WIP - marketingová strategie projektu
Postupně, krok za krokem zpracovávame marketingovou strategii.
Obecné informace o projektu
Mise
Předejme nevydané pokrmy z jídelen lidem v nouzi. Až 25kg vyhozeného jídla může pomoci samoživitelkám nebo seniorům. Projekt je v inkubační fázi.
Vize
Vytvořit technologické řešení, které usnadní darování zbylých pokrmů ze závodních jídelen charitám. Dojde ke snadnému propojení gastro provozů, logistiky (potravinová banka/distribuční firma) a příjemců (charitativní organizace/potravinové banky).
Naše hodnoty
Uveďte 5 základních hodnot a případně jejich krátký popis.
Udělejte cross-check: odpovídají hodnoty projektu hodnotám Česko.Digital?
Charakteristika
Popište projekt ve 2-3 stručných odstavcích.
Co přináší, umožňuje, poskytuje?
Jak a čím pomáhá cílové skupině?
Pomáháme státu poskytovat a rozvíjet služby v souladu s technologickými trendy prostřednictvím kultivace prostředí zadávání veřejných zakázek.
Benefity
Vyberte z charakteristiky 3-5 klíčových benefitů - přínosů řešení.
Stačí formou odrážek s hesly, případně ke každé přidejte popis jednou větou.
Cíle projektu
Cíle / KPIs
Vytvořit takové prostředí, ve kterém se budou dodavatelé ochotně ucházet o veřejné zakázky a budou se moci aktivně podílet na inovacích a rozvoji digitálního státu. Získat podporu pro odvážné úředníky, kteří chtějí vyvíjet moderní SW se zaměřením na koncového uživatele.
Cíle projektu
Marketingové a komunikační cíle
1.
2.
Ad 1) Jak s odstupem vyhodnotíme, že je náš projekt úspěšný? Jaký odstup to bude - kolik času potřebujeme na změření úspěchu? Máme dílčí měřitelné cíle, jaké?
Ad 2) Jaké cíle máme pro komunikační kampaň, co jí chceme dosáhnout? V jakém časovém horizontu?
Pozn.: Nezaměňujte s vizí či misí. Cíle musí být měřitelné (kvantifikovatelné) co do přínosu i času.
Cílové skupiny
1. Charity a jídelny
Cíl: Postupně si vytvořit databázi zástupců charit a gastro provozů, které budeme informovat o probíhajícím vývoji, o možnosti zapojení do testování, a především jim představíme výsledný produkt a namotivujeme je k jeho využívání.
Kanály, nástroje komunikace: Osobní jednání, direct e-mailing, cílená komunikace na sociálních sítích (včetně FB leads), web (stránka o projektu, novinky), tisková konference
2. Veřejnost
Cíl: Informovat veřejnost o produktu a jeho vývoji. Vzbudit v ní zájem a ochotu podpořit náš záměr skrze apely na ekologický a společenský přínos.
Kanály, nástroje komunikace: web (stránka o projektu, novinky), newslettery, sociální sítě, výstupy v médiích, crowdfundingová kampaň na podporu vzniku technologického řešení
3. Zahraniční organizace a hnutí
Cíl: Jsme v kontaktu s podobnými organizacemi v zahraničí a jsme součástí různých komunikačních online i offline platforem, kde dochází k výměně zkušeností, know-how a nápadů. Prostřednictvím této sítě chceme sdílet výstupy z realizovaných aktivit projektu a v případě zájmu dalších organizací se podělit o získané postřehy.
Kanály, nástroje komunikace: Osobní jednání, direct e-mailing
Analýza trhu, situační analýza
Jaká je situace v ČR? V zahraničí? S čím se potýkáme, čemu čelíme? Co / kdo nám pomáhá, podporuje?
Popište max 2-3mi odstavci.
Analýza konkurence
Je naše řešení unikátní nebo se pohybujeme v konkurenčním prostředí? Jaká je naše konkurence? V čem jsme ve srovnání s konkurencí jedineční?
Vizuální styl
Má projekt vlastní vizuální styl, corporate identity?
Pokud ano, existuje brand manuál (popis práce s logem, barvami, fotografiemi atd.?)
Máme danou typografii - vlastní fonty a popis práce s nimi?
Kde jsou dostupné podklady? Zdrojové soubory? Loga, fonty, grafické prvky. Uveďte linky.
Jaké jsou mandatories (povinné prvky) pro grafickou práci?
Pokud brand manuál není, je třeba alespoň základní manuál vytvořit - usnadní budoucí práci a sjednotí komunikaci. Vzorové příklady jsou uvedené v záhlaví tohoto dokumentu.
Tone of voice
Jakým jazykem hovoříme v rámci projektu? Ať jde o web, sociální sítě, přímou komunikaci k našim uživatelům, je třeba mít jednotný jazyk, bez ohledu na to, kdo bude obsah psát, komunikace musí být konzistentní, a zároveň odpovídat naší cílové skupině i našim hodnotám.
Hovoříme formálně nebo familiárně? Je náš jazyk odborný nebo naopak uživatelsky přijatelný? Vykáme, tykáme? Snažíme se o originalitu? Jak předkládáme fakta? Jsme emotivní či faktiční? Prezentujeme náš názor nebo ho necháváme uživatelům ve formě referencí?
Rizika pro marketingovou podporu projektu
Příklad rizika (níže je jen příklad, uveďte vlastní) | Popis rizika | Mitigace rizika | Zodpovědná osoba mitigace rizika |
Několik cílových skupin | V rámci komunikace cílíme na více cílových skupin | Cílové skupiny se prolínají. Proto je zapotřebí ve všech materiálech užívat jednotný jazyk (termíny, fakta). S ohledem na zájmy cílové skupiny prioritizovat takové argumenty, které jsou cílovou skupinu přínosné. | Marketing koordinátor |
Rozpočet a zdroje financování
Předpokládané výdaje (velmi hrubý odhad)
Typ výdaje | Popis výdaje | Výdaj na 2 roky |
Celkem |
Zdroje financování
Typ příjmu | Popis příjmu | Částka | Účel |