem dvou lidí, pokud to nastavení projektu umožňuje a přinese to benefity týmu.

  • Nezapomeň, že vedle dovedností je také důležité od nové posily zjistit:

    • časovou dostupnost,

    • motivaci

Jak pracovat s matrixem v průběhu projektu a péče o tým

To Be added

Matrix můžeš využívat u dlouhodobě zapojených členů týmu pro jejich rozvoj. Někteří do komunity přichází s motivací a očekáváním, že se zde naučí nějakou novou dovednost (např. vedení týmu) nebo zlepší nějakou ze stávajících (např. copywriting). Díky zmapování stávajících dovedností a jejich úrovní dobrovolníka na tom můžete společně pracovat. Pro jejich zlepšení mu můžeš doporučit vhodné zdroje pro další rozvoj a vzdělávání - ať už v rámci interního programu č.edu nebo dalších aktivit, které Česko.Digital nabízí jako je Red Button Edu. A naopak - pokud je někdo v dané kompetenci silný, může mentorovat ostatní, sdílet své zkušenosti v týmu nebo celé komunitě prostřednictvím různých formátů (např. již zmíněný interní vzdělávací program č.edu nebo přes mentoring).

Jak na zmapování dovedností člena týmu?

Nejjednodušší a nejefektivnější cestou je rozhovor se členem týmu. Už když se k projektu zapojuje, zmapuj jeho očekávání od role, projektu i dobrovolnictví. Pak s těmito očekávání pracujte v rámci týmu - ať už při hledání dalších posil (možná mohou obohatit a rozvíjet tohoto člena týmu) nebo při zadávání úkolů a práce na projektu (jaké úkoly by tohoto člena zajímaly, jaké ho posunou dál?). Očekávání je dobré také průběžně vyhodnocovat, ať už během působení na projektu nebo při jeho uzavírání - zjisti, zda to, pro co si dobrovolník přišel, je naplňováno. Pokud ne, hledejte společně cesty, jak na to.

 

 



 

https://www.valamis.com/hub/skills-matrixhttps://www.valamis.com/hub/skills-matrix