Jak přistoupit k designu produktu a služby

Přístupů k designu produktu je celá řada a neexistuje univerzální recept.

Můžeme vám však představit ty nejpoužívanější v č.d, dát tipy na trendy přístupy a vy si po poradě s týmem vyberete, co vám je nejbližší.

Ověřené přístupy a ukázky

Design Thinking

Design Thinking je přístup zaměřený na inovaci produktů, služeb a procesů. Vyvinuli ho američtí vědci a designéři, kteří začali své metody uplatňovat výrazně nad rámec užitého designu, a to právě na inovace výrobků, služeb, procesů, i celých obchodních modelů. K jeho základním východiskům tak patří porozumění zákazníkovi a jeho prožitku, empatie, generování řešení, prototypování, neustálé získávání zpětné vazby a opětovné uplatňování získaných informací následované úpravami.

Zdroj: https://www.projectman.cz/blog/design-thinking

Wireframe

Vytváření tzv. drátěných modelů je jeden z nejjednodušších způsobů návrhu SW řešení. Používají se černobílé komponenty, které tvoří výsledný produkt. Tvorba takové modelu je časově nenáročná, člověk si pak dokáže nápad lépe představit a tým nad tím může rychle interagovat.

Více o metodě třeba zde, ale najdete o tom spousty dalších materiálů.

Prototype

Na rozdíl od wireframes je tvorba prototypů již složitější disciplína. Často jejich tvorba přichází právě až po schválení drátěných modelů, ale není to pravidlem. Zkušenější designéři se pouštějí často rovnou do nich.

Jejich rozdíl spočívá v tom, že zde se již používají barvy a komponenty. Také v nich můžete provádět základní operace, jako procházení stránek či aplikace. Obsahovat můžou i animace, které si designer vymyslí pro vývojáře.

Více o prototypech tady nebo tady.

Během designu produktu/služby, se často používá některá forma výzkumu. Zde je odkaz na vzor souhlasu s účastí ve výzkumu.

Projekty, které kombinace přístupů využily jsou:

Preventivka

  • Miro - Strategický workshop (vize a cíle projektu, řešení, cesta uživatele…)

 

 

 

Hotové pokrmy

  • Miro - Discovery Workshop (identifikace cílů a výstupů projektu…)

 

 

 

 

Pohyb je řešení

  • Shrnující článek od mentora projektu Marka Mencla (product designer), jak přistoupil k přípravné části projektu

  • Miro (přípravná část projektu: definice problému, výzkum, designerská výzva…)

Další trendy přístupy

Material Design

Material Design není přímo další metoda kreslení, ale další z jednoduchých způsobů, jak rychle sestavit aplikaci k otestování. S tímto designovým jazykem přišel Google v roce 2014 a hlavním jeho cílem je vytvoření nového vizuálního jazyka, který kombinuje zásady dobrého designu s technickými a vědeckými inovacemi.

Tento přístup lze použít v kombinaci s výše uvedenými způsoby vizualizace a to tak, že designér vytvoří buď drátěný model nebo rovnou prototyp právě z komponent material designu. Také lze postupovat tak, že vývojář čte pouze textové zadání, představuje si webovou stránku a skládá komponenty dle svého nejlepšího uvážení.

Lean UX

Lean UX je novým přístupem k interakčnímu designu. Tento přístup je šitý na míru pro dnešní webovou realitu. Učí, jak rychle experimentovat s designovými nápady, ověřovat je se skutečnými uživateli a neustále přizpůsobovat váš design podle toho, co se naučíte. Tento přístup se inspiroval v Lean Agile vývojových teoriích a umožní vám se více zaměřit na aktuální návrh než na dodávané výsledky (např. prototypy).

  • Zaměřte svůj pohled na problém, který řešíte a zaměřte svůj tým na ty správné výsledky.

  • Zapojte své designérské nástroje do zbytku produktového týmu.

  • Sdílejte své postřehy se svým týmem co nejdříve.

  • Začleňte hlas zákazníků a uživatelů napříč celým vývojovým cyklem.

  • Udělejte svůj tým více produktivní: spojte Lean UX s agilní metodikou Scrum.

  • Pochopte organizační změny nutné pro zapojení Lean UX.