Technology

IN PROGRESS


Co vývoj v Česko.Digital dělá:

  1. Snažíme se během poskytování jakékoli služby č.d zvyšovat digitální kompetence spolupracujících organizací.
  2. Zajišťujeme technickou stránku dodání projektu a jeho snadné předání zadavateli a budoucím vývojářům.
  3. Zajišťujeme dostatečně velkou a aktivní komunitu dobrovolných vývojářů a designérů, abysme mohli rychle obsazovat poptávané role nebo efektivně nahrazovat dobrovolníky, kteří už na projektu z nějakých důvodů nechtějí nebo nemohou pracovat.


Hlavní stavební kámen  Tech lead

Být tech lead v Česko.Digital je běh na dlouhou trať. Je to práce rozložená na dlouhé období a průměrná týdenní dotace je relativně malá, ale například během release může krátkodobě vystřelit. Důležitá je trpělivost, nadšení a ochota zajímat se o samotnou problematiku projektu.

Tech lead se podílí v různých rolích na celém životním cyklu projektu. Ten může být velmi dlouhý (někdy 6-12 měsíců) a po většinu času jde hlavně o pochopení problematiky a doporučování správných postupů.

Jaká je cesta a role projektového tech leada?

  • Ze začátku funguje jako technický konzultant, kdy pomáhá projektu pochopit technickou stránku problému a odhadnout náročnost. Případně rychle odhalit slepé uličky a nasměrovat projekt správným směrem.
  • V dalších fázích funguje jako technologický architekt, navrhuje řešení, vybírá technický stack a připravuje technické zadání.
  • Během samotného vývoje dělá support dobrovolníkům, kontroluje kvalitu během review Pull requestu a případně sám přidá ruku k dílu.
  • Jednou z hlavních rolí tech leada během celého procesu je aktivně komunikovat se zadavatelem. Ujistit se, že tým zadavatele a hlavně zadavatel chápou, co se právě ve vývojové části produktu děje a že jsou schopni tyto informace vstřebat a sami pokračovat ve vývoji.

Co vše potřebuje zadavatel při předání projektu do jeho rukou vědět?

  • Zadavatel chápe technologie (například že web se dělá na Wordpressu, nebo ve Webflow, nebo v Reactu) a je schopný sám poptávat správnou kompetenci dobrovolníků.
  • Zadavatel je schopen říct, co se aktuálně na projektu děje a jestli je to dobře/špatně, pomalu/rychle. Případně si dokáže pro tuto kompetenci efektivně najít mentora nebo konzultanta.
  • Zadavatel dokáže sám onboardovat nového dobrovolníka do projektu. Ukázat mu, kde je kód, kde najde dokumentaci ...

Rozhovor s Tech leady

https://blog.cesko.digital/2021/02/tech-leads


Hodnoty, na kterých stavíme

  • Z pohledu technologií se snažíme najít efektivní řešení s ohledem na výsledek. Nebráníme se používání zajímavých nových technologií (i mimo mainstream), ale o to více se snažíme technologie dokumentovat a zajistit, že všichni dobrovolníci detaily použité technologie chápou.
  • Náš hlavní cíl je být transparentní, vše řešit v rámci repozitáře na Githubu. Včetně definice infrastruktury (Infrastructure as a Code), CI/CD pipeliny (Github Actions) a případně dokumentace API nebo informací potřebných k lokálnímu vývoji.
    • Samotný Github repozitář by měl ideálně obsáhnout veškeré know-how kolem technické stránky projektu a sám o sobě by měl stačit ke kompletnímu technickému předání projektu (například by nemělo být potřebné žádné manuální nastavení produkčního prostředí, vše by mělo fungovat automaticky přes pipelinu v repozitáři).
  • Neschopnost dodat zadané úkoly z jakýchkoli důvodů je v dobrovolnické komunitě normální, uvědomujeme si že v životě se může stát cokoli a dobrovolnická práce není naše zaměstnání. Důležité ale je být transparentní a dávat do týmu vědět, že nestíháme. Jedna ze služeb č.d je právě zajišťování dostatečně velké komunity, která může v projektu pokračovat. Díky tomu odpadá tlak na zodpovědnost za dodávání, projekt na jednom člověku nikdy nestojí.


Kam se v případe dotazů obrátit

  1. Při jakékoli otázce nebo nejasností je nejlepší komunikovat transparentně na Slacku a spíše než psaní soukromých zpráv volit veřejnou zprávu buď do:
    1. kanálu projektu, kde tagnete relevantního projektového koordinátora nebo tech leada.
    2. organizačního kanálu #ceskodigital-tech, kde se řeší všechny otázky ohledně běžících projektů v rámci č.d
  2. Pokud poptáváme dobrovolníky na nějaký technický úkol nebo roli, je potřebné napsat detailní poptávku do kompetenčního kanálu (#vyvoj). Při jakékoli nejasnosti ohledně role nebo formy příspěvku je nejlepší se nejdříve poradit v kanále #ceskodigital-tech.
  3. V případě jakékoli další nejasnosti nebo nutnosti, nebo nutnosti eskalace doporučujeme tagnout CTO @Martin Wenisch


Realizace cílů Česko.Digital

V rámci Česko.Digital Technology se snažíme realizovat cíle Česko.Digital:

  • Zajistit finanční stabilitu a udržitelnost organizace Česko.Digital v dlouhodobém horizontu (min. následující 3 roky).
  • Dodávat všechny poskytované služby/projekty v souladu s očekáváním všech zapojených stran.
  • Zapojit členy komunity do reálné aktivity krátkodobě i dlouhodobě a v udržet je v komunitě.

A to pomocí realizace projektů podle našich hodnot, na což dohlíží CTO (viz sekce Co Dělá CTO) a strategických aktivit, které pomáhají posunovat Česko.Digital k efektivnějšímu zapojení dobrovolníků a tím k efektivnějšímu dodávání projektů.


Strategické priority pro Česko.Digital Technology

Ve strategickém bloku vykopáváme témata, která mají potenciál výrazně zlepšit zkušenost dobrovolníků se zapojením na projektech, dát jim více příležitostí pro zapojení a posunout Česko.Digital na špičku civic-tech organizací v Evropě.

Témata jsou seřazená od krátkodobějších, kde očekáváme výsledky v nejbližších měsících, po dlouhodobější, která budeme postupně probírat během roku 2021. Jednotlivá témata nemají stálý tým a pokud vás cokoli zaujalo a chcete přispět ať už designovou nebo technologickou expertizou, neváhejte se ozvat ve Slacku v channelu #ceskodigital-tech.

🎯 Zviditelnění práce dobrovolníků

V Česko.Digital se nám daří propagovat výsledky jednotlivých projektů a může se zdát, že je vše rychlé a dokonalé. Ale za nádhernými výsledky na projektech je spousta práce dobrovolníků. Rádi bychom právě tuhle práci zviditelnili, aby váhající budoucí dobrovolníci měli představu, co řešení jednotlivých úkolů obnáší a zároveň je tím chceme motivovat k zapojení.

  • Aktuálně připravujeme vysílání streamovaného pořadu Show&Tell, kde představíme myšlenku běžících projektů a dobrovolníci s <10 minutovými příspěvky představí svojí práci na konkrétních úkolech. Do programu se každý měsíc může zapojit kdokoli, nebojte se napsat na Slacku CTO (@Martin Wenich). Nezáleží na rozsahu práce ani na senioritě. Fakticky si s vámi zavoláme a během 10 minut nám popíšete, na čem jste pracovali a jak jste to řešili. Zkusíme to dvakrát a do vysílání vybereme lepší ze dvou, bez editace.
  • 🚀 Během roku chceme rozběhnout minimálně jednu další aktivitu (aktuálně nepočítáme s offline eventem do konce roku), kde dáme dobrovolníkům možnost prezentovat sebe a svojí dobrovolnickou práci. Pokud máte nápad, jste produktový designer nebo chcete pomoct s realizací z pohledu jakékoli expertizy, neváhejte se ozvat na Slacku v #ceskodigital-tech.

🎯 Šíření hodnot Česko.Digital Technology přes naší vzdělávací platformu

Během realizace projektů jsme nabrali silné know-how (co funguje dobře a co méně) a zhmotnili jsme to do našich hodnot. Neradi bychom předepisovali přesné technologie a postupy (ač je můžeme mít vyzkoušené) pro realizaci projektů. Protože můžou rychle zastarávat, nemusí sednout všude, případně jsou stejné hodnoty realizované více technologiemi.

  • Při vývoji a předávání technické části projektů je důležitá transparentnost, kdy je veškeré know-how verzované na Githubu a snadno se předává. Chceme předejít situacím, kdy projekt selže, protože důležité informace má v hlavě jeden dobrovolník, který z projektu odejde.
  • První aktivita bude série vzdělávacích videí popisujících DevOps praktiky v Česko.Digital. Od Githubu a jeho nastavení, přes definování infrastruktury v kódu (Terraform) až po deployment pipeline (Github Actions). Vezmeme v úvahu i otázku optimalizace ceny a kde je ideální poměr cena/pohodlí dobrovolníků.
  • 🚀 Do budoucna bychom rádi přidali další materiály. Vzdělávací videa, blogposty, case studies, rozhovory s dobrovolníky. Pokud byste měli zájem jako tvůrci obsahu, koordinátoři samotné tvorby nebo i jako konzumenti o konkrétní téma, case-study specifického projektu nebo jakoukoli zajímavost z vývoje v Česko.Digital, ozvěte se na Slacku v #ceskodigital-tech. Sbíráme aktivně jak nabídku, tak poptávku po obsahu.

🎯 Budování Community as a Service

Jako v každém správném IT projektu ani u nás nesmí chybět nějaký moderní buzzword. Pod Community as a Service si představujeme zjednodušení a zefektivnění hledání dobrovolníků na projekty. Ať už z pohledu realizačního týmu projektu, kterému umožníme snadno definovat požadavky a rychle je propojit s dobrovolníky s žádanou expertizou, tak z pohledu neziskové organizace, které pomůžeme vyjasnit si požadavky a efektivně poptávat hledané role (placené nebo dobrovolné) například přes naše #market-place.

  • V první iteraci chceme pomoci vytvořit technickou část kompetenčního modelu, který projektovému týmu určí, jaké kompetence má poptávat. A zároveň realizovat procesy propagovaní a onboardování dobrovolníků, například přes propojení Airtable databáze s portály typu Startupjobs nebo Cocuma.
  • 🚀 Naše dlouhodobá vize je mít platformu s širším záběrem, řešící pomocí technologií problém hledání správných kompetencí do týmu. Pokud chcete přispět k budování této vize, z pohledu designu, produktu nebo technické realizace, ozvěte se na Slack v channelu #ceskodigital-tech.
  • 🚀 Další důležitý směr je předání know-how jak realizovat specifické typy projektů a jaké kompetence poptávat. Například formou vzdělávacích videí typu "Co mám dělat, když potřebuju redesign webu?". Pokud byste měli nápady na realizaci, nebo zájem se na tvorbě podobného obsahu podílet, neváhejte se ozvat na Slacku v channelu #ceskodigital-tech

🎯 V Česko.Digital se chceme podílet na významném technologickém projektu

V Česko.Digital řešíme významná společenská témata, ale často se nás ptáte "A kde jsou ty technologie, kde jsou backendy, AI...?". Proto bychom rádi do konce roku ve spolupráci s vhodnými partnery rozjeli společensky významný projekt podložený silným technologickým open source řešením. Například jako platformu řešící významný problém organizací/státních institucí s celo-evropským dosahem.

  • 🚀 V současné době jsme ve stádiu vyhlížení nápadů v komunitě a analyzování potřeb organizací, které nám posílají nápady na projekty. Pokud byste se chtěli ujmout ideace a vyhledávání inovací v komunitě, obecně můžeme rozjet v channelech #ceskodigital-tech nebo #ideas. Důležité kritérium mimo velikosti společenského dopadu je i potenciál silného technologického řešení, abychom byli schopni zapojit dobrovolníky s širokých technickým backgroundem.
  • 🚀 Oblasti nejsou nijak limitované a nápady pro realizaci můžou přijít odkudkoli, například na téma infrastruktury pro smart cities (kdy se město stará mimo silnic o budování technické infrastruktury pro svoje občany, lokalní podniky...), platformy pro realizaci procesů kolem výběrových řízení, databáze aktivity politiků..

🎯 Vytvoření platformy pro mentoring lidí pracujících pro neziskový sektor

Z naší zkušenosti víme, že hodně profesionálů by rádo pracovalo část své kariéry na projektech s velkým společenským dopadem ať už pro-bono nebo na komerční bázi. Bohužel neziskové organizace nedokáží poskytnout dostatečnou supervizi a mentoring pro své zaměstnance například v IT. Jako Česko.Digital bychom rádi vytvořili platformu, která tuto mentoringovou kompetenci dokáže do organizací dodat a tím zvětšit efektivitu a udržitelnost jejich fungování.

  • V současné době mentorujeme dobrovolníky pracující na projektech v realizaci v Česko.Digital. Například CTO zajišťuje mentoring a supervizi technických dobrovolníků a pomáhá jim se specifiky vývoje v neziskovém sektoru a směřuje je ke kvalitnímu a předatelnému výsledku.
  • 🚀 Rádi bychom tuto mentoringovou platformu do budoucna rozšířili, takže pokud máte zájem se na technologickém mentoringu dlouhodobě podílet, případně vám mentoring ve vaší dobrovolné/komerční práci v neziskovém sektoru chybí, obraťte se na nás na Slacku #ceskodigital-tech.


Co dělá CTO

Aktivity CTO březen 2021

*Data za březen 2021

Práce CTO je rozdělená na day-to-day:

  • Administrativa - Správa veškerých nástrojů, které v Česko.Digital používáme (viz nástroje v Česko.Digital). Sem patří vše od přidávání lidí do GSuite, přes porovnávání všech možných nástrojů pro wiki, po noční můry z faktury od Slacku nebo Airtable.
  • Hands-on - Pro práci CTO je důležitý pohled do samotného vývoje, proto 20% času věnuji programování na projektech v rámci Česko.Digital a tím si alespoň trochu udržuji kontakt s realitou vývoje.
  • Supervize & Mentoring - Podpora tech leadů a vývojářů na projektech. Naším cílem je dodávat projekty kvalitně a v předatelné podobě, právě toto zajištuji konzultacemi, onboardingem dobrovolníků a předáváním zkušeností nahromaděných za dobu existence Česko.Digital. Pokud se s vámi budu někdy bavit o vhodných technologiích pro váš projekt, tak to bude patřit pod Supervizi & Mentoring.

a naplňování strategických cílů organizace:

  • Technologický Leadership Organizace - Sem patří spolu-vytváření cílu Česko.Digital, vymýšlení, prioritizace aktivit a čas strávený podporou jejich realizace. Čas strávený přípravou a samotnými leadership meetingy a publikování dokumentů z nich vycházejících. Například realizace této stránky patří pod Technologický Leadership.
  • Technologický Partnership - Představování Česko.Digital a našich aktivit současným nebo potencionálním partnerům. Když budete mít to štěstí a uslyšíte ode mě pitch naší technologické vize, tak běží timer Technologického Partnershipu.