2023-05-10 Meeting notes - Katka Jiřinová
Datum
May 10, 2023
Účastníci
@Anežka Müller
Katka Jiřinová
Otázky
Jak si vzpomínáš na první dny invaze Ruska na Ukrajinu v rámci dění v Česko.Digital?
Jaká byla tvoje role v rámci aktivit č.d na podporu UA a jak ses k ní dostala?
Co se dalo udělat lépe?
Co podle tebe fungovalo dobře?
Co si z toho neseš jako největší poučení?
Zápisky z rozhovoru:
Propojení na č.d už bylo i dřív, spolupráce a samoorganizace je její zaměření, byla v kontaktu s Evou, klíčový kontakt v rámci této krizové situace byl Sigy, se kterým se zná z Red Buttonu. A Martin Hakl - též z Red Buttonu. To položilo základ řešení rozcestníku od Solidpixels.
Vesmír, který je jí blízký, jsou aktivisti. Jeden z jejích kamarádů řešil týden před invazí “vypadá to blbě, je potřeba něco dělat” - impuls co by se muselo stát, aby se zvedla vlna podpory? Nápad - je potřeba dát dohromady propojení pro lidi, kterým to všem dává smysl “kecátko”, 30 náhodných lidí se tam sešlo, specifický živočišný druh :) i lidi z Chvilek, Katka to šířila i do Red Buttonu, kdo by u toho chtěl být - přidal se Sigy jako pozorovatel a spojka. Pak to šlo rychle, pondělí večer projev Putina, velký špatný, úterý akce Chvilkařů, čt začátek invaze - velké demonstrace, pátek dvě koordinační schůzky, so a ne vývoj rozcestníku, neděle velká chvilkařská akce, do které mělo být venku něco použitelného.
Nápad mezi Katkou s Sigym - chtělo by to něco jako Dáme roušky, něco v č.d, možná už hotové řešení, co by se jen nakrmilo? Sigy věděl o Adině, od víc lidí intence se propojit a to hned od základu, aby věci nevznikaly paralelně, je to hodně energie i na utlumení vlastního stresu “potřebuju pomáhat”, tak aby se to nějak koordinovalo. Vědomé využití zkušeností z Covidu, je třeba se propojit a zesílit, než to začne. Není reálné to zkoordinovat celé, ale na místech, kde je důvěra a dobré vazby, lze propojovat. Dobrá role pro Česko.Digital.
Sigy zařídil koordinační schůzku v Česko.Digital v pátek a paralelně s tím byl koordinační call chvilkařů, kteří koordinovali neziskovky. Katka měla napojení na obojí, domluvili se, že č.d bude dělat digi cestu a NGOs a chvilkaři tu fyzickou cestu. Chvilkaři tiskli letáčky s doménou a č.d dobrovolníci vyvíjeli. Paralelní sprint. Příprava řešení i komunikace a silná důvěra, že se to spojí a stihne. V té urgenci, že je třeba konat a že je třeba konat hned, bylo super, že byl nějaký milestone, ke kterému se směřovalo - demoška na Václaváku. Deadline dává prostor pro synchronizaci.
Katky role byla jeden z iniciátorů, Product Owner rozcestníku v podstatě po celou dobu (kritéria obsahu), dávala dohromady první výkop rolí na projektu a popis práce s obsahem - flow. Střídala se se Sigym, velice důležité - jinak je to strašně vysilující. Co jí pomohlo, z aktivistického světa měla některé věci promyšlené dopředu.
Celé se to “naštěstí” dělo v období, kdy na to měla prostor. Měla rok volna, aby mohly přijít věci, které přijít mají. Zastihlo ji to v situaci, kdy měla jen projekty, ne plný úvazek, buylo snadné přeprioritizovat a dát plnou kapacitu projektu.
Jak to může dobře fungovat - jádro a zesilovač. Je potřeba, aby vzniklo nějaké smysluplné jádro, které pomůže, a ten zesilovač pozornosti na to jádro pomůže nasměrovat ty, co chtějí pomáhat. Zesilovat dopad, uklidňovat situaci. AKA například takto fungovala v rámci UA.
Co by se dalo udělat lépe?
Pomohlo by v příští podobné situaci zvědomění toho, teď jsme v módu Emergency, věci se mění. Když je emergency, znamená to toto: XXX (například zastřešíme projekty, za kterými nestojí organizace, ale jednotlivec apod.) Pojmenovat situaci. Jak to komunikovat?
A stejně důležitě - nejen zapínáme, ale i vypínáme a co to s sebou nese! Jsou punková řešení předatelná státu? Naplánovat kroky, až emergency skončí.
Podpořit POs - aby neměli pocit, že jsou na to sami, dát nějaké guidelines, co se bude dít.Jasný emergency mód by mohl přispět i komunikaci s veřejnou správou.
Když by přišla další jobovka, že bude potřeba rozcestník je celkem jasné - lze mít připravené krizové řešení a krizový plán.
Pracovat s náladou společnosti - je do určité míry predikovatelná v těch fázích, heroická fáze, stagnace, úpadek zájmu. Co je kdy třeba stihnout.
Připravit se na to, že ne každý je ochotný spolupracovat. Ne pro každého jsme důvěryhodný partner, třeba i skrz naše podporovatele. (např. nadace PPF) Nebát se nepracovat s těmi, co nejsou podporující. Ne nutně spoléhat na podporu.
“Někdy je lepší běžet vedle sebe, ne spolu.” - stejný cíl, různé cesty
Rozdělení rolí a zodpovědností - je v jednom člověku náročné balancovat, co je potřeba udělat hned a nepřemýšlet o tom a zároveň plánovat dopředu, aby nás to nekouslo. Tam, kde si věříme, rozdělit role, aby to na jednoho člověka nebylo moc. Každý má různé skills a energii. Sladění, synchronizace, důvěra, využití potenciálu.
Základ pro jakékoliv zvládání krize je vědět, kdo a jak potřebuje pomoci. Jaká je poptávka, validovat si to. Efektivně mířená a dobře cílená pomoc.
Systémová změna - zmapovat podhoubí mimo vesmír Česko.Digital. Kdo co dělá a může. Kam se dostaneme, jaký máme network. Co lze využít nebo připravit/domluvit dopředu. Kdo má případně jaké kizové plány? (Novináři - mega důležitý zesilovač, univerzity jako zásobárna lidí) Zapojit i knihovny - dobrý lokální dosah.
č.d - pomoc v krizi - spontánní samoorganizace, bootom-up. stát - hierarchicky top-down
Tyto dva světy si velmi špatně rozumí, pro stát je nepřehledné, co se děje, promyslet. jak pomoci tomu, aby si tyto dva světy rozuměly nebo aby byl stát informovaný.
Tip - Existuje síť k ochraně demokracie - Frank Bold - experti, kteří vyhodnocují rizika pro demokracii. Organizace, které jsou v té síti, si mohou sdílet výzvy mezi sebou. Když jsi součástí této sítě, lze predikovat krize a rizika.