Novinky z projektů

 


listopad 2021

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

Oslavili jsme to! S novináři, vývojáři, koordinátory, product ownery a teach-leady jsme si připili k předání projektu do rukou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Výsledky projektu jsme zveřejnili na Wiki stránce projektu a redakci si již nyní mohou testovat Chatbota Newsie nebo Témata pod lupou. Čeká nás ohlédnutí za 15 měsíci, kdy jsme s desítkou redakcí a 150 dobrovolníky hledali cesty, jak na inovace ve zpravodajství.

 

 

JEHLOMAT

Máme skvelý tím vďaka ktorému vývoj Jehlomatu ide raketovo kupredu. Začíname sa už  preto obhliadať po skúsenom seniornom markeťákovi, ktorý nám pomôže s komunikačnou stratégiou pri spustení aplikácie. Stále sa nebránime i pomocným rukám na frontende a backende. Pilne pracujeme i na logu a prvých textoch v aplikácii. Tešíme sa z toho, ako sa nám rodí Jehlomat pod rukami.

 

 

LOONO

Hlasíme další báječný pokrok ve vývoji projektu Loono a Česko.Digital – aplikace Včas, která naučí Čechy chodit na preventivní prohlídky! Před pár týdny jsme dokončili sekci Onboarding, tedy první část aplikace, kterou uživatel uvidí a v případě Loono je to takový „audit zdraví". Ready máme také sekci Settings a téměř i Najít lékaře.

 

A na čem pracujeme teď?

 • Sekce Prevence – nejdůležitější část, kde uživatel zjistí, na jaké preventivní prohlídky by měl chodit

 • Sekce O zdraví – obsahová část, kde uživatel najde spoustu dalších informací o zdraví a prevenci

Chceš se z aplikace potěšit stejně jako my? Mrkni se na návrh do Figmy.  Více také v kanále #run-loono_vcas. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří aplikaci věří stejně jako my v Loono!

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Velmi nás těší, že dostáváme na web Safezóny pozitivní ohlasy, a to z řad odborné veřejnosti i z naší komunity. Aktuálně zpracováváme další témata a chystáme k nim také interaktivní pracovní listy, se kterými děti budou moci pracovat.


Stále také rozšiřujeme tým - hledáme grafiky a ilustrátory, copywritery i někoho pro roli frontend developera se znalostí Webflow. Jednou z novinek je výměna na pozici Product Ownera, kde Petru Fritsch střídá Vladimíra Osadníková, se kterou jste se už možná potkali na Slacku (kdo není v našem projektovém kanále #run-strecha-dusevniho-zdravi, je tam vřele vítán!). Jednou z jejích hlavních priorit bude najít organizaci, která si projekt v budoucnu převezme a bude o něj nadále pečovat. Neznáte takovou?

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

Jakým jazykem s námi úřad mluví? Jak inovovat veřejné instituce? A je moderní stát UX designér? Nad tím jsme se zamýšleli začátkem listopadu během Festivalu kreativní byrokracie, který jsme spolupořádali v Centru architektury a městského plánování CAMP. Za Česko.DIgital vystoupila Eva Pavlíková a jedním z řečníků byl také Martin Podveský z Celní správy, se kterým spolupracujeme na projektu Veřejné zakázky spolu.

 

 

ZAČNI UČIT!

Spolu se Začni učit! spouštíme interaktivního průvodce, který usnadní profíkům z praxe vstup do českého školství a každého zájemce o učitelství bez pedagogického vzdělání provede bezpečně všemi nástrahami. Přečtěte si víc o našem počinu na blogu Česko.Digital, kde také najdete odkaz na průvodce a formulář pro zpětnou vazbu.

„Na začátku naší spolupráce s Česko.Digital stál nápad – nebo spíš sen – vytvořit průvodce, který by zájemcům o kariéru učitele poradil, jaké vzdělání si musí doplnit. Náš projekt se vyvíjel a interaktivního průvodce trochu zastínil nový web http://zacniucit.cz . Práce na chytrém zjednodušení cesty do školství ale nikdy nepřestala – a tak je teď díky práci dobrovolníků z Česko.Digital i našeho týmu na světě jeho první verze!“ píše Ondřej Sliš, marketingový manažer organizace Výluka a projektu Začni učit!.

Děkujeme všem, kteří se na tvorbě průvodce podíleli, a jsme zvědaví, co na tuhle naši práci řeknete!

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

Úspěšně jsme dokončili inkubační proces projektu “6 hodin” (dříve známý pod pracovním názvem Pohyb je řešení). Pomohli jsme ukotvit vizi a cíle a načrtnout potřebné kroky k realizaci. Projekt nyní čeká rychlý rozjezd marketingové kampaně a budování komunity, to vše pod taktovkou Sport 2.0 a Wannado. Česko.Digital bude projekt nyní podporovat na základě aktuálních potřeb prostřednictvím našeho #market-place a v budoucnu se znovu spojíme intenzivněji nad rozvojem technického řešení.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

25. listopadu jsme se zúčastnili konference Happiness @ Work, která se konala ve virtuálním prostředí CONFER-O-MATIC. Kromě zajímavých přednášek o firemní kultuře a stále měnící se realitě, kterou v době VUCA zažíváme, jsme měli možnost popovídat si s účastníky a vymysleli díky tomu pár upgradů, které z nás udělají snad ještě sympatičtější komunitu.

 

 

Č.EDU

V listopadu jsme odvysílali další webinář se Sandrou Fridrichovou o Nenásilné komunikaci, tentokrát zaměřený na emoce. Dozvěděli jsme se, proč je důležité v komunikaci a zejména v obtížné komunikaci mluvit o emocích, jak se o nich mluví a kdy je jich už moc.

Na začátek prosince připravujeme webinář Skvělý Scrum Master, kde se seznámíme s opravdu skvělými Scrum Masterkami, které v Česko.Digital přináší agilní prvky do neziskových projektů.

Záznamy najdete na Youtube a připravované na Portálu dobrovolníka.

 

 

SHOW&TELL

Závěrečný díl letošní série jsme tradičně odvysílali poslední čtvrtek v měsíci. Ve velkém finále jste si mohli poslechnout Marka Mencla z Pábení, který představil, jak pracuje se systémem OKRs, díky kterému nastavujeme priority a cíle v Česko.Digital. Jako druhá povídala Michaela Rudolfová, která jako dobrovolnice pomáhala na jednom z našich hackathonů. Závěr byl ve znamení designu. Lumír Kajnar zakončil své povídání na pokračování o vizuální identitě Č.D. Všech osm dílů naleznete na našem YT profilu a doufáme, že si s námi budete ukazovat a povídat i v příštím roce.

 

říjen 2021

 

JEHLOMAT

S novými posilami ve vývoji spouštíme třetí sprint, ve kterém chceme dotáhnout funkcionality jako je například registrace uživatele a organizace. Aby byla aplikace po jejím dokončení co nejvíce používaná, potřebujeme vymyslet kampaň a proto nyní hledáme Marketingového guru.

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

Jak se sluší na pořádný konec, i konec našeho projektu je chvílemi pořádně napínavý. V říjnu tým Audiozpráv řešil s NFNZ budoucnost své aplikace a nyní bojuje s náhlým výpadkem tech-leada. Zprávy pod lupou v klidu dokončili testování s Drbnami a začali testovat s projektem Apel Plzeň. Chatbot Newsie v říjnu ladil aplikaci, ale nyní už čeká na první feedback od redakce ČtiDoma. Všechny týmy plánují dokončení projektu na konec listopadu. Držte nám palce!

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

Projekt pokračuje dál i po předání do rukou zadavatele a nyní pomáhá třeba zbavovat se exekucí díky Milostivému létu. Akce vyhlášená státem vám umožní zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které vám navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení. Na webu je proto připravena informační stránka, co je a jak funguje Milostivé léto.

 

 

UČÍME ONLINE

Pilně pracujeme na předávání projektu organizacím, které jej budou dále rozvíjet. Větší část přejde na přelomu roku pod Národní pedagogický institut a Sbírku počítačů si převezme pod svá křídla organizace Člověk v tísni. S NPI jsme v říjnu uspořádali debatu na téma budoucnosti projektu a digitálního vzdělávání v Česku, záznam můžete shlédnout na našem YouTube. Podobnou akci na téma Sbírky plánujeme 24. listopadu i s Člověkem v tísni, sledujte náš Facebook pro aktuální informace!

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

Společně s Principal engineering a Projektovým klubem pořádáme 23. 11. 2021 další diskuzi, tentokrát na téma Výběr technologií do veřejného IT projektu. Budeme se bavit o tom, zda je lepší Open source nebo tradiční řešení a jak správnou technologickou platformu pro projekty ve veřejné správě vůbec vybrat. Přijďte si poslechnout zkušenosti z reálných projektů, které byly postavené na principech vycházejících z Příručky řízení státních IT projektů od Česko.Digital. Registrovat se můžete tady.

 

 

ZAČNI UČIT!

Spolu se Začni učit! spouštíme první verzi interaktivního průvodce, který pomůže do českého školství profíkům z praxe. Po měsících navrhování a programování totiž běží první verze systému – ta doporučí každému zájemci o učitelství, který ale nestudoval „peďák“, co si musí doplnit za vzdělání. Přečtěte si víc o našem počinu na blogu Česko.Digital!

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

V Inkubátoru nyní pracujeme na projektu Pohyb je řešení. Máme za sebou počáteční UX výzkum s cílovou skupinou, který přinesl mnohá zajímavá zjištění a pomohl nám ujasnit si, kam chceme s projektem mířit. Na základě výstupů z výzkumu jsme postavili zadání pro kreativní část, ve které nás čeká velký ideační workshop, kde budeme pracovat na konceptu řešení. Aktuální průběh můžete sledovat v našem slackovém kanálu #inkub-pohyb_je_reseni.

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

V Praze jsme zašli na říjnové komunitní pivo, díky všem, co navzdory podzimnímu lijáku dorazili. Snad zase brzy na viděnou!


V říjnu také proběhlo první mezikomunitní setkání - potkali jsme se se zástupci komunit Holky z Marketingu, GUG.cz a Czechitas, abychom si nasdíleli naše zkušenosti a našli odpovědi na naše otázky a výzvy, kterým aktuálně čelíme. Setkání se vydařilo a máme velkou radost, že se nyní budeme se potkávat každý měsíc.  

 

Č.EDU

Říjen v č.edu byl nabitý. Přivítali jsme nové koordinátory Lucii a Tomáše a uspořádali hned 5 webinářů:

 • Dvoudílný workshop o Google Analytics s Petrem Bechyně

 • Na to, jak psát pro novináře, jsme se podívali s Lilly Ahou Král a Janem Kulhavým

 • Loono pro nás uspořádalo webinář o prevenci #prsakoule

 • Měsíc jsme zakončili tématem Strategie vytváření hodnoty s Martinem Fejkem

Záznamy najdete na našem YouTube a chystané akce na Portálu dobrovolníka.

 

září 2021

 

POZVÁNKA NA SOUTĚŽ

Nadace OSF vyhlašuje již 9. ročník soutěže Společně otevíráme data, v níž oceňuje neziskové aplikace postavené nad otevřenými daty. Letos se klání uskuteční ve čtyřech kategoriích - Klima a životní prostředí, Městská data, Zdraví a Vzdělávání. Cílem soutěže je zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat a open source technologií. Projekty je možné přihlašovat do 20. října. Tak neváhejte a přihlašte se!

 

 

JEHLOMAT

Proběhl hackday, na kterém nelenili a posunuli vývoj aplikace Jehlomat zase o velký kus dál – udělali jsme totiž stovku commitů a přidali 2000 řádků kódu! Aplikace tak už umí posílat emaily, ukazovat mapu nebo zaregistrovat uživatele. Děkujeme všem, kteří přišli a podíleli se na změně Česka k lepšímu!

 

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

Září pro nás bylo ve znamení dokončování funkcionalit prototypů a jejich přípravy k testování s redakcemi. Tým projektu “Témata pod lupou” otestoval hlasování s čtenáři a zahájil spolupráci s novým regionálním projektem Apel Plzeň. Projekt Audio zprávy vylepšuje svou aplikaci a Chatbot Newsie připravuje prototyp se na testování s redakcí Čtidoma.cz.

 

 

LOONO: APLIKACE VČAS

Finišujeme sekci Onboarding a testujeme! Máme za sebou už i další „proof of concept“ funkcionalit, které do MVP aplikace přibudou – nař. vyhledání doktora podle mapy, apod.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

V září došlo k dosažení milníku projektu, 14.9. jsme nasadili novou verzi redesignovaného webu, který představil další funkce pro uživatele - generování formulářů, žádost o odpuštění penále a splátkový kalendář. Nyní nás čeká zhodnocení nové verze a postupné předávání projektu zadavateli.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

Ze Střechy duševního zdraví se přes léto stala Safezóna a už brzy budeme mít její logo a vizuální identitu. Pod touto novou hlavičkou projekt finišuje přípravu MVP, k jehož spuštění by mělo dojít v průběhu října. Tým se rozrostl o nové grafiky, obsahové specialisty i marketingovou koordinátorku, kteří pracují na tom, aby byl launch úspěšný.

 

 

UČÍME ONLINE

Nový školní rok jsme zahájili 22. 9. jubilejním 100. webinářem věnovaným zdravým vztahům ve škole. Webináře Učíme nanečisto pořádáme každou středu od 19h, pro aktuální témata sleduje naše stránky nebo Facebook. Pro naše webináře hledáme tipy na zajímavé lektory, pokud máte nějaké doporučení, ozvěte se na webinare@ucimeonline.cz.  

Se začátkem školního roku se opět objevuje více žádostí o počítačovou techniku, do naší Sbírky počítačů tak rádi uvítáme nové dárce. Chcete-li pomoci, ozvěte se na sbirka@ucimeonline.cz. Děkujeme!

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

Sestavíte tým alespoň o 4 lidech, máte základy programování, zajímá vás DevOps a chcete svými schopnostmi za jeden víkend přispět k efektivnějšímu chodu dvou velkých úřadů? Pokud ano, připojte se k senior DevOps tracku, který se koná 23.10.-24.10. v Impact Hub Brno


Senior DevOps track pořádá Atos IT Solutions and Services A/S ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR a námi. Infrastrukturu poskytne SUSE a výsledné open source řešení reálně zefektivní chod nejen Ministerstva spravedlnosti, ale také ČSSZ. Track je veden mentory z řad Ministerstva spravedlnosti a Atosu. Ministerstvo spravedlnosti nachystalo pro účastníky speciální ceny, které nejsou běžně k sehnání. Tak se nezapomeňte registrovat!

 

 

ZAČNI UČIT!

Měsíc po spuštění nové podoby webu Začni učit! rozhodně nespíme na vavřínech. Náš portál průběžně doplňujeme – přidali jsme například podstránku, která zájemcům o učitelství popisuje, v čem přesně tato profese spočívá. Pilně také pracujeme na vývoji interaktivního průvodce zákonem o pedagogických pracovních. Abychom celý proces urychlili, zorganizovali jsme na konci září hackathon. Jak jsme byli úspěšní? To se dozvíte v říjnu!

 

 

 

 

INKUBÁTOR ČESKO.DIGITAL

V našem inkubovaném projektu Pohyb je řešení, na kterém pracujeme s organizacemi Sport 2.0 a Wannado, jsme se posunuli do fáze prvotního UX výzkumu s cílovými skupinami a ověřujeme si naše východiska a cíle. V příštích týdnech nás čeká tvůrčí workshop, kde budeme diskutovat nad možným řešením a zahájíme práci na prototypu. 

Chcete se k projektu přidat? Do dobrovolnického týmu hledáme zkušeného Scrum Mastera!

 

 

JAK SI ŽIJEME V KOMUNITĚ

Vzájemné sdílení a inspirace mimo Česko.Digital jsou pro nás klíčové. Propojujeme se proto s dalšími komunitami a neziskovými organizacemi. Tentokrát se zástupkyněmi organizace Hestia, která pracuje s dobrovolníky už 30 let. Probírali jsme témata jako očekávání a práce s nimi, zpětná vazba nebo různé formy zapojení dobrovolníků.

 

 

Č.EDU

V září jsme v týmu přivítali nové posily pro koordinaci jednotlivých akcí i celého projektu a také uspořádali dva webináře. Do organizace, produktivity a time managementu jsme nahlédli s Anetou Martinek z Holek z marketingu. Na konci září jsme se opět setkali se Sandrou Fridrichovou a zahájili několikadílný webinář na téma nenásilná komunikace. Záznamy najdete již brzy v naší videotéce. Máte tip na lektory nebo téma? Chtěli byste sami nějakou vzdělávací akci pro komunitu uspořádat? Ozvěte se nám.

 

 

SHOW & TELL

V září došlo k již šestému vysílání našeho pravidelného pořadu o dobrovolnících Show & Tell, v rámci kterého se nám Martin Mička rozpovídal o své práce na webu Česko.Digital a o tom, jak se na něj nasazují nové funkce. Dále mluvil i Juraj Kisztner z projektu Jehlomat na téma přípravných prací k aplikaci, co má umět a na jaké problémy narazili. A celé vysílání završil Lumír Kajnar se svým vstupem na pokračování ohledně vzniku vizuální identity v Česko.Digital a jaká jsou její pravidla. Pokud Vám náhodou tento pořad vysílaný každý poslední čtvrtek v 18:00 unikl, můžete si jej zpětně pustit ZDE!

 

 


srpen 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

ℹ️ Máme zrevidované a zjednodušené hodnoty - jejich nové znění najdete na našem webu nebo zde a těšíme se, jak je budeme společně dál žít. 

Propojujeme se s dalšími komunitami. Jste v nějaké, o které bychom měli vědět? Pomozte nám s propojením. Nahlédněte do této tabulky a přidejte se jako kontaktní osoba. Moc děkujeme!

 

 

Č.EDU

ℹ️ V rámci č.edu proběhly dva webináře. V polovině srpna jsme se s Martinou Habovou věnovaly v čistě ženském složení Energy managementu pro ženy a tomu, jak nás ovlivňuje cykličnost i v práci. Předposlední srpnové odpoledne pak patřilo zpětné vazbě a praktickým tipům, jak na ni. Tímto tématem nás provedla Sandra Fridrichová.

Sestříhané záznamy nejen těchto akcí najdete v naší videotéce. A pokud byste měli zájem o další skvělý obsah, odebírejte náš kanál na Youtube. Najdete tam spoustu další inspirace a zajímavých videí.

 

 

SHOW & TELL

ℹ️ V srpnu nám naši dobrovolníci již popáté v rámci pravidelného pořadu Show&Tell pověděli o svých rolích a projektech v č.d. Tentokrát vás vysíláním provedli Marel Mencl z Pábení, Ondřej Sliš z projektu Začni učit! a Lucka Zajíčková nás vnesla náhled do péče o dobrovolnickou komunitu.

Pokud vám to náhodou uniklo, nezoufejte! Budeme se na vás těšit při příštím vysílání, které proběhne klasicky poslední čtvrtek v září, tedy 30.9.!

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ V srpnu se nám povedlo zaujmout programátory a programátorky, bez jejichž práce bychom nemohli posunout naše 3 prototypy do další fáze. Děkujeme! A jak jsme na tom? Tým projektu “Témata pod lupou” během srpna vyhodnotil s novináři témata, která navrhli sami čtenáři. Projekt Audio zprávy testuje svou aplikaci  a Chatbot Newsie ladí gamifikaci a připravuje se na testování s redakcí Čtidoma.cz.

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ Dokončujeme práce na designu a definici produktu a velmi brzy začneme vyvíjet (uf!) aplikaci pro zaznamenávání injekčních nálezů. Na začátku října proto budeme dělat hackday(!!!) v Brně!!! A hledáme React vývojáře, kteří do toho půjdou s námi. Ofiko pozvánka bude následovat, ale hlásit se můžete už teď.

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ V srpnu se nám naplno rozjel vývoj a navíc máme super týmové posily, jupí! Rozšiřujeme se tak o vývojáře, UX designéry a analytičku. Souběžně s vývojem pracujeme také na marketingové kampani, která doplní launch aplikace v únoru.

O našem společném projektu se také čím dál více začínají zajímat média a my se můžeme pochlubit několika výstupy. Podívat se můžete na reportáž v Seznam Zprávách, přečíst článek v Ekonomu a blogu StartupJobs.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Projekt Nedlužím státu vstupuje do nové fáze. 🎉

Dlužit státu je jednodušší, než si možná myslíte. Každý totiž může zapomenout zaplatit pokutu za parkování, nebo třeba poplatek za popelnice… Web Nedlužím státu proto umožňuje každému zjistit, jestli státu nic nedluží. 

Co přesně je teď na webu nového?

 • Například funkce poloautomatického vyplňování údajů ve formulářích, kterými je potřeba dluh u některých institucí ověřit. Nově tak bude stačit vyplnit informace jednou, systém si je zapamatuje a použije je v dalších formulářích.

 • Všechny citlivé údaje budou samozřejmě dobře chráněny. Uživatelská data slouží pouze k vygenerování formulářů a nejsou nikde ukládána. Ihned po použití se odstraní a nehrozí tak jejich zneužití.

 • Na webu také přibudou další potřebné dokumenty: formulář pro možnost splátkového kalendáře nebo tiskopis pro odpuštění dluhu. I zde bude fungovat poloautomatické vyplnění.

I vy teď můžete zjistit, jestli nedlužíte státu. Stačí navštívit web Nedlužím státu a rovnou si celé prostředí (včetně všech novinek) otestovat.

Uvítáme jakoukoliv zpětnou vazbu – napsat nám můžete do kanálu na Slacku nebo na e-mailovou adresu podnety@nedluzimstatu.cz. Těšíme se na všechny vaše připomínky. 

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ I přes to, že většina týmu byla na dovolené, povedlo se posunout několik částí projektu. Podařilo navázat spolupráci s celkem 8 ilustrátory! Ti pracují na tvorbě grafických podkladů pro jednotlivé scénáře a brand identity. Zároveň jsme vybrali nové jméno projektu, jelikož Střecha duševního zdraví není příliš přívětivá pro naši cílovku z 2. stupně ZŠ. Nové jméno projektu je Safezona / Safezone. I díky tomu jsme mohli začít pracovat na komunikační strategii pro projekt.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Skvělá zpráva pro učitele – nový web Začni učit! je na světě! Dlouhé měsíce práce přinesly své ovoce. Nový web usnadní zájemcům o učitelství cestu ke katedře. Doporučí jim totiž program na míru a zároveň nabídne sekci tipů a triků nebo příběhy učitelů z praxe. Brzy navíc spustíme interaktivního průvodce, který poradí, jakou si musíte doplnit kvalifikaci, když chcete začít učit.

Děkujeme celému týmu expertních dobrovolníků z Česko.Digital a týmu Výluky za super práci! Informace ke spuštění stránek v novém kabátu najdete na našem blogu.

 

 


červenec 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

Červenec byl ve znamení narozeninových oslav a také osobních setkání komunity - tentokrát v Praze i Brně. Rádi jsme se po dlouhé době nebo s některými dokonce poprvé rádi viděli a těšíme se na další akce.

 

 

Č.EDU

ℹ️ Ani přes prázdniny nezahálíme a v komunitě se vzděláváme, červenec byl ve znamení tématu duševní hygieny a well-beingu nejen v dobrovolnictví - workshop na toto téma lektorovala @Petra Fritsch, dobrovolnická koordinátorka Střechy duševního zdraví a také studentka psychologie.

Léto využíváme také pro zpracování již odvysílaných živých webinářů a workshopů do videotéky a přípravu nových témat a akcí v následujících měsících. Všechny připravované akce najdete na Portále dobrovolníka.

 

 

SHOW & TELL

ℹ️ V červenci jsme odvysílali již čtvrtý díl našeho pravidelného pořadu Show&Tell, ve kterém dáváme prostor ukázat našim dobrovolníkům, jak a na čem pracují. V posledním díle jste mohli vidět zajímavé povídání o vývoji aplikace pro Loono, rozhovor a ukázku výsledku z našeho prvního Flutter hackatonu a co spadá do denní agendy Head of Partnerships & Fundraising v Česko.Digital. Koneckonců se můžete zpětně podívat tady.

A zapište si do kalendářů, že 26. 8. vysíláme další díl. 

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Tři prototypy se díky pečlivému plánování tech-leadů a průběžné práci programátorů a jiných dobrovolníků stále posouvají kupředu. A to i v červenci, měsíci dovolených. První výsledek týmu “Témata pod lupou” už lze vyzkoušet na vlastní kůži - na vybraných webech lokálních zpravodajských redakcí Drben, např. tady, můžete přes formulář v banneru navrhnout vlastní téma, které by měla redakce zpracovat.

Pomozte nám proces vyzkoušet a zapojte se, prosím!

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ Jehlomat sa nám rozrastá a máme z toho veľkú radosť! V tíme sme privítali nového tech-leada, programátorské posily i agilného koordinátora, ktorí rozbehnú vývoj našich krásnych designov. No najmä, v takto hojnej zostave zapracujeme na príprave Jehlomat-hackday, od ktorého si sľubujeme prvé MVP a i náväznú spoluprácu s ďalšími šikovnými vývojármi. Zatiaľ je príprava našeho hackday na štartovacej čiare, no môžeme prezradiť, že zvažujeme prvýkrát zorganizovať takúto udalosť v Brne.

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ Začali jsme pracovat na vývoji. pracujeme na první části aplikace - Onboarding. Postupně připravujeme a finalizujeme další sekce, aby měl vývoj práci pro další sprinty. Tým posílila další členka - IT analytička, která bude pomáhat s přípravou tasků pro tým vývoje. Ruku v ruce s tím řešíme, jak tým, který na projektu pracuje, udržet a postavit i po převzetí aplikace do správy Loono. Po vedlejší linii pak sháníme technické partnery i finanční podporu na udržení a rozvoj aplikace. 

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Vývoj letí kupředu doslova jako raketa. Máme již 4 části nového webu + designujeme architekturu služeb pro automatické generování formulářů, abychom mohli nasadit k testům. Copy připravuje finální textace již hotových stránek. UX provádí na základě testů doplnění navrhovaných úprav. Dále se můžete těšit na rozhovor o převodu infrastruktury pod zadavatele a úskalích tvorby nového webu, vše připravuje jako článek na blog náš marketing.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ V červenci jsme nejvíc času strávili nad získáváním partnerů, kterém nám obsahově zastřeší jednotlivé scénáře. Momentálně máme partnery pro 7 scénářů a na dalších se domlouváme. V rámci týmu jsme kompletně přešli na Jiru a domluvili se na projektové metodice a máme nové posily na přípravu obsahu, tvorbu videí a vývoj webu.
Dále se nám povedlo přejít na WebFlow spravovaném Č.D. a prototyp prvního scénáře lze nalézt na adrese https://strecha.ceskodigital.net/problemy-ve-skole .

 

 

UČÍME ONLINE

ℹ️ Po červencových projektových “prázdninách” se pomalu dostáváme zpět do pracovního tempa. Začínáme chystat zářijové webináře, pečlivě jsme prostudovali zpětné vazby od účastníků a věříme, že se vám připravovaná témata budou líbit. Během července jsme dokončili “Digitální kuchařku pro dárce techniky”, podrobný manuál pro firmy, které chtějí darovat nepotřebné počítačové vybavení. Průběžně také plánujeme první postupné kroky pro užší spolupráci s NPI a propojení našich aktivit.

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ ASWA v nejbližších dnech zveřejní edukativní videa na téma, jak pořizovat SW. Pokračují přípravy festivalu pro úředníky, zářijový termín se přesouvá na listopadový. S Principal Engineering máme termín pro novou panelovou diskuzi na téma
open- source.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Spuštění nového webu se blíží. Abychom portál Začni učit! stihli spustit, je ještě potřeba spousta práce –  čeká nás náročná cílová rovinka. V této fázi projektu nám naštěstí pomáhá hned několik nových dobrovolníků – vývojářů. Tým copywriterů s designéry pro ně mezitím připravil texty pro nejdůležitější části webu. A chystají se i prozaičtější, ale neméně důležité úkoly: texty pro samotný launch v rámci Česko.Digital nebo technické zajištění přechodu na nový web. 

Důležitou a příjemnou novinkou je také získání záštity pro celý projekt od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jde pro nás o klíčového partnera – s ministerstvem máme dohodnutou kontrolu celého systému, která prověří jeho správné fungování. Na to není nikdo vhodnější, protože náš interaktivní průvodce, na kterém pracujeme, srozumitelně vykládá právě ministerské paragrafy. Stejným způsobem jsme navázali spolupráci s dalšími největšími „hráči“ na poli vzdělávání – s Učitelem naživo, organizací Otevřeno, Učitelská platforma, SKAV a dalšími.

 

 


červen 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

Proběhlo první po-pandemické osobní komunitní setkání v Praze. Chyběli jste nám a těšíme se na to, že od teď se budeme vídat častěji i jinak než za obrazovkami počítačů. Chystáme i další akce a to v úterý 20. 7. pivo-víno-limo #2 v Praze a v srpnu setkání v Brně.  Pro více informací sleduj náš Slack.

 

 

Č.EDU

ℹ️ V červnu jsme uspořádali první rozsáhlejší workshop s názvem „Jak na osobní produktivitu“ s odborníkem na toto téma Danielem Gamrotem, který přijal naše pozvání. Zároveň jsme tím otestovali i ranní 2,5 hodinová formát. Poslední pondělí v měsíci jsme ještě v rámci workshopu „Jak na Figmu“ se Šnorbim a Jánem Dugovičem získali cenné znalosti a tipy k tvorbě jednoduchých grafik ve Figmě.

Náš střihačský tým se chopil záznamů i z našich předchozích akcí a webinář „Jak na launch  v Česko.Digital“ už najdete v naší Wiki videotéce. Další budou přibývat. Ve Wiki sledujte i kalendář vypsaných akcí na prázdniny, přineseme i nepracovní témata.

 

 

INKUBÁTOR & PROJEKTOVÁ METODIKA

ℹ️ Za 2 roky práce na projektech a jejich řízení jsme dle nasbíraných zkušeností začali sepisovat tipy & postupy (aka projektovou metodiku č.d) na naši wiki zde. Nejvíce jsme se inspirovali agilním řízení, které nám s expertním dobrovolnictvím sedí nejlépe! Pokud se chceš v agilním řízení rozvíjet, můžeš se stát Scrum Masterem nebo Product Ownerem na jednom z našich projektů a pravidelně chodit na setkání agile leaders. Více informací najdeš v ceskodigital-agile_leaders nebo u Romany Pokorné. 

A pokud máte tip na další neziskovku, které jsou blízké hodnoty Česko.Digital a potřebovala by rozjet digitální inovativní projekt, dejte nám o ní vědět do kanálu inkubátoru nebo na email romana@cesko.digital.

 

 

SHOW & TELL

ℹ️ Podívejte se s námi na zajímavé osobnosti, které stojí za projekty a jejich výzvami! Ve třetím díle našeho pořadu Show&Tell jsme měli možnost nahlédnout do světa marketingové ředitelky Česko.Digital, Evy Zehnálkové a seznámit se s blíže se směřováním marketingu v č.d. Společně s Adélou Kalusovou z projektu Loono jsme se podívali také na změny v agilním řízení projektu s nástrojem Jira. V neposlední řadě s námi autoři pořadu a jeden z nových koordinátorů, Lukáš Krištof, sdíleli budoucí plány s pořadem.
Novým koordinátorům Show&Tellse podařilo začít postupně formovat podobu pořadu tím správným směrem tak, aby byl stále více atraktivní a nabídl zajímavý pohled do práce jednotlivců a dobrovolníků v projektech. Věříme, že s pomocí našich nových dobrovolníků pro natáčení, střih videa, copywriting a marketing se nám to povede! Do týmu neustále hledáme další pozice a proto nám neváhejte napsat do tech kanálu č.d.

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Projekt přináší hned tři prototypy, které mají lidem umožnit sledovat zprávy přístupnější formou. Nabízí alternativu těm, kterým současné formáty zatím příliš nepřirostly k srdci. Redakcím zase projekt přináší možnost rozšířit své portfolio o moderní nástroje a nové formy obsahu. 

Po několikaměsíční spolupráci dobrovolníků z řad novinářů, vývojářů i designérů a marketingových specialistů představujeme tři řešení:

 • Díky řešení Témata pod lupou se budou moci čtenáři podílet na volbě témat, která v médiích chtějí vidět. Budou tak mít možnost upozornit novináře na to, co je v jejich regionu trápí. 

 • Audio dlouhodobě posiluje. Je mnohdy snadnější si zprávy poslechnout, než najít čas na pročítání článků. Tento prototyp tak bude čtenářům vybrané zprávy předčítat, zároveň si bude díky AI pamatovat, co je zaujalo a doporučí jim další témata. 

 • Mladší skupinu těch, kteří ještě nenašli cestu ke zpravodajství, se zase snaží oslovit řešení s názvem „Newsie“. Tento prototyp obsahuje prvky gamifikace, využívá chatbota i personalizaci zpráv.

Jak to celé probíhalo a mnohem víc o jednotlivých prototypech se dočtete na blogu.

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ V červnu sme intenzivne pracovali na designe, schválili sme si finálny flow pre zadávanie jehel v aplikácii pre obe cielovky - pre terennych pracovnikov i pre verejnost, ktora bude mat moznost zadat nalezy anonymne. Hladali sme posily do vývoja a na sklonku mesiaca sa zadarilo. Do tímu prichadza Radek a spolu s Martinom sa pustaju do prvych kodov. odstartovali sme aj pripravu textaci pre planovany launch, ktory ma nově pod prstom na marketingovy guru Vašek. Datum vykopu launchu vam prezradime v dalsom cisle newsletteru ;)

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ Máme za sebou první projektový sprint, brzy nás čeká další. K našemu týmu se připojili další lidé, kteří nám pomáhají s UX/UI designem a také backend developeři. Již brzy zahájíme samotný vývoj aplikace, který chceme podpořit chystaným jednodenním “Hackday”. Setkání proběhne v sobotu 17.7. pod vedením našeho CTO @Martin Wenisch (expert na Flutter) a je vhodný i pro iOS a Android vývojáře, kteří mají zájem se Flutter naučit.

Pokud máš o akci zájem, přečti si více zde nebo napiš na romana@cesko.digital.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Náš vývojový tým již začal pracovat na prvních částech nového webu, který stavíme na nové infrastruktuře u zadavatele. Vše již běží v "plném" provozu. UX se posunulo v doladění posledních detailů návrhu (především mobilních částí). Marketing se již plně připravuje na "poprázdninový" launch projektu.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ Na Střeše se blížíme k internímu milníku a to je prezentace prototypu prvního scénáře “Problémy s prospěchem” do komunity, který budeme sdílet 1.7. Probíhá také testování prototypu s cílovkou. Na základě výsledků budeme upravovat scénář. Finalizujeme i MVP roadmapu a hledáme garanty pro jednotlivé scénáře. Jako tým zároveň přecházíme z Trella do Jiry.

 

 

UČÍME ONLINE

ℹ️ 15. června jsme uzavřeli školní rok webinářů Učíme nanečisto webinářem číslo 99. Pokračování pro vás chystáme na začátek září. Dosud odvysílané webináře najdete v naší krásné videotéce, která dostala před prázdninami novou podobu, tak ji určitě navštivte! Chystáme také úpravu a aktualizaci celých stránek Učíme online, takže je na co se těšit :)

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ Máme nové koordinátorské posily.

Organizujeme festival pro úředníky, jehož účelem je posílit komunitu profesionálu ze státní správy a propojovat je nejen mezi sebou, ale také s neziskovým a soukromým sektorem. Proběhla panelová diskuze na téma vendor lock-in. Zpětná vazba vede k tomu, že naplánujeme ještě jednu debatu na téma open source.

Připravujeme také vzorovou zadávací dokumentaci a metodiku k ní tak, aby firmy dokázaly reálně nacenit práce pro zadavatele.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Týmy vývoje i designu získaly nové posily a projekt tak nabírá druhý dech. Co konkrétně nás čeká? Expertní systém, který pomůže v orientaci všem uchazečům o školství, má hotový design i textaci. Teď je na čase vývoj jeho MVP – rané, ale funkční verze! 

Práce probíhá i na nové podobě webu Začni učit!, která bude hostit mimo jiné právě expertní systém. Konečně jsme se mohli potkat naživo a vytvořit při tom návrh architektury webu. Teď vznikají podklady pro copywriting – a mílovými kroky postupuje i nová vizuální identita, díky které budeme moci představit naši práci v novém kabátě. 

 

 


květen 2021

 

JAK ŽIJEME V KOMUNITĚ

Minule jsme zmiňovali Strom vděčnosti a kanál #thank-you ve Slacku, kde můžeme sdílet radostné okamžiky z komunity a projektů. Vznikl také Red Box, kde sbíráme zpětnou vazbu a Slackový kanál #ask-me-anything, kde se může kdokoliv z komunity na cokoliv zeptat (a to i anonymně díky botovi). 

Náš Slack má nového člena. Tím je @grnst-bot od The Greenest Company, který nám pomáhá mapovat well-being v komunitě a napříč projekty. O well-being pečujeme nově i v kanálu #wellbeing-club a chystáme letní vzdělávací a rozvojové akce v rámci projektu č.edu a obsah na náš blog.

Květen se nesl ve znamení příprav na refresh a rozpracování hodnot Česko.Digital. Více o tom, co nás v červnu čeká, najdete ve Slackovém kanálu #general nebo na naší Wiki. Zapojit se do dotazníku nebo focus groups se může každý člen komunity, přidejte se taky.

 

 

Č.EDU

ℹ️ Po úspěšném pilotním webináři v dubnu v květnu proběhly hned tři vzdělávací online akce pro komunitu - Jak na nástroje v Česko.Digital, Onboarding session pro product ownery a Jak na launch projektu v Česko.Digital. Nyní už jsou v plném proudu přípravy na červnová témata. Jedním z nich je očekávaný workshop s Danem Gamrotem na téma Time management a produktivita 24.6. dopoledne. Projekt získal novou koordinační posilu a přidalo se k nám několik střihačů pro zpracování záznamů z akcí pro další využití. Pro nadcházející akce sledujte Wiki č.edu.

 

 

SHOW & TELL

Náš nový pořad, ve kterém dobrovolníci prezentují svoji práci, řešení a úspěchy na projektech v rámci Česko.Digital, má za sebou druhé vysílání! Cílem je dát prostor i samotným jednotlivcům, bez kterých by to prostě nešlo. Zatím interní livestream vysíláme vždy poslední čtvrtek v měsíci. Nebojte se, postupně rozšiřujeme produkční tým a máme velké plány! :)

 

 

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Během dubna začaly týmy navazovat spolupráce s redakcemi, aby společně mohli vytvořit své prototypy. Zájem projevila ČTK, redakce Drbna, ČtiDoma a Ekonews. Vše se tak zdárně posouvá k Novinářskému dni (18.6.), na kterém budou zástupci prezentovat výsledky naší práce.

🔎 Stále hledám posily do týmu, chybí nám vývojáři. Chcete nám pomoct? Přihlaste se v kanálu #run-inovace-zpravodajského-storytellingu.

 

 

JEHLOMAT

ℹ️ V květnu jsme v Jehlomatu jeli neskutečné bomby. Přijali jsme do týmu nového marketingového specialistu, který nám zpracoval moodboard, podle kterého jsme upravili vzhled aplikace. Skvělý tým designérek Mária Šviriková, Adéla Plátková a Adriana Drozdová, se pustil do navrhování aplikace. Nejasnosti s ikonami se vyjasnily v dotazníku, na kterém se podílely organizace s terénními programy. Dále jsme posunuli launch projektu z plánovaného konce června do druhé poloviny července, takže máme na spuštění dostatek času. Na červen máme v plánu otestovat aplikaci s terénními pracovníky a připravit samotný launch.

 

 

LOONO: PRŮVODCE PREVENCÍ

ℹ️ Podařilo se rozpracovat další důležité wireframy aplikace, které pokrývají funkcionality, jež chceme v aplikaci pro uživatele mít. Založili jsme účty v nástrojích a má platformách, které potřebuje hlavní flutter vývojář k práci. Získali jsme přístup do první databáze smluvních lékařů od pojišťovny RBP. Jsme v jednání i se zbývajícími zdravotními pojišťovnami. A jako velmi důležitou vidíme i skutečnost, že jsme finálně vydefinovali rozsah MVP aplikace a s týmem postupně přecházíme na řízení projektu v Jira.

 

 

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Od minulého měsíce se UX povedlo vytvořit exkluzivní design pro přestavbu stránek a zapracování nových častí pro fázi 1.5. Technická část projektu má již připravenou službu pro automatické generování formulářů a navíc se povedlo i připravit infrastrukturu pro migraci k zadavateli. Teď nás čeká intenzivní vývoj dle nového designu a zesílení prezence na sociálních sítích.

 

 

SPOLU NA DÁLKU

ℹ️ V květnu jsme se rozloučili s projektem Spolu na dálku, v rámci kterého vznikla ve spolupráci s Národním telemedicínským centrem FNOL (NTMC FNOL) a Asociací poskytovatelů sociálních služeb v ČR (APSS ČR) Příručka Spolu na dálku pro realizaci vzdálené komunikace pacientů nebo klientů a jejich blízkých. Jeden z prvních projektů z oblasti zdravotnictví tak svou cestu v Česko.Digital končí a my děkujeme všem, kteří se na jeho realizaci podíleli. Předáváme ho tak symbolicky do rukou jeho zadavatelky paní Ilony Antoníčkové. I po skončení projektu budeme rádi za sdílení Příručky mezi vaše známé i odbornou veřejnost.

 

 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ V projektu se povedlo přivítat 3 nové posily pro náš výzkum, pracujeme tak na scénáři pro testování prototypu s naší cílovkou žáků 2. stupně. Získali jsme také cenné odpovědi z praxe od několika pedagogicko-psychologických poraden pro náš pilotní scénář. V týmu máme i programátorskou posilu, která nám pomůže s přesunutím Střechy z designového návrhu do webové aplikace s použitím nástroje Webflow.

🔎 Hledáme odborné garanty, kteří se s námi budou aktivně podílet na tvorbě obsahu naší aplikace. Témata, která bychom potřebovali obsahově zaštítit jsou šikana/kyberšikana, rozvod rodičů, osamělost, pocity nedostatečnosti, domácí násilí a další obtížné situace, ve kterých se teenageři mohou ocitnout. Máte tip na takovou organizaci nebo s ní sami spolupracujete? Dejte nám o ní vědět do kanálu projektu nebo na email katerina@cesko.digital.  Do tandemu hledáme i dalšího Scrum Mastera a Product Ownera, jelikož je projekt časově náročný a hodila by se nám další pomoc.

 

 

UČÍME ONLINE

ℹ️ I přes návrat dětí k prezenční výuce neklesá zájem o naše webináře Učíme nanečisto. Zaměřujeme se totiž na aktuální témata, která souvisejí nejen s blížícím se koncem školního roku, ale také tím, jak mohou učitelé kreativně využívat moderní technologie i v prezenční výuce. Webináře poběží až do půlky června, rozpis najdete zde

🔎 Trvá také zájem o počítačovou techniku z naší sbírky počítačů. Víte o společnosti, která by mohla darovat použité počítače nebo notebooky? Nasměrujte je k nám!

 

 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ Nejdůležitější událostí je panelová diskuze, kterou spolupořádáme s Principal Engineering, Havel & Partners a Delloite. Konat se bude 15.6. v 15:00, tématem je vendor lock-in. ASWA natáčí edukativní videa. A máme nové posily v týmu, koordinátorku do tandemu a marketingovou podporu.

 

 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Tým vývojářů pracoval i v květnu na přípravě první, pilotní verze expertního systému, který uživatelům pomůže s výběrem pedagogického vzdělání. Design tým se krom práce na komponentech pro expertní systém pustil do prvních návrhů nové podoby webu Začni učit! Zorganizoval pro to i brainstormovací workshop, takže se do tohoto úkolu mohli zapojit i dobrovolníci z vývoje, marketingu i zadavatele z Výluky. Marketingový tým rozplánoval launche a vzniká i první verze copy expertního systému. A hlavně se alespoň část z nás konečně viděla naživo a dali si v Kasárnách Karlín pivo!

 

 


duben 2021

 

Č.EDU

ℹ️ Ve čtvrtek 22.4.2021 proběhl pilotní webinář na téma “Jak na remote práci”. Odstartovali jsme tak komunitní vzdělávací a rozvojový program. Na pilotní webinář se přihlásilo bezmála 50 posluchačů. 

Velmi důležitý je podtitul programu “od komunity pro komunitu” - každý z dobrovolníků může přijít s nápadem na téma či lektora nebo se jím sám stát.

🔎 Stále také hledáme posily do organizačního týmu.  

INOVACE ZPRAVODAJSKÉHO STORYTELLINGU

ℹ️ Na začátku dubna prezentovaly tři týmy výsledky své práce hostům z Google (Taťána le Moigne), ČTK (Jaroslav Kábele),  Eurozpráv (Lukáš Kňazovický), MédiaGuru (Martina Vojtěchovská) a získali jejich názory a připomínky.

🔎 V týmech už v tuto chvíli probíhá vývoj prototypů ve spolupráci s redakcemi, ale stále nám chybí vývojáři.

 

INKUBACE ČESKO.DIGITAL

ℹ️ Projekt “Průvodce prevencí” neziskové organizace Loono přešel z inkubace do realizace. 

Pomyslným milníkem byl strategický workshop pod taktovkou Marka Mencla z Pábení, kde jsme si vyjasnili vizi a cíle projektu. Workshop byl završením dvouměsíční inkubace ve spolupráci @Blanka Sigmundová a @Petra Císařová z Loono s mentorem Lukášem Přikrylem.

Společně s nově naloděným realizačním týmem pracujeme na vývoji interaktivní aplikace, která by měla uživatelům připomínat preventivní prohlídky a zároveň je o prevenci a zdraví vzdělávat.

🔎 V týmu bychom rádi uvítali druhého tech leada a product ownera, kteří by podpořili a doplnili současné kolegy. V případě zájmu se ozvěte na romana@cesko.digital.  

K této příležitosti byla vydaná tisková zpráva a článek vyšel např. na “Pozitivní zprávy”. 

JEHLOMAT

ℹ️ V rámci projektu, který napomáhá “dostat jehly z ulic pryč” jsme úspěšně odstartovali vývoj a zapracovali na designu aplikace, která bude sloužit nejen terénním pracovníkům neziskových organizací, ale také veřejnosti. Upravili jsme Smart cíle, do kterých jsme zahrnuli i nově vznikající část projektu, a to marketing. Náš tým se také rozrostl o nové posily, jednou z nich již zmíněný, markeťák Vašek, který s námi bude tvořit branding a dvě nové designérky.

V dubnu probíhaly i změny v organizaci projektu, kde na koordinátorskou pozici nastoupila Terka, která v projektu začínala jako Key Account. V rámci měsíčních schůzek se zadavatelem jsme vyhodnotili úspěšnost projektu a věříme, že plníme jejich očekávání.  

NEDLUŽÍM STÁTU

ℹ️ Po strategické schůzce s @Eva Pavlíková a zadavatelem Radkem Háblem jsme se dohodli na konkrétním termínu zhotovení a předání projektu. Dokončení plánujeme na termín nasazení fáze 1.5, tedy k 30.6.2021. Projekt bude pak dále pokračovat pod hlavičkou zadavatele.

Téměř hotová je sekce "O nás", která více přiblíží motivaci týmu a projektu.

Dále máme rozpracován a již nasazen v testu prototyp služby automatického generování formulářů, připravenou sekci vyhledávání místní pobočky a další úkoly jsou již ve fázi designu. 

ONBOARDING

ℹ️ Mezi strategické cíle Česko.Digital patří i zlepšování onboardingu a péče o naše dobrovolníky i kmenový tým. Vytvořili jsme proto přehled, na čem chceme v projektu pracovat. Kromě onboardingu do komunity i projektu vznikne i Příručka Česko.Digital.

🔎 Rádi bychom to vše dělali ve spolupráci s vámi, hledáme proto copywritery, grafiky, videomakery a jiné tvůrce psaného i vizuálního obsahu 

REDESIGN WEBU ČESKO.DIGITAL

ℹ️ Tým projektu spustil novou verzi webu Česko.Digital. Webová prezentace komunity má novou vizuální identitu a prezentuje práci na realizovaných projektech. 

SPOLU NA DÁLKU

ℹ️ Společně s Národním telemedicínským centrem FNOL (NTMC FNOL) a Asociací poskytovatelů sociálních služeb v ČR (APSS ČR) jsme vydali Příručku Spolu na dálku pro realizaci vzdálené komunikace pacientů nebo klientů a jejich blízkých. S hotovou příručkou jsme oslovili i další instituce a spolupracující organizace pro její další šíření. Budeme rádi, když Příručku nasdílíte i vy tam, kde můžeme pomoct rodinám, aby neztratily vzájemný kontakt.

O Příručce jsme informovali nejen na sociálních sítích, ale také v odborném časopise Sociální služby, a přečíst si můžete i článek na našem blogu. 

STŘECHA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ

ℹ️ Stále pracujeme na pilotním scénáři, kterým odstartujeme tvorbu dalších témat s problematikou duševního zdraví žáků 2. stupně základních škol. Na prvním tématu s pracovním názvem „Problémy s prospěchem“ pracujeme jak výzkumně (kontaktujeme pedagogicko-psychologické poradny a jiné odborníky) tak si na něm modelujeme první prototyp výsledného produktu. Ten se následně chystáme testovat s naší cílovou skupinou.

🔎 Do týmu nově hledáme Frontend developera, který bude od začátku u zrodu platformy a bude tak moci s námi řešení konzultovat a následně realizovat se svým týmem. Pro obsahovou část hledáme koordinátory. 

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY SPOLU

ℹ️ Dali jsme dohromady časovou osu projektu. Máme termín pro plánovanou online událost na téma vendor lock-in: 15.6. v 15:00. Pokračují práce na metodice, jejímž cílem je nastavit pravidla pro agilní zadávání veřejných zakázek v prostředí státní sféry. 

🔎 Hledáme posilu do týmu. 

ZAČNI UČIT

ℹ️ Vývojáři stále pracují na expertním systému, který provede džunglí složitých vyhlášek lidi, kteří chtějí učit. Nyní se finišuje proof of concept – prototypu, který nám prokáže, zda postupujeme správným směrem. 

Designéři mezitím pro expertní systém připravují vzezření. Prakticky hotová je verze pro mobilní zařízení. Designéři spolu se zadavateli z Výluky začali pracovat na dalším velkém úkolu: pomalu vzniká web, kam bude expertní systém zasazen. Díváme se také na konkurenci, vymýšlíme architekturu webu.

Tým marketingu dává konkrétní podobu tomu, jak bude vypadat komunikační plán. Ten jsme si rozdělili na více částí – včetně kroků, které je potřeba dělat ještě před představením expertního systému a webu.