Otázky a odpovědi z webináře "Jak na launch v Česko.Digital?"

AKCELERÁTOR ČESKO.DIGITAL JE AKTUÁLNĚ POZASTAVEN.

VĚTŠINA INFORMACÍ V TÉTO PŘÍRUČCE JE Z ROKU 2023 NEBO STARŠÍ A NENÍ ZATÍM ZCELA AKTUALIZOVÁNA.

Kde ve wiki vytvořit plánovací tabulku pro launch?

Plánovací tabulku pro launch je ideální vytvořit ve Wiki v prostoru daného projektu, v marketingové podsložce, pokud takovou projekt má.

Příklad: https://cesko-digital.atlassian.net/l/c/0nwiSNN4

Jaký je rozdíl mezi launchem a marketingovou kampaní?

Komunikační launch je prvotní komunikací týkající se oznámení důležitého milníku daného projektu, zejména doručení již hotového řešení a jeho přínosů. Komunikace v době launche (tj. při nebo bezprostředně po spuštění) představuje/přináší info o doručeném projektu do komunity i na veřejnost. Marketingová kampaň je následná komunikační podpora v souladu s celkovou strategií projektu, kterou si však již zpravidla realizuje zadavatel po převzetí projektu. Marketingovou kampaň / strategii je však možné vytvořit v komunitě Česko.Digital jako součást navrženého řešen. Následná exekuce je však již v režii zadavatele, který ji realizuje svépomocí či s placeným dodavatelem.

Bude k dispozici záznam? Kde ho najdu?

Záznam webináře bude zpracován do podoby mikrokurzu. Odkaz na něj najdete zde.

Jak má vypadat zpráva do Slacku o launch projektu? Jak moc to mám být podrobná zpráva?

Zpráva má v pár větách představit komunitě, jaký úspěch se jakému projektu povedlo dosáhnout. Současně je to ta pravá příležitost, kdy poděkovat celému dobrovolnickému týmu, který na tom pracoval. Je možné doplnit o zmínku o plánované týmové oslavě. Detaily o dosaženém milníku se čtenář odpoledne dozví z doplněného odkazu na blogový článek.

Níže najdete zprávy do slacku z předchozích launchů, abyste se při psaní Slack zprávy mohli inspirovat (pozn.: ve zprávách je už doplněný odkaz na intro článek na blogu, který do zprávy doplňuje projektový koordinátor odpoledne kolem 14.00 hod).

 

Koho je třeba nabrat do týmu pro hladký průběh launche?

Každý launch potřebuje ideálně 2 dobrovolnické launch koordinátory, kteří dohlédnou na realizaci, doručení i kvalitu jednotlivých úkolů (tj. tisková zpráva, příspěvky na sociální sítě, článek na blog) atd. Role koordinátorů launche (mohou to být koordinátoři projektu) jsou důležité i v samotný den launche - řídí průběh celého dne a realizaci jednotlivých kroků. Dále potřebujeme copywritery/textaře či editory pro vytvoření jednotlivých taktik (PR tisková zpráva, článek, příspěvky na sociální sítě), pomoc s grafikou (úvodní obrázek k článku, příspěvky na sociální sítě). O pomoc s texty je také možné s předstihem požádat obsahový tým č.d v #ceskodigital-obsah)

Zadání k přípravě textů je vhodné udělat přes zadávací formulář, následně se ho ujme někdo z #česko.digital_obsah a bude vás kontaktovat v případě dotazů nebo potřeby více informací.

PR: ČD není expert na oborová média (ekologie, design, apod.) jak využít media relations zadavatele?

Lucie Ellingerová jako PR a content mng Česko.Digital je v dostatečném (pokud máme informaci o připravovaném launchy s alespoň 1,5 měsíčním předstihem) předstihu v kontaktu s PR mng zadavatele a společně slaďují médialisty tak, abychom maximalizovali dosah a úspěšnost tiskové zprávy.

Jakou roli má v rámci launche support koordinátor?

Role support koordinátora:

  • komunikovat s @Romana Pokorná (Chief Delivery Officer Česko.Digital) v dostatečném předstihu (ideálně i 2 a více měsíců předem), že projekt plánuje launch (povede se dosáhnout milníku, který chceme komunikovat do trhu).

  • situaci kolem launche sledovat a informovat @Romana Pokorná , pokud se plánovaný termín nestíhá (milníku se nepovede dosáhnout v předpokládaném termínu - bude mít zpoždění) anebo pokud se na projektu vyskytly jiné skutečnosti, které termín dokončení mohou ovlivnit.

  • spolupodílet se na zahájení přípravné fázi launche komunikací na pravidelných projektových statusech, informování zadavatele

Co všechno zmínit při ukončení projektu v rámci newsletteru Česko.Digital?

Níže ukázky, jak se v newsletteru ČD komunikovaly předchozí launche. V týmu #česko.digital_obsah máme šikovné copywritery, kteří vám s finální formulací pomohou. Od vás budou potřebovat zejména fakta - co, proč, kdo, kdy, jak - zajímavá čísla (pokud je máte) - odkaz na web (pokud je tím dosaženým milníkem nový web), případně launchovací grafiku/ obrázek (pokud jste ji k launchi tvořili).

Zadání k přípravě textů je vhodné udělat přes zadávací formulář, následně se ho ujme někdo z #česko.digital_obsah a bude vás kontaktovat v případě dotazů nebo potřeby více informací.

 

 

Ako to bude v prípade, že má projekt svojho copywritera, ktorý môže napísať všetky texty mimo obsahového tímu č.d? Má to redakcia celé aj s daným copywriterom vziať pod seba, alebo to stačí iba odsledovať, poprípade byť k dispozícii, keby bolo potreba?

Pokud má projekt svého vlastního copywritera, je potřeba aby tým Česko.Digital_Obsah měl tuto informaci k dispozici. Obsahový tým si vytvoří kartičku v Trellu, na které bude připojený i daný copywriter z projektu. Obsahový tým je v pravidelném kontaktu s copywriterem z projektu a ví, v jakém stavu jsou připravované texty (zadání, pracuje se na tom, první drafty, připomínky k textům, schválení textů, jazyková korektura). V případě problémů nabízí týmovému copywriterovi pomocnou ruku. Zásadní je, aby psaní textů nikde neusnulo a nikdo neveděl, že psaní usnulo.

Již se někdy stalo, že ve stejném postu jde info o projektu a zároveň odkaz na článek na blog? Jaký je důvod, že to není v jeden čas?

Tato situace se ještě nikdy nestala, protože launch zcela záměrně takto neprobíhá.

Zpráva ve Slacku informuje komunitu. Naše komunita je široká, máme ve Slacku i novináře. Nemůžeme dopoledne do Slacku pustit společně s prvotní info zprávou i odkaz na blogový článek, protože existuje pravděpodobnost, že by si novinky všimnul novinář a svůj článek by si zpracoval ještě než Lucka Ellingerová společně s PR mng zadavatele obešle vybrané novináře.

Druhý důvod je takový, že pár dnů před launchem vybere Lucie Ellinegerová společně s PR mng zadavatele pár novinářů, kterým je naše launch téma nabídnuté jako exkluzivní, 1-2 dny před rozesílkou tiskové zprávy na ostatní novináře.

Kto bude mať na starosti textáciu postov pre mediálne výstupy?

Texty k postům s mediálními výstupy (publikace na Socme ve večerních hodinách launchovacího dne, případně v následujících dnech po launchi) připravuje @Lucie Ellinger .

Co když se během launche něco pokazí? Např. Mediální výstupy nejsou pozitivní, ohlasy na sockach jsou špatne. Máme naplanovat nějaké backup plány? Krizovou komunikaci?

Při projektových launchích jsme ještě negativní a špatné ohlasy nezažili.

Krizovou komunikaci jsme ale předem připravovali při komunikaci nových finančních partnerů Česko.Digital.

Obecně je vhodným postupem se v přípravné fázi launche zamyslet, zda námi představované řešení má potenciál vzbudit negativní zpětnou vazbu. Pokud tým identifikuje důvody, pro které se to může stát, informuje o tom kmenový tým ČD, zejména @Eva Zehnálková (Unlicensed) a @Lucie Ellinger . Eva i Lucka následně pomůžou s naplánování plánů B, poradí i s krizovou komunikací.

Vždy je lepší být dopředu připravený na všechny eventuality.

Jak probíhá launch u projektů, které nemají web a není tak co předat zadavateli, popř. zadavatele vůbec nemají?

Cíl launche je oslavit dosažení milníku v komunitě a informovat jak komunitu, tak širokou veřejnost i konkrétní cílovou skupinu, že pro ně existuje nové řešení/ lepší řešení jejich problému.

Z tohoto pohledu probíhá launch tak, jak je popsaný v návodu. Liší se jen to, že v rámci komunikace neodkazujeme na konkrétní webové stránky, ale “jen” informujeme o tom, čím jsme se zabývali a co z toho vzniklo. Tady nám velmi dobrou službu udělají právě intro článek a rozhovor. Když není zadavatel, tak veškeré přípravní práce na launchi i realizace samotná jde za kmenovým mktg týmem (@Eva Zehnálková (Unlicensed) @Lucie Ellinger @Jakub Šnorbert @Martina Habová ) v součinnosti a spolupráci s dobrovolnickým týmem na projektu.

Jaké mohou být důvody pro posunutí launche? (např. měsíc před launchem nemáme v projektu vše připraveno a nelze tedy představit řešení apod.)

Launch je objektivně vhodné posunout pokud:

  • je zřejmé, že v plánovaném termínu opravdu nebudeme moci komunitě i trhu ukázat připravené řešení a není v našich silách řešení dokončit

  • zjistíme, že se nám kryje s launchem jiného projektu - zde jde o mírné posouvání termínu launche (plus/minus pár dnů)

  • existuje reálná okolnost, která ovlivní míru úspěšnosti komunikace směrem ven (jestli naše téma nezapadne) - např. launch Začni učit se posunul ze začátku letních prázdnin na konec letních prázdnin, protože reálně probíhající letní prázdniny by zapříčinily, že téma ve veřejnosti a zejména v dané cílové skupině nezarezonuje).

Kde nebo čím končí z hlediska launche projekt?