Top-level

draft

Top-level a jeho příklady

Takzvaný “top-level” stojí nad určitou skupinou dovedností nebo pojmenovává určitou kompetenci.

 

Business development

Business development

Máš nos na vyhledávání nových růstových příležitostí pro danou organizaci. Umíš se na tým nebo projekt podívat s odstupem a navrhnout strategie, které je posunou mílovými kroky vpřed. Radíš, jak vstoupit na nové trhy, jak rozvíjet strategické partnerství nebo jak pracovat s organizační strukturou.  

Příklady:

  • business development, business model, business plan, management development, startups, strategic partnership

 

Design

Design

Řešíš rozličná hlediska interakce mezi koncovým uživatelem a konkrétním produktem. Snažíš se předcházet budoucím problémům pomocí analýz. Navrhuješ struktury webových stránek nebo aplikací. S Testuješ s uživateli a získáváš od nich zpětnou vazbu - ať už na hotové produkty nebo jejich prototypy.

Příklady:

  • design uživatelského rozhraní (UI), design uživatelské zkušenosti (UX), design webu, informační architektura, interakční design, mobilní design, motion design, produktový design, přístupnost, vizuální design, výzkum a testování

 

Development

Development

Programuješ, píšeš weby, analyzuješ IT systémy, pracuješ s databázemi, děláš DevOps nebo testuješ.

Příklady:

  • analýza velkých dat (big data), business analýza, IT analýza

  • business architektura, business enterprise, business solution, systémová architektura

  • vývoj

    • technologie: Android, Angular, Ansible, AWS, Azure, C#, C++, Clojure, DevOps, Docker, Drupal, Elasticsearch, Flutter, Gatsby, Go, Google Cloud Platform, HTML & CSS, iOS, Java, JavaScript, Joomla, Kotlin, Kubernetes, Linux, Node.js, PHP, PostgreSQL, Puppet, Python, React, Scala, Terraform, TypeScript, Vagrant, Vue.js, WordPress

    • automatizace, databáze, tech leading, testování

 

Marketing

Marketing

Umíš připravit stručnou marketingovou strategii a definovat různé taktiky, které pak na základě konkrétních cílů realizuješ (můžeš mít pod placem třeba marketingovou koordinaci). Nebo se spíše specializuješ na jednu konkrétní marketingovou oblast (copywriting, sociální sítě, PR, event, produkce) a umíš napsat blogový článek, tiskovou zprávu, sestříhat video nebo umíš pracovat ve Figmě a připravíš novou grafiku.

Příklady:

  • content planning, content writing, copyediting, copywriting, e-mailing, event management a produkce, fotografování, korektury, marketing management, natáčení a zpracování videa, online marketing (SEO, PPC atd.), překlady, Public Relations, správa sociálních sítí

 

Product Owner

Product Owner

Máš oblasti a témata, pro které jsi zapálená/ý a ve kterých chceš přinášet systémovou změnu. Umíš nadchnout tým i zákazníka pro společný cíl, umíš pracovat se zpětnou vazbou z trhu a zvládneš určit, jakým směrem by se měl produkt nebo služba dále rozvíjet, aby přinášel hodnotu pro uživatele.  

Jak vypadá role Product Ownera v Česko.Digital se dozvíš zde.

 

Scrum Master

Scrum Master

Agilní řízení je tvůj denní chléb nebo je to oblast, ve které se rád/a zdokonaluješ. Umíš facilitovat setkání, víš, co je daily scrum a proč je důležitá týmová retrospektiva. Tvým cílem je vytvoření samořízeného týmu, který je produktivní a užívá si spolupráci na projektu.     

Jak vypadá role Scrum Mastera v Česko.Digital se dozvíš zde.

 

Ostatní

Ostatní

Pokud se nevidíš v žádné z kategorií výše, své kompetence najdeš pravděpodobně zde v sekci Ostatní. Sem spadají kompetence, které nehledáme moc často nebo které hledáme jen na některé z projektů.

Příklady:

  • finanční analýza, plánování financování, reportování financí

  • lidské zdroje: administrativa, nábor, vzdělávání

  • leadership, produktový management, projektový management

  • odborná veřejnost: ekonomika, medicína, publicistika, pedagogika, právo, psychologie, sociologie

  • produktová strategie, projektová strategie

 

Jak používáme Top-level v Česko.Digital a s čím souvisí

Cesta dobrovolníka v komunitě Česko.Digital vede od vyplnění registračního formuláře, přes registraci či přihlášení do Slacku, po zapojení do konkrétního projektu, až k návodům, které připravujeme napříč celou komunitou.

Cesta dobrovolníka, kterou jsme detailně popsali zde, nám pomohla identifikovat některé bariéry, které dobrovolníkům komplikovaly vstup do komunity. Může mezi ně patřit to, že dobrovolník pro sebe nenachází vhodnou příležitost - tematicky, oborově nebo časově.

Chceme proto dobrovolníkům registraci do komunity co nejvíce usnadnit a zároveň nabídnout co největší množství příležitostí k zapojení, ať už se bude jednat o krátkodobé příležitosti nebo příležitosti jednorázové, případně dlouhodobé zapojení v konkrétním projektu. Mnoho dobrovolníků k nám přichází s touhou se něco nového naučit, případně proměnit své teoretické znalosti v praxi.

V Česko.Digital chceme podporovat rozvoj dovedností, ale také umožnit lidem, aby své zkušenosti předávali dále. Naším cílem je stavět v týmech tzv. tandemy, tedy dvojce juniorů a seniorů, kdy se jeden učí a druhý učí. Chceme proto otevřít příležitosti v širším měřítku, a proto jsme se rozhodli nepracovat dále s jednotlivými typy dovedností (např. vývoj v Reactu nebo copywriting), ale definovat příležitosti pro celé oborové spektrum (např. Development nebo Marketing).

Třeba to budeš právě ty nebo ty nebo vy, kdo se rozhodne přeskočit z copywritingu na správu sociálních sítí anebo dělat obojí

 

 

 

 


Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu k této stránce Pokud by ti cokoliv nedávalo smysl nebo bylo nesrozumitelné, nech nám tu svůj komentář nebo napiš na Slacku @Kateřina Kocianová. Děkujeme!