Projekt Aktivizace Komunity

Do této podoby „plnohodnotného projektu“ se Portál dobrovolníka posunul během léta 2021.

Základní info o projektu

Název projektu

Aktivizace Tech Komunity

Aktuální fáze

Příprava | Realizace | Podpora

Status projektu

 ON TRACK

Slack kanál

#core-team

Jira - plánování úkolů

PD board - Agile Board - Jira (atlassian.net)

Úložiště souborů

Popis projektu

S rapidním růstem komunity Česko.Digital je její technologická část čím dál tím méně aktivní. Je pro nás těžší obsazovat technické role a snižuje se i aktivita v #market-place a dalších technicky zaměřených kanálech.

Proto jsme se rozhodli hledat společně v celém kmenovém týmu řešení, která můžou rychle (s měřitelným dopadem na tech komunitu během 2 měsíců) aktivitu a zájem tech lidí v č.d zvýšit.

Všechny aktivity chceme nasadit rychle, ale zároveň mít jistotu, že jsou udržitelné. Tedy nehledáme řešení, které sice přivede nové lidi do Slacku nebo jednorázový event, ale nedokážeme je tam udržet. Hledáme řešení, která mají potenciál tech komunitu aktivovat a její zájem udržet.

Cíl projektu

SMART cíle”:

  • 31.8. postavit devel týmy pro Průvodce prevencí (Flutter a Kotlin) a Jehlomat (React a Kotlin) tak, aby oba projekty byly min. v support fázi do 30.10.

  • 30.10. najít 6 techleadu, kteří mají chuť vést a mentorovat vývojové týmy a být klíčovými členy projektu, tj. budou dávat kontext i krátkodoběji zapojeným vývojářům. Tito lidé můžou (v tandemu) podpořit nové projekty nebo tech část na stávajících projektech (projekty s veř. správou, sport 2.0 ev. Střecha d.z.? nebo navazující projekty (fáze 2.0 pro Nedlužím státu, Inovace, Začni Učit))

  • 31.12. podpořen růstový trend grafu zapojených tech dobrovolníků (snižuje se mezera růstu mezi celkovým počtem dobrovolníků a dobrovolníků s tech profilem). Zvyšuje se zapojení seniorních vývojářů - “persona” 30+, kteří mají chuť si zakódovat na projektu (protože se k tomu v práci nedostanou) a těch, kteří mají chuť předávat know-how juniorním vývojářům.

Další cíle:

  • Rozšířit aktivní technologickou komunitu v rámci Česko.Digital a nabídnout jim příležitosti k zapojení.

  • Přinést systémovou změnu, která reaguje na zpětnou vazbu z komunity: dobrovolnictví v č.d není 2. práce, lidi to baví a vidí hodnotu pro sebe

Co teď nejvíc potřebujeme

  • Zapojit na projekt kolegy v coretýmu

  • Nastavit vhodné (agilní) ceremonie

  • Rozjet vedení projektu v JIRA, připravit backlog


Projektový tým

Jméno

Role

Kontakt

Jméno

Role

Kontakt

Martin Wenisch

Product Owner

Slack, martin.wenisch@cesko.digital

Tomáš Znamenáček

Product Owner

Slack, zoul@cesko.digital

Ceremonie na projektu

  • Leadership tým setkání, každé úterý: cíle sprintu

    • 27.7. → 1. cíl sprintu

  • All-hands, 1 x za 14 dní: představení cíle sprintu

    • 27.7., 16:30 → Představení 1. cíle sprintu

  • Čtvrteční sync aktivitace tech komunity, 1 x týdně

    • 29.7., 14:00 → Taktiky pro sprint, konkrétní úkoly a kolegové na sprint

    • 5.8., 14:00 → Tracking, zhodnocení aktivit, zhodnocení sprintu (moc velký cíl?, vyhovuje nám systém práce?), retrospektiva

Oblasti

Téma aktivace části komunity je široké, proto jsme zúžili naše snažení na 4 navržené oblasti, kde vidíme největší potenciál pro řešení s výborným poměrem cena/výkon.

  1. V č.d chceme mít aktivity nebo obsah, který technické dobrovolníky zaujme.

  2. Chceme zviditelnit práci dobrovolníků na projektech. Sdílet nejenom úspěchy projektu, ale i cestu, která k nim vedla.

  3. Chceme vytvořit nástroje pro podporu hledání a párování dobrovolníků s projekty. Sadu těchto nástrojů a automatizací označujeme jako Community as a Service.

  4. Mít technické partnery (komerční i barter partnery), kteří mají kolem sebe komunitu vývojářů např. Livesport, mDevCamp apod.

🎯 Nabídnout dobrovolníkům něco, co je zaujme.

Dlouhodobý problém č.d s technickými dobrovolníky je, že nemáme dostatečný výběr aktivit. Ať už jsou to role na projektech, vzdělávací aktivity v technické oblasti nebo komunitní eventy zaměřené na vývojáře nebo designery.

🚀 Pořádání ideačního workshopu s jedním z našich partnerů

Proto bychom rádi rozjeli vetší projekt se silnou technologickou částí. V následujících dvou měsících chceme pořádat minimálně jeden inovační workshop ve spolupráci s jedním z našich partnerů. Vybrat zajímavé téma, pozvat odborníky z neziskového nebo státního sektoru a společně se zaměstnanci partnera a dobrovolníky vykopnout náš potenciální technologický projekt.

🚀 Vytvořit první technický obsah v čEdu

Vzdělávací platforma je ideální nástroj na udržení dobrovolníků v komunitě (i těch, kteří nejsou zrovna aktivní na projektech). Proto chce rozjet produkci kvalitního technického obsahu. Během května plánujeme serii videí o DevOps, Infrastruktuře, AWS s cílem předat zkušenosti z našich projektů.

🎯 Zviditelnit práci dobrovolníků na projektech

Dobrovolníci v č.d nedostávají dostatečný prostor pro prezentaci. Ani práce, kterou dělají není příliš vidět, prezentujeme pouze úspěchy projektu/týmu jako celku. Případně publikujeme obří seznam všech lidí ze Slack kanálu bez ohledu na konkrétní zapojení.

🚀 Posun komunikační strategie k lidem a jejich práci

V rámci propagace č.d bychom rádi posunuli komunikační strategii ze zaměření na úspěchy a prodávání výsledků na komunikaci průběhu projektů a práce dobrovolníků na projektech.

🚀 Rozvíjení mikro-projektů zaměřených na zviditelnění dobrovolníků

Chceme rozjet několik aktivit přímo představujících dobrovolníky. První z nich je Show&Tell, který jsme vysílali v pilotním provozu a teď ho chceme analyzovat a dále rozvíjet.

Další by mohl být například obsah na blogu zaměřený na dobrovolníky, audio/video rozhovory s dobrovolníky ...

Detaily běžícího projektu Show&Tell jsou zde, je tam také spousta příležitostí jak se zapojit do produkce i samotného vysílání.

🎯 Community as a Service

Nástroje a procesy, které nám pomáhají s náborem, matchováním a onboardingem dobrovolníků v č.d souhrně nazýváme Community as a Service. Cílíme na zjednodušení procesů jak na straně poptávky (z týmu na projektech, tak od externích neziskovek v #market-place) tak nabídky (dobrovolník dokáže efektivně a rychle najít vhodnou příležitost, případně dokážeme dobrovolníka aktivovat, když se vhodná příležitost objeví).

Většina aktivit pro budování CaaS je dlouhodobá, z quick win se chceme během následujících 2 měsíců soustředit na:

🚀 Prezentaci hledaných rolí a snadný proces zapojení

Což nám umožní příležitosti efektivně sdílet do komunity, do sítě partnerů (jako CSR program), tak i mimo č.d.

Naše vize je vytvořit z našeho nového webu pomocí propojení se Slackem "Portál dobrovolníka", kde bude mít přehled všech hledaných rolí, eventů a přehled o svém postupu v rámci dovednostního modelu. Projekt pro úpravu webu máme zde.

🚀 Přepracování systému #market-place

  • ze strany poptávky, hlavně vzdělávání neziskovek, co a jak přesně poptávat

  • i nabídky, tedy zahrnutí vybraných příležitostí z #market-place pod stejný mechanismus jako interní role na projektech.

🎯 Mít technické partnery

Oslovit stávající komunity, které kolem sebe mají kvalitní vývojáře, kteří mají chuť dělat něco navíc. Hledat v této skupině seniory a ty, kteří mají chuť své znalosti předávat juniorům/komunitě.