Datum
Účastníci
Otázky - osnova
Byls zapojený do Covid i UA projektů - jak bys porovnal tyhle dvě krize z pohledu dění v č.d?
Jak si vzpomínáš na první dny invaze Ruska na Ukrajinu v rámci dění v Česko.Digital?
Jaká byla tvoje role a jak ses k ní dostal?
Co se dalo udělat lépe?
Co podle tebe fungovalo dobře?
Co si z toho neseš jako největší poučení?
Napadá tě, jak by organizace a komunita mohla v takovém turbulentním období fungovat hladčeji?
Výstupy
Zásadní rozdíl nevidí, najde se skupina lidí, kteří mají chuť něco udělat nezávisle na procesech vázaných na stát, jde vykopnout první verzi za víkend a je to pak už jen o tom, co to je, pro koho, co to má umět apod.
Co je ve všech scénářích společné je to, že ti, co pomáhají v terénu, nejsou na digitální pomoc připravení, neumí s tím pracovat nebo na to nejsou vybavení:
MZ a Covid portál - docela dlouho to drhlo, než se něco rozjelo.
Tornádo - když zjišťoval, co se děje na místě, měli velké centrum s pomocí, ale data vázaná na jedno místo/jeden počítač. A např. hasiči si přímo vyžádali mapování stavu domů na papír.
UA projekty - je to o kus lepší, například zapojení Konsorcia apod, ale když vidí, jak těžko se hledá pokračování pro projekty, zas takový posun to není - je dobrá odezva z digi komunity, ale ne z terénních NGOs
Ti, kteří reálně mají na starosti hands-on pomoc, nemají tak velkou zkušenost s digitalizací a nemají kapacity to řešit. č.d komunita nemůže projekty do nekonečna udržovat a je těžké najít někoho, kdo by v tom viděl přínos.
Podobný stav je ale všude, školy, NGOs apod. A to se pak projevuje i v těch emergency situacích. Když to neřídí někdo, kdo má k digitalizaci blízko, těžko se to prosazuje. Nebo když jsou jiné priority, jdeš prostě tou nejjednodušší cestou.
Čím větší tlak na čas, tím menší ochota zkoušet něco nového.
Role v UA projektech
Místo ve škole - iniciátor z PedF, měl kontakty na MŠMT, sliboval kontakty na kraje a MPSV skrz dětské skupiny, projekt mě našlápnuto z hlediska propojování lidí, Honza začal zpracovávat požadavky a navrhovat řešení.
Původní socpe byl veliký a myšlenka byla, když se to bude líbit MŠMT, mohlo by to převzít a aktivně používat (i mimo krizi). Ukázalo se, že původní iniciátor na to nemá čas, dotáhnout všechna původně zamýšlená propojení.
Nejkomplikovanější bylo čekání, než se dodají vstupy (business owner/zadavatel). Projekt se tím pádem posunul na hluché místo, do července, školy už byly zavřené a už to nebylo perspektivní. Zpožděná byla i data na září, zveřejňovala se až poslední týden v srpnu. Nebyla už odezva z terénu od obcí či škol či NGOs.
Zpětná vazba - dobrý projekt, ale není na to čas, nejsou preference. Nikdo se nechytil ani na to, že by to chtěl převzít, ani na další myšlenky rozvoje. Byl by z toho projekt do šuplíku, bez odezvy z terénu. Je to v udržovacím stavu, ale kontakty z MŠMT vychladly, projekt nemá aktuální data.
Co by šlo udělat lépe?
Je vidět, že takových aktivit vzniká spousty a vzájemně o sobě neví, takže může docházet k duplicitám. Jak už dopředu veřejně dát veznámost - když něco tvoříte, přijďte se domluvit s ostatními. Budete-li tvořit digi aplikaci, tady je Slack, běžte se domluvit - ať je to koordinované. Aktivní komunikace přes různé kanály - “Něco děláme, chcete dělat něco taky, přijďte sem, domluvte se tady.” Sociální sítě apod. Mít předchystaný krizový media plán. Aby se o tom v pravý čas dozvědělo co nejvíce lidí. Předdomluvit kontakty. Cílem je místo, kde bude vidět, co vzniká, s kým se spojit, kde diskutovat apod. To by hodně pomohlo, aby se netříštily síly.
Na začátku krize udělat funkci vrchního propojovače, který by měl za úkol hledat jiné aktivity, propagovat č.d a zkusit je dostat do slacku ke koordinaci. A vyzývat k tomu i komunitu jako crowdsourcing.
Jde se víc připravit dopředu?
Dává smysl něco takového připravit technologicky? Nějaký rozcestník apod? Nějakou šablonu, základ řešení? Nemusí nutně odpovídat krizi, ale něco by se třeba připravit dalo, v Covidu se dělal rozcestník, v invazi se dělal rozcestník, mít předpřipravenou nějakou kostru.
Quick win verze, která se třeba časem promění, v mezičase se vyrobí něco lepšího. Připravená věc, která se spustí hned a získá se tak čas na něco sofistikovanějšího, propracovanějšího.