Technicke aktivity - Brezen 2021

Zviditelneni prace vyvojaru na projektech

Problem na nekolika projektech je mala viditelnost prace vyvojaru/designeru. At uz v ramci tymu nebo vuci neaktivnim dobrovolnikum. Idea na reseni je Show&Tell format pro prezentaci konkretni prace dobrovolniku na projektech.

Show&Tell

Co:

Chtel bych vytvorit format prezentace reseni konkretnich ukolu dobrovolniky, kde by dobrovolnik prezentoval nejenom vysledek, ale i cestu k reseni a problemy na ktere narazil.

  • Zive vysilani/event jednou mesicne. Bez zaznamu, pouze pro online/offline navstevniky.
  • 2-3 projekty na event. Kratke intro o samotnem projektu, problemu a jeho tech stacku a ~10 minut prezentace dobrovolnika reseni konkretniho ukolu (1-2 na projekt, napriklad developer + designer)

Ceho tim chci dosahnout:

  • Pomoct nastavit ocekavani budoucim dobrovolnikum, aby meli predstavu, jak prace na projektech vypada.
  • Zviditelnit praci jednotlivych dobrovolniku v ramci tymu, aby meli lepsi predstavu co jednotlive ukoly obnasi.

Cilovka jsou:

  1. Zatim neaktivni dobrovolnici, kterym chceme nejak zviditelnit konkretni praci na projektech.
  2. Aktivni dobrovolnici na jinych projektech, aby meli nejake porovnani. At uz technologicke, nebo pristup k ukolum, problemum ...

Next steps:

  • Zatim jsem oslovil 2 dobrovolniky, kteri meli zajem prezentovat svoji praci timto zpusobem. Chci napsat vic lidem s poptavkou po prezentacich. Tim zjistit jak velky by byl o podobny format zajem.
  • Zistak feedback (spolecnou schuzkou?) od Eva Zehnálková (Unlicensed)  (samotny koncept), Jana Kneschke (jak to zapada do obsahoveho planu), Jakub Šnorbert  (moznosti propagace v komunite a mimo ni a realisticke ocekavani sledovanosti) a Tomáš Znamenáček  (technicke reseni).

Aktivni vyhledavani inovaci

Celkove v ramci tracku "Aktivni vyhledavani inovaci" bych se chtel soustredit na hledani organizaci se silnym know-how, ktere bysme mohli prevest do open source projektu s velkym dosahem a moznosti sirit ho na dalsi podobne organizace v Cesku i v Evrope.

Podpora existujicim open source projektum

V ramci hands-on prace na projektu Jehlomat se bavim s organizaci Semiramis o projektu Boris. Je to databaze a IS pro terenni programy adiktologickych socialnich sluzeb. Produkt se vyvyji jako open source 10 let a organizace hleda pomoc s dalsim posunem projektu.

  • Rad bych jim pomohl s nastavenim open source vyvojoveho procesu na Githubu a nasmeroval je na nase #market-place. Chtel bych si tim overit, zda dokazeme pomoci organizaci posunout jejich digitalni kompetence tim, ze jim pomuzeme nastavit moderni formu open source vyvoje a automatickeho deploymentu na projektu. Coz by melo snizit barieru zapojeni dobrovolnickych vyvojaru.
  • Rad bych to publikoval jako case-study, protoze podobne priklady organizaci s niche know-how, ktere by slo pretvorit v open source produkt je relativne hodne.

Next steps:

  • Pripravit navrh vylepseni na zaklade probehlych konzultaci a prodiskutovat to se Semiramis
  • Pomoct Semiramis s prvnimi ukoly a poptat dobrovolniky v #market-place
  • Pobavit se s redakci, jestli by stalo za to ten proces technickeho nastaveni projektu publikovat jako case-study. Pomohlo by to nam s obsahem a projektu s naborem vyvojaru.

Lokalni (mesto, kraj...) vyhledavani inovaci

Dale bych se rad soustredil na rozsirovani site kontaktu v mem kraji a zacal se bavit s inovacnimi tymy mesta/kraje/krajskym podnikatelskym inkubatorem ...

Proc to delam:

  • Chci se zapojit vice do lokalniho deni a praci s neziskovymi organizacemi/urady v mem kraji.
  • Spoluprace s krajem/mesty muze mit podobny impact jako napriklad spoluprace se statnimi institucemi. Ale vidim tam mensi vstupni barieru, Liberecky kraj je navic relativne politicky stabilni, tak je tam vetsi potencial dlouhodobejsich nez se soucasnou statni spravou.

Next steps:

Zapojit se do tvorby procesu prijimani projektu

Dalsi iterace procesu prijimani novych projektu s durazem na vetsi transparentnost a prime zapojeni komunity jako hnaci sily implementace reseni je pro me zasadni tema a rad bych se jeho vytvareni primo ucastnil.

Next steps:

  • Sejit se s Romana Pokorná a ziskat informace o fungovani soucasneho systemu, nejaky vhled do projektu a jednani s nimi. Chci detailne pochopit soucasny stav.
  • Nastavit si ocekavani a hodnoty celeho noveho procesu v ramci leadership tymu.

Zapojit se do diskuzi a budovani vize >c.d uni

Dlouhodoba strategie prace s dobrovolniky a vytvareni (technickeho) obsahu je dalsi klicove tema, kde bych se rad zapojil do budovani vize a stragie. Zaroven mam ted pomerne spatnou predstavu co se v ramci interni uni deje a jake jsou vubec jeji soucasne vize a plany.

Next steps:

Zmena strategie tech channelu na Slacku

V aktualnim nastaveni tech channelu na Slacku vidim 2 problemy:

Hlavni channel pro hledani pomoci a obecne diskuzi nad tech strankou projektu se jmenuje #ceskodigital-techleads. Uz jsem se nekolikrat setkal s tim, ze dobrovolnici mi pisi naprimo, protoze nevidi zadny prostor kde se zeptat. Z posledniho tydne:

  • Nefunkcni deployment na nedluzim statu
  • potreba pristupu k SendGridu na posilani mailu na zacni ucit,
  • konzultace ohledne deploymentu na AWS na nedluzimstatu

Chtel bych prejmenovat channel na #ceskodigital-tech a nastavit popisek na vice inkluzivni:

Diskuze nad technickou strankou jednotlivych projektu a technologiemi v ramci interni organizace >c.d

Vetsina oborovych tech channelu je neaktivnich, lepsi by bylo mit jedno misto na ktere by sly vsechny poptavky po vyvojarich. Hlavne proto, ze hodne tech specializaci se prekryva.

Navrhuju spojit channely (pocet lidi v zavorce):

#ar_vr (26)

#backend (302)

#frontend (281)

#geo (75)

#it-architect (68)

#mobile (51)

#sysadmins_devops (153)

Do jednoho channelu #vyvoj s popisem:

Kanal pro hledani dobrovolniku na technicke ukoly v ramci projektu >c.d

  • Odpovida to kompetenci v ramci nove struktury kompetenci v join.cesko.digital.
  • Je to transparentni pro poptavku po jakemkoli vyvoji ⇒ vse jde do jednoho channelu.

Next steps:

  • Pokracovat v diskuzi ve Slacku