Dlouhodobým cílem Česko.Digital je zapojovat členy komunity do reálné aktivity krátkodobě i dlouhodobě a v komunitě je udržet (více podrobností Strategie Česko.Digital).
Úspěšný onboarding pro nás znamená, že jsme dobrovolníkům předali všechny potřebné informace pro vstup do komunity, ale zároveň je aktivně zapojili - ať už do konkrétní role na projektu nebo krátkodobě v rámci úkolu.
Dlouhodobějším cílem i odměnou pro nás bude, pokud se dobrovolník zapojí ve více projektech nebo úkolech, nebude mít důvod z komunity odcházet a bude motivovaný se aktivně zapojovat za různých okolností, při různých příležitostech i v různých projektech.
Co chceme dobrovolníkovi sdělit při vstupu do projektu
Aby byl vstup do projektu co nejhladší, musíme předat co nejvíce informací, díky kterým bude dobrovolník schopen se rychle zapojit v jakékoliv fázi. Onboarding do projektu můžeme podpořit těmito kroky:
- vstupní pohovor se support koordinátorem nebo projektovým koordinátorem či expertním leadem k hodnotám Česko.Digital (jak se v Č.D řídí projekty, jak bude vypadat organizace práce na projektu a v týmu daných kompetencí atd.) a ke konkrétní roli (hodí se rozhodně pro obsazení role projektových koordinátorů nebo expertních leadů)
- prostřednictvím projektové onboardovací stránky, která obsahuje podrobné informace:
- hlavní kontakty, na které se v projektu obracet
- důležité odkazy Česko.Digital
- základní informace o projektu - popis projektu, historie, cíl, harmonogram, projektový tým, přehled meetingů, přehled nástrojů, důležité odkazy a dokumenty v projektu atd.)
Samozřejmostí je předání základního povědomí o projektových kanálech, stránkách projektů na wiki, používání nástrojů, případně založení e-mailu @cesko.digital.
Vstupní pohovor
Jaký je účel setkání se support koordinátorem nebo projektovým koordinátorem či expertním leadem:
- doplnit informace k videu Vítej v Česko.Digital! (viz video pro všechny dobrovolníky, kteří se právě připojili do komunity v rámci Onboarding dobrovolníků a kmenového týmu)
- probrat kompetence a zodpovědnosti dané role, pokud to její povaha vyžaduje (např. u projektových koordinátorů nebo expertních leadů)
- odkázat na navazující kroky: projít si návody a nástroje, zjistit, jak se komunikujeme a jak se orientovat ve Slacku
Vstupní pohovor je první "osobní" kontakt s konkrétním dobrovolníkem, a proto je jeho hlavním cílem dobrovolníka přesvědčit či uklidnit, že jsme tu pro něj a nemá se bát přijít s jakoukoliv otázkou či problémem.
Onboardovací stránka projektu
První taková stránka vznikla na projektu Nedlužím státu. Díky zpětné vazbě se nám podařilo vytvořit obecnou strukturu stránky, kterou lze použít i na dalších projektech (WIP Šablona onboardovací stránky). Co chceme na onboardovací stránce dobrovolníkovi, který vstoupil do projektu, sdělit:
- úvod: v jakém projektu se nachází a čím je stránka přínosná
- hlavní kontakty
- na koho se obracet: kdo jsou support koordinátor, projektový koordinátor a expertní leadi v projektu
- důležité odkazy projektu (např. webová stránka, testovací stránka)
- důležité odkazy Česko.Digital
- Strategie Česko.Digital
- popis rolí
- kmenový tým Česko.Digital: Správní rada, Leadership Team, Projects & Care, Development, Marketing
- informace k nástrojům, které používáme: např. návod Jak na Slack
- základní info o projektu:
- popis projektu a jeho cíle
- historie projektu (pokud je dlouhá, dát na samostatnou stránku a sem odkaz nebo použít Rozbalit)
- harmonogram projektu v Program Management (odkaz na samostatnou stránku, kde je zobrazovaný pohled z Airtable)
- tým aneb s kým budu pracovat: seznam kolegů v týmu nebo minitýmech (odkaz na úvodní nebo samostatnou stránku projektu)
- přehled projektových meetingů (celotýmový status projektu, malý sync koordinátorů nebo expertních týmů apod.)
- přehled nástrojů, které v projektu používáme
- důležité dokumenty v projektu (např. strategie, texty apod.)
- ostatní informace
Součástí projektového onboardingu by měly být také guidelines pro projektové koordinátory, kteří mají příchod nových členů do týmu na starosti.