Red boxMáš něco na srdci a přeješ si podělit se o to s komunitou? Chceš dát zpětnou vazbu komunitě nebo sdílet svůj postřeh, který je lepší dát mimo kanály na Slacku? Můžeš si domluvit setkání s vybraným členem kmenového týmu, kterému důvěřuješ, a probrat to s ním nebo využít můžeš nástěnku 🟥 Red box, kde je místo pro kritické komentáře, ale také jakékoliv otázky, které tě během působení v komunitě napadnou a které se týkají procesů, projektů nebo organizace v Česko.Digital.

Inspirovali jsme se u největšího výrobce automobilů, japonské Toyoty, která chtěla bojovat se strachem kritizovat jak nadřízené, tak vůbec fungování ve firmě, a tak nechali namalovat na podlahu v montážní hale velký červený čtverec. Noví zaměstnanci si do něj museli na konci svého prvního týdne stoupnout a zkritizovat alespoň tři věci. Díky této praxi se Toyota neustále zlepšovala, což odstartovalo její úspěch. (více v knize Radikální otevřenost)

Nejsme sice japonský automobilový gigant, ale zpětná vazba je pro nás důležitá a chceme s ní pracovat. Proto jsme vytvořili jednoduchý nástroj na zpětnou vazbu, který dává možnost všem v komunitě sdílet feedback neadresně a anonymně (pozor, pokud jsi v miro přihlášen/á, bude u historie záznamu uvedeno tvoje jméno). Zároveň se jedná o velmi užitečný způsob, jak propojit vnímání komunity pohledem (ne)obyčejného dobrovolníka s těmi, kteří o komunitu pečují. 

Jak na Red box?

1) Uveď kontext - začni s proč a nejdříve si odpověz na otázku, proč chceš feedback dát, co od toho očekáváš. Obecně dáváme feedback, protože nám na něčem nebo na někom záleží - toto určitě zmiň hned na začátku, ať je jasné, proč zpětnou vazbou dáváš. Nejspíše to bude snaha něco vylepšit nebo identifikovat problém.

2) Správně identifikuj předmět své zpětné vazby - nějaký úkon, aktivita nebo reakce. Zamysli se nad situací, ke které chceš dát feedback, a uveď další příklady, aby ostatní pochopili, co ti leží na srdci.

3) Navrhni řešení - pokus se zamyslet, jak by podle tebe měla daná věc fungovat správně, daný člověk reagovat adekvátně nebo jak by měl daný proces ideálně fungovat. Součástí zpětné vazby je i ponaučení a další kroky do budoucna, proto se zamysli, co by mohlo být za řešením.Inspiruj se Oscarem

OSCAR ti může pomoct lépe zformulovat, co se vlastně stalo a jak na tebe situace působila z tvého pohledu.

Tvoje zpětná vazba může začínat např.: 

  • Všiml/a jsem si, že…

  • Mám z toho takový pocit…

  • Doporučil/a bych udělat…, protože...

 

Jak budeme s tvými připomínkami a otázkami dál pracovat

Prostředí pro sdílení zpětné vazby je naprosto bezpečné a ty se tak nemusíš bát, že bychom to brali jakkoliv negativně. Red box nám pomůže se dál zlepšovat a tvořit tak pro všechny dobrovolníky prostředí, ve kterém se jim bude dobře pracovat. Nic pro nás není banalita nebo něco, nad čím bychom chtěli mávnout rukou. Budeme se věnovat všemu, co budeš mít na srdci. Jak a kdy?

📞 Tvým otázkám se bude věnovat kmenový tým na setkání All Hands, kam vybereme vždy ty nejdůležitější dotazy, a ve slackovém kanále #ceskodigital-care, kde zodpovíme zbývající otázky a vyjádříme se všem ostatním připomínkám.To nejlepší, co můžete udělat pro někoho, kdo je vážně dobrý, je ho upozornit na to, když není. - Steve Jobs