Shrnutí z komunikace (Romana a zadavatel):
Projekt mi přijde zajímavý a doporučuji na konzultaci (na realizaci je projekt pro komunity č.d příliš netechnický, potřebuje podpořit v jiných oblastech)
Super, že na začátku použili stávající řešení - Mapotic a nyní řeší, jak projekt posunout dále, kombinace Linkedin a Google Maps
Je to hodně spojeno s péči o komunitu a marketingem
Líbí se mi jejich "startup" přístup v nezisku
Dopad je malý (malé tisíce vědců), co do počtu, ale může být významný co do vlivu
mají zaštítění od zajímavých institucí
Zpětná vazba dle přihlášky od Leadershipu Česko.Digital:
Je to projekt vhodný na spolupráci v “Market-place”
Pravděpodobně zde nebude velký framework, možnost využít zapier, airtable nebo integromat flow dat
Před #market-place (nebo během) doporučujeme poptat konzultanta (na marketing a komunitu)
jsou samostatní, mají to zmapované
projekt je náročný na marketingovou část komunity, která je vytížená - konzultace, legal a market-place
Detail z přihlášky:
Problém: Jsme Czexpats in Science - nezisková organizace, která sdružuje české vědce v zahraničí a propojuje je na vědce a instituce v České republice. Stovky českých vědců výjíždí do světa na zkušenou, pokud s nimi ale v Česku ztratíme kontakt, nemůžeme jejich zkušeností využít a vzniká bariéra pro návrat. Chceme, aby znalosti a zkušenosti Čechů v zahraničí pomáhaly i doma. Chceme pomoci české vědě i společnosti tím, že jí nabídneme vysoce vzdělané odborníky. V naší organizaci podporujeme mobilitu oběma směry (jak do světa tak zpět do ČR) na praktické i systémové úrovni. Komunitu Čechů v zahraničí odhadujeme na velké stovky-malé tisíce. Vycházíme z dat Ministerstva zahraničních věcí a z vlastního průzkumu. Cílová skupina se každý rok rozšiřuje o další studenty a mladé vědce, kteří do zahraničí odjíždějí na několik let na zkušenou.
Řešení: Jedním ze způsobů, jak problém chceme řešit, je mapa vědců. Je to prostor, kde o sobě mohou dál vědci v zahraničí vědět a zároveň je tam mohou najít zájemci z řad institucí, dalších vědců, studentů, novinářů. Je to živá databáze komunity a její know-how. Mapa je atraktivní forma vizualizace pro tento účel, který zároveň nese užitečnou informaci - kde vědkyně nebo vědec právě je nebo byl. Dopad má jak pro vědeckou komunitu samotnou ("Jedu s rodinou do Bostonu a pomohlo by mi setkat se s dalšími Čechy, kteří v Bostonu žijí"), tak pro celou společnost - jde o věřejně dostupnou databázi, která umožní lidem a institucím v České republice kontaktovat experty ze zahraničí. V důsledku tak umožní čerpat jak z odborných znalostí vědců v zahraničí (potřebujeme najít matematika pro modelování průběhu epidemie) tak ze znalostí prostředí a systému, který v dané oblasti funguje v zahraničí a může sloužit jako příklad dobré praxe pro řešení celospolečenských problémů (chceme podpořit rovné příležitosti žen a mužů a zajímá nás, co za opatření funguje v zahraničí).
Mapa vědců není jediný způsob, jakým chceme dosáhnout přiblížení vědců ze zahraničí domovu. Dalšími je pořádání pravidelných konferencí a setkávání jak doma tak ve světě, pořádání vzdělávacích workshopů abychom pomohli a inspirovali další generace studentů, spolupráce s vědeckými institucemi a univerzitami v ČR. Mapa vědců je ale základ pro tyto další aktivity. Abychom mohli expertizu vědců využít, musíme o nich nejdřívě vědět a dát o nich vědět.
Jedním z možných měřitelných cílů je počet vědců, které na mapě můžeme dohledat.
Stav: V tuto chvíli máme první funkční verzi mapy, kterou jsme vytvořili ve spolupráci s českým startupem Mapotic. Je to produkt, který získal při jeho spuštění (léto 2019) nejvíc pozornosti a umožňuje i nám jako organizaci velice dobře komunikovat potenciál, který ve vědcích v zahraičí je. Mapa je v tuto chvíli postavená jako spojení LinkedIn a GoogleMaps - ukazuje profesní profil vědce na místě, kde pracuje. Mapa má v tuto chvíli okolo 900 bodů (v mapě zobrazujeme jak aktuální tak minulá pracoviště konkrétního vědce). Řešíme, jak produkt nastavit do budoucna technicky tak, aby byl udržitelný co do správy, aktuálnosti dat a potom jak co nejvíc podpořit zapojení komunity samotné do tvorby produktu. Potřebujeme také poradit po právní stránce s GDPR. Uvědomujeme si, že řešení spojuje jednak technickou, tak marketingovou a fundraisingovou stránku.
Existuje v zahraničí? V ČR neexistuje, v zahraničí víme o sítích vědců v Polsku, které ale systematicky vědce nemapují.
Jak může pomoct >C.D: S mapou hledáme pomoc ve třech oblastech: technická, marketingová a právní. Technická - jak nastavit technické řešení mapy, aby byla nenáročná na správu a dobře aktualizovatelná. Chtěli bychom pomoct rozhodnout, jestli současná verze mapy u Mapotic tohle umožňuje, případně jaké věci změnit. Co je v našich silách udělat v rámci současného fungování mapy a co už bychom například potřebovali dovyvinout. Marketingová - jak víc zapojit komunitu, aby mapu využívali i pro diskuse a další možnosti, které mapa nabízí. Právní - mít správně GDPR.
Udržitelnost projektu:V současné době jsou náklady na produkt minimální (10tis. Kč ročně), které jsme dosud hradili z darů od soukromé firmy. Hledáme cesty k profesionalizaci, kdy cílem je, aby se někdo z nás mohl věnovat produktu jako zaměstnanec a nestálo to jen na dobrovolnické práci - mapa byla aktuální a udržovaná, živá. Finance chceme diverzifikovat - část hradit z grantů, část z darů jak od soukromých firem tak od mecenášů. Nabízí se také možnost přístup k datům nějak monetizovat a brát data jako produkt, který může mít hodnotu například pro firmy při náboru pracovníků. Není to ale směr, kterým bychom chtěli jít. Věříme v otevřené informace a v přístup k datům bez bariér jako službu celé společnosti.
Ještě něco?
Tým:Organizace Czexpats in Science vznikla v roce 2018 (oficiálně 2019) z naší vlastní potřeby. Jako tři mladé vědkyně v zahraničí jsme se cítily izolované a i přes to, že jsme cítily velkou vazbu na náš domov, nevěděly jsme, jak přispět nebo zůstat v kontaktu, případně jak se profesně uplatnit v České republice. Zorganizovaly jsme proto předvánoční konferenci pro české vědce v zahraničí a začala naše Czexpats jízda. Od té doby objevujeme obrovský potenciál komunity českých vědců a profesionálů v zahraničí. Ke třem zakladatelkám se přidal tým dalších dobrovolníků a v současné době je nás v týmu 15. Navázali jsme patnerství s mnoha institucemi v České republice i v zahraničí (jako například Humboldtova nadace, Akademie Věd, vysoké školy - VŠCHT, MUNI, UK, nadace na podporu vědy - Neuron, Experientia, zpravodajské servery, ale i státní instituce - Ministerstvo zahraničních věcí, Senát ČR a další) a stali jsme se respektovanou platformou. Aktivity realizujeme zatím dobrovolnicky a intenzivně pracujeme na profesionalizaci organizace (jak nastavením vnitřních procesů, tak stabilizováním zdrojů financování, aby část z nás mohla tvořit Czexpats in Science jako zaměstnanci)
Název organizace: Czexpats in Science z. s. - platforma, která propojuje české vědce v zahraničí mezi sebou i s vědci a institucemi v ČR web:
Vítejte
Jak jste se o nás dozvěděli:Internetové vyhledávače (Google, Safari, Seznam …), Viděla jsem Evinu přednášku na studentské čvut konferenci Diplomka ve 3 minutach :-)