SMAZAT Výběr nových parťáků do týmu

Pár tipů pro výběr nové posily do týmu:

 • Vybírají si obě strany. Chceme ukázat nejen to, co hledáme a potřebujeme my, ale i to co nabízíme a proč by se měl člověk zapojit právě do Česko.Digital.

 • Dobrovolník nám chce věnovat svůj čas a měli bychom se snažit mu/jí najít vhodné uplatnění (pokud ne u sebe na projektu, tak případně v nějakém jiném). Pokud nevybereme kandidáta/kandiátku do kmenového týmu, je vždy skvělé nabídnout jim možnost zapojit se dobrovolnicky.

 • K posouzení dovedností, které pro roli/úkol potřebujeme, nám pomáhá náš dovednostní matrix, kde máme všechny dovednosti popsané. Je dobré se také dívat na kontext celého týmu. Bude práce tak akorát pro jednoho dobrovolníka nebo jich hledám více, jakou musí mít senioritu? Mohu nakombinovat seniora, který bde mentorovat juniora a rozdělí si podle náročnosti úkoly? Více najdeš zde.

 • Nejde jen o to kandidáty vyzpovídat, ale udělat jim ze setkání s Česko.Digital příjemný zážitek. Ukázat jim také, jak fungujeme, ukázat kus sebe, brát setkání spíše jako rozhovor než pohovor.

 • Hledáme spíše „culture add“ než „culture fit“ (více třeba tady), abychom byli co nejpestřejší tým. Nehledáme tedy naše přesné kopie, ale spíš někoho, kdo vhodně tým doplní.

👣 Kroky

Se všemi kroky může pomoci @Lucie Zajíčková, být buď přímo spolu-účastnicí na setkáních nebo poradit, na co se zaměřit, atd. Zároveň pomáhá plánovat setkání a je po celou dobu v kontaktu s kandidátem.

 1. Screening CV/LinkedInu

 2. Intro call (s @Lucie Zajíčková, pokud se nedohodneme jinak) - o Česko.Digital, našich hodnotách, praktické otázky k roli, financím a nástupu; cca 20 - 25 minut

 3. Setkání s leadem oblasti - o zkušenostech, vzájemných očekáváních a potřebách; @Lucie Zajíčková se může přidat nebo dát tipy na otázky; cca 45 - 50 minut

 4. Úkol - je dobré mít ho připravený před setkáním s leadem a rovnou po setkání případně zaslat; dáváme na vypracování max. týden

 5. Setkání s týmem - týmový a organizační fit, hodnoty, seznámení; cca 30 - 60 minut dle potřeby (dá se rozdělit oborový tým a kmenový tým např. na 30 a 30 minut)

 6. Oddělené setkání s leadership týmem (nepovinné, především pro posily do leadership týmu) - týmový a organizační fit, hodnoty, seznámení; cca 30 minut

 7. Debrief se všemi účastníky výběrka za Česko.Digital - vyhodnocení, feedback, výběr nového kolegy; cca 15 minut (vede hiring manager (= team lead) nebo @Lucie Zajíčková) nebo asynchronní sběr feedbacku (např. skrze Doodle)

 8. Zpětná vazba/Nabídka kandidátovi - jde od team leada nebo od @Lucie Zajíčková dle domluvy

 1. Screening CV/LinkedInu

 2. Intro call s product ownerem/scrum masterem/leadem dané kompetence/support koordinátorem (nebo kombinací více lidí; dle domluvy v týmu)

  1. Představení Česko.Digital, naše hodnoty

  2. Představení projektu, fungování týmu (schůzky, ceremonie), očekávání od role

  3. Prostor pro otázky - k projektu, roli, Česko.Digital

  4. Zjistit časové možnosti (kolik cca hodin týdně může dobrovolnictví věnovat), od kdy a na jak dlouho se dobrovolník může zapojit

 3. Dát dobrovolníkovi prostor na rozmyšlenou a pro případné otázky

 4. Přivítat ve Slacku, začít dobrovolníka onboardovat, přizvat ho na týmová setkání a přidělit první úkoly

  1. Zaslání důležitých dokumentů k roli, projektu (onboarding stránka projektu), přístupy nástrojům a info o komunitě


ℹ️ Otázky? Feedback? Tipy? 👉 Ozvi se @Lucie Zajíčková ve Slacku v #ceskodigital-care.