Jak se zapojit?

Líbí se ti myšlenka Česko.Digital a přemýšlíš, jak se zapojit? Podívej se na nejčastější typy zapojení a příležitosti, které komunita nabízí. U každého zapojení najdeš stručný popis, příklad dobrovolníka i detaily s odkazy. U nás si vybere každý!

 

💪 Zapoj se dlouhodobě

Užij si vidět dopad své práce na konkrétním projektu.

Myslíš to vážně a najdeš ve svém rozvrhu pár hodin týdně? Je jedno jestli vyvíjíš, navrhuješ, píšeš nebo zkoumáš. Na projektech máme dlouhodobé role, které vyžadují pár hodin týdně po dobu 2 až 6 měsíců.

💙 Stojí to za to. Vidíš celou cestu od první zprávy na Slacku až k tiskové konferenci. Pocit dobře odvedené práce, která zas trochu mění Česko k lepšímu, je prostě k nezaplacení.

Jak to typicky probíhá? Podívej se na rozhovor s Otakarem Hypšem, který pro aplikaci Loono několik měsíců pomáhal s UX.

Dává ti to smysl? Zapoj se hned teď. Na webu Česko.DIgital najdeš seznam příležitostí k zapojení.

A tady na wiki najdeš popis jednotlivých rolí na projektech.

 

 • délka trvání: 2 měsíce a déle

 • časová náročnost: dle domluvy, může se lišit dle typu role (leadovské role až 10 hodin týdně)

 • příklady:

  • vedení oblasti (tech lead, design lead, marketingový koordinátor) nebo celého projektu (Product Owner, Scrum Master, koordinátor) (např. Product Owner Safezóny, Scrum Master č.edu)

  • jakákoliv individuální role, u které je preferováno dlouhodobější zapojení ať už ze strany projektu nebo dobrovolníka (např. vývoj, UX/UI design, copywriting) (např. copywriting v projektu Nedlužím státu)

 • můžeš se dlouhodobě zapojit v rámci role na projektu, např. vedení nějaké oblasti nebo celého projektu, případně na jakoukoliv roli, kde je preferováno dlouhodobější zapojení (příklady dlouhodobého zapojení)

 • jako zadavatel projektu se proaktivně podílíš na jeho dalším rozvoji a také rozvoji svých kompetencí (např. v programu č.edu, v rámci vzdělávacích eventů na téma řízení projektu)

 • jako zástupce hlavního partnera se aktivně podílíš na prezentaci společné spolupráce našich organizací (např. sdílení na sociálních sítích apod.)

 • můžeš jako mentor nebo konzultant pomáhat rozvíjet a předávat znalosti a zkušenosti z daného oboru (např. peer-to-peer, one to many jako lektor webináře č.edu, many to many v rámci rozvojového eventu nebo workshopu)

 

✌️ Pomoz komunitě krátkodobě

Měj dobrý pocit, že tvá práce posunula dobročinný projekt o kus dál.

Čeká tě pár volnějších týdnů? Pojď pomoci naprogramovat kus aplikace, otestuj nový produkt, vymysli kampaň, zorganizuj akci nebo cokoliv jiného. Od prvního uvítání v komunitě, přes onboarding až po práci a zpětnou vazbu to nikdy netrvá více jak dva měsíce.

💙 Nebudeš litovat. To, co ty děláš běžně v práci, projektu hodně pomůže. Svou expertizou zaštítíš danou oblast a ještě to můžeš konzultovat s kýmkoliv v komunitě.

Zdroj: blog Česko.Digital

Jak to typicky probíhá? Podívej se na video Show&Tell, kde Marek Mencl představuje, jak připravil a vedl workshop o budoucím směřování komunity.

Dává ti to smysl? Zapoj se hned teď. Na webu Česko.Digital najdeš seznam příležitostí k zapojení.

 • délka trvání do 2 měsíců

 • časová náročnost dle domluvy, do 5 hodin týdně

 • můžeš se zapojit do 1 - 2 sprintů napříč kompetencemi nebo pomoct s komponentou v rámci 1 issue v GitHubu

Krátkodobé zapojení přináší ovoce. Podívej se, čím přispěli ostatní.

Zpracování 1 tématu v roli copywritera, např. téma domácího násilí pro projekt Střecha duševního zdraví a web Safezóna

Tvorba grafiky pro pracovní list, např. téma Trápí mě známky ve škole pro projekt Střecha duševního zdraví a web Safezóna

Tvorba briefu pro video, např. brief pro video Česko.Digital v rámci interního projektu Onboarding

Tvorba brand manuálu, např. brand manuál pro projekt Cityvizor

 

 

👍 Buď prostě s námi

A měj příležitost budovat svět, kde technologie slouží lidem.

Chceš měnit ČR k lepšímu, ale nyní nemáš čas? I tak můžeš být s námi. Nemusíš se aktivně zapojovat. Sledování, lajkování, sdílení a komentování se také počítá. Tvůj postřeh formou komentáře v diskusi nebo doporučení na konkrétní osobu, technologii nebo organizaci ostatním hodně pomůžou.

💙 Stojí to za to. Když vidíš, jak tvůj pohled zvenčí pomáhá týmům vyhnout se rizikům, je to skvělý pocit. Stejně jako když pouhé sdílení na LinkedIn vede k obsazení nové role.

Jak to typicky probíhá? Podívej se na na diskusi na našem Slacku k výběru technologie, kde nám například Jan Štefanides pomohl vybrat systém na testování webů.

Dává ti to smysl? Připoj se do komunity přes join.cesko.digital.

 

 • můžeš se zapojit do diskusí na Slacku, sítích a v rámci akcí

 • můžeš vyplnit svůj profil na Slacku a představit se v kanále #introductions

 • můžeš se přidat do oborových kanálů na Slacku (#vývoj, #marketing, #design apod.), kde se objevují aktuální poptávky i na jednorázovou výpomoc

 • můžeš sledovat poptávky od spřátelených neziskových organizací, které se objevují v kanálu #market-place

 • můžeš mít přehled o všech nabízených příležitostech, jak se v komunitě zapojit, které najdeš na webu Česko.Digital

 • můžeš v komunitě zadat poptávku na pomoc (konzultace, přímá pomoc dobrovolníka) pro tvou neziskovou organizaci nebo organizaci, kterou zastupuješ

 • nejen díky newsletteru si můžeš přečíst zajímavé články na blogu Česko.Digital

 • můžeš sdílet příspěvky Česko.Digital na svých sociálních sítích

 • můžeš se vzdělávat ve svém oboru nebo si rozšiřovat další dovednosti díky programu č.edu, přehled webinářů najdeš na webu Česko.Digital

 

🤞 Podporuj myšlenku

A buď v obraze, na čem se v komunitě pracuje.

Věříš, že technologie mohou měnit každodenní život k lepšímu? Sleduj nás a měj na paměti, že si do komunity můžeš kdykoliv přijít pro zkušenosti, inspiraci a know-how. Pomáhat vlastní činností je skvělé, ale ne vždy má člověk kapacity.

💙 Stojí to za to. Neměj výčitky, že nás jenom sleduješ, čteš nebo občas přijdeš na akci. Pasivní pomoc je taky pomoc a je dlouhodobě přínosná.

Jak to typicky probíhá? Podívej se třeba na náš LinkedIn, kde nám podporovatelé lajkují a sdílí příspěvky.