Na základě úvah byl zvolen přístup, kdy se pole rozsah strategického projektu Česko.Digital rozdělí do tří částí dle cílové skupiny a vzniknou tak tři agilní týmy, které budou na strategickém projektu pracovat vždy se zaměřením na konkrétní cílovou skupinu. Každý agilní tým bude mít svého product ownera, scrum mastera a všechny kompetence potřebné k dosažení cílů stanovených pro tento tým. Některé kompetence nemusí být přítomny v týmu trvale, je možné si je vypůjčit například z jiného týmu, z poolu dobrovolníků, z placených spolupracovníků apod.

Rozdělením strategického projektu na tři části podle cílové skupiny je dosaženo jednak výraznějšího zaměření product ownera a celého agilního týmu na konkrétní cílovou skupinu a za druhé i vyšší přehlednost jak pro projektový tým, tak i pro ostatní pozorovatele. Všechny tyto projekty jsou řízeny v Jiře.
Následuje odkaz na jednotlivé Jira projekty týmů


Tým Masters
Tým Dobro on Board
Tým Engagement

Detaily agilního procesu užitého na strategickém projektu

Jako agilní projektová metodika byl zvolen scrum. Výchozí premisou je, že týmy pracující na strategickém projektu mají vždy společné plánovací meetingy. Důvoden je za prvé snaha sdílet znalosti a zkušenosti nabyté během práce na strategickém projektu a dále rovněž potřeba získat a udržet si alespoň vzdálený přehled o tématech, na kterých pracují jiné týmy. Z důvodu společného plánovacího meetingu je třeba tyto meetingy efektivně řídit. Cílem by bylo, aby na těchto schůzkách byl pouze shrnut předchozí sprint a naplánovan sprint následující. Toho je možno dosáhnout pouze tehdy, pokud se tým na plánovací meeting řádně připraví.

Co nechceme dělat na sprint planningu

Aktivity typu:

by měly být typicky provedeny před plánovacím meetingem, například v rámci backlog groomingu.

Co naopak chceme dělat na sprint planningu

Na plánovacím meetingu budou tedy typicky probíhat tyto aktivity:

Další agilní ceremonie jsou již plně v řežii jednotlivých týmů. Doporučuje se obzvláště:

Pro účely strategického vyhodnocování bude vytvořen dle potřeby souhrnný pohled na všechny strategické, a případně nějaké dashboardy.

Propojení strategického projektu a jiných (interních) projektů

Je-li potřeba v rámci strategického projektu provést změnu v nějakém ze stávajících (interních) projektů, například v Portálu dobrovolníka, či v jakémkoliv jiném projektu, v dalším textu souhrně označeném jako dodávající projekt, doporučuje se následující postup:

Příklad časové osy sprintu