Co je emergency projekt?
ProjektTechnologické řešení, který vznikl vzniklo uvnitř komunity v rámci krizové situace. Neprošel jako reakce na krizovou situaci.
Projekt neprošel klasickým procesem výběru projektů do akcelerace, reaguje na okamžitou potřebu řešení pomoci v krizové situacesituaci.
Protože v krizových situacích vznikají nápady a projekty v komunitě živelně, na základě zkušeností z minulosti období pandemie Covid-19 a prvních měsíců ruské invaze na Ukrajinu věříme, že je prospěšné mít nastavený systém práce s nimi od jejich vzniku po ukončení, aby byla od počátku správně nastavena očekávání.
Uvědomujeme si, že každá krize je jiná, přináší jiné výzvy a odlišné podmínky. Proto tento text neslouží jako závazná pravidla, ale jako doporučení postavená na zkušenostech Česko.Digital z minulosti.
Příklady emergency projektů z minulosti
...
První měsíc je u emergency projektů zásadní, po měsíci by mělo být možno vyhodnotit, jakým směrem se projekt vydá. Může jít o dočasnou potřebu pomoci, pak projekt bude směřovat k ukončení. Případně o projekt může projevit zájem některá z partnerských organizací a pak budou aktivity směřovat k předání projektu. Nebo se ukáže, že potenciál projektu je větší a začne se řešit příprava na možnou akceleraci v rámci Česko.Digital na maximálně 6 měsíců.
Obecně by se tedy maximálně po 3 měsících mělo dojít k jednomu z následujících ukončení:
...
Projekt má smysl i mimo krizovou situaci (má reálný dopad i mimo ni), je o něj zájem ze strany komunity, má silného PO a případně i podporu zvenčí (například veřejná správa - podpora z ministerstva apod.). V takovém případě se z něj stává projekt do akcelerace v délce maximálně 6 měsíců. Kritéria dořeší pro přijetí do akcelerace má na zodpovědnost Project Lead, ale v základu by měla odpovídat běžným akceleračním kritériím, pouze s ohledem na to, že zde v daný moment není externí zadavatel.
Je také možné požádat o finanční podporu pro Product Ownera.
Zodpovědnost za navazující kroky je plně na Product Ownerovi, placená podpora slouží k tomuběhem období akcelerace je třeba, aby projekt vyřešil svou budoucnost - předání jiné organizaci pro další rozvoj nebo osamostatnění.
...
Projektové týmy a zejména Product Owners by měli znát časový rámec projektů dopředu, aby byla dobře nastavená očekávání. V některých případech se může stát, že PO bude financovaný ze zdrojů č.d. V takovém případě je třeba mít vyjasněná očekávání, co se stane, až podpora skončí. Zodpovědnost za navazující kroky je plně na Product Ownerovi, placená podpora slouží k tomu, aby projekt vyřešil svou budoucnost - předání jiné organizaci pro další rozvoj nebo osamostatnění.
I emergency projekty by měly vědět o existenci příručky Digi projektů, řada popsaných principů je aplikovatelná i zde, zejména pro Product Owners doporučení, jak vést projekt.
...