Versions Compared

Key

 • This line was added.
 • This line was removed.
 • Formatting was changed.

Cítíš v digitálním vzduchu všechna ta písmenka a dobrou náladu? Právě jsi vstoupil/a do komunity dobro.obsaháků, kde nejen využiješ své znalosti nebo se nějaké nové naučíš, ale také poznáš skvělé lidi a získáš nové reference! 🤗


Info

Aby ses rychleji zorientoval/a, vytvořili jsme pro tebe tuto stránku.

Najdeš zde přehled nejdůležitejších informací o obsahu a jeho fungování, podle kterých se můžeš rozhodnout, jestli se chceš do týmu zapojit nebo ne.

Pokud se stane, že tu nějaké informace postrádáš, napiš Content Lead Terézia Palaščáková na terezia@cesko.digital nebo nám dej vědět do našeho kanálu na Slacku.

1️⃣ Poznej obsah >č.d

Panel
panelIconId1f499
panelIcon:blue_heart:
panelIconText💙
bgColor#DEEBFF

Obsahový tým má na starosti tvorbu obsahu, který propaguje Česko.Digital i jeho jednotlivé projekty a rozšiřuje know-how do komunity i ven.

Naše organizace je unikátní, a proto o ní chceme dát vědět co nejvíce lidem. To, co tady jako expertní dobrovolníci děláme, má velký smysl a dopad a díky správné komunikaci můžeme přilákat další experty do naší komunity či prodat své zkušenosti a úspěchy do světa.

🌟 Zjisti, čeho se Česko.Digital snaží dosáhnout: https://cesko.digital/partners/case

Podívej se na přehled projektů, které v Česko.Digital rozvíjíme: https://cesko.digital/projects

🎇 Naše mise a vize

🗯️ Témata, která většinou promujeme

 • digitalizace státní správy, samospráv a neziskovek = systémová změna

 • dobrovolnictví a příběhy dobrovolníků

 • propagace projektů, které realizujeme

 • předávání různorodého know-how a dobrých i špatných příkladů z praxe

Image RemovedImage Added

„Chtěl jsem pomoct v něčem zajímavém, novém, poznat zajímavé lidi a ochutnat něco, o čem jsem ještě pár dní předtím neměl ani tušení, že existuje. Vyklubala se z toho skvělá zkušenost a úžasní lidé a určitě v tom chci pokračovat a doporučit to dál, protože člověk tu má pocit, že je takový malý hrdina. Věřím, že jsem se spoustu naučil a že ještě o dost víc se toho naučím!“

Tomáš Jelen, copywriter v obsahovém týmu

2️⃣ Zjisti, co všechno v obsahu děláme

🌈 KREATIVNÍ TÝM

 • Vytváříme články nebo rozhovory pro blog Česko.Digital, který sdružuje všechny myšlenky, zkušenosti, novinky, know-how a příběhy komunity.

 • Píšeme příspěvky pro sociální sítě (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram), které nám otevírají dveře k vnějšímu světu fanoušků, podporovatelů, organizací a veřejné správy.

 • Tvoříme obsah pro newslettery (jako např. číst.digital) sloužící jako brána ke komunitě, neziskovkám a partnerům.

 • Přispíváme různými textacemi pro interní komunikaci ve Slacku nebo pro komunitní vzdělávání.

 • Poskytujeme překlady, editace, korektury a rady týkající se (nejen) textového obsahu.

 • Obnovujeme obsah našich webových stránek, aby obsahovaly všechny nejnovější informace o naší komunitě.

 • Hrajeme se s různým audio-vizuálním obsahem, který doplňuje psanou formu komunikace 👉 https://cesko-digital.atlassian.net/l/cp/2DJ5jhfS.

🔵🔵🔵🔵

🧰 OPERATIVNÍ TÝM

 • Koordinujeme obsahový tým a zajišťujeme, aby příprava obsahu probíhala tak, jak má.

 • Řídíme a dohlížíme na obsahový plán, abychom poptali potřebná obsahová zadání, dodrželi termíny a měli jasno v tom, kdy a proč obsah sdělujeme světu.

 • Připravujeme a realizujeme newslettery pro komunitu a další cílové skupiny – sestavujeme materiály, tým a harmonogram.

 • Obsah šíříme i nadále poté, co už byl zveřejněn a propagován – recyklujeme to, co jsme již vytvořili, a zvyšujeme tak dosah.

 • Získáváme úspěšné příběhy, zkušenosti a názory dobrovolníků na komunitu a propagujeme je, abychom přilákali další šikovné lidi.

 • Hledáme nové dobrovolníky do týmu obsahu, píšeme inzeráty a propagujeme je.

🏗️ Příklady provozních rolí

👉 Koordinátor*ka obsahu

👉 Koordinátor*ka obsahového plánu

👉 Koordinátor*ka newsletteru číst.digital

👉 Koordinátor*ka newsletteru č.d+

👉 Koordinátor*ka recyklace obsahu

👉 Koordinátor*ka dobro.medailonků

👉 Recruiter*ka

🔵🔵🔵🔵

🧠 STRATEGICKÝ TÝM

 • Zamýšlíme se a přehodnocujeme naši strategii obsahu a hledáme nové způsoby, jak náš obsah ještě více rozšířit a propagovat.

 • Vyhodnocujeme výsledky a metriky obsahu, abychom věděli, co příště zlepšit a co na našich kanálech funguje.

🤔 Příklady strategických rolí

👉 Obsahový stratég / Obsahová stratéžka

👉 Analytik*Analytička obsahu

„K Česko.Digital jsem se přidal v roli koordinátora obsahového týmu. Koordinace je mým denním chlebem v zaměstnání a díky tomu pomáhám co nejlépe a zároveň to pro mě není vůbec stres. Obsahový tým pokrývá jak projekty, tak i samotné fungování organizace. Díky tomu můžeš pozorovat, jak taková expertní komunita funguje a hodně se toho naučit. Práce koordinátora je fajn doplněk k tvým dalším zájmům. Je flexibilní a je podpořena procesy, nástroji a spolehlivou šéfkou. A dodám, že nejlepší je koordinování ve více lidech. Můžeš si tak rozdělit práci podle času a zájmů. Všichni si navzájem poradíme a pomůžeme. Přidej se a zažij win-win situaci, kterou Česko.Digital nabízí.“

Pavel Šilar, bývalý koordinátor obsahu

3️⃣ Často kladené dotazy

Expand
titleKolik času mi dobrovolničení dobrovolnictví v obsahovém týmu zabere?

Záleží, v jaké roli u nás budeš působit.

Kreativní role mají zapojení nárazové, protože počet hodin se odvíjí od toho, do kolika zadání se zapojily a kdy dostanou k zapracování jednotlivé části (text, edit, korektura). Průměrně se časová dotace těchto rolí pohybuje kolem 2-5 hodin týdně.

Operativní role v sobě nesou trochu managementu, takže je potřeba, aby byly v obsahovém týmu a v procesu k dispozici více hodin – většinou 5-10 hodin týdně.

Strategické role zase řeší v delším časovém období úkoly, které na sebe navazují, ale dávají tomu tolik hodin, kolik mohou – to znamená kolem 3-5 hodin týdně.

Celkově je ale počet hodin, které do toho dáš, na tobě. 😊

Expand
titleNevadí, že mám minimum nebo žádné zkušenosti?

Absolutně ne. Jsou nebo byli mezi námi lidi, kteří přišli s nulovými zkušenostmi napr. ohledně copywritingu, chtěli se to v č.d naučit a teď jsou z nich copywriteři na volné noze nebo v agentuře. Nehledíme na zkušenosti, ale na to, kam se chce člověk posunout a dostat. 🙏

Kolik tomu dáš, tolik se ti vrátí.

Expand
titleMohu později měnit své zaměření v obsahovém týmu?

Pokud se chceš na začátku zapojit do copywritingu a vyzkoušet si ho, ale po čase zjistíš, že tě láká spíše strategie, klidně napiš Content Leadovi a dohodni se na změně preferencí.

Nebudeme tě násilím držet v aktivitě, která tě nebaví nebo tě už tak nezajímá. 😉

Expand
titleDostanu zpětnou vazbu na to, co dělám?

V obsahovém týmu dostaneš KONSTRUKTIVNÍ feedback téměř na všechno. Když jsi copywriter, dostaneš zpětnou vazbu na tvůj text, když edituješ, tak tě někdo jednou za čas zkontroluje. Někdy dáváme feedback i korektorům, když si o to řeknou. 😁

Operativní role jsou v pravidelném kontaktu s Content Leadem, který s nimi pracuje, rozvíjí jejich schopnosti a dává jim zpětnou vazbu na to, jak svou roli dělají. To platí i pro strategické role.

Expand
titleZískám reference?

Každou věc, kterou v č.d uděláš, si můžeš napsat do svého CV nebo portfolia. Budeme také moc rádi, když se s ní pochlubíš na svých sociálních sítích nebo známým. 💙

Expand
titleMusím se vyznat v IT, když jste komunita ajťáků?

Komunitou ajťáků už dávno nejsme, jsou mezi námi nejrůznější role a kompetence. Marketing je dokonce jednou z největších skupin v komunitě.

Expand
titleJaké nástroje využíváte?
 • SLACK je naším základním komunikačním prostředkem. Zde se domlouvají spolupráce, vkládají poptávky dobropráce i vše okolo. Hlavním kanálem pro obsahový tým je #ceskodigital-obsah.

 • GOOGLE DOKUMENTY + GOOGLE DISK využíváme pro ukládání a psaní textů. Připravujeme v nich obsah, editujeme a korekturujeme texty nebo tam držíme myšlenky k různým strategickým úkolům. Výhodou je, že je vše online a synchronizované, takže vidíme průběžný postup na pracích.

 • TRELLO je náš chytrý „úkolníček“, kde sledujeme průběh zadaných textů. Na jednotlivých kartičkách zaznamenáváme důležité termíny a přikládáme na ně všechny podklady, které kreativní tým potřebuje k přichystání článků, příspěvků apod. Trello obsahu najdeš zde: https://trello.com/b/jFyYVDUj/cd-obsah.

 • GOOGLE MEET nebo AROUND slouží klasicky na online meetingy.

 • CONFLUENCE je místo, kde najdeš všechny návody a informativní dokumenty, které ti pomůžou dozvědět se víc o naší práci a o tom, jak ji děláme. (Právě se na ní nacházíš.) Hlavní prostor pro obsah na Confluence je tento: https://cesko-digital.atlassian.net/wiki/spaces/RED.

 • AIRTABLE obsahuje důležité informace o týmu, nachází se v něm většina dotazníků a vedeme v něm i obsahový plán. Nejvíce se s ním potkají operativní role.

 • JIRA slouží k sledování a vedení strategických úkolů, abychom se navzájem v strategickém týmu sladili a věděli, za čím jdeme a co je pro to potřeba udělat: https://cesko-digital.atlassian.net/jira/software/c/projects/OBS/boards/44/backlog?atlOrigin=eyJpIjoiMWI3MWM2NDdjN2ZkNDJmMmFkZWFkY2ZlZjI2ZDZiZjAiLCJwIjoiaiJ9.

 • MIRO používáme k realizaci strategických workshopů a vizualizaci toho, co v obsahu děláme.

Expand
titleFunguje to vše dálkově?

Jo, komunita funguje remote a online, takže se potkáváme ve Slacku a na Google Meet, ale někdy máme možnost se vidět i osobně na akcích Česko.Digital nebo akcích v rámci obsahového týmu.

Expand
titleS kým budu spolupracovat?

Kreativní část týmu se nejčastěji propojuje s operativním týmem, tedy koordinátory, a také dalšími kreativci.

Operativci jsou v užším spojení s Content Leadem Česko.Digital a kreativním týmem.

Strategičtí členové týmu jsou v kontaktu většinou jenom s Content Leadem.

Expand
titleKdy se budu moct prvně do něčeho zapojit?

Po absolvování celého onboardingu do obsahového týmu už budeš vědět, jak se do obsahu zapojit. Pak už jenom zůstává sledovat kanál obsahu a poptávky nebo udržet kontakt s Content Leadem, který ti sdělí, do jakých aktivit se můžeš pustit.

„‚Potřebuješ se naučit něco nového, chceš zároveň něčemu hodnotnému pomoct a získat výstupy jako reference pro svůj další rozvoj? Zkus Česko.Digital.‘ To mi doporučil můj bývalý spolužák, dnes úspěšný copywriter. Nemýlil se v ničem. Naskočíš na dobro.vlnu a jedeš. Nadšení, přátelskost a otevřenost komunity jsou neuvěřitelné. Nemluvě o koncentraci know-how, která mně osobně otevřela úplně nový vesmír. Díky, Česko.Digital! :)“

Tereza Kubíčková, bývalá copywriterka v obsahovém týmu