Novinky z projektů

 

 

říjen 2022

 

JEHLOMAT

V týmu beží poslední sprint, kde máme zhruba 15 tasků. Hledáme posily na frontend (React) a rádi mezi sebe přivítáme i juniory. Průběžně testujeme demo webové aplikace, která ušetří nudné a zdlouhavé papírování. Těšíme se na v kanále na Slacku #run-jehlomat!

 

 

SAFEZÓNA

S velkou radostí pracujeme na předávání Safezóny do rukou týmu Marie Froulíkové z organizace Kudykampus. S novým týmem jsme se v říjnu potkali také offline. 6. 10. proběhl webinář s Helenou Pradovou na téma: „Náročné chování dětí (nejen) ve škole a jak s ním pracovat.“ Na Youtube Česko.Digital najdete záznam a tady tiskovou zprávu. Máme online nové téma Rozvod a rozchod rodičů. Moc děkujeme partnerské organizaci Řešení dohodou, které téma zastřešuje. Ve spolupráci s organizací Nejsem Psychopat finišujeme téma Sebepoškozování.

 

 

MOVAPP

Movapp nově můžete mít nejen v mobilu, ale i vytištěný na papíře. Usnadní to učení. Je to víc jak 250 stránek, které si v několika desítkách PDF dokumentů můžete stáhnout a vytisknout. Movapp se připravuje na Vánoce. Chystáme zimní a vánoční slovníček, sadu nových obrázků, učebních hříček a také tématicku pohádku. Jakou? Vydržte, bude to překvapení.

Ministerstvo zahraničí ČR pozvalo několik novinářek z Ukrajiny, kterým ukazovalo, jak Česká republika pomáhá Ukrajincům. Movapp byl přizván na večerní program, kde ukazoval, jak funguje naše dobrovolnická pomoc. Všechny novinářky si jako dárek odvezli na Ukrajinu omalovánky s Movappem.

 

září 2022

 

VOLEBNÍ KALKULAČKA 2022

Před komunálními volbami si každý s pomocí volební kalkulačky mohl ověřit, která strana nebo kandidát se s jeho názory nejlépe shoduje. Pro veřejnost byla kalkulačka spuštěna 12. září. Předtím ji mohli používat respondenti až 35 českých měst, kteří se zúčastnili naší ankety a zodpověděli sadu otázek.

Pár dní před volbami jsme měli kalkulačku sice hotovou, ale přáli jsme si ji ještě vyšperkovat a přidat další featury, jako například možnost porovnat odpovědi kandidátů s odpověďmi lidí, kteří už kalkulačku využili. Díky skvělému týmu, který do posledního dne neúnavně pracoval, a možná i díky uskutečněnému Hackatonu poslední víkend před launchem, jsme všechno do voleb stihli. 

Kalkulačky nakonec navštívilo více než 370 000 osob (unikátních návštěvníků).

 

 

JEHLOMAT

Jehlomat shání posily! Jsme sice malý tým, ale ne s malými ambicemi. Dali jsme si za cíl ušetřit stovky hodin administrativy a budeme rádi, pokud nás v naší snaze podpoříš. Pokud ti není cizí React, rádi tě uvítáme na palubě. I jednorázová posila se počítá. Aktuálně potřebujeme své řady rozšířit o programátory a to jak ty zavedené, tak juniory.

 

 

SAFEZÓNA

💻Spojili jsme se s Helenou Pravdovou z projektu Férová škola a uspořádali webinář na téma: „Náročné chování dětí (nejen) ve škole a jak s ním pracovat“. Děkujeme všem, kdo se zúčastnili. Sešlo se nás celkem YX a podle vašich reakcí se webinář povedl.

Pečlivě se připravujeme na předání Safezóny pod křídla týmu Marie Froulíkové z Kudykampus. Naše týmy se navzájem seznamují a postupně si předáváme agendu. Setkáváme se každý týden online, jsme propojeni na Slacku a připravujeme také offline setkání. 

🎓Ve spolupráci s organizací Nepanikař usilovně pracujeme na novém tématu, jednom z nejzávažnějších – Sebevražedné myšlenky. Zároveň finišujeme další bolestné téma – Rozvody a rozchody.

🎥S Czech Video Center pracujeme už na našem třetím videu pro digitální obrazovky Ámos Vision do škol. Už brzy se na něj můžete těšit. 

 

 

STOJÍME ZA UKRAJINOU

Projekt Stojíme za Ukrajinou se stal jedním z mnoha nominovaných projektů ankety Křišťálová Lupa 2022, soutěží v kategorii Veřejně prospěšná služba - cena České televize. Jak se umístíme se dozvíme 24.11.2022, kdy se sejde Odborná porota a také proběhne slavnostní vyhlášení výsledků ankety.

Denně náš web navštíví kolem 1500 návštěvníků, z toho téměř polovina návštěv náleží ruské a ukrajinské verzi. Hlavní zdroj návštěv pochází z vyhledávání na Googlu, což svědčí o svébytnosti a důvěryhodnosti webu.

 

 

MOVAPP

Nová verze Movappu pro iOS nově podporuje také slovenštinu a polštinu a obsahuje rozšířený slovníček.

Hlavní herečka z videa s Movappem Inna Bovkun-Mishakina z Kyjeva měla nedávno v Praze premiéru představení Trójanky. Movapp byl u toho a všem ukrajinským herečkám rozdal slunečnice a omalovánky s Movappem. Podle slov Inny obsahují velmi zajímavé kresby, které jsou prostoupeny laskavostí.

Naše vývojářka Bára Skálová, která vytvořila dětskou sekci Movappu, byla a v podzimních volbách byla zvolena mezi zastupitele svého města. Přejeme jí hodně štěstí v jejím novém projektu.

 

 

UMAPA

Umapa vznikla letos začátkem března jako komunitní projekt na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny před ruskou invazí. V současné době v ní můžeš zabrousit i za hranice ČR (Slovensko, Polsko, Rumunsko, Moldavsko). Umapa se také pokouší spojit síly a navázat komunikaci s podobným projektem na Slovensku. A aby integrace uprchlíků mohla být ještě o něco efektivnější, sbírá teď projektový tým pomocí dotazníků zpětnou vazbu a s ní cenné informace o tom, jak mapu lidé využívají.

 

srpen 2022

 

JEHLOMAT

Testujeme a opravujeme bugy v aplikaci, která má ušetřit papírování spojené se sběrem injekčních stříkaček. Nabíráme juniory, kteří rozumí Reactu a pomohli by nám opravit poslední neduhy webové aplikace.

 

 

SAFEZÓNA

Připravili jsme místo pro prevenci a pomoc při duševní nepohodě dětí a dospívajících.

Srpen patřil v Safezóně marketingovému vyhodnocení, na které se můžete podívat tady. Také jsme ve spolupráci s partnerskou organizací Řešení dohodou pracovali na tématu Rozvod nebo rozchod rodičů a s organizací Nejsem psychopat na Sebepoškozování. Jakmile budou obě témata online na Safezóně, dáme vám o tom vědět a začneme pracovat na tématu Sebevražedné myšlenky.

V září nás čeká Webinář s Férovou školou díky spolupráci s Helenou Pravdovou. Velkou radost máme také z toho, že o převzetí Safezóny projevila zájem Marie Froulíková z organizace Kudykampus. Další informace o možné předávce Safezóny budeme postupně přidávat.

 

 

STOJÍME ZA UKRAJINOU

Na konci srpna jsme se rozloučili s několika členy týmu, kterým moc děkujeme za práci na rozcestníku. Zároveň jsme mezi sebou přivítali nové dobrovolníky, kteří nám pomohou pokračovat v poskytování aktuálních informací na rozcestníku. Těšíme se na spolupráci!

Rozcestník si udržuje široký dopad, denně jej navštíví kolem 1200 lidí. Stále hledáme organizaci, která by si vzala rozcestník pod svá křídla.

 

 

MOVAPP

Vydali jsme novou verzi Movappu pro Android, nově podporuje slovenštinu a polštinu a může tak pomáhat i uprchlíkům za hranicemi.

Během léta počet instalací mobilního Movappu přesáhl 1500 a dále roste.

Spustili jsme propagaci na Slovensku a Polsku. V Polsku o nás vyšel článek na UA in Krakow, ani na Slovensku jsme nezůstali pozadu, v jednu chvíli byla návštěvnost ze Slovenska větší než z ČR a Polska dohromady.

Movapp byl přítomen i v adaptačních skupinách na Mariánskolázeňsku, kde se téměř 500 dětí z Ukrajiny seznamovalo s češtinou.

 

 

MÍSTO VE ŠKOLE

A je to venku! Po několika měsících práce se nám podařilo spustit web http://mistoveskole.cz , díky němuž by zejména ukrajinské rodiny měli snáze najít vhodnou mateřskou či základní školu pro své děti. Nyní se zaměříme zejména na získávání zpětné vazby, pravidelnou aktualizaci dat (pokud se nám podaří dále získávat vstupy od MŠMT),  jednotlivé vylepšováky a snad i rozšíření aplikace pro další využití - místa na středních školách, v zájmových skupinách, atd. Celý projekt by tak mohl postupně začít sloužit i širší veřejnosti. Držte nám pěsti!

 

 

DAROVÁNÍ HOTOVÝCH POKRMŮ

10 000 zachráněných obědů a nový web k tomu!

Díky aktivní práci organizace Zachraň jídlo na projektu Zachraň oběd se od poloviny března podařilo dovézt potřebným už 10 000 porcí vařeného jídla. Projekt propojuje charitativní organizace s podnikovými prodejnami, kterým na konci výdejní doby zbývají nezávadné pokrmy. Ty zdarma darují potřebným a eliminují zbytečné vyhazování jídla.  Ve spolupráci s dobrovolníky z Česko Digital se navíc podařilo vybudovat a spustit nový web www.zachranobed.cz, který nabízí veškeré informace o darování hotových jídel a propojuje gastropodniky a charity.  Za celé Česko Digital máme obrovskou radost z těchto úspěchů a těšíme se na další spolupráci!

 

 

Aplikace “DigiSen” se přejmenoval na “Moudrá síť”

Digitální gramotnost seniorů

Zjistili jsme, že senioři název Moudrá síť vnímají lépe. Protože cílem aplikace je zlepšení digitální gramotnosti seniorů - je potřeba aby i název aplikace byl pro ně srozumitelný. Čeští Senioři si díky aplikaci budou moci najít svého digitálního asistenta (hodinové ajťáka) blízko svého bydliště, který mu bude trpělivě pomáhat se správným a bezpečným používáním jejich zařízení. V období pandemie covid-19, během lockdownu zůstala velká část seniorů bohužel osamělá ve zdravotnických zařízeních nebo sama doma bez kontaktu s vnějším světem a jediným spojením pro ně byly právě technologie. Moudrá síť může seniorům pomoc komunikovat s rodinou, přáteli, může pomoci při zajištění penze, může pomoc při objednávce léků a nebo jen při zajištění běžného nákupu domů.

 

 

Volební kalkulačka 2022

V srpnu začal hlavní vývoj kalkulačky a proto jsme zvětšili náš tým o skvělé frontend developery a team leadera,  protože termín voleb a spuštění kalkulačky se blíží. Vývoj nabral rychlý spád a s výsledkem se s vámi podělíme v první polovině září, kde si budete moci pomocí volební kalkulačky ověřit vaši shodu s kandidáty at už v senátních či komunálních volbách. Kalkulačka bude dostupná na http://volebnikalkulacka.cz a také embedovaná v různých médiích, jako například na http://seznamzpravy.cz . Náš Product Owner a UX team se také zůčastnil natáčení podcastu pro Česko.Digital.

 

 

edu.digital

V edu.digital jsme měli prázdninový režim a uspořádali v srpnu jeden, zato velice úspěšný webinář na téma 7 důvodů, proč státní IT nefunguje. Zvětšili jsme náš tým a to nám umožní lepší a rychlejší zpracování webinářů.

 

červenec 2022

 

JEHLOMAT

Aplikace pro sběr injekčních stříkaček je ve finále. Dotahujeme poslední úkoly a testujeme. Pomoc může kdokoliv, kdo umí FE React.

 

 

SAFEZÓNA

Připravili jsme místo pro prevenci a pomoc při duševní nepohodě dětí a dospívajících. Díky partnerství s Nepanikař máme nově na Safezóně chat. Děti a dospívající tak můžou své problémy napsat a Nepanikař se jim ozve zpět. Chat funguje v pondělí, úterý a ve čtvrtek od 17-19 hodin. Máme velkou radost, že díky partnerské organizaci Moje tělo je moje je online nové téma Bodyshaming. Venku je také téma Nízké sebevědomí, na kterém spolupracujeme s Centrum Anabell. Na instagram Safezóny budeme již od srpna přidávat obsah pravidelně, tak nás sledujte, ať vám nic neunikne!

 

 

MOVAPP

Máme obrovskou radost. Movapp putuje za hranice.Spustili jsme polskou a slovenskou verzi. Movapp tak usnadní komunikaci dalším lidem. Obě verze jsou zkušební, a proto uvítáme zpětnou vazbu a zároveň tipy na to, jak se v Polsku a na Slovensku dostat blíž k těm, kteří to potřebují. Mobilní Movapp si na Androidu stáhlo už 400 a na iOS už 500 uživatelů. Na Lancaster University proběhla LUkrainian Conference a Movapp tam zažil svých pár minut slávy. Představili jsme Movapp mezinárodní komunitě od USA až po Japonsko.

 

 

MÍSTO VE ŠKOLE

Pracujeme na vylepšení textů a čekáme na nová data s volnými kapacitami od září, která by měla být dostupná v příštím týdnu. I ty nám můžeš pomoci - nyní je ten čas, kdy je potřeba udělat povědomí o http://mistoveskole.cz u ukrajinských rodičů. Pokud máš kontakt na ukrajinskou komunitu, dej nám vědět. Případně můžeš rovnou sdílet odkaz http://mistoveskole.cz na svých sociálních sítích. Každá pomoc se velmi cení!

 

 

DigiSen

Jsme nyní ve fází sběru dat o potřebách cílové skupiny, kterou jsou senioři nad 65 let. Máte v rodině někoho v této věkové kategorii? Můžete nám spolu s ním pomoci získat informace vyplněním krátkého dotazníku: https://forms.gle/M4ya6GwcmpX2CLi5A Děkujeme! Do projektu také stále hledáme posilu v rámci UX/product designu. Chceš-li vědět víc, ozvi se na Slacku v kanálu #inkubace-digisen.

 

 

VOLEBNÍ KALKULAČKA 2022

Hurá, jdeme do vývoje! Naše šikovné UX/UI designérky již mají skoro hotovo a zatímco probíhá user usability testing, tak se pomalu rozjíždí vývojová sekce. Do týmu nám přibyli 2 noví frontend vývojáři a UX juniorní posila a ještě hledáme několik dalších posil, tak se prosím mrkněte na otevřené role na portálu dobrovolníka a přidejte se do skvělého projektu.

 

 

edu.digital

V červenci jsme připravili tři webináře, kde jste se mohli online naučit s Petrem Švárným 'Jak pracovat s Gitem, aby vás z toho nebolela hlava.' Lucie Hrdinová z agentury H1 vás učila čtivým a atraktivním textům ve webináři o Copywritingu. Ti, kteří se chtěli více dozvědět o low code platformě Tabidoo, měli možnost se účastnit webináře vedeného Adamem Bártou.

 

červen 2022

 

MÍSTO VE ŠKOLE

🎒 Integrovaná mapa z webu Umapa, informace a šikovný web díky projektu Místo ve škole. I takhle může vypadat spolupráce mezi vícero projekty v Česko.Digital. Tým Místo ve škole nyní úspěšně spouští nový informační web (nejen) pro ukrajinské rodiče, který jim ukáže počet volných míst v českých školách a školkách.

 

 

JEHLOMAT

🏁 Je spuštěna další fáze projektu, a to díky výzkumu uživatelů a 2 nabitých hack days. Navazuje testování základní funkce nové webové aplikace. Uspěli jsme také na schůzkách s odbornými organizacemi, které přislíbily Jehlomat používat. Tento projekt ale získá ještě větší smysl, až bude aplikace venku, ušetří totiž stovky hodin administrativní práce ročně. Stále však hledáme posily do týmu.

 

 

SAFEZÓNA

🤝 Ve spolupráci s Moje tělo je moje pracujeme na tématu Bodyshaming. Díky Centru Anabell brzy zveřejníme téma Nízké sebevědomí. Dále rozvíjíme témata Sebepoškozování a Sebevražedné myšlenky.

📲 Díky partnerství s digitální agenturou H1 sdílí Safezónu influenceři, kteří mají k dětem a dospívajícím velmi blízko. Gabriela Drdošová natočila o Safezóně reels a influencerka Proste Djany poukázala na téma kyberšikany. Další spolupráce aktivně chystáme. 

🕵️‍♂️ Stále hledáme organizaci, která si Safezónu převezme, bude ji nadále rozvíjet a pomáhat dětem.

 

 

STOJÍME ZA UKRAJINOU

✨ Pro snadnější vyhledávání jsme na ukrajinské části webu zredukovali počet kategorií z 15 na 12 a vylepšili jsme mobilní verzi rozcestníku. Ukrajinský mediakit jsme rozeslali neziskovým organizacím, spolkům i ambasádám a dál pracujeme na tom, aby byla stránka dobře vidět.

 

 

MOVAPP

📱 Mobilní aplikace jedou – Movapp si už stáhlo 300 lidí na iOS a 250 lidí na Android a čísla stále rostou. 

🎥 Se Západočeským divadlem v Chebu připravujeme propagační videa, která tě zábavnou formou připraví na typická nedorozumění v běžném životě mezi česky a ukrajinsky hovořícími (scénky na poště, v lékárně, u maséra...). Momentky z natáčení nafotil Petr Illek.

🧑‍🤝‍🧑 Stále hledáme pomocníky na marketing a také lidi mluvící slovensky a polsky, kteří by nám pomohli s rozvojem nových jazykových verzí Movappu.

 

 

DIGISEN

👴 Přinášíme nový projekt, jehož vývoj můžeš podpořit zasláním pohlednice, kterou podepíšeš novou službou BankID SIGN. Za každý podpis míří 20 Kč na podporu vývoje řešení DigiSen v čele s neziskovou organizací Moudrá Sovička.

 

 

VOLEBNÍ KALKULAČKA

🧮 Ve volební kalkulačce UX tým finišuje s designy a s Look & Feel. Než začne vývoj, spustíme závěrečné testování s uživateli.

 

 

EDU.DIGITAL

Těš se na prázdniny. V průběhu července a srpna zveřejníme 4 další webináře, mrkni třeba na téma GitHub 2, Copywriting nebo Tabidoo.

 

květen 2022

JEHLOMAT

Ladíme poslední bugy z testování, připravujeme se na ostré spuštění Jehlomat.cz a s organizací Magdalena o.p.s. to celé brzy oznámíme veřejnosti! Máme za sebou pre-launch pro odborné organizace a zpracováváme první vlnu zpětné vazby.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Máme venku další téma - Kyberšikana. Přivítali jsme mezi sebe dvě nové partnerské organizace Centrum Anabell a Moje tělo je moje. Máme vlastní Instagram @safezona.cz a hledáme někoho na správu IG profilu. Ve spolupráci s Magdalénou Fiala proběhla výstava, kde byla Safezóna součástí. Výstava se uskutečnila v Cargo Gallery od 24. - 29. 5. Safezóna je vidět na 263 školách díky Ámos Vision. Nyní jsou na Ámoskách 2 videa: Digizávislosti a Šikana. I nadále hledáme partnera, kterému Safezónu předáme.

 

 

STOJÍME ZA UKRAJINOU

Na webu Stojíme za Ukrajinou proběhl výzkum s uživateli. Teď zpracováváme výsledky, na základě kterých budeme řešit uživatelskou přívětivost webu, aby se na něm daly líp a rychleji najít potřebné informace. Spolu s NAKIT diskutujeme slaďování webu Stojíme za Ukrajinou a Naši Ukrajinci. Jsme ve spojení s Městskou knihovnou v Praze, která nám nabídla prostory na vylepení letáků a možnost dostat se i do dalších knihoven. V letácích informujeme o projektech Stojíme za Ukrajinou, Movapp, Umapa a také o tom, že hledáme dobrovolníky. Vytvořili jsme ukrajinský media kit, zatím jde o pracovní verzi, kterou postupně doplňujeme o další podklady. Budeme rádi, když nám pomůžete být vidět na místech, kde se uprchlíci často vyskytují.

 

 

MOVAPP

Take away Movapp.cz!!! Stačilo pár týdnů a skvělý tým Movapp.cz vyvinul mobilní aplikaci pro systémy iOS a Android. Movapp tak může být kdykoliv po ruce i bez internetu. V červnu jsme rozjeli další skvělou kampaň a to ke Dni dětí. Na webu máme online pexeso, pohádkový slovníček a dále si děti mohou poslechnout i přečíst několik krátkých dvojjazyčných pohádek. Už jsi slyšel pohádku O perníkové chaloupce v ukrajinštině?

Stále hledáme nové tváře do vývoje, jazykového obsahu, na koordinaci i do marketingového týmu. Pokud máš chuť a trochu času, budeme rádi, když se k nám připojíš. Ozvi se Táni Chytilové na pryvit@movapp.cz.

Naši skvělou aplikaci skvěle doplňuje offline projekt “Učebice pro Ukrajinu”. Jde učebnice češtiny pro všechny věkové kategorie, česko-ukrajinský ilustrovaný slovník a další metodické materiály pro výuku češtiny jako druhého jazyka. Vše je k dispozici na portálu http://www.ucebniceproukrajinu.cz , navíc zdarma, a to vše díky Nadaci PPF, která projekt připravila ve spolupráci s The Kellner Family Foundation a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

 

 

MÍSTO VE ŠKOLE

Zpracovaná data z reportu MŠMT o volných místech v cca 6000 školách a školkách jsou zveřejněna na http://www.umapa.eu a v mobilní aplikaci Umapa: Mapa pro Ukrajince v ČR. Dáváme dohromady MVP webu pro rodiče, prototyp k testování

 

 

POMÁHEJ UKRAJINĚ

V projektu Pomáhej Ukrajině se blížíme ke konci první fáze vývoje, podařilo se nám zpracovat většinu nutných změn a vylepšení. Tým v posledních týdnech napnul síly neuvěřitelným způsobem, děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se zapojili a pomáhají tak výrazně posunout platformu https://www.pomahejukrajine.cz/ kupředu. Čeká nás teď zhodnocení první fáze a rozhodnutí, jakým směrem se dále vydat.

 

 

INKUBÁTOR Česko.Digital (Nepanikař, Darování hotových pokrmů, DigiSen, Volební kalkulačka)

Volební kalkulačka: Pavla Řádková precizně zpracovala výstupy z UX výzkumu současné verze kalkulačky  do přehledné prezentace, kde jsme se dozvěděli na co se zaměřit při návrhu nového UI. Naše UX designérky nyní pilně zapracovávají výsledky do návrhu wireframů. Máme také hotové návrhy loga, které se budou používat při tvorbě designů.

Darování hotových pokrmů: rozhodli jsme se vytvořit webovou stránku, abychom oslovili cílovou skupinu (podnikové jídelny a charity), ve spolupráci s UX designérem Markem Malíkem jsme dali dohromady wireframe a opatřili ho vlastními krátkými texty, nyní ho začne webdesignér přetavovat do webové stránce, zarezervovali jsme doménu http://zachranobed.cz, tým Zachraň jídlo se teď bude účastnit konferencí a expa se zástupci gastroprovozů, abychom zvýšili povědomí o projektu.

 

 

DigiSen

Společně s organizací Moudrá sovička rozjíždíme projekt DigiSen, který si klade za cíl zvyšování digitální gramotnosti seniorů a vybudování nové digitální infrastruktury pro zajištění individuálního digitálního vzdělávání pro seniory napříč celou Českou republikou. Stojíme na samém začátku, čeká nás ověřování projektového záměru a pomalu dáváme dohromady tým. Pokud vás projekt zajímá, přidejte se na Slacku do kanálu #inkubace-digisen.

 

 

edu.digital (dříve č.edu)

V květnu jsme v edu.digital uspořádali 3 webináře, které měly různorodá témata. Začali jsme webinářem o nástroji: Miro, který vedl Jan Seidl z Avastu. Po velkém úspěchu webináře o Airtable v březnu jsme uspořádali také druhou část v květnu. A poprvé jsme také uspořádali webinář na téma Marketing pro sociální sítě, kterým bychom chtěli začít sérii webinářů z marketingového prostředí. Děkujeme lektorkám z H1 za pomoc při přípravě tohoto webináře. Společně s Avast Foundation proběhlo další Mastermind setkání na téma “Product Owner - Jak se stát skvělým vlastníkem projektu (v nezisku)”, kde si vyměňovali zkušenosti a tipy zástupci z komerčního, ale i neziskového prostředí. Díky všem za účast. Nepropásněte letošní WebExpo 2022, kde můžete mimojiné potkat i Česko.Digital - konference právě startuje a je plná skvělých speakerů ze světa designu, produktového vývoje, UX, bezpečnosti.

 

duben 2022

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Bezpečné místo v online prostoru je tu. Na začátku dubna jsme Safezónu pustili do světa, aby pomáhala tam, kde je potřeba. Děti a dospívající tak najdou informace o duševním zdraví a o prevenci psychických potíží na jednom místě.

Aktuálně je venku 6 témat - Trápí mě známky ve škole, Doma mi ubližují, Jsem pořád online, Je mi často smutno, Šikana a Poruchy příjmu potravy. A brzy vypustíme ven další.

Nyní spolupracuejeme s Ámos Vision a Czech Video Center na videích pro jednotlivá témata - díky tomu uvidí děti Safezónu ve 263 školách. Na palubu přistoupila také online marketingová agentura H1, která nám pomáhá s influencery. Všem partnerům moc děkujeme!

Plány na květen. Budeme posílat náš druhý newsletter pro partnerské organizace, se kterými zároveň plánujeme druhou schůzku. Také aktivně řešíme předávku Safezóny do rukou organizace, která bude o projekt dále pečovat.

Zajímá tě, co se u nás děje nebo se k nám chceš přidat? Ozvi se nám na Slack nebo na e-mail: vladimira.osadnikova@cesko.digital.

 

 

STOJÍME ZA UKRAJINOU

Aktualizujeme a zkoumáme. Nově jsme zprovoznili doménu https://www.pryvit.cz/ , která je pro Ukrajince srozumitelnější, než české “Stojíme za Ukrajinou.” Lidé, kteří se do Česka chystají, i ti, kdo už jsou tu, tak lépe a rychleji najdou základní informace.

Celý web pravidelně aktualizujeme a chystáme uživatelský výzkum, abychom jej vylepšili i po UX stránce. Motivací je pro nás návštěvnost, která z březnových 300 tisíc lidí stoupla na 456 tisíc návštěvníků.

Ukrajinský Media kit. Víš o místě, na kterém by informace o Rozcestníku v ukrajinštině neměly chybět? Dali jsme dohromady Media kit, který můžeš sdílet.

V dubnu jsme se nadechli a stabilizovali tým. Stále ale nejsme kompletní, a tak budeme rádi, když se podíváš na otevřené pozice a přidáš se k nám.

Moc díky za velkou pomoc dobrovolníků. Velké poděkování patří také agentuře Solidpixels, Asociaci komunikačních agentur, Czech Video Center a mnoha dalším.

 

 

MOVAPP

Movapp.cz jede! S 1000 použitelnými položkami se už teď řadí mezi běžná menší jazyková díla. Má za sebou dva měsíce a už o něm píší nejen v češtině a ukrajinštině, ale i v ruštině, francouzštině a španělštině. O Movappu se zmínilo BusinessINFO.cz, Radio Praque International, Rizeniskol.cz, Aktualně.cz a další. Stále více uživatelů nám píše, jak moc jim aplikace pomáhá. Snažíme se dát o Movappu vědět také institucím a organizacím.

Duben provázela Movapp.cz barevná velikonoční kampaň, která oslovila uživatele prostřednictvím obrázků a omalovánek s velikonoční tématikou. A ani po Velikonocích tým Movappu nespí. Už teď začíná pracovat na novém obsahu pro Den dětí a blížících se prázdnin. 

 

Dalším výsledek skvělé práce přibližně 20-ti členného týmu Movapp.cz je na dosah. Mobilní aplikace pro iOS a Android se už testuje a bude brzy vypuštěna do světa. Budeme tak uživatelům ještě blíž a po ruce.

Chceš se stát součástí našeho hvězdného týmu? Stále hledáme nové vývojáře v Reactu a nové tváře do marketingu. Pokud máš chuť a trochu času, budeme moc rádi. Ozvi se Táni Chytilové na pryvit@movapp.cz.

 

 

UMAPA

Neustále aktualizujeme a vylepšujeme. Je to měsíc a kousek, co jsme Umapu, komunitní a integrační mapu pro lidi přicházející z Ukrajiny, vypustili do světa a máme radost. V mapě už máme víc než 3 000 užitečných institucí, míst a služeb. A stále přibývají další. Neustále také aktualizujeme a vylepšujeme i mobilní appku, kterou si nainstalovalo už přes 4900 lidí.

Spojujeme síly s médii. Aby se Umapa dostala mezi co nejvíce lidí, kterým může pomoci, rozhodli jsme se oslovit česká média s ukrajinskými verzemi zpravodajství a webů. Mapu už tak můžeš najít na stránkách Blesku, brzy i na Seznamu.

Posilujeme a usazujeme tým. Po březnovém launchi mapy jsem se všichno trochu nadechli a najíždíme na rozumné tempo, všechno se ale hýbe kupředu. Oslovujeme instituce, dostáváme mapu k lidem a oceníme každou ruku a hlavu, hlavně v marketingu.

Máš chuť a trochu času?  Podívej se otevřené pozice a přidej se k nám. Nebo napiš Pétě Wiesnarové. Budeme se těšit. 

 

 

UČÍME ONILNE

Duben byl pro projekt Učíme online ve znamení posledního velkého kroku. Učíme online plně přešlo pod Národní pedagogický institut ČR a naše webináře již děláme společně. Spolu s projektem pod NPI přešli i dobrovolníci, jelikož pro mnohé z nás je to srdcový projekt, na kterém i nadále chceme spolupracovat. Pokud projekt sleduješ, nic se pro tebe nemění, stránky i profily na sociálních sítích zůstávají stejné, takže o novinky od nás určitě nepřijdeš!

 

 

VOLEBNÍ KALKULAČKA

V dubnu jsme uspořádali UX research, kde jsme dotazovali současné uživatele volební kalkulačky, abychom porozuměli tomu jak kalkulačku používají a jak bychom ji mohli vylepšit. Výsledky nám pomůžou v další fázi projektu při vytváření wireframů a designů nového flow kalkulačky. Podzimní volby už mají také své datum a tím pádem my máme stanoven milník na 23. - 24. 9. 2022, kdy proběhnou komunální volby.

 

 

Č.EDU

V dubnu jsme uspořádali dva webináře a také jsme přijali nový název edu.digital! Ve webináři o GitHub nám Petr Švárný ujasnil jeho základní funkce a možnosti, jaké nám GitHub nabízí jako manažerovi i vývojáři. Také  jsme se dozvěděli  od Lucie Klabanové, Proč je plánování klíčem ke spokojenosti. Lucie nás naučila, jak a kdy dělat plány, známe už aplikace, které nám pomáhají plánovat.

Na další webináře se můžete přihlásit na portálu dobrovolníka a také sledujte socíální sítě česko.digital a kanál na Slacku 'eventy-pozvánky'. Naše webináře je nejlepší shlédnout naživo, ale nezoufejte, pokud nějaký webinář nestihnete, postupně jednotlivé webináře zpracováváme pro zveřejnění na našem YouTube, kde je po čase naleznete. 

 

 

PARTNEŘI ČESKO.DIGITAL

V souvislosti aktuálním krizovým obdobím a výrazným nárůstem našich aktivit, jsme ohromně rádi, že se náš hlavní partner, Nadace PPF rozhodla navýšit podporu pro Česko.Digital. Díky tomu získáváme větší prostor pro růst a péči o naši komunitu, rozvoj a podporu sítě neziskových organizací a aktivit zaměřených na pomoc obyvatelům zasaženým konfliktem na Ukrajině. Děkujeme a vážíme si toho, že naši partneři oceňují naše úsilí a zkušenosti z předchozích projektů a krizí, kde právě technologická komunita umí velmi agilně reagovat a spojit síly.

Díky Avast Foundation jsme se zapojili do nového nadačního programu pro podporu expertního dobrovolnictví, kde je pomoc násobena a podpořena kampaní #GiveBack. Děkujeme za další báječné expertní posily pro naše projekty.

 

 

MEET ČESKO.DIGITAL - JIŽ BRZY!

Potkejme se již brzy na unikátním festivalu Webexpo, který proběhne v červnu - registrace byla právě zahájena a naše CEO, Eva Pavlíková zde bude jedním ze speakerů. Spolu s platinovým partnerem Livesport a komunitou Frontendisti.cz zažijeme to nejlepší ze světa vývoje, UX… Tentokrát navíc s 50 volnými vstupy pro příchozí z Ukrajiny.

 

březen 2022

LOONO

Preventivka coming soon 📲

Těšíme se z obrovského milníku na naší cestě ke zdravějšímu Česku. Po několika měsících plánování a vývoje je betaverze aplikace Preventivka nahraná na revizi v AppStore a Google Play. Hned po jejím schválení zahájíme friends and family testování a blížíme se do cílové rovinky!


Zároveň pomalu, ale jistě chystáme ke spuštění aplikace komunikační kampaň. Máme krásné fotky našich ambasadorů od fotografa Lukáše Dvořáka a teď ladíme finální vizuál se kterým nám pomáhá agentura Grizzlink.

 

Školili jsme finalistky Miss České Republiky 👠

Začátkem měsíce jsme proškolili 14 finalistek Miss České Republiky, jak si sáhnout na #prsakoule a jak pečovat o své zdraví. Workshop měl velmi pozitivní ohlasy a vypadá to tak, že budeme proškolovat i TOP 10 finalistek, aby nezapomínaly, že je také důležité myslet na své #dobrenitro.


EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2021 🏆

Naše Katka Vacková získala titul EY společensky prospěšný podnikatel roku 2021 - moc se těšíme a děkujeme za její nekončící energii a tvrdou práci.

 

 

SAFEZÓNA

Safezóna se dětem líbí! Potvrzeno!V březnu jsme Safezónu podrobili zatěžkávací zkoušce a otestovali jsme webové stránky s 11 dětmi. Osobně i online, na mobilech i počítačích. Výsledky dopadly opravdu skvěle, a ještě k tomu jsme získali podněty pro další vylepšení.

 

Jsme rádi,  že Safezóna může pomáhat tam, kde je potřeba.

K dispozici máme vlastní Média kit, díky kterému se může projekt šířit dál i skrze naše partnerské organizace. Líbí se vám náš projekt? Budeme vděční, když nám ho i vy pomůžete šířit. Stačí si vybrat v Média kitu obrázek a připravený text.

 

Spojili jsme síly také s Ámos Vision, a tak Safezónu uvidí děti již brzy na základních i středních školách. Také nově spolupracujeme s Czech Video Center a máme velké plány, jak Safezónu posunout dál.


Na konci března jsme se stihli ještě setkat s partnerskými organizacemi, které se podílely na tvorbě obsahové části témat a garantují tak jejich odbornost. S partnery jsme  prohloubili nejen naši spolupráci, ale také otevřeli téma přípravy předávky Safezóny do rukou organizace, která bude o projekt dále pečovat.


Děkujeme všem partnerským organizacím za spolupráci a také nadaci Bakala Foundation, která Safezónu podporuje.

 

 

UČÍME ONLINE

V březnu jsme dosáhli důležitého milníku, 10 000 unikátních registrací na naše webináře. Daří se nám také získávat nové příznivce na sociálních sítích, o které intenzivněji pečujeme od ledna letošního roku, a to především na Facebooku. 

Projekt také pomalu přechází pod Národní pedagogický institut ČR a v březnu jsme se hodně posunuli kupředu. Po pevném rozdělení úkolů a stanovení deadlinů jsme se dohodli, jak budou nadále webináře vypadat a probíhat, aby se toho pro účastníky změnilo co nejméně. Od dubna by měl projekt plně spadat pod NPI ČR. Dobrovolníci, kteří dosud pomáhali, se převážně rozhodli v projektu zůstat, což je úžasné! I v NPI bude projekt fungovat na bázi dobrovolnictví a snažíme se tam přinést co nejvíce know-how a atmosféry z Česko.Digital.

 

 

STOJÍME ZA UKRAJINOU (Romana Pokorná, Martina Habová)

Rozcestník pomoci Stojíme za Ukrajinou má za sebou turbulentní březen, během kterého jej navštívilo přes 300 tisíc unikátních uživatelů. Díky opravdu velké pomoci dobrovolníků, agentuře Solidpixels, Asociaci komunikačních agentur, Czech News Center a mnoha dalším jsme byli a stále jsme opravdu hodně vidět. Na konci března se tým Rozcestníku stabilizoval a našel stále členy, kteří jej teď pomáhají směrovat dál. Jsou mezi nimi také lidé z ukrajinské komunity, díky kterým máme informace o jejich aktuálních potřebách. Naším cílem je stránku udržovat aktuální a vylepšovat ji pro ty, kdo se do Česka teprve chystají i pro ty, kdo už jsou tady. Chceme, aby Rozcestník pomoci i nadále srozumitelně a rychle pomáhal tam, kde je třeba.

 

 

MOVAPP (Tatiana Chytilová, Martin Hassman)

V movappu jsme během pár týdnů existence dali dohromady tým šikovných lidí, kteří vytvořili slovníček pro usnadnění konverzace mezi Čechy a Ukrajinci. Rozšířili jsme sekci pro konverzaci v mateřské škole a  vytvořili jsme krásnou dětskou sekci s omalovánkami pro děti. Naší další metou je vytvoření mobilní aplikace abychom byli pro naše uživatele vždy po ruce. V dalších týdnech bude movapp také expandovat na Slovensko a do Polska.

 

 

VZDĚLÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH DĚTÍ (Romana Pokorná)

Vedle dalších projektů zaměřených na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny začínáme pracovat na nové appce, která bude poskytovat data o volných kapacitách ve školách a školkách, a umožní tak veřejným institucím, rodičům a dětem najít to správné místo pro vzdělávání (nejen) ukrajinských dětí.

Naši expertní dobrovolníci, ve spolupráci s MŠMT a pedagogickou fakultou UK rozvíjí jednotné řešení, které bude sdružovat data a zkušenosti od partnerských organizací (Shkola.cz,  Děti Ukrajiny) a pomůže s modernější správou dat ohledně kapacit. Čas nás tlačí, takže se brzy můžete těšit na první výsledky, které chceme potom dále rozvíjet i se zaměřením na volnočasové aktivity, dětské domovy a další.

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

Darování hotových pokrmů: Už 380 nevydaných teplých pokrmů a 700 neprodaných chlazených baget a sendvičů se nám od poloviny března podařilo převést lidem v nouzi. S logistikou nám pomáhá společnost DoDo a společně jsme už dokázali zachránit skoro 1000 pokrmů, což je pro nás hnací motor pokračovat dál.

Dva roky jsme v Zachraň jídlo pracovali na tom, aby vznikl jasný návod jak darovat hotové pokrmy. V České republice doposud žádný ucelený návod neexistoval. My jsme ho konečně dali dohromady a jídelny i charity se tak nemusí bát, že by při darování postupovaly špatně a čekal je pak nějaký postih.

Celý postup, jak darovat, aktuálně zkoušíme právě v testovacím provozu, kdy jsme začali převážet zbylé pokrmy do celkem dvou hotelů v Praze, kde jsou ubytovaní lidé z Ukrajiny. Máme hotové minimální řešení a v současnosti hledáme grafika, který by nám pomohl dát dohromady webovou stránku s informacemi o projektu.

 

 

VOLEBNÍ KALKULAČKA 2022

První výsledek spolupráce je online - 28.3. se spustila maďarská verze volební kalkulačky pro HU volby, jen týden před volbami. Zbývající tým UX/UI spolu s marketingem nezahálí a pracují na UX analýze.  Během dubna se bude provádět UX testing a proto hledáme zkušené UX researchery, kteří by mohli pomoci s uživatelským testováním.

Do týmu se také přidal Tech Lead, který nám bude zadávat správný směr v rámci vývoje a pomůže hledat ten nejlepší vývojářský tým pro další fázi projektu.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

Proběhlo již třetí měření spokojenosti naší komunity. ❤️ Děkujeme všem, kteří věnovali čas k vyplnění zpětné vazby. Vaše odpovědi jsme vyhodnotili a nyní bychom vás rádi seznámili s výsledky celého měření, které se zúčastnilo celkem 55 respondentů. Prezentaci, kterou pro nás připravili Petra Skácelová a Michal Andera, najdete tady.🌱 V následujících týdnech se budeme věnovat vašim pochvalám i připomínkám a dále zlepšovat naši komunitu. 🚀

 

 

Č.EDU

V březnu jsme uspořádali dva webináře. Na začátku března Sandra Fridrichová uvedla již třetí díl nenásilné komunikace, jejímž tématem byly 'potřeby'.Uvedli jsme také dlouho očekávaný webinář o aplikaci Airtable, který moderoval Honza Páv. Tento webinář měl rekordní účast. Online se sešlo více než šedesát ze sta přihlášených a proto již s Honzou plánujeme pro velký zájem další díl.

 

únor 2022

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Připravujeme jednotné místo pro prevenci a včasnou pomoc při duševní nepohodě či složité životní situaci

Tým Safezóny pilně pracoval a dokončil témata, která jsou již nyní k dispozici na webu - Trápí mě známky ve škole, Digizávilost, Domácí násilí, Šikana, Je mi často smutno.

Aktuálně se Safezóna testuje s cílovou skupinou za přítomnosti psychologů. Cílem je zjistit, jak by obstála u dětí a co se dá zlepšit. Zůstaň se Safezónou neustále v obraze a připoj se k nám na Slack (#run-strecha_dusevniho_zdravi)!

Stále také hledáme partnerskou organizaci, která by Safezónu převzala a dále o ní pečovala. Možná takovou znáš. Pokud o nějaké víš, kontaktuj naší Product Ownerku Vlaďku na e-mail vladimira.osadnikova@cesko.digital.

Na čem pracujeme v dalších projektech a co se nám na nich za poslední měsíc povedlo? To se dozvíte na naší wiki.

 

 

CO SE KLUBE V NAŠEM INKUBÁTORU

Radka Jordánová, Jakub Cígl a Ladislav Kolář pracují na struktuře Digi průvodce, který provede Product Ownera od nápadu po realizaci projektu v Česko.Digital. Průvodce pokrývá všechny klíčové oblasti pro úspěšné spuštění projektu (Jak definovat produkt, Jak designovat skvělý Scrum tým…) a může tak pomoci týmům a neziskovkám s vývojem digitálního produktu.

Momentálně oceníme experty na Lean Startup a produktové designéry, kteří budou sdílet dobrou praxi či tipy na externí zdroje. Aby byly tipy čtivé, jednoduché a názorné, jsou vítáni grafici a copywriteři. ❤️ Pro více informací se ozvi Romaně Pokorné.

 

 

VOLEBNÍ KALKULAČKA 2022

Vzniká volební kalkulačka pro komunální volby, které nás čekají na podzim. Tým má za sebou první workshop, kde se představil záměr projektu a potvrdil si, jaké budou fáze projektu a co bude nyní potřeba udělat. Projekt tak míří pomalu do realizace. Stále ale nemáme obsazenou jednu z klíčových rolí – Tech Lead. Máš zájem?

 

 

Č.EDU

V č.edu jsme v únoru uspořádali jeden webinář a tím bylo už třetí pokračování úspěšného webináře Google Tag Manager. Webinář znovu vedl Petr Bechyně a díky velkému zájmu bude následovat i čtvrtý díl. V březnu se můžeš těšit na webinář o tom, jak používat nástroj Airtable.

 

 

CALL FOR PAPERS NA KONFERENCI DRUPALCON EUROPE

Rádi bychom tě také pozvali na DrupaCon Prague 2022, který se bude konat 20 - 23. září 2022 v O2 Universum. Chceš se aktivně zapojit? Stačí přihlásit svůj abstrakt a získáš tak možnost být součástí programu.

 

leden 2022

HOTOVÁ JÍDLA POMÁHAJÍ

Pro seniory, rodiče samoživitele a další lidi v nouzi není teplé a výživově hodnotné jídlo samozřejmostí. Přitom v každé komerční jídelně zbyde denně až 25 kg nevydaných pokrmů, které se vyhodí. Chceme, aby se vařené jídlo dostalo k těm, kdo ho skutečně potřebují. Proto testujeme různé scénáře převozů, snažíme se rozlousknout všechna hygienická nařízení a zákony a zjednodušit a jasně popsat, jak v Česku darovat hotové jídlo charitě. V zahraničí už to totiž skvěle funguje a my nechceme být pozadu. Společně s Česko.Digital nyní v inkubátoru pracujeme na technologickém řešení, které by usnadnilo komunikaci mezi charitami a jídelnami. Jak charity, tak gastro provozy jsou totiž velmi vytíženy a jakékoliv zefektivnění práce je pro ně velká pomoc. Tak hurá do práce!

 

 

JEHLOMAT

Náš jehlomatí tím sa rozrastá o FE vývojárov a webová aplikácia Jehlomat.cz je každým týždňom bližšie k svojej finálnej podobe. Čaká nás ešte výzva v podobe prevodu dat, ale všetko ide a dobrým smerom a máme z toho radosť! Popritom pracujeme na PR aktivitách k launchu projektu a do produkcie sme odovzdali video tutoriál, ktorý navedie verejnosť k bezpečnému zberu odhodených injekčných striekačiek.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Co je nového v Safezóně? Doplnili jsme náš tým o grafiky a ilustrátory a pilně pracujeme na zpracování témat včetně unikátní grafiky. Podařilo se nám dokončit některé z pracovních listů, které si můžete již nyní stáhnout na webu Safezóna např. u tématu “Jsem pořád online”.   

 

Pokud chcete být se Safezónou neustále v obraze, připojte se k nám na Slack (#run-strecha_dusevniho_zdravi). Můžete se také aktivně do dění Safezóny zapojit, třeba nám pomůžete najít organizaci, která si projekt v budoucnu převezme a bude o něj nadále pečovat.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

PILOTNÍ MASTERMIND-ZHODNOCENÍ

Pokud jste neměli čas na naši online diskusi “Od neziskové myšlenky k úspěchu”, kde jsme s týmem Loono sdíleli, co se podařilo, co jsme se naučili, ale i to, s čím jsme bojovali - pak mrkněte na záznam. Bylo to místy velmi dojemné :) Ještě jednou velké díky báječnému týmu Loono a Česko.Digital, Katce Vackové a také Janě Tomas Sedláčkové za Nadaci PPF, hlavního partnera projektu. Snad tolik neprozradíme, ale launch aplikace na jaře 2022 bude velkou  událostí a počinem, který má za cíl změnit naše životy k lepšímu… Pro další téma, kde se zabýváme veřejnými IT projekty, open source a vendor lock-in, můžete shlédnout lednovou debatu, kterou jsme organizovali společně s Principal Engineering a Projektovým klubem. Téma dlouhodobě řešíme v rámci projektu Veřejné zakázky spolu.

https://www.youtube.com/watch?v=mjMfP-EZfFk&t=4437s  

 

prosinec 2021

 

TechForum

Od léta, kdy jsme připravili na základě zkušeností a připomínek z komunity novou vizi, pracujeme na jejím rozpracování do konkrétních kroků, jedním z nichž je platforma TechForum. Základ máme připravený, v příštích týdnech se dozvíte více a pro nadšence budeme zatím rádi za komentáře a tipy. Společně tak chceme vytvořit místo pro naše expertní dobrovolníky, neziskové organizace, ale i další subjekty,  kde v rámci platformy TechForum otevřeme 4 strategická témata, které jsme z minulosti vyhodnotili, že komunitu trápí nejvíc. Víš, zda si lámeš hlavu spíše nad vzděláváním, zdravím nebo to bude veřejná správa či dokonce využití dat?

 

 

PARTNERSTVÍ

S radostí a napětím oznamujeme, že se k naším hlavním partnerům přidává Nadace Avast! S tímto technologickém leaderem nás čeká spousta zajímavých věcí. První je slib, který jsme měli ke komunitě, a to zrychlit díky vývoj na Portálu dobrovolníka, tak aby se dalo v nabídkách na dobrovolnickou práci snadno zorientovat.Odpilotujeme společně jedinečný projekt, jak zaměstnance Avastu a jejich znalosti do projektů v komunitě zapojit, jelikož tenhle gigant to myslí s expertním dobrovolnictvím opravdu vážně. S Avastem se také shoduje v tom, že bez inspirace ze zahraničí to nejde, a tak nám tohle partnerství dovolí zase pár dalších kroků k mezinárodnímu přesahu a k naší společné cestě ke zodpovědné digitální společnosti.

 

 

JEHLOMAT

Hledáme posily a zveme na Hack day v Praze zkraje února! Stále pracujeme na tom, jak ušetřit stovky hodin administrativní práce a umožnit všem kdykoliv a kdekoliv nahlašovat odhozené injekční stříkačky. Hledáme posilu na frontend se specializací na React. Pokud se chceš přidat jako posila do týmu, napiš nám do Slacku nebo se rovnou přihlaš na Hack day.

 

 

LOONO

Akcelerace Loono aplikace Preventivka je u konce! 8 měsíců, 80+ dobrovolníků, 5850 zpráv na Slacku, 500+ týmový callů, 62 splněných “storek v Jiře”. A hlavně nespočet nabraných zkušeností & nepřeberné množství energie vložené pro její vznik. Během akcelerace zvládlo Loono vyvinout 3 první oddíly MVP: O zdraví, která vás provede péčí o vaše tělo, Prevence, která vás bude motivovat k návštěvě preventivních prohlídek a bude vám je připomínat. A v neposlední řadě i sekci Najít lékaře, která vám dané specialisty vyhledá a pomůže se objednat.

Další funkcionality a rozvoj aplikace (a že toho ještě v plánu hodně!) pak bude už díky nově postavenému internímu týmu a podpoře Nadace PPF na straně Loono, které v akcelerátoru posílilo své IT dovednosti a po jejím ukončení postavilo vlastní in house IT tým. Roli #ProductOwner převezme bývalá fundraiserka Loono Adéla Sedláčková. Chcete být mezi prvními, kteří si aplikaci na jaře stáhnou? Zapište se do newsletteru na http://www.loono.cz/aplikace .

Velké díky patří dobrovolníkům a týmu Česko.Digital, jmenovitě pak: Eva Pavlikova, Romana Pokorna, Martin Wenisch, Adéla Kalusová, Martin Ladecky, Otakar Hyps, Radek Poskočil, Jana Hejnova, Martin Georgiu, Matěj Žídek, Martin Macek, Lukáš Řeháček, Vojtěch Pavlovský, Jakub Smolík, Dominik Šimoník, Eva Rippl, Katarína Kristová, Kateřina Ottmarová, Lea Ballová, Lukáš Přikryl, Marta Plecitá, Ondřej Karmazín, Duc Phi Viet, Anezka Muller, Luca Novellis, Marek Mencl z Pábení, Ondrej Kavula, Marek Jelínek, Jiri Diblik, Daiana Sylenko, Jakub Svoboda. Velké díky pak patří i Martin May (Bindworks s.r.o.) a Michał Weiser (blackpoint.dev), kteří dali svým vývojářům prostor pracovat na našem projektu! Za právní pomoc pak patří velké díky Jana Sedláková Legal, jmenovitě Jiří Hradský a Pavel Čech. Zdravíme a děkujeme i naší bývalé ředitelce Blanka Majnušová a marketing manažerce Petře Císařové, které akceleraci za Loono první měsíce skvěle vedly. 💙📱

A to by nebylo Loono, kdyby všechny neproškolilo v prevenci onkologických a jiných onemocnění.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Jak pokračujeme u nás v Safezóně? Úspěšně jsme dokončili další témata a také jedno z videí. Stále pracujeme na interaktivních pracovních listech, které budou přístupné na webu Safezóny.

Neustále rozšiřujeme náš tým - hledáme grafiky a ilustrátory i někoho pro roli frontend developera se znalostí Webflow. 

Pokud Vás zajímá, jak se Safezóna posouvá připojte se k nám na Slack (jste vřele vítání na náš projektový kanál #run-strecha-dusevniho-zdravi). Jednou z našich hlavních priorit je také najít organizaci, která si projekt v budoucnu převezme a bude o něj nadále pečovat. Možná takovou znáte?

 

 

UČÍME ONLINE

Jak jsme již avizovali dříve, Sbírka počítačů projektu Učíme online se předala Člověku v tísni a nyní běží na webu Doucujte.cz a bude tak dál mít možnost pokračovat a rozvíjet se. A jaká byla celková čísla této části projektu? Společně se nám podařilo předat od dubna 2020 do listopadu 2021 přes neziskové organizace a školy do rodin 2920 počítačové techniky, do sbírky se zapojilo 66 dárcům, spolupracovalo s námi 233 organizací a celkově se na Sbírce podílelo v průběhu tohoto období více jak 50 dobrovolníků, jež pomáhali ať už s propojením s dárci, sdílení informací nebo marketingovými aktivitami, koordinaci dalších sbírkových aktivit,až po pomoc s logistikou techniky do žádajících organizací za což jim všem patří velký dík.

 

 

ZAČNI UČIT!

Bez podpory Česko.Digital se pouští do světa i portál Začni učit!, který zjednodušuje profíkům z praxe cestu do školství. Osamostatňujeme se po úspěšné spolupráci, ze které vyrostl nový web a interaktivní průvodce pedagogickými kvalifikacemi. Díky všem zapojeným dobrovolnicím a dobrovolníkům z Česko.Digital za jejich čas a nadšení. Pokud vás dál zajímají ambiciózní novinky, kterými máme v plánu pomoci českému školství, sledujte nás na sociálních sítích.

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

Po roční zkušenosti fungování inkubátoru, spolupráci se zkušenými mentory a agilními dobro týmy chceme otevřít inkubátor a akcelerátor pro více organizací a zapojit dobrovolníky již od samého začátku, tedy výběru projektů. 

V rámci přípravné fáze je třeba nachystat Průvodce stavění týmů a projektů v č.d (zde draft Social Lean Canvas a zde Jira projektu - přidejte zpětnou vazbu), který bude vycházet ze zkušenosti č.d a také dobrých praktik z oblasti agilního řízení, design thinkingu, kompetenčního modelu a stavění digitálních produktů. Pokud máš zkušenosti v těchto oblastech nebo se v nich chceš rozvíjet a máš chuť pomoci neziskovkám a státu se zvyšováním digitálních kompetencí a stavění tech řešení, ozvi se na Slacku Romaně Pokorné nebo přímo v kanále #run-digi-pruvodce. Aby byl Průvodce čtivý a návodný, jsou v týmu vítaní i (juniorní) grafici a ilustrátoři hledající praxi.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

Jak dělat dobro agilně? Tři expertní dobrovolnice sdílely své zkušenosti s Česko.Digital v roli Scrum Mastera. Na jejich postřehy se můžete podívat v záznamu z diskuze, ve které se mluvilo o přechodu na agilní řízení, nastavení agilních ceremonií a spolupráci mezi Scrum Masterem a Product Ownerem.

Už delší dobu také pracujeme na nové vizi Česko.Digital tak, aby bylo směřování naší organizace srozumitelné celé komunitě. Cítili jsme, že je potřeba si říct, co je pro nás důležité a jak a kam chceme růst. Co nás k tomu vedlo, jak vypadají naše nové cíle a co na to říkají jednotliví členové kmenového týmu si můžete přečíst tady.

V prosinci jsme také poprvé vysílali Slack Masters Movie, pokud jste ho neviděli, příležitost máte právě zde.

Jako komunita fungujeme téměř 100% na Slacku. Každý měsíc postujeme víc než 20000 zpráv a přidáváme skoro 10000 emotikonů, které jsou pro asynchronní komunikci naprostý základ. Díky nim víme, kdo zprávu zaznamenal a kdo nás v našem vyjádření podporuje.

A proto máme úkol pro všechny naše designérky a designéry, ilustrátorky a ilustrátory a grafičky a grafiky! Přejeme si pro Česko.Digital vytvořit 5 emotikonů, které budou vyjadřovat naše hodnoty. Více najdete tady, své návrhy pak můžete vkládat přímo do Jiry.

 

 

Č.EDU

V č.edu byl prosinec ve znamení změn. Přivítali jsme mezi nás nové vedení z core teamu Anežku a Kateřinu a nabrali hned 3 skvělé koordinátory Andreu, Ivu a Raula na budoucí webináře. Podařilo se nám taky udělat webinář Skvělý Scrum Master ve spolupráci s týmem agile leaders, který dopadl velmi dobře. Dali jsme taky dohromady plán webinářů na nový rok a určitě je se na co těšit.

 

listopad 2021

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

Oslavili jsme to! S novináři, vývojáři, koordinátory, product ownery a teach-leady jsme si připili k předání projektu do rukou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Výsledky projektu jsme zveřejnili na Wiki stránce projektu a redakci si již nyní mohou testovat Chatbota Newsie nebo Témata pod lupou. Čeká nás ohlédnutí za 15 měsíci, kdy jsme s desítkou redakcí a 150 dobrovolníky hledali cesty, jak na inovace ve zpravodajství.

 

 

JEHLOMAT

Máme skvelý tím vďaka ktorému vývoj Jehlomatu ide raketovo kupredu. Začíname sa už  preto obhliadať po skúsenom seniornom markeťákovi, ktorý nám pomôže s komunikačnou stratégiou pri spustení aplikácie. Stále sa nebránime i pomocným rukám na frontende a backende. Pilne pracujeme i na logu a prvých textoch v aplikácii. Tešíme sa z toho, ako sa nám rodí Jehlomat pod rukami.

 

 

LOONO

Hlasíme další báječný pokrok ve vývoji projektu Loono a Česko.Digital – aplikace Včas, která naučí Čechy chodit na preventivní prohlídky! Před pár týdny jsme dokončili sekci Onboarding, tedy první část aplikace, kterou uživatel uvidí a v případě Loono je to takový „audit zdraví". Ready máme také sekci Settings a téměř i Najít lékaře.

 

A na čem pracujeme teď?

 • Sekce Prevence – nejdůležitější část, kde uživatel zjistí, na jaké preventivní prohlídky by měl chodit

 • Sekce O zdraví – obsahová část, kde uživatel najde spoustu dalších informací o zdraví a prevenci

Chceš se z aplikace potěšit stejně jako my? Mrkni se na návrh do Figmy.  Více také v kanále #run-loono_vcas. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří aplikaci věří stejně jako my v Loono!

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Velmi nás těší, že dostáváme na web Safezóny pozitivní ohlasy, a to z řad odborné veřejnosti i z naší komunity. Aktuálně zpracováváme další témata a chystáme k nim také interaktivní pracovní listy, se kterými děti budou moci pracovat.


Stále také rozšiřujeme tým - hledáme grafiky a ilustrátory, copywritery i někoho pro roli frontend developera se znalostí Webflow. Jednou z novinek je výměna na pozici Product Ownera, kde Petru Fritsch střídá Vladimíra Osadníková, se kterou jste se už možná potkali na Slacku (kdo není v našem projektovém kanále #run-strecha-dusevniho-zdravi, je tam vřele vítán!). Jednou z jejích hlavních priorit bude najít organizaci, která si projekt v budoucnu převezme a bude o něj nadále pečovat. Neznáte takovou?

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

Jakým jazykem s námi úřad mluví? Jak inovovat veřejné instituce? A je moderní stát UX designér? Nad tím jsme se zamýšleli začátkem listopadu během Festivalu kreativní byrokracie, který jsme spolupořádali v Centru architektury a městského plánování CAMP. Za Česko.DIgital vystoupila Eva Pavlíková a jedním z řečníků byl také Martin Podveský z Celní správy, se kterým spolupracujeme na projektu Veřejné zakázky spolu.

 

 

ZAČNI UČIT!

Spolu se Začni učit! spouštíme interaktivního průvodce, který usnadní profíkům z praxe vstup do českého školství a každého zájemce o učitelství bez pedagogického vzdělání provede bezpečně všemi nástrahami. Přečtěte si víc o našem počinu na blogu Česko.Digital, kde také najdete odkaz na průvodce a formulář pro zpětnou vazbu.

„Na začátku naší spolupráce s Česko.Digital stál nápad – nebo spíš sen – vytvořit průvodce, který by zájemcům o kariéru učitele poradil, jaké vzdělání si musí doplnit. Náš projekt se vyvíjel a interaktivního průvodce trochu zastínil nový web http://zacniucit.cz . Práce na chytrém zjednodušení cesty do školství ale nikdy nepřestala – a tak je teď díky práci dobrovolníků z Česko.Digital i našeho týmu na světě jeho první verze!“ píše Ondřej Sliš, marketingový manažer organizace Výluka a projektu Začni učit!.

Děkujeme všem, kteří se na tvorbě průvodce podíleli, a jsme zvědaví, co na tuhle naši práci řeknete!

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

Úspěšně jsme dokončili inkubační proces projektu “6 hodin” (dříve známý pod pracovním názvem Pohyb je řešení). Pomohli jsme ukotvit vizi a cíle a načrtnout potřebné kroky k realizaci. Projekt nyní čeká rychlý rozjezd marketingové kampaně a budování komunity, to vše pod taktovkou Sport 2.0 a Wannado. Česko.Digital bude projekt nyní podporovat na základě aktuálních potřeb prostřednictvím našeho #market-place a v budoucnu se znovu spojíme intenzivněji nad rozvojem technického řešení.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

25. listopadu jsme se zúčastnili konference Happiness @ Work, která se konala ve virtuálním prostředí CONFER-O-MATIC. Kromě zajímavých přednášek o firemní kultuře a stále měnící se realitě, kterou v době VUCA zažíváme, jsme měli možnost popovídat si s účastníky a vymysleli díky tomu pár upgradů, které z nás udělají snad ještě sympatičtější komunitu.

 

 

Č.EDU

V listopadu jsme odvysílali další webinář se Sandrou Fridrichovou o Nenásilné komunikaci, tentokrát zaměřený na emoce. Dozvěděli jsme se, proč je důležité v komunikaci a zejména v obtížné komunikaci mluvit o emocích, jak se o nich mluví a kdy je jich už moc.

Na začátek prosince připravujeme webinář Skvělý Scrum Master, kde se seznámíme s opravdu skvělými Scrum Masterkami, které v Česko.Digital přináší agilní prvky do neziskových projektů.

Záznamy najdete na Youtube a připravované na Portálu dobrovolníka.

 

 

SHOW&TELL

Závěrečný díl letošní série jsme tradičně odvysílali poslední čtvrtek v měsíci. Ve velkém finále jste si mohli poslechnout Marka Mencla z Pábení, který představil, jak pracuje se systémem OKRs, díky kterému nastavujeme priority a cíle v Česko.Digital. Jako druhá povídala Michaela Rudolfová, která jako dobrovolnice pomáhala na jednom z našich hackathonů. Závěr byl ve znamení designu. Lumír Kajnar zakončil své povídání na pokračování o vizuální identitě Č.D. Všech osm dílů naleznete na našem YT profilu a doufáme, že si s námi budete ukazovat a povídat i v příštím roce.

 

říjen 2021

 

JEHLOMAT

S novými posilami ve vývoji spouštíme třetí sprint, ve kterém chceme dotáhnout funkcionality jako je například registrace uživatele a organizace. Aby byla aplikace po jejím dokončení co nejvíce používaná, potřebujeme vymyslet kampaň a proto nyní hledáme Marketingového guru.

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

Jak se sluší na pořádný konec, i konec našeho projektu je chvílemi pořádně napínavý. V říjnu tým Audiozpráv řešil s NFNZ budoucnost své aplikace a nyní bojuje s náhlým výpadkem tech-leada. Zprávy pod lupou v klidu dokončili testování s Drbnami a začali testovat s projektem Apel Plzeň. Chatbot Newsie v říjnu ladil aplikaci, ale nyní už čeká na první feedback od redakce ČtiDoma. Všechny týmy plánují dokončení projektu na konec listopadu. Držte nám palce!

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

Projekt pokračuje dál i po předání do rukou zadavatele a nyní pomáhá třeba zbavovat se exekucí díky Milostivému létu. Akce vyhlášená státem vám umožní zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které vám navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení. Na webu je proto připravena informační stránka, co je a jak funguje Milostivé léto.

 

 

UČÍME ONLINE

Pilně pracujeme na předávání projektu organizacím, které jej budou dále rozvíjet. Větší část přejde na přelomu roku pod Národní pedagogický institut a Sbírku počítačů si převezme pod svá křídla organizace Člověk v tísni. S NPI jsme v říjnu uspořádali debatu na téma budoucnosti projektu a digitálního vzdělávání v Česku, záznam můžete shlédnout na našem YouTube. Podobnou akci na téma Sbírky plánujeme 24. listopadu i s Člověkem v tísni, sledujte náš Facebook pro aktuální informace!

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

Společně s Principal engineering a Projektovým klubem pořádáme 23. 11. 2021 další diskuzi, tentokrát na téma Výběr technologií do veřejného IT projektu. Budeme se bavit o tom, zda je lepší Open source nebo tradiční řešení a jak správnou technologickou platformu pro projekty ve veřejné správě vůbec vybrat. Přijďte si poslechnout zkušenosti z reálných projektů, které byly postavené na principech vycházejících z Příručky řízení státních IT projektů od Česko.Digital. Registrovat se můžete tady.

 

 

ZAČNI UČIT!

Spolu se Začni učit! spouštíme první verzi interaktivního průvodce, který pomůže do českého školství profíkům z praxe. Po měsících navrhování a programování totiž běží první verze systému – ta doporučí každému zájemci o učitelství, který ale nestudoval „peďák“, co si musí doplnit za vzdělání. Přečtěte si víc o našem počinu na blogu Česko.Digital!

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

V Inkubátoru nyní pracujeme na projektu Pohyb je řešení. Máme za sebou počáteční UX výzkum s cílovou skupinou, který přinesl mnohá zajímavá zjištění a pomohl nám ujasnit si, kam chceme s projektem mířit. Na základě výstupů z výzkumu jsme postavili zadání pro kreativní část, ve které nás čeká velký ideační workshop, kde budeme pracovat na konceptu řešení. Aktuální průběh můžete sledovat v našem slackovém kanálu #inkub-pohyb_je_reseni.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

V Praze jsme zašli na říjnové komunitní pivo, díky všem, co navzdory podzimnímu lijáku dorazili. Snad zase brzy na viděnou!


V říjnu také proběhlo první mezikomunitní setkání - potkali jsme se se zástupci komunit Holky z Marketingu, GUG.cz a Czechitas, abychom si nasdíleli naše zkušenosti a našli odpovědi na naše otázky a výzvy, kterým aktuálně čelíme. Setkání se vydařilo a máme velkou radost, že se nyní budeme se potkávat každý měsíc.  

 

Č.EDU

Říjen v č.edu byl nabitý. Přivítali jsme nové koordinátory Lucii a Tomáše a uspořádali hned 5 webinářů:

 • Dvoudílný workshop o Google Analytics s Petrem Bechyně

 • Na to, jak psát pro novináře, jsme se podívali s Lilly Ahou Král a Janem Kulhavým

 • Loono pro nás uspořádalo webinář o prevenci #prsakoule

 • Měsíc jsme zakončili tématem Strategie vytváření hodnoty s Martinem Fejkem

Záznamy najdete na našem YouTube a chystané akce na Portálu dobrovolníka.

 

září 2021

 

POZVÁNKA NA SOUTĚŽ

Nadace OSF vyhlašuje již 9. ročník soutěže Společně otevíráme data, v níž oceňuje neziskové aplikace postavené nad otevřenými daty. Letos se klání uskuteční ve čtyřech kategoriích - Klima a životní prostředí, Městská data, Zdraví a Vzdělávání. Cílem soutěže je zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat a open source technologií. Projekty je možné přihlašovat do 20. října. Tak neváhejte a přihlašte se!

 

 

JEHLOMAT

Proběhl hackday, na kterém nelenili a posunuli vývoj aplikace Jehlomat zase o velký kus dál – udělali jsme totiž stovku commitů a přidali 2000 řádků kódu! Aplikace tak už umí posílat emaily, ukazovat mapu nebo zaregistrovat uživatele. Děkujeme všem, kteří přišli a podíleli se na změně Česka k lepšímu!

 

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

Září pro nás bylo ve znamení dokončování funkcionalit prototypů a jejich přípravy k testování s redakcemi. Tým projektu “Témata pod lupou” otestoval hlasování s čtenáři a zahájil spolupráci s novým regionálním projektem Apel Plzeň. Projekt Audio zprávy vylepšuje svou aplikaci a Chatbot Newsie připravuje prototyp se na testování s redakcí Čtidoma.cz.

 

 

LOONO: APLIKACE VČAS

Finišujeme sekci Onboarding a testujeme! Máme za sebou už i další „proof of concept“ funkcionalit, které do MVP aplikace přibudou – nař. vyhledání doktora podle mapy, apod.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

V září došlo k dosažení milníku projektu, 14.9. jsme nasadili novou verzi redesignovaného webu, který představil další funkce pro uživatele - generování formulářů, žádost o odpuštění penále a splátkový kalendář. Nyní nás čeká zhodnocení nové verze a postupné předávání projektu zadavateli.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Ze Střechy duševního zdraví se přes léto stala Safezóna a už brzy budeme mít její logo a vizuální identitu. Pod touto novou hlavičkou projekt finišuje přípravu MVP, k jehož spuštění by mělo dojít v průběhu října. Tým se rozrostl o nové grafiky, obsahové specialisty i marketingovou koordinátorku, kteří pracují na tom, aby byl launch úspěšný.

 

 

UČÍME ONLINE

Nový školní rok jsme zahájili 22. 9. jubilejním 100. webinářem věnovaným zdravým vztahům ve škole. Webináře Učíme nanečisto pořádáme každou středu od 19h, pro aktuální témata sleduje naše stránky nebo Facebook. Pro naše webináře hledáme tipy na zajímavé lektory, pokud máte nějaké doporučení, ozvěte se na webinare@ucimeonline.cz.  

Se začátkem školního roku se opět objevuje více žádostí o počítačovou techniku, do naší Sbírky počítačů tak rádi uvítáme nové dárce. Chcete-li pomoci, ozvěte se na sbirka@ucimeonline.cz. Děkujeme!

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

Sestavíte tým alespoň o 4 lidech, máte základy programování, zajímá vás DevOps a chcete svými schopnostmi za jeden víkend přispět k efektivnějšímu chodu dvou velkých úřadů? Pokud ano, připojte se k senior DevOps tracku, který se koná 23.10.-24.10. v Impact Hub Brno


Senior DevOps track pořádá Atos IT Solutions and Services A/S ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR a námi. Infrastrukturu poskytne SUSE a výsledné open source řešení reálně zefektivní chod nejen Ministerstva spravedlnosti, ale také ČSSZ. Track je veden mentory z řad Ministerstva spravedlnosti a Atosu. Ministerstvo spravedlnosti nachystalo pro účastníky speciální ceny, které nejsou běžně k sehnání. Tak se nezapomeňte registrovat!

 

 

ZAČNI UČIT!

Měsíc po spuštění nové podoby webu Začni učit! rozhodně nespíme na vavřínech. Náš portál průběžně doplňujeme – přidali jsme například podstránku, která zájemcům o učitelství popisuje, v čem přesně tato profese spočívá. Pilně také pracujeme na vývoji interaktivního průvodce zákonem o pedagogických pracovních. Abychom celý proces urychlili, zorganizovali jsme na konci září hackathon. Jak jsme byli úspěšní? To se dozvíte v říjnu!

 

 

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

V našem inkubovaném projektu Pohyb je řešení, na kterém pracujeme s organizacemi Sport 2.0 a Wannado, jsme se posunuli do fáze prvotního UX výzkumu s cílovými skupinami a ověřujeme si naše východiska a cíle. V příštích týdnech nás čeká tvůrčí workshop, kde budeme diskutovat nad možným řešením a zahájíme práci na prototypu. 

Chcete se k projektu přidat? Do dobrovolnického týmu hledáme zkušeného Scrum Mastera!

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

Vzájemné sdílení a inspirace mimo Česko.Digital jsou pro nás klíčové. Propojujeme se proto s dalšími komunitami a neziskovými organizacemi. Tentokrát se zástupkyněmi organizace Hestia, která pracuje s dobrovolníky už 30 let. Probírali jsme témata jako očekávání a práce s nimi, zpětná vazba nebo různé formy zapojení dobrovolníků.

 

 

Č.EDU

V září jsme v týmu přivítali nové posily pro koordinaci jednotlivých akcí i celého projektu a také uspořádali dva webináře. Do organizace, produktivity a time managementu jsme nahlédli s Anetou Martinek z Holek z marketingu. Na konci září jsme se opět setkali se Sandrou Fridrichovou a zahájili několikadílný webinář na téma nenásilná komunikace. Záznamy najdete již brzy v naší videotéce. Máte tip na lektory nebo téma? Chtěli byste sami nějakou vzdělávací akci pro komunitu uspořádat? Ozvěte se nám.

 

 

SHOW & TELL

V září došlo k již šestému vysílání našeho pravidelného pořadu o dobrovolnících Show & Tell, v rámci kterého se nám Martin Mička rozpovídal o své práce na webu Česko.Digital a o tom, jak se na něj nasazují nové funkce. Dále mluvil i Juraj Kisztner z projektu Jehlomat na téma přípravných prací k aplikaci, co má umět a na jaké problémy narazili. A celé vysílání završil Lumír Kajnar se svým vstupem na pokračování ohledně vzniku vizuální identity v Česko.Digital a jaká jsou její pravidla. Pokud Vám náhodou tento pořad vysílaný každý poslední čtvrtek v 18:00 unikl, můžete si jej zpětně pustit ZDE!

 

 


srpen 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

ℹ️ Máme zrevidované a zjednodušené hodnoty - jejich nové znění najdete na našem webu nebo zde a těšíme se, jak je budeme společně dál žít. 

Propojujeme se s dalšími komunitami. Jste v nějaké, o které bychom měli vědět? Pomozte nám s propojením. Nahlédněte do této tabulky a přidejte se jako kontaktní osoba. Moc děkujeme!

 

 

Č.EDU

ℹ️ V rámci č.edu proběhly dva webináře. V polovině srpna jsme se s Martinou Habovou věnovaly v čistě ženském složení Energy managementu pro ženy a tomu, jak nás ovlivňuje cykličnost i v práci. Předposlední srpnové odpoledne pak patřilo zpětné vazbě a praktickým tipům, jak na ni. Tímto tématem nás provedla Sandra Fridrichová.

Sestříhané záznamy nejen těchto akcí najdete v naší videotéce. A pokud byste měli zájem o další skvělý obsah, odebírejte náš kanál na Youtube. Najdete tam spoustu další inspirace a zajímavých videí.

 

 

SHOW & TELL

ℹ️ V srpnu nám naši dobrovolníci již popáté v rámci pravidelného pořadu Show&Tell pověděli o svých rolích a projektech v č.d. Tentokrát vás vysíláním provedli Marel Mencl z Pábení, Ondřej Sliš z projektu Začni učit! a Lucka Zajíčková nás vnesla náhled do péče o dobrovolnickou komunitu.

Pokud vám to náhodou uniklo, nezoufejte! Budeme se na vás těšit při příštím vysílání, které proběhne klasicky poslední čtvrtek v září, tedy 30.9.!

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ V srpnu se nám povedlo zaujmout programátory a programátorky, bez jejichž práce bychom nemohli posunout naše 3 prototypy do další fáze. Děkujeme! A jak jsme na tom? Tým projektu “Témata pod lupou” během srpna vyhodnotil s novináři témata, která navrhli sami čtenáři. Projekt Audio zprávy testuje svou aplikaci  a Chatbot Newsie ladí gamifikaci a připravuje se na testování s redakcí Čtidoma.cz.

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ Dokončujeme práce na designu a definici produktu a velmi brzy začneme vyvíjet (uf!) aplikaci pro zaznamenávání injekčních nálezů. Na začátku října proto budeme dělat hackday(!!!) v Brně!!! A hledáme React vývojáře, kteří do toho půjdou s námi. Ofiko pozvánka bude následovat, ale hlásit se můžete už teď.

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ V srpnu se nám naplno rozjel vývoj a navíc máme super týmové posily, jupí! Rozšiřujeme se tak o vývojáře, UX designéry a analytičku. Souběžně s vývojem pracujeme také na marketingové kampani, která doplní launch aplikace v únoru.

O našem společném projektu se také čím dál více začínají zajímat média a my se můžeme pochlubit několika výstupy. Podívat se můžete na reportáž v Seznam Zprávách, přečíst článek v Ekonomu a blogu StartupJobs.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Projekt Nedlužím státu vstupuje do nové fáze. 🎉

Dlužit státu je jednodušší, než si možná myslíte. Každý totiž může zapomenout zaplatit pokutu za parkování, nebo třeba poplatek za popelnice… Web Nedlužím státu proto umožňuje každému zjistit, jestli státu nic nedluží. 

Co přesně je teď na webu nového?

 • Například funkce poloautomatického vyplňování údajů ve formulářích, kterými je potřeba dluh u některých institucí ověřit. Nově tak bude stačit vyplnit informace jednou, systém si je zapamatuje a použije je v dalších formulářích.

 • Všechny citlivé údaje budou samozřejmě dobře chráněny. Uživatelská data slouží pouze k vygenerování formulářů a nejsou nikde ukládána. Ihned po použití se odstraní a nehrozí tak jejich zneužití.

 • Na webu také přibudou další potřebné dokumenty: formulář pro možnost splátkového kalendáře nebo tiskopis pro odpuštění dluhu. I zde bude fungovat poloautomatické vyplnění.

I vy teď můžete zjistit, jestli nedlužíte státu. Stačí navštívit web Nedlužím státu a rovnou si celé prostředí (včetně všech novinek) otestovat.

Uvítáme jakoukoliv zpětnou vazbu – napsat nám můžete do kanálu na Slacku nebo na e-mailovou adresu podnety@nedluzimstatu.cz. Těšíme se na všechny vaše připomínky. 

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ I přes to, že většina týmu byla na dovolené, povedlo se posunout několik částí projektu. Podařilo navázat spolupráci s celkem 8 ilustrátory! Ti pracují na tvorbě grafických podkladů pro jednotlivé scénáře a brand identity. Zároveň jsme vybrali nové jméno projektu, jelikož Střecha duševního zdraví není příliš přívětivá pro naši cílovku z 2. stupně ZŠ. Nové jméno projektu je Safezona / Safezone. I díky tomu jsme mohli začít pracovat na komunikační strategii pro projekt.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Skvělá zpráva pro učitele – nový web Začni učit! je na světě! Dlouhé měsíce práce přinesly své ovoce. Nový web usnadní zájemcům o učitelství cestu ke katedře. Doporučí jim totiž program na míru a zároveň nabídne sekci tipů a triků nebo příběhy učitelů z praxe. Brzy navíc spustíme interaktivního průvodce, který poradí, jakou si musíte doplnit kvalifikaci, když chcete začít učit.

Děkujeme celému týmu expertních dobrovolníků z Česko.Digital a týmu Výluky za super práci! Informace ke spuštění stránek v novém kabátu najdete na našem blogu.

 

 


červenec 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

Červenec byl ve znamení narozeninových oslav a také osobních setkání komunity - tentokrát v Praze i Brně. Rádi jsme se po dlouhé době nebo s některými dokonce poprvé rádi viděli a těšíme se na další akce.

 

 

Č.EDU

ℹ️ Ani přes prázdniny nezahálíme a v komunitě se vzděláváme, červenec byl ve znamení tématu duševní hygieny a well-beingu nejen v dobrovolnictví - workshop na toto téma lektorovala @Petra Fritsch, dobrovolnická koordinátorka Střechy duševního zdraví a také studentka psychologie.

Léto využíváme také pro zpracování již odvysílaných živých webinářů a workshopů do videotéky a přípravu nových témat a akcí v následujících měsících. Všechny připravované akce najdete na Portále dobrovolníka.

 

 

SHOW & TELL

ℹ️ V červenci jsme odvysílali již čtvrtý díl našeho pravidelného pořadu Show&Tell, ve kterém dáváme prostor ukázat našim dobrovolníkům, jak a na čem pracují. V posledním díle jste mohli vidět zajímavé povídání o vývoji aplikace pro Loono, rozhovor a ukázku výsledku z našeho prvního Flutter hackatonu a co spadá do denní agendy Head of Partnerships & Fundraising v Česko.Digital. Koneckonců se můžete zpětně podívat tady.

A zapište si do kalendářů, že 26. 8. vysíláme další díl. 

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Tři prototypy se díky pečlivému plánování tech-leadů a průběžné práci programátorů a jiných dobrovolníků stále posouvají kupředu. A to i v červenci, měsíci dovolených. První výsledek týmu “Témata pod lupou” už lze vyzkoušet na vlastní kůži - na vybraných webech lokálních zpravodajských redakcí Drben, např. tady, můžete přes formulář v banneru navrhnout vlastní téma, které by měla redakce zpracovat.

Pomozte nám proces vyzkoušet a zapojte se, prosím!

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ Jehlomat sa nám rozrastá a máme z toho veľkú radosť! V tíme sme privítali nového tech-leada, programátorské posily i agilného koordinátora, ktorí rozbehnú vývoj našich krásnych designov. No najmä, v takto hojnej zostave zapracujeme na príprave Jehlomat-hackday, od ktorého si sľubujeme prvé MVP a i náväznú spoluprácu s ďalšími šikovnými vývojármi. Zatiaľ je príprava našeho hackday na štartovacej čiare, no môžeme prezradiť, že zvažujeme prvýkrát zorganizovať takúto udalosť v Brne.

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ Začali jsme pracovat na vývoji. pracujeme na první části aplikace - Onboarding. Postupně připravujeme a finalizujeme další sekce, aby měl vývoj práci pro další sprinty. Tým posílila další členka - IT analytička, která bude pomáhat s přípravou tasků pro tým vývoje. Ruku v ruce s tím řešíme, jak tým, který na projektu pracuje, udržet a postavit i po převzetí aplikace do správy Loono. Po vedlejší linii pak sháníme technické partnery i finanční podporu na udržení a rozvoj aplikace. 

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Vývoj letí kupředu doslova jako raketa. Máme již 4 části nového webu + designujeme architekturu služeb pro automatické generování formulářů, abychom mohli nasadit k testům. Copy připravuje finální textace již hotových stránek. UX provádí na základě testů doplnění navrhovaných úprav. Dále se můžete těšit na rozhovor o převodu infrastruktury pod zadavatele a úskalích tvorby nového webu, vše připravuje jako článek na blog náš marketing.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ V červenci jsme nejvíc času strávili nad získáváním partnerů, kterém nám obsahově zastřeší jednotlivé scénáře. Momentálně máme partnery pro 7 scénářů a na dalších se domlouváme. V rámci týmu jsme kompletně přešli na Jiru a domluvili se na projektové metodice a máme nové posily na přípravu obsahu, tvorbu videí a vývoj webu.
Dále se nám povedlo přejít na WebFlow spravovaném Č.D. a prototyp prvního scénáře lze nalézt na adrese https://strecha.ceskodigital.net/problemy-ve-skole .

 

 

UČÍME ONLINE

ℹ️ Po červencových projektových “prázdninách” se pomalu dostáváme zpět do pracovního tempa. Začínáme chystat zářijové webináře, pečlivě jsme prostudovali zpětné vazby od účastníků a věříme, že se vám připravovaná témata budou líbit. Během července jsme dokončili “Digitální kuchařku pro dárce techniky”, podrobný manuál pro firmy, které chtějí darovat nepotřebné počítačové vybavení. Průběžně také plánujeme první postupné kroky pro užší spolupráci s NPI a propojení našich aktivit.

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ ASWA v nejbližších dnech zveřejní edukativní videa na téma, jak pořizovat SW. Pokračují přípravy festivalu pro úředníky, zářijový termín se přesouvá na listopadový. S Principal Engineering máme termín pro novou panelovou diskuzi na téma
open- source.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Spuštění nového webu se blíží. Abychom portál Začni učit! stihli spustit, je ještě potřeba spousta práce –  čeká nás náročná cílová rovinka. V této fázi projektu nám naštěstí pomáhá hned několik nových dobrovolníků – vývojářů. Tým copywriterů s designéry pro ně mezitím připravil texty pro nejdůležitější části webu. A chystají se i prozaičtější, ale neméně důležité úkoly: texty pro samotný launch v rámci Česko.Digital nebo technické zajištění přechodu na nový web. 

Důležitou a příjemnou novinkou je také získání záštity pro celý projekt od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jde pro nás o klíčového partnera – s ministerstvem máme dohodnutou kontrolu celého systému, která prověří jeho správné fungování. Na to není nikdo vhodnější, protože náš interaktivní průvodce, na kterém pracujeme, srozumitelně vykládá právě ministerské paragrafy. Stejným způsobem jsme navázali spolupráci s dalšími největšími „hráči“ na poli vzdělávání – s Učitelem naživo, organizací Otevřeno, Učitelská platforma, SKAV a dalšími.

 

 


červen 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

Proběhlo první po-pandemické osobní komunitní setkání v Praze. Chyběli jste nám a těšíme se na to, že od teď se budeme vídat častěji i jinak než za obrazovkami počítačů. Chystáme i další akce a to v úterý 20. 7. pivo-víno-limo #2 v Praze a v srpnu setkání v Brně.  Pro více informací sleduj náš Slack.

 

 

Č.EDU

ℹ️ V červnu jsme uspořádali první rozsáhlejší workshop s názvem „Jak na osobní produktivitu“ s odborníkem na toto téma Danielem Gamrotem, který přijal naše pozvání. Zároveň jsme tím otestovali i ranní 2,5 hodinová formát. Poslední pondělí v měsíci jsme ještě v rámci workshopu „Jak na Figmu“ se Šnorbim a Jánem Dugovičem získali cenné znalosti a tipy k tvorbě jednoduchých grafik ve Figmě.

Náš střihačský tým se chopil záznamů i z našich předchozích akcí a webinář „Jak na launch  v Česko.Digital“ už najdete v naší Wiki videotéce. Další budou přibývat. Ve Wiki sledujte i kalendář vypsaných akcí na prázdniny, přineseme i nepracovní témata.

 

 

INKUBÁTOR & PROJEKTOVÁ METODIKA

ℹ️ Za 2 roky práce na projektech a jejich řízení jsme dle nasbíraných zkušeností začali sepisovat tipy & postupy (aka projektovou metodiku č.d) na naši wiki zde. Nejvíce jsme se inspirovali agilním řízení, které nám s expertním dobrovolnictvím sedí nejlépe! Pokud se chceš v agilním řízení rozvíjet, můžeš se stát Scrum Masterem nebo Product Ownerem na jednom z našich projektů a pravidelně chodit na setkání agile leaders. Více informací najdeš v ceskodigital-agile_leaders nebo u Romany Pokorné. 

A pokud máte tip na další neziskovku, které jsou blízké hodnoty Česko.Digital a potřebovala by rozjet digitální inovativní projekt, dejte nám o ní vědět do kanálu inkubátoru nebo na email romana@cesko.digital.

 

 

SHOW & TELL

ℹ️ Podívejte se s námi na zajímavé osobnosti, které stojí za projekty a jejich výzvami! Ve třetím díle našeho pořadu Show&Tell jsme měli možnost nahlédnout do světa marketingové ředitelky Česko.Digital, Evy Zehnálkové a seznámit se s blíže se směřováním marketingu v č.d. Společně s Adélou Kalusovou z projektu Loono jsme se podívali také na změny v agilním řízení projektu s nástrojem Jira. V neposlední řadě s námi autoři pořadu a jeden z nových koordinátorů, Lukáš Krištof, sdíleli budoucí plány s pořadem.
Novým koordinátorům Show&Tellse podařilo začít postupně formovat podobu pořadu tím správným směrem tak, aby byl stále více atraktivní a nabídl zajímavý pohled do práce jednotlivců a dobrovolníků v projektech. Věříme, že s pomocí našich nových dobrovolníků pro natáčení, střih videa, copywriting a marketing se nám to povede! Do týmu neustále hledáme další pozice a proto nám neváhejte napsat do tech kanálu č.d.

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Projekt přináší hned tři prototypy, které mají lidem umožnit sledovat zprávy přístupnější formou. Nabízí alternativu těm, kterým současné formáty zatím příliš nepřirostly k srdci. Redakcím zase projekt přináší možnost rozšířit své portfolio o moderní nástroje a nové formy obsahu. 

Po několikaměsíční spolupráci dobrovolníků z řad novinářů, vývojářů i designérů a marketingových specialistů představujeme tři řešení:

 • Díky řešení Témata pod lupou se budou moci čtenáři podílet na volbě témat, která v médiích chtějí vidět. Budou tak mít možnost upozornit novináře na to, co je v jejich regionu trápí. 

 • Audio dlouhodobě posiluje. Je mnohdy snadnější si zprávy poslechnout, než najít čas na pročítání článků. Tento prototyp tak bude čtenářům vybrané zprávy předčítat, zároveň si bude díky AI pamatovat, co je zaujalo a doporučí jim další témata. 

 • Mladší skupinu těch, kteří ještě nenašli cestu ke zpravodajství, se zase snaží oslovit řešení s názvem „Newsie“. Tento prototyp obsahuje prvky gamifikace, využívá chatbota i personalizaci zpráv.

Jak to celé probíhalo a mnohem víc o jednotlivých prototypech se dočtete na blogu.

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ V červnu sme intenzivne pracovali na designe, schválili sme si finálny flow pre zadávanie jehel v aplikácii pre obe cielovky - pre terennych pracovnikov i pre verejnost, ktora bude mat moznost zadat nalezy anonymne. Hladali sme posily do vývoja a na sklonku mesiaca sa zadarilo. Do tímu prichadza Radek a spolu s Martinom sa pustaju do prvych kodov. odstartovali sme aj pripravu textaci pre planovany launch, ktory ma nově pod prstom na marketingovy guru Vašek. Datum vykopu launchu vam prezradime v dalsom cisle newsletteru ;)

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ Máme za sebou první projektový sprint, brzy nás čeká další. K našemu týmu se připojili další lidé, kteří nám pomáhají s UX/UI designem a také backend developeři. Již brzy zahájíme samotný vývoj aplikace, který chceme podpořit chystaným jednodenním “Hackday”. Setkání proběhne v sobotu 17.7. pod vedením našeho CTO @Martin Wenisch (expert na Flutter) a je vhodný i pro iOS a Android vývojáře, kteří mají zájem se Flutter naučit.

Pokud máš o akci zájem, přečti si více zde nebo napiš na romana@cesko.digital.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Náš vývojový tým již začal pracovat na prvních částech nového webu, který stavíme na nové infrastruktuře u zadavatele. Vše již běží v "plném" provozu. UX se posunulo v doladění posledních detailů návrhu (především mobilních částí). Marketing se již plně připravuje na "poprázdninový" launch projektu.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ Na Střeše se blížíme k internímu milníku a to je prezentace prototypu prvního scénáře “Problémy s prospěchem” do komunity, který budeme sdílet 1.7. Probíhá také testování prototypu s cílovkou. Na základě výsledků budeme upravovat scénář. Finalizujeme i MVP roadmapu a hledáme garanty pro jednotlivé scénáře. Jako tým zároveň přecházíme z Trella do Jiry.

 

 

UČÍME ONLINE

ℹ️ 15. června jsme uzavřeli školní rok webinářů Učíme nanečisto webinářem číslo 99. Pokračování pro vás chystáme na začátek září. Dosud odvysílané webináře najdete v naší krásné videotéce, která dostala před prázdninami novou podobu, tak ji určitě navštivte! Chystáme také úpravu a aktualizaci celých stránek Učíme online, takže je na co se těšit :)

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ Máme nové koordinátorské posily.

Organizujeme festival pro úředníky, jehož účelem je posílit komunitu profesionálu ze státní správy a propojovat je nejen mezi sebou, ale také s neziskovým a soukromým sektorem. Proběhla panelová diskuze na téma vendor lock-in. Zpětná vazba vede k tomu, že naplánujeme ještě jednu debatu na téma open source.

Připravujeme také vzorovou zadávací dokumentaci a metodiku k ní tak, aby firmy dokázaly reálně nacenit práce pro zadavatele.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Týmy vývoje i designu získaly nové posily a projekt tak nabírá druhý dech. Co konkrétně nás čeká? Expertní systém, který pomůže v orientaci všem uchazečům o školství, má hotový design i textaci. Teď je na čase vývoj jeho MVP – rané, ale funkční verze! 

Práce probíhá i na nové podobě webu Začni učit!, která bude hostit mimo jiné právě expertní systém. Konečně jsme se mohli potkat naživo a vytvořit při tom návrh architektury webu. Teď vznikají podklady pro copywriting – a mílovými kroky postupuje i nová vizuální identita, díky které budeme moci představit naši práci v novém kabátě. 

 

 


květen 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

Minule jsme zmiňovali Strom vděčnosti a kanál #thank-you ve Slacku, kde můžeme sdílet radostné okamžiky z komunity a projektů. Vznikl také Red Box, kde sbíráme zpětnou vazbu a Slackový kanál #ask-me-anything, kde se může kdokoliv z komunity na cokoliv zeptat (a to i anonymně díky botovi). 

Náš Slack má nového člena. Tím je @grnst-bot od The Greenest Company, který nám pomáhá mapovat well-being v komunitě a napříč projekty. O well-being pečujeme nově i v kanálu #wellbeing-club a chystáme letní vzdělávací a rozvojové akce v rámci projektu č.edu a obsah na náš blog.

Květen se nesl ve znamení příprav na refresh a rozpracování hodnot Česko.Digital. Více o tom, co nás v červnu čeká, najdete ve Slackovém kanálu #general nebo na naší Wiki. Zapojit se do dotazníku nebo focus groups se může každý člen komunity, přidejte se taky.

 

 

Č.EDU

ℹ️ Po úspěšném pilotním webináři v dubnu v květnu proběhly hned tři vzdělávací online akce pro komunitu - Jak na nástroje v Česko.Digital, Onboarding session pro product ownery a Jak na launch projektu v Česko.Digital. Nyní už jsou v plném proudu přípravy na červnová témata. Jedním z nich je očekávaný workshop s Danem Gamrotem na téma Time management a produktivita 24.6. dopoledne. Projekt získal novou koordinační posilu a přidalo se k nám několik střihačů pro zpracování záznamů z akcí pro další využití. Pro nadcházející akce sledujte Wiki č.edu.

 

 

SHOW & TELL

Náš nový pořad, ve kterém dobrovolníci prezentují svoji práci, řešení a úspěchy na projektech v rámci Česko.Digital, má za sebou druhé vysílání! Cílem je dát prostor i samotným jednotlivcům, bez kterých by to prostě nešlo. Zatím interní livestream vysíláme vždy poslední čtvrtek v měsíci. Nebojte se, postupně rozšiřujeme produkční tým a máme velké plány! :)

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Během dubna začaly týmy navazovat spolupráce s redakcemi, aby společně mohli vytvořit své prototypy. Zájem projevila ČTK, redakce Drbna, ČtiDoma a Ekonews. Vše se tak zdárně posouvá k Novinářskému dni (18.6.), na kterém budou zástupci prezentovat výsledky naší práce.

🔎 Stále hledám posily do týmu, chybí nám vývojáři. Chcete nám pomoct? Přihlaste se v kanálu #run-inovace-zpravodajského-storytellingu.

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ V květnu jsme v Jehlomatu jeli neskutečné bomby. Přijali jsme do týmu nového marketingového specialistu, který nám zpracoval moodboard, podle kterého jsme upravili vzhled aplikace. Skvělý tým designérek Mária Šviriková, Adéla Plátková a Adriana Drozdová, se pustil do navrhování aplikace. Nejasnosti s ikonami se vyjasnily v dotazníku, na kterém se podílely organizace s terénními programy. Dále jsme posunuli launch projektu z plánovaného konce června do druhé poloviny července, takže máme na spuštění dostatek času. Na červen máme v plánu otestovat aplikaci s terénními pracovníky a připravit samotný launch.

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ Podařilo se rozpracovat další důležité wireframy aplikace, které pokrývají funkcionality, jež chceme v aplikaci pro uživatele mít. Založili jsme účty v nástrojích a má platformách, které potřebuje hlavní flutter vývojář k práci. Získali jsme přístup do první databáze smluvních lékařů od pojišťovny RBP. Jsme v jednání i se zbývajícími zdravotními pojišťovnami. A jako velmi důležitou vidíme i skutečnost, že jsme finálně vydefinovali rozsah MVP aplikace a s týmem postupně přecházíme na řízení projektu v Jira.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Od minulého měsíce se UX povedlo vytvořit exkluzivní design pro přestavbu stránek a zapracování nových častí pro fázi 1.5. Technická část projektu má již připravenou službu pro automatické generování formulářů a navíc se povedlo i připravit infrastrukturu pro migraci k zadavateli. Teď nás čeká intenzivní vývoj dle nového designu a zesílení prezence na sociálních sítích.

 

 

SPOLU NA DÁLKU

ℹ️ V květnu jsme se rozloučili s projektem Spolu na dálku, v rámci kterého vznikla ve spolupráci s Národním telemedicínským centrem FNOL (NTMC FNOL) a Asociací poskytovatelů sociálních služeb v ČR (APSS ČR) Příručka Spolu na dálku pro realizaci vzdálené komunikace pacientů nebo klientů a jejich blízkých. Jeden z prvních projektů z oblasti zdravotnictví tak svou cestu v Česko.Digital končí a my děkujeme všem, kteří se na jeho realizaci podíleli. Předáváme ho tak symbolicky do rukou jeho zadavatelky paní Ilony Antoníčkové. I po skončení projektu budeme rádi za sdílení Příručky mezi vaše známé i odbornou veřejnost.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ V projektu se povedlo přivítat 3 nové posily pro náš výzkum, pracujeme tak na scénáři pro testování prototypu s naší cílovkou žáků 2. stupně. Získali jsme také cenné odpovědi z praxe od několika pedagogicko-psychologických poraden pro náš pilotní scénář. V týmu máme i programátorskou posilu, která nám pomůže s přesunutím Střechy z designového návrhu do webové aplikace s použitím nástroje Webflow.

🔎 Hledáme odborné garanty, kteří se s námi budou aktivně podílet na tvorbě obsahu naší aplikace. Témata, která bychom potřebovali obsahově zaštítit jsou šikana/kyberšikana, rozvod rodičů, osamělost, pocity nedostatečnosti, domácí násilí a další obtížné situace, ve kterých se teenageři mohou ocitnout. Máte tip na takovou organizaci nebo s ní sami spolupracujete? Dejte nám o ní vědět do kanálu projektu nebo na email katerina@cesko.digital.  Do tandemu hledáme i dalšího Scrum Mastera a Product Ownera, jelikož je projekt časově náročný a hodila by se nám další pomoc.

 

 

UČÍME ONLINE

ℹ️ I přes návrat dětí k prezenční výuce neklesá zájem o naše webináře Učíme nanečisto. Zaměřujeme se totiž na aktuální témata, která souvisejí nejen s blížícím se koncem školního roku, ale také tím, jak mohou učitelé kreativně využívat moderní technologie i v prezenční výuce. Webináře poběží až do půlky června, rozpis najdete zde

🔎 Trvá také zájem o počítačovou techniku z naší sbírky počítačů. Víte o společnosti, která by mohla darovat použité počítače nebo notebooky? Nasměrujte je k nám!

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ Nejdůležitější událostí je panelová diskuze, kterou spolupořádáme s Principal Engineering, Havel & Partners a Delloite. Konat se bude 15.6. v 15:00, tématem je vendor lock-in. ASWA natáčí edukativní videa. A máme nové posily v týmu, koordinátorku do tandemu a marketingovou podporu.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Tým vývojářů pracoval i v květnu na přípravě první, pilotní verze expertního systému, který uživatelům pomůže s výběrem pedagogického vzdělání. Design tým se krom práce na komponentech pro expertní systém pustil do prvních návrhů nové podoby webu Začni učit! Zorganizoval pro to i brainstormovací workshop, takže se do tohoto úkolu mohli zapojit i dobrovolníci z vývoje, marketingu i zadavatele z Výluky. Marketingový tým rozplánoval launche a vzniká i první verze copy expertního systému. A hlavně se alespoň část z nás konečně viděla naživo a dali si v Kasárnách Karlín pivo!

 

 


duben 2021

 

Č.EDU

ℹ️ Ve čtvrtek 22.4.2021 proběhl pilotní webinář na téma “Jak na remote práci”. Odstartovali jsme tak komunitní vzdělávací a rozvojový program. Na pilotní webinář se přihlásilo bezmála 50 posluchačů. 

Velmi důležitý je podtitul programu “od komunity pro komunitu” - každý z dobrovolníků může přijít s nápadem na téma či lektora nebo se jím sám stát.

🔎 Stále také hledáme posily do organizačního týmu.  

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Na začátku dubna prezentovaly tři týmy výsledky své práce hostům z Google (Taťána le Moigne), ČTK (Jaroslav Kábele),  Eurozpráv (Lukáš Kňazovický), MédiaGuru (Martina Vojtěchovská) a získali jejich názory a připomínky.

🔎 V týmech už v tuto chvíli probíhá vývoj prototypů ve spolupráci s redakcemi, ale stále nám chybí vývojáři.

 

INKUBACE ČESKO.DIGITAL

ℹ️ Projekt “Průvodce prevencí” neziskové organizace Loono přešel z inkubace do realizace. 

Pomyslným milníkem byl strategický workshop pod taktovkou Marka Mencla z Pábení, kde jsme si vyjasnili vizi a cíle projektu. Workshop byl završením dvouměsíční inkubace ve spolupráci @Blanka Sigmundová a @Petra Císařová z Loono s mentorem Lukášem Přikrylem.

Společně s nově naloděným realizačním týmem pracujeme na vývoji interaktivní aplikace, která by měla uživatelům připomínat preventivní prohlídky a zároveň je o prevenci a zdraví vzdělávat.

🔎 V týmu bychom rádi uvítali druhého tech leada a product ownera, kteří by podpořili a doplnili současné kolegy. V případě zájmu se ozvěte na romana@cesko.digital.  

K této příležitosti byla vydaná tisková zpráva a článek vyšel např. na “Pozitivní zprávy”. 

JEHLOMAT

ℹ️ V rámci projektu, který napomáhá “dostat jehly z ulic pryč” jsme úspěšně odstartovali vývoj a zapracovali na designu aplikace, která bude sloužit nejen terénním pracovníkům neziskových organizací, ale také veřejnosti. Upravili jsme Smart cíle, do kterých jsme zahrnuli i nově vznikající část projektu, a to marketing. Náš tým se také rozrostl o nové posily, jednou z nich již zmíněný, markeťák Vašek, který s námi bude tvořit branding a dvě nové designérky.

V dubnu probíhaly i změny v organizaci projektu, kde na koordinátorskou pozici nastoupila Terka, která v projektu začínala jako Key Account. V rámci měsíčních schůzek se zadavatelem jsme vyhodnotili úspěšnost projektu a věříme, že plníme jejich očekávání.  

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Po strategické schůzce s @Eva Pavlíková a zadavatelem Radkem Háblem jsme se dohodli na konkrétním termínu zhotovení a předání projektu. Dokončení plánujeme na termín nasazení fáze 1.5, tedy k 30.6.2021. Projekt bude pak dále pokračovat pod hlavičkou zadavatele.

Téměř hotová je sekce "O nás", která více přiblíží motivaci týmu a projektu.

Dále máme rozpracován a již nasazen v testu prototyp služby automatického generování formulářů, připravenou sekci vyhledávání místní pobočky a další úkoly jsou již ve fázi designu. 

ONBOARDING

ℹ️ Mezi strategické cíle Česko.Digital patří i zlepšování onboardingu a péče o naše dobrovolníky i kmenový tým. Vytvořili jsme proto přehled, na čem chceme v projektu pracovat. Kromě onboardingu do komunity i projektu vznikne i Příručka Česko.Digital.

🔎 Rádi bychom to vše dělali ve spolupráci s vámi, hledáme proto copywritery, grafiky, videomakery a jiné tvůrce psaného i vizuálního obsahu 

REDESIGN WEBU ČESKO.DIGITAL

ℹ️ Tým projektu spustil novou verzi webu Česko.Digital. Webová prezentace komunity má novou vizuální identitu a prezentuje práci na realizovaných projektech. 

SPOLU NA DÁLKU

ℹ️ Společně s Národním telemedicínským centrem FNOL (NTMC FNOL) a Asociací poskytovatelů sociálních služeb v ČR (APSS ČR) jsme vydali Příručku Spolu na dálku pro realizaci vzdálené komunikace pacientů nebo klientů a jejich blízkých. S hotovou příručkou jsme oslovili i další instituce a spolupracující organizace pro její další šíření. Budeme rádi, když Příručku nasdílíte i vy tam, kde můžeme pomoct rodinám, aby neztratily vzájemný kontakt.

O Příručce jsme informovali nejen na sociálních sítích, ale také v odborném časopise Sociální služby, a přečíst si můžete i článek na našem blogu. 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ Stále pracujeme na pilotním scénáři, kterým odstartujeme tvorbu dalších témat s problematikou duševního zdraví žáků 2. stupně základních škol. Na prvním tématu s pracovním názvem „Problémy s prospěchem“ pracujeme jak výzkumně (kontaktujeme pedagogicko-psychologické poradny a jiné odborníky) tak si na něm modelujeme první prototyp výsledného produktu. Ten se následně chystáme testovat s naší cílovou skupinou.

🔎 Do týmu nově hledáme Frontend developera, který bude od začátku u zrodu platformy a bude tak moci s námi řešení konzultovat a následně realizovat se svým týmem. Pro obsahovou část hledáme koordinátory. 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ Dali jsme dohromady časovou osu projektu. Máme termín pro plánovanou online událost na téma vendor lock-in: 15.6. v 15:00. Pokračují práce na metodice, jejímž cílem je nastavit pravidla pro agilní zadávání veřejných zakázek v prostředí státní sféry. 

🔎 Hledáme posilu do týmu. 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Vývojáři stále pracují na expertním systému, který provede džunglí složitých vyhlášek lidi, kteří chtějí učit. Nyní se finišuje proof of concept – prototypu, který nám prokáže, zda postupujeme správným směrem. 

Designéři mezitím pro expertní systém připravují vzezření. Prakticky hotová je verze pro mobilní zařízení. Designéři spolu se zadavateli z Výluky začali pracovat na dalším velkém úkolu: pomalu vzniká web, kam bude expertní systém zasazen. Díváme se také na konkurenci, vymýšlíme architekturu webu.

Tým marketingu dává konkrétní podobu tomu, jak bude vypadat komunikační plán. Ten jsme si rozdělili na více částí – včetně kroků, které je potřeba dělat ještě před představením expertního systému a webu.