Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 14 Next »

1) Proč potřebuje dobrovolnická komunita financování?

Přesto, že jsme dobrovolnická komunita, zakládáme si na profesionalitě, efektivitě a dopadu. Abychom mohli komunitu využít na plno, je třeba ji řídit a rozvíjet, což zajišťuje kmenový tým specialistů.

Náš model fungování velmi připomíná startupový projekt a to hned z několika důvodů. Přinášíme nové typy řešení a služeb. Investice do rozvoje komunity podporuje vývoj nových typů řešení, příležitostí pro spolupráci v nejrůznějších oborech. Tím tak dlouhodobě pozitivně ovlivňujeme využití technologií tam, kde mají potenciál řešit společenské problémy, z čehož benefitujeme celá společnost.

„Chceme být klíčovým partnerem Česko.Digital a díky naší podpoře jim umožnit vytvořit infrastrukturu a zázemí, aby měli stabilitu, mohli plánovat a nebyli pod takovým tlakem. Vnímáme, že proces digitalizace a implementace technologií je běh na delší trať a není možné se do projektů pouštět s krátkodobou vizí či financováním,“ říká Jana Sedláčková z Nadace PPF v článku na CzechCrunch.

2) Jak získáváme finance a proč cílíme hlavně na technologické firmy?

Kde zdroje hledáme?

Podporujeme a motivujeme soukromou sféru, aby investovala do expertního dobrovolnictví v oblasti technologií, což vede k podpoře všech dalších organizací pomáhajících společnosti i státu.

Ctíme strategii několika na sobě nezávislých partnerů, jejichž dlouhodobá podpora v řádech milionů korun zajišťuje naši nezávislost a zdravé fungování. Finanční podporu získáváme zejména ze soukromého sektoru a od našich dárců. Dary přijímáme na transparentním účtu nebo na https://www.darujme.cz/projekt/1203553 .

„(…) snažíme se vytvořit nový prostor pro další neziskové organizace - které stejně jako my - stojí v partnerství o důvěru a dlouhodobou podporu. Protože systémová změna, které chceme dosáhnout, je často během na několik let. A inovace, to je často rizikový kapitál. Já osobně zároveň usiluju o to, aby se dlouhodobě přiblížily světy financování startupů a neziskových projektů (profit vs. impact). (…) pokud se dobře propojí, mohou právě budovat: firmy budoucnosti, které se dívají na profit i dopad, a kde se nám bude dobře všem pracovat,“ uvedla CEO Česko.Digital Eva Pavlíková na svém LinkedIn.

3) Na co konkrétně využíváme získané prostředky?

Na lidi. Přes 90 % rozpočtu Česko.Digital tvoří náklady na kmenový tým, který má potřebné kompetence a dovednosti, udává směr organizace a pomá komunitě dosahovat stanovených cílů.

Pomáháme zajišťovat strategické a projektové řízení, péči o komunitu, budování networku napříč organizacemi z neziskové a státní správy, UX a design služeb, vč. komunikační podpory, strategie značky, PR a finančně administrativní úkony.

Prohlédněte si náš Kmenový tým Česko.Digital.

V některých interních projektech se občas objeví speciální placené role, jak to?

Některé projekty vyžadují to, co nelze dělat dobrovolnicky. Zatímco máme v komunitě skvělé profíky, co pohlídají kvalitu, dodržet přísné deadliny a pokrýt velký rozsah komplexních projektů dobrovolnicky nejde. Ve specifických projektech s velkou komplexností se nám dobrovolnicky nedaří naplnit známý trojimperativ projektu (čas-rozsah-kvalita) proto do těchto oblastí investujeme.

Důvody, proč se občas rozhodneme zaplatit někoho i mimo kmenový tým:

Komplexita projektu

s prací a rodinou je jen výjimečně možné garantovat komunitě velmi intezivní zapojení, někdy se tato potřeba objeví

 Příklad 💡
  • Například po zkušenosti s dobrovolnickým projektem Redesign onboardingu, který se velmi protahoval, jsme se rozhodli pro placenou spolupráci s agenturou na podobném projektu Redesign komunity. Pracují na něm 4 externí lidé na full-time. Podobně může požadavek na placenou roli vzejít z partnerské domluvy. Nově dáváme prostor i finančním partnerům nebo grantům, ve kterých je specificky v podmínkách uvedeno, že něco bude placené (event, reklama, …). V tomto případě vždy přednostně oslovíme komunitu.

Časová náročnost

akcelerační dobrovolnické projekty trvají půl roku a dobrovolníci se v nich mohou zastupovat, někdy máme ale projekty s přísnými deadliny, které dobrovolníci nemohou zaručit

 Příklad 💡
  • Máme pravidlo, že Product Owner (klíčová a časově náročná role na projektech) je placená - v naprosté většině jí ale platí jiná organizace. U krizových projektů se občas stalo, že projekt vznikl velmi rychle jako reakce na pandemii nebo válku a neměl za sebou žádnou organizaci, která by mohla Product Ownera finančně podpořit. Proto máme tendenci těmto projektům pomoci a prvních 6 měsíců roli Product Ownera platit. Tak jako v projektu Movapp, který vznikl na začátku války na Ukrajině.

Kontinuita

  • někdy je z důvodu cílů projektu nutné pohlídat si, aby člověk v roli odešel a dlouhodobě jí rozvíjel, zde nám dává smysl zaplatit si za jistotu, aby se projekt zbytečně nerozpadl

 Příklad 💡
  • Například v projektu Safezóna jsme zaplatili roli zajišťující partnerství, bylo třeba, aby člověk udržoval vztahy s možnýmu donory a mohl rychle reagovat na schůzky, např. do tří dnů jít na schůzku a dobře se na ní připravit)

Zdroje

  • dobrovolníci nabízí své kompetence i čas, někdy jsou ale zapotřebí zdroje, které mají jen větší organizace, např. reklamní kanály

 Příklad 💡
  • Například v projektu Digitální inkluze jsme zaplatili organizacím Svět neziskovek a Sdružení VIA za reklamu komunity k oslovení nezsikových organizací prostřednictvím jejich komunikačních kanálů, které my ani dobrovolníci k dispozici nemají.

Kmenový tým měl historicky placená strategická školení. Proč to nešlo dělat dobrovolnicky?

  • Přesto, že je v komunitě řada skvělých mentorů a expertů na organizační strategie, potřebovali jsme, aby se nám experti věnovali několik celých dnů plus přípravu, proto jsme se rozhodli za strategické workshopy pro kmenový tým a tedy celou organizaci zaplatit. Byla to investice do směřování celé organizace, kterou vzhledem k urgenci, časové náročnosti a nemožnosti, aby se na “úkolu” vystřídalo několik dobrovolníků (předávání agendy, ztráta kontextu atd.), jsme usoudili, že toto nelze dělat dobrovolnicky.

Jak to, že někteří jsou po oficiálním skončení projektu Česko.Digital ve stejné roli, ale nově jsou placení?

  • To je dobrá zpráva! Znamená to totiž, že zadavatel projektu (třetí strana, většinou nezisková organizace) sehnala finanční prostředky na to, aby ve spolupráci pokračovali i mimo naší komunitu. Projekt se tak dál rozvíjí. Občas se tak stane a to ve chvíli, kdy projekt u nás skončí, ale organizace, která si ho přebírá a má za něj zodpovědnost nenajde placené role mimo komunitu, tak přirozeně požádá dobrovolnický tým z komunity, aby na něm dál participoval, nově ale za odměnu bez garanta Česko.Digital.

4) Proč hledáme další finance a jak je plánujeme využít?

Dosavadní úspěchy komunity nás přesvědčily o její smysluplnosti. Proto chceme zajistit její další růst a pomoci expertnímu dobrovolnictví získat nezastupitelné místo v rozvojových programech komerčních firem.

In my experience, volunteering can have a lasting postive impact on volunteers, organizations and communities. The Experience often opens people`s eyes to the challenges faced by those around them, leading to more compassion and engagement overall,” - říká Erin Gallegos, Head of partnerships and program delivery z Avast Foundation na Twitteru.

Abychom umožnili co nejflexibilnější a nejpružnější organizaci, hledáme další možné cesty a modely, jak zjednodušovat procesy v komunitě formou škálování. Finance chceme investovat zpátky do komunity, do péče o členy a o jejich rozvoj.

  • No labels