Brain Dump (WIP)
Toto není specifikace.™ Zejména neproběhl žádný „jednoticí průchod“, který by z jednotlivých úvah a požadavků dal dohromady nějaký celek. Ale protože ty jednotlivé úvahy, požadavky a vize nemáme nikde na papíře, je tohle lepší než nic. (Ostatně není pravděpodobné, že bychom psali nějakou podrobnou specifikaci a teprve tu následně implementovali.)
Co řešíme za problém
Jedním z klíčových úkolů Česko.Digital je „propojování“ dobrovolníků s vhodnými příležitostmi, například hledání zajímavých úkolů pro programátora v Typescriptu nebo hledání copywritera pro web společensky prospěšného projektu. Máme s tímhle procesem přes dva roky zkušeností a stručně řečeno to není jednoduchá věc, kterou by šlo vyřešit jedním trikem, jednou ranou.
Původní, převážně nevyřčená hypotéza byla, že všechny propojíme ve Slacku, kde se jednotlivé strany „najdou“ a propojí samy, například pasivním sledováním diskuzí ve vhodných tematických kanálech. Tuto hypotézu se nám podařilo bezvadně vyvrátit – tenhle proces je krásně decentralizovaný (nevyžaduje naši účast), ale zároveň je pro valnou většinu lidí příliš náročný. Ve Slacku je toho zkrátka moc, dobrovolníci to nestíhají sledovat a nezapojují se. Je potřeba jít jim s příležitostmi víc naproti.
Slovo „příležitost“ může znamenat cokoliv od pasivnějšího, krátkodobějšího zapojení (podívám se na záznam z eventu, zúčastním se webináře) až po intenzivní dlouhodobou spolupráci (stanu se tech leadem nějakého veřejně prospěšného projektu). Často dobrovolník potřebuje začít s menší mírou zapojení, aby se odhodlal zapojit víc.
Obecně vzato chceme zcela minimalizovat úsilí, které dobrovolník musí vyvinout, aby našel vhodnou příležitost k zapojení. Ideální by bylo vytvořit pit of success, jakýsi „vír“, který dobrovolníka vcucne a sám ho dotáhne ke vhodné příležitosti. Při úvahách o této minimalizaci bariér se nám osvědčilo uvažovat „produktově“ – tedy stavíme produkt, jehož úkolem je usnadnit pomocí různých technologických a procesních nástrojů dobrovolníkům cestu k příležitostem. Tomuto produktu říkáme Portál dobrovolníka.
Příležitosti
Portál dobrovolníka je v jádru především databáze různých typů příležitostí, kterou chceme dobrovolníkům prezentovat ve všech možných vhodných podobách – jako seznam někde na webu, v podobě newsletterů, jako kalendář, na sociálních sítích, etc. Pojďme si udělat představu o různých typech příležitostí.
Akce
Jakékoliv události pořádané Česko.Digital nebo s námi související. Může jít například o hack days (jednodenní hacking na projektu), webináře, panelové debaty, konference, …
Uživatel si může zobrazit seznam budoucích akcí a ideálně jedním kliknutím si akci přidat do kalendáře. Může si také zobrazit seznam už minulých akcí a případně se podívat na záznam z nich. Tohle je ideální příležitost udělat si obrázek, co Česko.Digital dělá, a pasivně bez jakýchkoliv závazků se s komunitou seznámit.
Obsah / č.edu
Důležitou součástí mise Česko.Digital je sdílení digitálního know-how, což jde efektivně dělat prostřednictvím obsahu, například blogových článků nebo videí. Zároveň nám obsah umožňuje dobře zprostředkovat dění v komunitě, například reportážemi z eventů, a funguje tedy mimo jiné jako dobrá reklama a nezávazná příležitost se s komunitou seznámit.
Vzdělávací obsah produkujeme pod značkou č.edu, kde kromě jednotlivých pořadů, například webinářů, fungují i celé cykly, například pořady Show & Tell nebo Dev Talks. Uživatel má možnost si zobrazit existující obsah na různá témata, záznamy z webinářů a podobně.
V tomhle máme docela hokej – zdaleka ne všechen obsah spadá pod č.edu, co třeba s reporty z akcí vydanými na blogu? Obecně, jak bude hrát blog s Portálem?
Role a úkoly
Jeden z nejběžnějších typů příležitostí, například „hledáme programátora v React Native“. Jde o zapojení na projektech vyvíjených aktuálně v Česko.Digital – pokud jde o „cizí“ projekt, spadají tyhle příležitosti do takzvaného market place, viz níže.
Jde o aktivnější zapojení, od krátkodobého (například jednorázové dodání konkrétního úkolu nebo pár hodin týdně) po dlouhodobé (například projektové vedení veřejně prospěšného projektu). Proklik příležitosti je obvykle někam do Slacku, kde se dobrovolník může přihlásit a domluvit detaily.
Tržiště / market place
Jde o podobnou příležitost jako Role a úkoly, ale týkající se projektu mimo Česko.Digital. Spadají sem například poptávky typu „jsme neziskovka XY a potřebujeme někoho, kdo by nám pomohl nastavit Google Analytics“. Může jít i jednorázovou práci i pravidelnou spolupráci. Proklik příležitosti může být například na web poptávající organizace nebo její e-mail.
Personalizace a cílení
Důležitou součástí Portálu dobrovolníka je filtrace příležitostí „na míru“ uživateli – zahlcení nerelevantními příležitostmi brání efektivnímu zapojení. Například programátorům tedy chceme nabízet primárně příležitosti pro programátory, marketérům příležitosti pro marketéry, a tak podobně.
Tuhle škálu jde libovolně komplikovat – například programátory můžeme rozdělit na backend a frontend, nebo podle jazyků, nezávisle na tom podle seniority, a tak dále. Mockrát jsme se v tom tématu dokonale zahrabali, a proto jsme se nakonec rozhodli zaměřit na 6 základních kategorií, vybraných zejména podle našich dosavadních potřeb – business developer, designér, developer, marketér, product owner a scrum master.
Počítáme s tím, že každý uživatel by měl pasovat do jedné z těchto kategorií, a podle toho bychom mu ve všech komunikačních kanálech mohli předkládat relevantnější příležitosti.
Například na webu Portálu dobrovolníka tedy můžeme mít UI pro výběr vhodných příležitostí podle kompetence (taby / radio button / segmented button, …), při rozesílání newsletterů můžeme vytvořit 6 segmentů podle jednotlivých kompetencí, ve Slacku můžeme uživatele oslovovat v patřičných kanálech, etc.
Identita
„Být součástí Česko.Digital“ momentálně znamená „být ve Slacku Česko.Digital“. Pokud tedy pro personalizaci Portálu dobrovolníka potřebujeme nějakou autentizaci (prokázání identity), můžeme využít přihlašování přes Slack (Sign in with Slack).
Zapojení Slacku je obecně jeden z nejslabších aspektů celého systému z pohledu UX. Například onboarding Slacku nemůžeme z technických důvodů zařídit vlastními prostředky, musí proběhnout v režii Slacku. Z toho plyne, že po základním onboardingu na webu join.cesko.digital musíme uživatele přesměrovat na onboarding Slacku, což je z hlediska uživatele složité a matoucí.
Portál dobrovolníka může nabídnout „výkladní skříň příležitostí“ dostupnou i pro uživatele, kteří ještě neprošli tímto procesem.
Krátkodobá a dlouhodobá vize
Aktuálně o Portálu dobrovolníka přemýšlíme především optikou našeho stávajícího webu, tedy představujeme si, jak na něm přibývají nové „boxíky“ s dalšími typy příležitostí, příbývají praktické integrace na naše nástroje (Slack, Ecomail, Airtable, …) a podobně. Tomuto uvažování odpovídá i celý dosavadní text této stránky. Není na tom nic špatného, z krátkodobého hlediska to dává dobrý smysl.
Dlouhodobě by ale zároveň bylo lepší přemýšlet o obecnějším „produktu“, který se nám pod tímhle konkrétním use casem Česko.Digital skrývá – vhodné, přiměřené zobecnění našich use casů by scelilo naši vizi do lepšího, silnějšího produktu. Pokud si představíme škálu, na které jde o Portálu uvažovat, tak jeden extrém úplně nalevo zní „interní nástroj šitý přímo na míru Česko.Digital“ a druhý extrém úplně napravo je jakási „dobrovolnická sociální síť“, která ovšem není stavěná cíleně na sdílení kočiček a šlehání nenávisti, ale na praktické zapojování na projektech, propojování lidí, předávání know-how a podobně. První extrém je příliš úzkoprsý a není dostatečně zajímavý pro širší publikum (a tedy ani životaschopný), druhý extrém je příliš megalomanský. Někde mezi těmito dvěma extrémy se potřebujeme pohybovat
V ideálním případě vyrobíme open source platformu, která bude naplňovat potřeby Česko.Digital, ale zároveň bude užitečná i jiným Code for… organizacím (případně i obecněji), bude nasazovaná po celém světě a bude životaschopným samostatným open source projektem.