Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 2 Next »

tohle ještě

Měnit Česko k lepšímu je radost. Činnost komunity Česko.Digital ale nemusí být srozumitelná všem. Projdi si tento stručný návod, aby se Ti podařilo dobře vysvětlit přínos projektu, který se má objevit na webu Č.D.

🌎 Mysli na to, ke komu mluvíš

Na web Česko.Digital chodí různé cílové skupiny. Od nadšenců z komunity, přes novináře až po tvé kamarády. Ti všichni se dívají na popis projektů, aby pochopili, co děláme. Přibliž jim, proč se ostatní ve volném čase pustili právě do tohoto projektu.

Ne všechno, co je nám v komunitě jasné, je srozumitelné i veřejnosti.
Vyhni se odborným termínům a slangu.

💙 Mysli na to, za koho mluvíš

Přesto, že je projekt jedinečný, patří pod hlavičku Česko.Digital. Představ si, že je komunita člověk a ty popisuješ projekt jejími slovy. Dej stejně jako ona důraz na lidi, kteří za projektem stojí, a na přínos projektu pro celou společnost.

Před psaním textu se nalaď na archetyp značky a respektuj tonalitu Česko.Digital, která je upřímná, přátelská, podporující, optimistická a odvážná.

💡 Tip: Než začneš psát, 3 praktické informace:

  1. Před text se pod obrázek automaticky objeví nadpis “O projektu”.

  2. Pod popis projektu se automaticky vypisuje seznam hledaných rolí do projektu (pokud projekt někoho hledá).

  3. Zvýrazňování je důležité, ale pokud v odstavci podtrhneš hned více věcí, oči to bolí. Zkus napsat tučně maximálně jednu věc v odstavci.

Projekty, na kterých pracujeme, popiš následovně:

Při psaní textů probíhajících projektů vycházíme z tohoto checklistu:

  • Na co se projekt zaměřuje?
    Popiš problém, který projekt řeší a koho všeho se týká. Čtvrtina Čechů dluží státu přes 20 miliard Kč, průměrně vyhodíme 80 kg jídla za rok, přitom tu jsou lidé v potravinové nouzi, 40 % Čechů podlehlo během pandemie konspiracím o COVID-19. Neboj se přidat konkrétní číslo nebo odkaz na studii nebo výzkum, ze kterých projekt vychází.
  • Čeho chceme dosáhnout?
    Popiš vizi projektu a ideální stav, kdy je problém (vy)řešen. Vysvětli, kam projekt směřuje a o co v něm usilujeme.
  • Jak toho chceme dosáhnout?
    Vytáhni informace z Lean Canvasu a krátce popiš, na čem se bude v týmu pracovat. Nezapomeň zmínit přínos zapojení komunity Česko.Digital (snadné napojení na experty v daných oblastech, principy agilního řízení, sdílení know-how, podpora kmenového týmu, learning by doing, …).
  • Zaujal vás projekt XY?
    Aby se mohl kdokoliv okamžitě zapojit, na konci stránky se automaticky vypisuje seznam hledaných rolí do projektu. Ne každý může do projektu ihned naskočit. O nejdůležitějších věcech z projektů informujeme na sítích komunity. Pozvi tam ostatní textem: Staňte se fanoušky Česko.Digital a sdílejte aktuální příspěvky našeho projektu na sociálních sítích mezi své známé (Facebook, LinkedIn, Twitter) nebo odebírejte YouTube kanál Česko.Digital.

Projekty, které jsme předali nebo ukončili, popiš takto

Při psaní textů probíhajících projektů vycházíme z tohoto checklistu:

  • Úvod
    Vysvětli, jaký problém projekt řešil, proč se spojil s komunitou a co bylo jeho cílem.
  • Od nápadu k realizaci
    Popiš, jak projekt vznikal, jakými prošel fázemi, z jakých studií nebo výzkumů vycházel. Je dobré uvést osvědčené postupy (design thinking, prototypování, testování, apod.), které byly použity a pomohly týmu ke zdárnému dokončení.
  • Dopad
    Jednoznačně nejdůležitější informace. Desítky zapojených lidí a stovky hodin práce, jaký to má dopad? ČR se k lepšímu nezmění ze dne na den, je to dlouhá cesta. Zkus popsat, odkud a kam jsme se posunuli díky danému projektu.
 Inspiruj se typickými příklady přínosů projektů Česko.Digital
  • šetření času (u Nedlužím státu nemusíme běhat po úřadech)

  • akcelerace digitalizace (stovky škol díky Učíme online začaly učit online)

  • transparentní data, transparentní přístup k informacím, podpora participace občanů (Cityvizor, Naši politici, Open data ve firmách,…)

  • advokacie u státní správy (když např. určitý politik o něčem začal přemýšlet, mluvit, něco zařadil do agendy…)

  • vyřešení konkrétního jednorázového problému (v době nepřehledného množství opatření jsme přinesli přehledný Covid portál a Dáme roušky)

  • změna myšlení (tým inovací ve zpravodajství rozbil zažité stigma drahých a nedostupných inovací v žurnalistice)

  • snížení administrativní zátěže (u Jehlomatu se nemusí počet jehel přepisovat z papíru na papír)

  • zpřehlednění (např. Cityvizor, Naši politici, …)

  • osvěta a informovaná společnost (během 2 týdnů pomohli na svět webu Volby pro mladé, který výrazně přispěl k rozhodování mladých volit)

  • Doplň citace zadavatele a někoho z týmu expertních dobrovolníků
    Ten nejlepší pohled ze zákulisí má ten, co to vymyslel a udělal. Neboj se zeptat zadavatele projektu na jeho zkušenosti nebo kohokoliv z týmu, co se naučil, co si odnáší apod.

Kam text uložit?

Všechny texty na web se propisují z databáze Airtable. Přístup ti dá Support Scrum Master nebo kdokoliv, kdo má na Slacku za jménem modré logo Č.D. Text k projektu se vkládá do posledního sloupce description a upravuje se v klasickém editoru. Pokud zakládáš zcela nový projekt, je třeba mu v této tabulce vytvořit nový řádek.

Není to jen o textu. Nezapomeň v Airtable tabulce vyplnit všechny sloupce. Díky tomu se na webu Česko.Digital budou zobrazovat odkazy na Jiru, Slack, GitHub, seznam koordinátorů apod.

Pokud chceš nahrát nebo změnit úvodní obrázek projektu, vlož jeho url adresu (ve formátu https://data.cesko.digital/web/projects/cityvizor/cover-cityvizor.jpg) do sloupce s názvem coverImageUrl. Pokud chceš nahrát nebo změnit logo projektu, vlož jeho url adresu např. do sloupce s názvem logoUrl. Jak získat odkaz na daný obrázek, najdeš v tomto návodu Jak získat url obrázku pro web č.d.

  • No labels